חב"דפדיה:אולם דיונים/ארכיון 17

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיונים שהסתיימו, את המשך הדיון יש לקיים באולם הדיונים. אין לערוך דף זה.

תיבת ארכיון

כיתוב תמונה

אולם דיונים
ארכיוני אולם הדיונים
1234567891011121314151617181920
זכויות יוצרים[עריכה]

ראשית כל, הידד לארכוב האולם, אולם הנושא הבא הוא אכן נושא כאוב ודורש תשומת לב מרובה:

באתר זה, כמו שאר אתרי הויקי השונים, יש חוק הקובע שאפשר להעלות רק תמונות שאין עליהם זכויות יוצרים. כיוון שברגע שמישהו צילם תמונה והעלו אותה לכאן ללא רשות, זה יכול לעלות בעשרות אלפי שקלים!!

ועל כן הנני בא בהודעה ובקשה, נא ונא, לא להעלות תמונות שאינם מצילום אישי או מויקימדיה או מאתרי חב"ד אינפו. ולשומעים יונעם ותבוא עליכם ברכה.

ומלבד זאת, בוודאי בימים אלו המנהלים ושאר המשתמשים יעשו סינון בין התמונות השונות וימחקו כל תמונה שאינה עומדת בקריטריונים הנ"ל! • כתית למאורבית הבד 01:34, 11 בספטמבר 2016 (UTC)

האם ידוע לך על איזו תביעה מסויימת? --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים ט' באלול ה'תשע"ו, למניינם 00:04, 12 בספטמבר 2016 (UTC)
כך כתב הרב משתמש: חיים נהר בנוגע לערך יגאל פיזם. • כתית למאורבית הבד 00:08, 12 בספטמבר 2016 (UTC)
לא הבנתי שמדובר בנוגע לשימוש בחומר ללא רשות, למרות שהדבר פסול מצד עצמו, אלא בנוגע לחשיפת מידע אישי וכיו"ב. --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים ט' באלול ה'תשע"ו, למניינם 09:05, 12 בספטמבר 2016 (UTC)

רבותינו ובתיהם[עריכה]

בשיחת קטגוריה:נשיאי חב"ד פתחתי שאילתה, וכמו שנראה היא לא תיראה, ועל כן אני עובר לכאן: בשביל הסדר הטוב צריך להכניס את אחת משני הקטגוריות לתוך השניה.

וכעת לדיון: מה אתם מציעים, מה יותר "ראשי" קטגוריה:נשיאי חב"ד או קטגוריה:בית רבי? • כתית למאורבית הבד 04:41, 11 בספטמבר 2016 (UTC)

לענ"ד יש לשים את נשיאי חב"ד בתוך בית רבי. --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים ט' באלול ה'תשע"ו, למניינם 09:06, 12 בספטמבר 2016 (UTC)
אני מסכים ינון גלעדי - שיחה 20:24, 12 באוקטובר 2016 (UTC)
מסכים. --שיעשיחה י' בתשרי ה'תשע"ז 20:35, 12 באוקטובר 2016 (UTC)

אישים בעייתיים[עריכה]

האם ראוי להכניס ערכים על אישים בעייתיים ושיטותיהם בכדי להבין שיטת הרבי בנוגע אליהם?

למשל, האם ראוי להכניס ערך על פרופסור ישעיהו ליבוביץ' יודעי דבר אומרים שהרבי התייחס כמה פעמים לשיטתו. מעיון קל נראה ששיטתו היא ההיפך הגמור משיטת החסידות (א-ל עולם או א-ל העולם).

למסכימים: אבקשכם להגדיר ברורות ההבדל בינו לבין ראש הישיבה דפונוביץ' ודלייקוואוד שברור לכולנו (כך נראה לי) שאין להכניס ערך אליהם.

למתנגדים: אבקשכם להגדיר ברורות ההבדל בינו לבין מדינת ישראל, אבולוציה, נצרות וכו' וכו'.

שף ויתיבקאנפרענץ רום

אכן יש התייחסות לאיש, ראה לדוגמא בשיחה המודפסת בספר על המדע (איני זוכר את שמו) של פרופסור ברנובר, ובעיקר על שיטתו כי לתורה עניינה ספר מצוות והלכה ואינה שייכת למדעי העולם, בנושא זה ריבוי מכתבים להוכיח את שלילתה. ומכאן לכאורה יש להגיע למסקנה כי שי לכתוב ערך על יחסה של התורה למדע ושלילת הטעות בזה, ולא על האיש. גם הערכים שציינת אמורים לעסוק ביחס התורה אליהם ולא בהם עצמם. --הנחה - שיחה 08:13, 28 בספטמבר 2016 (UTC)
מישהו שרוצה לדעת משהו על יחס הרבי לאיש מסויים, לא יחפש תחת בערך "תורה ומדע". שף ויתיבקאנפרענץ רום
לענ"ד מי שלא התנגד באופן אישי לנשיא הדור (אלא לחסידות בכללה, או בכללות יותר שניסה להגדיר דרך חדשה באמונה היהודית), אפשר לכתוב עליו. להתראות - שיחה 07:22, 29 בספטמבר 2016 (UTC)
הוא כן התנגד לרבי, אך לא רק. באם לא יהיה כאן הכרעה בימים הקרובים מהועדה הרוחנית או הצבעה אעלה את הערך ישעיהו ליבוביץ'. שף ויתיבקאנפרענץ רום
הוא אשר כתבתי. באופן אישי. להתראות - שיחה 07:47, 6 באוקטובר 2016 (UTC)
מדובר בבן אדם שהיה חולה מסוכן מבחינת רוחנית. אם בערך יהיה מוזכר אחת מהדיעות הכפרניות שלו, כמו למשל דעתו הכלבית בענין פנימיות התורה, הוא ימחק לאלתר, ואני מציע שאכן כדאי להשקיע כוחות בערכים אחרים של אנשים אחרים שלא היו חולי נפש. שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים ד' בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 13:57, 6 באוקטובר 2016 (UTC)
תנשום עמוק, אינני קשור למשחית שביקר כאן... כוונתי פשוטה, כשאחד שומע שהרבי דיבר נגד שיטתו של ישעיהו ליבוביץ (שהיא על רגל אחת, צמצום כפשוטו בקיצוניות), מטבע הדברים רוצה לבדוק מה בדיוק היתה שיטתו. או שיפתח בחב"דפדיה ששם כמובן לא יהיו אמרותיו הכפרניות אלא רק תיאור כללי של שיטתו (במה זה שונה מהערך נצרות?) ואם לא יהיה כאן ערך הוא יפתח ויקיפדיה ויראה את כל אמרותיו הכלביות. מה עדיף? שף ויתיבקאנפרענץ רום
אתה צודק שהמשחית ההוא עצבן אותי מאוד בגלל הזבל שהוא כתב כאן למרות שהוא נמחק לאלתר. לגופו של ענין צריך לראות מה יהיה כתוב בערך, ובאיזו צורה, כדי לדעת אם יש לזה מקום בחב"דפדיה. אגב אינני מודאג במיוחד מזה שיכול לבדוק בויקיפדיה, מי שיש לו ויקיפדיה נחשף ללא ספק לאלפי ערכים שכתוב בהם מינות ואפיקורסות באופן הגרוע ביותר, זה יותר גרוע מליון פעם מאתר שמטרתו הרשמית היא אפיקורסות שאף בן אדם חרדי לא יכנס לשם, ומי שיש לו גישה חופשית לויקיפדיה אינני דואג על היראת שמים שלו. אגב יש כמה וכמה אנשים שפרקו עול מלכות שמים לאחר עיון באתר התועבה הנ"ל. שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים ד' בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 21:40, 6 באוקטובר 2016 (UTC)
תודה שאתה מחזק את טענתי... (ואגב אלה שפרקו עול כו', ידוע מאמר אדמו"ר מהר"ש שאם היו מסרסים האפיקורסים היו מיד נהפכים למאמינים... כך שקשה לי להאמין שזה מה שגרם להם לפרוק, אולם אני מסכים איתך שלא צריך להיות גישה חופשית לאתר הנ"ל, ולכן כל המידע צריך להיות זמין כאן). שף ויתיבקאנפרענץ רום
וללהתראות, באם כוונתך שביטוייו הם רק כלפי החסידות ולא כלפי הרבי, אז אתה טועה. שף ויתיבקאנפרענץ רום
כוונתי כפשוטה, מי שקידש מלחמה על נשיא הדור, או שפשוט ירה לכל הכיוונים ובכל המאמינים ונושאי דגל האמונה, בלי כוונה אישית לנשיא החב"ד דווקא. זו עכ"פ דעתי האישית. ובנוגע לטענתו של שלום, איני מסכים איתה כלל וזה היפך שיטתו של הרבי להתבדל ולהתעלם. ניתן אכן לכתוב על הפרופסור הנ"ל, ואם אכן הוא יעניין מישהו, עדיף שיקרא עליו אצלנו. להתראות - שיחה 05:24, 7 באוקטובר 2016 (UTC)
שף ויתיב נראה שיש לך ידיעות מעניינות בעניין אולי תציין על סמך מה אתה כותב קביעות אלו. גם מעניין אותי מה המקור לדברי הרבי מהר"ש, (תמיד אנו גם יודעים להיפך שאדם שאמונתו חזקה גם כי יפול עדיין קשור הוא אבל כשמתחיל לפקפק בדעות אי רציונליות אז הוא מאבד את כל הקשר).--הנחה - שיחה 18:19, 10 באוקטובר 2016 (UTC)
באיזה ענין? שף ויתיבקאנפרענץ רום

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── ישעיהו ליבוביץ'. ומה עם דברי הרבי מהר"ש?--הנחה - שיחה 19:14, 10 באוקטובר 2016 (UTC)

אני חושב שבתנאים מסויימים כדאי להכניס ערך על ישעיהו ליבוביץינון גלעדי - שיחה 20:30, 12 באוקטובר 2016 (UTC)
אפשר להכניס ערך, אבל היות שמדובר בערך בנושא רגיש, שצריך זהירות ומחשבה כפי שכתבו כאן לפני, חובה להכניס אותו קודם בארגז חול פרטי, כך שהקהילה תוכל לראות אותו ולהעיר את דבריה. זו דעתי. --שיעשיחה י' בתשרי ה'תשע"ז 20:39, 12 באוקטובר 2016 (UTC)
עכשיו שחזרתי לעבוד (לפי"ע עכ"פ)... הנחה לשאלתך, אינני זוכר מקור הסיפור עם הרבי מהר"ש, אולם ראה לקו"ש חט"ו שיחה א' לפרשת בראשית בתחילתו ממש כעין זה.
בנוגע לפרופסור ליבוביץ' אין לי ידיעות שאין לכולכם (אני מקוה), העובדות הידועות היא ששיטתו היא הקצנה של שיטת הגר"א בענין הצמצום, והוא כתב מכתב אודות מכתבו של הרבי על אבולוציה. הרבי התייחס לשיטתו כמה פעמים. שף ויתיבקאנפרענץ רום 20:32, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
אין לי מושג למה יכוונו דבריך.--הנחה - שיחה 21:30, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
שאלת שאלה, עניתי. אם כי באיחור ניכר (מסיבות שאינן תלויות בי), אך מוטב מאוחר מלעולם לא. שף ויתיבקאנפרענץ רום 02:41, 8 בנובמבר 2016 (UTC)

התוועדות[עריכה]

הנני בזה להזמין את קהל התמימים ואנ"ש הנמנים על עורכי חב"דפדיה, להשתתף בפארבריינגען רבתי לרגל שנת הקהל. המעוניינים, נא ליצור איתי קשר בהקדם האפשרי דרך האימייל שלי הנמצא כאן! ויפה שעה אחת קודם.. • כתית למאורבית הבד 00:50, 14 באוקטובר 2016 (UTC)

חבל על דאבדין... בכי.jpg קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 03:40, כ"ט בתשרי, הקהל ה'תשע"ז

קבוצות[עריכה]

אני מציע בזאת להעלות את המיזם שהתחיל מכובדנו משתמש:בפועל ממש/ארגז חול - קבוצות, למרחב הערכים. אני סבור שערך כזה ימשוך עוד כניסות לחב"דפדיה היות והוא מסקרן, ואף שימושי לאנשים רבים (למשל פגישות מחזור, או חיפוש שידוך...). דעתכם? --שיעשיחה כ"ג בתשרי ה'תשע"ז 19:01, 25 באוקטובר 2016 (UTC)

הצעתי מזמן ונעניתי שעוד לא מספיק מושלם. מאז הדף התקדם הרבה. מה גם שלענ"ד ברגע שזה יעלה אנשים ישלימו. מצטרף. להתראות - שיחה 09:13, 26 באוקטובר 2016 (UTC)

מנטרים[עריכה]

שימו לב לחב"דפדיה:מנטר. נשמח להצטרפות של שניים שלושה הרואים עצמם מתאימים לעבודת הקודש הסיזיפית והבלתי זוהרת הזו (רמז: לא תוכל לרשום בדף המשתמש שלך יצרתי כך וכך ערכים, וביצעתי כך וכך עריכות). --שיעשיחה כ"ד בתשרי ה'תשע"ז 21:37, 26 באוקטובר 2016 (UTC)

יש בקשה בחב"דפדיה:בקשות ממפעיל מערכת--שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ח בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 01:49, 30 באוקטובר 2016 (UTC)

תבניות אירועים[עריכה]

הכנסתי את התבנית האוטומטית אודות אירועים ללוח הראשי. בתקווה שהדבר יעודד מישהו/או מישוהים לקחת אחריות להשלמת הפרוייקט. חסרים ימים בסוף תשרי מכ"ח ואילך וכן כמעט כל הימים בחודשים הבאים, חשון - אדר. לעומת זאת החודשים ניסן - תשרי מלאים כולם או כמעט כולם.

לא צריך להשלים הכל ביום אחד אפשר כל שבוע לעבוד על השבוע הבא אחריו.

הדף הראשי הוא הפנים שלנו אז אפשר לקוות שנצליח להתגייס למטרה.

הוראות ליצירת ערכים חדשים לימים שעדיין אין[עריכה]

ראשית בדף קטגוריה:תבניות אירועים בלוח העברי, ניתן לראות אילו ימים כבר יש עליהם ערכים ואילו ימים צריך ליצור להם ערכים.

תבנית הערך צריכה להיות בדוגמת המופיע בתבנית:א' בתשרי. כלומר בפתיח צריך להופיע הקוד הבא <noinclude> {{ניווט תאריכים| | פרויקט = [[חב"דפדיה:אירועים בלוח העברי|אירועים בלוח העברי]] | הפניה = {{שם הדף}} | הקודם = תבנית:כ"ט באלול | הבא = תבנית:ב' בתשרי }} [[קטגוריה:תבניות אירועים בלוח העברי|א01]] </noinclude> <!-- התחילו עריכה מכאן -->

כאשר בכל פעם צריך לשנות שלושה פרמטרים: 1. הקודם. 2. הבא. ואת המספר הסידורי שבסוף התבנית בשורה שמתחילה "קטגוריה:תבניות אירועים" בדוגמה זה א01, בב' תשרי זה יהיה א02, בג' תשרי א03, בא' חשון זה ב01, ב' חשון - ב02, וכן הלאה. ניתן גם להעתיק ולראות כיצד זה עובד ב קטגוריה:תבניות אירועים בלוח העברי בויקיפדיה.

את האירועים עצמם מעתיקים מהערך המקביל המופיע בקטגוריה:תבניות אירועים בלוח העברי. לדוגמה א' בחשוון שכבר קיים, יועתק (בהתאמה הנדרשת) לתבנית:א' בחשוון.

בברכה --שיעשיחה כ"ד בתשרי ה'תשע"ז 22:06, 26 באוקטובר 2016 (UTC)

עיצוב העמוד הראשי[עריכה]

עם שינוי התבנית מ'השבוע בימי חב"ד' ל'היום'. צריכה הקהילה להחליט בעוד 2 עניינים והמסתעף מהם.

הראשון הוא טכני וקל יותר להכרעה: לכאורה כעת, כשהתיבה הזו מכילה פחות טקסט, יהיה יפה יותר עיצובית להעביר אותה לצד שמאל מתחת להיום יום? מישהו אולי מתנדב ליצור ארגז חול פרטי מעין זה, כדי להדגים כיצד זה יראה? (שלום נראה שכבר התנסית בזה, אולי אתה תרים את הכפפה?

השני, צריך להכריע בשאלה האם להכניס בתבנית זו רק אירועים הקשורים דווקא לחב"ד חב"ד או גם אירועים כלליים ביהדות (ואולי לפצל זאת לשני תיבות), זאת בהמשך לדיון שהחל בשיחת תבנית:השבוע בימי חב"ד#עניין נוסף. לאחר מכן נוכל לקבוע מה תהיה הכותרת של התיבה, בינתיים נתתי לה שם המתאים למצב העכשווי 'היום בלוח העברי ובימי חב"ד'. --שיעשיחה כ"ד בתשרי ה'תשע"ז 22:29, 26 באוקטובר 2016 (UTC)

ראשית כל מזל טוב. שנית, לענ"ד רק חב"ד בטהרתה. להתראות - שיחה 05:08, 27 באוקטובר 2016 (UTC)
דעתי הובאה שם. יש גם לדעת שבמקרה שיהיה רק חב"ד בטהרתה, התבנית תהיה לפעמים ריקה במיוחד. --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ה בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 13:21, 27 באוקטובר 2016 (UTC)
א. אף אחד לא אמר שצריך כבר לעבור לתבנית יומית. ב. זה יוצר ערבוב ובלגן בעיניים. התבנית נועדה בשביל חב"דניקים שמעניין אותם מה קרה בחב"ד היום. אנשים מבחוץ לא מתעניינים בתבנית זו, ואם כבר הם מתעניינים רק בתאריכים הקשורים לעולם הערכים שלהם, וממילא גם להם זה יוצר בלגן בעיניים, ככה שתפסת מרובה לא תפסת (יש מעט מאוד אנשים כמוך שמתעניינים גם וגם...). להתראות - שיחה 09:13, 30 באוקטובר 2016 (UTC)
גם אם לצערי יוחלט בסופו של דבר לערבב, לפחות צריך לשים איזה שהוא קו מפריד בין התאריכים... להתראות - שיחה 09:14, 30 באוקטובר 2016 (UTC)

הצעה חיונית שלבטח לא תמצא חן בעיני רבים[עריכה]

לדעתי צריך להתחיל במבצע מחיקת ערכים. היינו במקום שההישג יהיה שלוש מאות ערכים ואתר שאף אחד לא פותח, עדיף אלפיים ערכים ושכל אחד שצריך מידע יפתח את האתר. שף ויתיבקאנפרענץ רום 16:49, 28 באוקטובר 2016 (UTC)

למרות ההסתכלות השלילית שלך על האתר ש"אף אחד לא פותח", אני מצטער לבשר לך כי מספר הצפיות שלנו עולה על כל דמיון (אלא אם כן 7-8 מליון צפיות לשנה נחשב קצת). --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ו בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 17:45, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
אינני חוזר בי. שף ויתיבקאנפרענץ רום 18:26, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
ר' שף ויתיב, אם תיכנס לארכיונים השונים של אולם הדיונים, ושאר מקומות, תוכל למצוא ריבוי פעמים שעסקו בנושא נפיץ זה. אך למעשה, יש כאן כמה וכמה, שעניינם הוא להעלות חומר, לאו דווקא ערוך, על מנת לאפשר לך לתרום גם בנושאים תורניים..• כתית למאורבית הבד 18:49, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
שף ויתיב אם חב"דפדיה כ"כ חשובה לך, הייתי מציע שתכין רשימת ערכים גרועים ביותר, ומצידי על כל ערך איכותי שתוסיף לחב"דפדיה תוכל למחוק אחד מהם... (כמובן שזה לא תלוי רק בי). שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ו בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 19:02, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
לצערי, אין ביכולתי לערוך עכשיו ערכים חדשים, ובודאי לא איכותיים. אני מקוה שבימים הקרובים אוכל לחזור לזה. אולם, אם מחיקת הערכים היא לטובתי הינך צודק בטענתך שאינני רשאי לדרוש דבר כזה אם אינני עורך, אך מכיון שזהו לטובת האתר אז לא משנה מי הציע את הרעיון. חוץ מזה, נראה שמה שהכי נוגע לך זה מספר הערכים, אז למה שלא תפעיל את הבוט שיעשה כשני מליון ערכים חדשים... שף ויתיבקאנפרענץ רום 19:24, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
לא מספר הערכים הוא הנוגע לי, אלא מכיון שלדעתי עדיף שיהיה ערך דל יחסית על מושג, מאשר שלא יהיה עליו בכלל ערך. אתה דואג ל"כבוד" של חב"דפדיה, ומעדיף שיהיו בה רק ערכים ארוכים ואיכותיים, אבל צריך גם לדאוג למטרתה של חב"דפדיה ולהבטיח שעל כל מושג יהיה כאן מידע, (כמובן שאין ויכוח כשמדובר על ערכים קצרצרים / או ממש לא ערוכים, אלא כשמדובר על ערכים שאינם עומדים ברמה של אתר הזבל הידוע). במקרה ומישהו אחר יכין ערכים איכותיים במקום אלו שימחקו, אזי הצר שווה בנזק המלך. שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ו בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 19:45, 28 באוקטובר 2016 (UTC)
לדעתי, טענת שף ויתיב טענה אלימתא, ובכדי להעלות את רמת האתר יש להעלות את רמת הדרישה והביקורת, בהחלט יש מקום לערוך קריטוריונים ברורים איזה עלונים, קבצים, אישים, מאורעות, ארגונים, נושאים וכו' יש להם מקום ולאיזה לא. לאחמ"כ ללא רחמנות להתחיל לציין על ערכים שהם קצרצמרים, למחיקה, לדיון חשיבות, ללא מקורות, וכו'. ולבצע כעבור שבוע את הפעולה הנדרשת. אפשרות נוספת היא להעביר ערכים שאינם ראויים מהמרחב הפתוח (ולא למחוק) למרחב שיפתח לצורך העניין עד שמישהו יתנדב לערוך אותם.--הנחה - שיחה 18:22, 29 באוקטובר 2016 (UTC)
שיהיה ברור שהסיבה שהערכים שהונח עליהם תבנית חשיבות לא נמחקו פשוט בגלל שבדיון על חשיבותם/ אי חשיבותם לא השתתף אף אחד. אם יהיו שלשה משתתפים שיסכימו לעבור יחד על רשימת ערכים ולהחליט בהסכמה כי יש למוחקם, למשל ערכים על איזה עלון זניח או על איזה ספר כשאפשר לאחד את הערך לאיזה מקום אחר, אין לי כל בעיה עם זה. אבל לא יתכן למחוק ערכים בלא דיון, כשהם כתובים בצורה סבירה וכשיש ספק בחשיבותם. שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ח בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 04:15, 30 באוקטובר 2016 (UTC)
רשימת הערכים האלו שאכן ראויים להימחק לא מגיעה למאה, ורשימת הערכים שצריך להשקיע בהם כדי להעלות את רמת האתר מגיעה כמעט למאה אחוז מהערכים... אני לא חושב שידידי שף ויתיב וידידי להתראות אכן חושבים שצריכים למחוק מחצית מהערכים. אפשר לערוך תבנית מתאימה ועדינה של 'ערך דל', ולהציב אותה בכל ערך שחושבים שמתאים לתבנית זו. להתראות - שיחה 09:11, 30 באוקטובר 2016 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── יש כבר תבניות חשיבות, תבניות "לאחד" "להשלים" וכו' וכו', אבל במקום לדון על השימוש בהם, אפשר פשוט לעשות זאת ולהשתמש בהם. שף ויתיב, אתה מוזמן כמובן לפתוח במחיקת/איחוד ערכים, אבל לא כהישג 'כך וכך ערכים' אלא פשוט כל אחד שאתה רואה שצריך. ומדאתינא להכא אפתח בהצעה לאחד את הערכים הכפולים מוכיחים ותוכחה. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 03:43, כ"ט בתשרי, הקהל ה'תשע"ז

אגב, לא הבנתי מה 'לבטח' בכך שההצעה 'לא תמצא חן בעיני רבים'... בושה אם היו כאן משתמשים שהיעד שלהם הוא להגיע למספר ערכים (10,000, 100,000 או מיליון) ולא אכפת להם מהנעשה בתכנם. ובודאי אף אחד מהעורכים כאן אינו כזה... • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 03:44, כ"ט בתשרי, הקהל ה'תשע"ז

קידום[עריכה]

מהצצה חטופה באתר אלקסה, נראה ש3.3% מהגולשים בחב"דפדיה עשו זאת דרך קישור מויקיפדיה.

ועל כן באה הקריאה: מי שיכול לקשר שם לערכים פה, יבורך מפי עליון..• כתית למאורבית הבד 18:05, 28 באוקטובר 2016 (UTC)

לא בסיטונאות. הם ימחקו הכל. --שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"ו בתשרי ה'תשע"ז, למניינם 18:10, 28 באוקטובר 2016 (UTC)

בקשה נפשית[עריכה]

אנא הכנסו ל: כאן, והוסיפו כמה שיותר מילים לרשימה. ינון גלעדי - שיחה 09:22, 3 בנובמבר 2016 (UTC)

ינון, מה כל כך חשוב בזה?! וראה כאןכתית למאורבית הבד 06:45, 4 בנובמבר 2016 (UTC)
אשתדל לענות בקרוב, אני כרגע בלחץ של זמןינון גלעדי - שיחה 10:12, 4 בנובמבר 2016 (UTC)

ההתייחסות להנהגות הרבי שליט"א באתר[עריכה]

בהמשך לדיון (הלא כ"כ מוצלח) שנפתח כאן, ולטענות שהתחילו להשמע בו - לדעתי יש לדון בדיון רציני כאן, בשאלה: כיצד אמורה חב"דפדיה להתייחס להנהגותיו של הרבי שליט"א, כאשר מאז ג' תמוז תשנ"ד לא רואים בגלוי את אופן הנהגתו. השאלה אמורה לגבי נושאים כמו התוועדות[1], חלוקת כוס של ברכה דולרים וכד' (ולכאורה - יש לה השלכות גם על עוד הנהגות של אד"ש, כגון בתפילה וקרה"ת; האם הרבי "נוהג" או "נהג" לקחת אתרוג מקלבריה ולולב עם 'קורא', וכו' וכו').

אביע את דעתי האישית - כי יש להתייחס לכל הנהגה (שלא הופסקה לפני כ"ז אד"ר, היינו לא התוועדויות בימות החול ויחידות פרטית וכו') בלשון הווה. וזאת כי: אף אם נניח ואכן הנהגות אלו הופסקו בתקופה זו, הרי לו יצוייר שהערך היה נכתב אי שם במהלך שנות נ"ב-נ"ג-נ"ד, כאשר הרבי יצא למרפסת, נראה לי שכל חסיד היה מעדיף להתבטא שהרבי "מתוועד" ו"מחלק דולרים" וכו' ולא "התוועד" ו"חילק", אף שראו את הרבי ביציאותיו למרפסת בלבד, מפני שברור לכל שזהו המצב הטבעי שהרבי מעולם לא הודיע על ביטולו. ולא היה קשה לאיש ממה שאירע כ"ז אד"ר, שכן ברור שזהו הפסק זמני ולא מובן ולא מתקבל על הדעת, וא"כ חלילה לומר שהרבי "סיים" כביכול הנהגה זו (בדיוק כמו שאם חל יו"ט ביום ראשון והרבי אז לא מחלק דולרים, זה לא נקרא שהוא "הפסיק" ו"היה" מחלק).

[אמנם לא אתנגד להתבטא בצורה מרוככת ודיפלומטית שתרגיע חלק מהמשתמשים. כגון: "ברכת התמימים הוא שמו של המעמד בו נוהג הרבי לברך את תלמידי הישיבה" במקום "בו הרבי מברך", או אפילו - במידת האפשר - ניסוח מרוכך יותר כמו "עד שנת תשמ"ח התוועד הרבי בשבתות ובמספר יומי דפגרא, ומאז הפסיק להתוועד בימות החול והחל להתוועד בשבתות". מקווה שהובנתי].

מצפה לשמוע דעות נוספות בדיון עניני. תודה רבה! • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 05:06, ו' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז

אני כבר לאמתו של דבר הבעתי את עמדתי, ונקודתה אינך יכול לכתוב משהו שאינך יודע, יודע אתה מה הרבי עשה עד תאריך מסויים ואינך יודע מה הוא עשה מתאריך מסויים מה שברור לך שאת מה שהוא עשה קודם שוב הוא אינו עושה!! (או שהוא עושה אותם הדברים במקום אחר ברוניות או בגשמיות, או שהוא עושה דברים אחרים או אולי (והוא העיקר) משהו שלא אני ולא אתה ואחרים שייכים בכלל לדון בזה. כשם שאתה יודע שהרבי התוועד בי"ט כסלו עד תשמ"ח ולאחריה שוב לא התוועד, למרות שאני כחסיד בטוח שהוא רצה להתוועד, אבל לפועל שוב לא התוועד, כן הוא לאחרי תשנ"ד ששוב אינו נראה ומתוועד שאף שבטוחני שאין זה רצונו מ"מ זו היא המציאות בעולם הזה הגשמי. (ויקום מי שיקום ויטען שטענה זו אינה מתאימה לאמונה כי הרבי חי וקיים בגשמיות, ולזאת אני מבהיר מה השייכות? לכו"ע בתשמ"ט היו החיים בגוף גשמי ולמרות זאת לא נאמר שהרבי התוועד כי לפועל בעניים הגשמיים שלנו הוא לא!!)--הנחה - שיחה 08:51, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
מסכים. ולשלימות הדיון אוסיף: בכל דבר שקשור עם אמונה, בלי גבול, למעלה מן השכל. הרי הכלל הוא שאין לך בו אלא מה ששמעת. ברגע שהנך מוסיף על מה שקיבלת, הרי כיוון שבתחום לא-שכלי עסקינן, יש סיכוי טוב שאתה מדבר שטויות. למעשה, גם אם מה שאתה אומר הוא נכון. הרי שאתה - מדבר שטויות. משום שבנושא לא שכלי, שהבסיס שלו הוא האמת של התורה הק', מרגע שאתה אומר דברים מדעת עצמך, ה"ז שטויות = לא שכלי. גם אם מצ"ע הדבר נכון. וכ"ה בכל עניין וגם בעניין שלנו. לכה"פ בתור אנצקלופדיה חב"דית. כל מה ששמענו מהרבי - כולל 'חי וקיים' (בווריאציה כזו או אחרת) ה"ה אמת ויציב. כל מה שלא שמענו אין לנו יכולת לדעת. וכ"ש לא לכתוב. גם אם רגשית הדבר מפריע. (בשולי הדברים יוער: כתב ר' קרייזי שהמנהגים שנפסקו אחרי ז"ך אד"ר הרבי מעולם לא הודיע על ביטולם - שהרבי גם מעולם לא הודיע על ביטול מנהג ההתוועדויות בימות החול, אך בפו"מ לא זכינו לגילוי זה. ואגב אעיר מניין לנו לומר בוודאות שבהתגלות השלימה יהיו דולרים והתוועדויות וכו'? אולי יהיו אז גילויים אחרים ובאופן אחר? אותנו השמיע הרמב"ם ש'לא ידע האדם אותם איך שיהיו עד שיהיו'. גם אם קשה לנו לדמיין אחרת... זושא פויזנר מודיע לעיתים שכשהרבי יתגלה - זה יהיה עם זקן שחור... ודו"ק). חכם באשי - שיחה 09:10, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
נראה כי בסחף התנגדותם לא שמו הכותבים דלעיל את ליבם לנקודת דברי הרב קרייזי. אין כאן ויכוח האם ההנהגות קיימות או לא, אלא כיצד להתנסח פה בחבדפדיה בנוגע להנהגתו של הרבי - האם מוכרחים להדגיש בכל הזדמנות ש"היה ג' תמוז" והכל זה נחלת העבר, או שאפשר לספר בפשטות שע"ד הרגיל כך נוהג הרבי. במילא אין מקום בדיון זה לטענות שעלו קודם (האם הרבי אכן נוהג כך גם היום או לא). וכאילו אנו דנים עתה האם להדפיס ספר עם דף שער של תשע"ז או תשנ"ב...
באם סוברים שיש להתנסח בלשון עבר, הרי שכך צריך להיות באופן אחיד בכל הערכים (לדוגמא: הרבי היה שולח שלוחים, הרבי רצה שילמדו חסידות, וכן הלאה).
אני אישית מצטרף לעמדה שיש לנסח בלשון הווה, מתוך הבהרה (בדפי המדיניות וכיו"ב) שהדברים נכתבים בהתבסס על השנים האחרונות בהם זכינו לראות את הרבי ומנוסחים כאילו הדברים נכתבו בשנים ההם.
(אעיר שמלבד שוליים קיצוניים, לא ראיתי מי שידפיס יומנים משנים עברו (אפילו אם עברו עריכה ושכתוב מחודש) וישמיט את השליט"א וכיו"ב. ואפילו בספרים שבשעריהם מופיעים תארים הפכיים מזה, הרי שבהערות בפנים הספר נכתב שליט"א). -- דָּרַךְ כּוֹכָבשיחה • 12:48, ו' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז (7 בנוב' למניינם), ימות המשיחיחי המלך המשיח!
דוקא ההתייחסות במפורש לאיך לכתוב ולא רק לעצם העניין, אלא שלטענתך אפשר לכתוב בצורה רכה וכו' שלא יהי נראה שהוא נחלת העבר, כמדומני שלא צריך לשנות בכדי לתת הרגשים, שנצמדים לאמת באופן המלא שינם ההרגשים באופן הכי מדוייק, על מציאותו של הרבי אין עוררין שהוא חי וקיים וממילא אפשר לכתוב בלשון הווה כמו"כ שישנם שלוחיו גם הרי זה קיים ואפשר לכתוב (אם כי שליחותו בפועל לא נעשית על ידו אלא על ידי המרכז שאותה הקים הרבי וממילא נחשב לשלוחו כבשנים האחרונות לפני ג' תמוז) על כל הפרטים אין איתנו יודע וכו' כאמור לעיל וממילא אין לכתוב ולא מוריד כלום אם יכתבו שכך נהג הרבי.--הנחה - שיחה 13:30, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
לא יודע אם זה קשור לדיון עניני כפי שהתבקש פותח הדיון: לצערי אין את כפר חב"ד מקוון, אבל זכורני שלרגל תאריך עגול לציון 'חגיגות ג' תמוז' נערך ראיון חינוכי עם 'דובר חב"ד' מנחם ברוד, ואילו הוא אמר שאם מדברים על הרבי בלשון עבר זה מרחיק את כל הענין מהילדים. אמנם אין בזה ללמד על דעתו של ברוד לגבי ניסוח אנציקלופדי, אבל יש בזה כדי ללמד אותנו כיצד שימוש בתוארי עבר מתקבל אצל הקוראים. להתראות - שיחה 14:14, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
אדגיש שוב: לא על הרבי אנו כותבים בעבר אלא על "פרטים" שאינם, שבזה אנו מנחילים אמונה אמתית בנצחיותו של נשיא הדור, ולא הרגשים של שטות כפי שהטיב להגדיר זאת משתמש חכם באשי.--הנחה - שיחה 14:25, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
הנחה, לא היטבתי לראות בדבריך הבעת דעה בדיון האם לכתוב כמו בתשנ"ב, אלא רק חזרה על דבריך הקודמים - שבמה שאתה מאמין שקיים בתשע"ז אפשר לכתוב גם בתשע"ז בלשון הווה. ואילו כפי שהבנתי הדיון לא אמור לגעת בשאלה זו כלל.
(אלא אם כן התכוונת להעלות נימוק נוסף בעד התנסחות בלשון עבר, על מנת "לחנך" את הקוראים נגד מה שאתה רואה כשטות). -- דָּרַךְ כּוֹכָבשיחה • 18:47, ו' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז (7 בנוב' למניינם), ימות המשיחיחי המלך המשיח!
כנראה שלא כולם הבינו אותי, דבר לגיטימי שקורה לכל אחד מאיתנו, כאשר הוא נכנס לדיון בעיקר במטרה להשמיע ולא כ"כ לשמוע. - על כן אדגיש:
אין בכוונתי להכריע בשאלה האם הרבי מלך המשיח שליט"א חילק דולרים ביום א' ו' מ"ח תשע"ז. קטונתי מלדון בשאלה זו, אם מהסיבות שציינו הכותבים הנכבדים לעיל, ואם מסיבות נוספות. הדגשתי, שטענתי היא "אף אם נניח ואכן הנהגות אלו הופסקו בתקופה זו" - איך עלינו בכתיבה כאן להתייחס להפסק זה?! האם כמו הפסק ההתוועדויות בימות החול בשבט תשמ"ח, או שמא כמו הפסק ההתוועדות בשבת בצהריים בשבתות חוה"מ, הפסק חלוקת הדולרים ביום א' שחל ביו"ט וכד'.
ועל כן אני מפנה שוב את השאלה למשתמשים המתנגדים: האם לו הייתם נכנסים לחב"דפדיה במהלך שנת תשנ"ג, וקוראים בפתיח הערך חלוקת דולרים "חלוקת דולרים הוא מעמד המתקיים בימי ראשון בו מחלק הרבי דולרים לקהל" - זה היה צורם לכם, הייתם משנים את זה? (כמו שהייתם משנים את ההתוועדויות בימות החול שייכתב בלשון עבר?). - לענ"ד, זה תלוי בצורת ההתייחסות להעלם והסתר ולאופן קבלתו. ולכן הצבעתי על שנת תשנ"ג, שאז החושים של רוב החסידים היו בריאים וטבעיים יותר ללא מפלגתיות וכה"ג, ודי ברור לי שאז היה טבעי לכתוב בלשון הווה, למרות שמעמדים אלו הופסקו אז.
[וכמובן ופשוט, דעתי זו אינה תלויה כלל בשאלה "מה יקרה בהתגלות". לשם האתגר המחשבתי, אזרוק את השאלה: מי אמר שבהתגלות יהיו שלוחים? - האם זה מפריע לאי מי לכתוב "הרבי שולח שלוחים" בלשון הווה, ואע"פ שלא ראינו שום דבר מוחשי בקשר לזה ב-22 שנה האחרונות?...] בברכה, • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 21:18, ו' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז
לטענתך ק. א. משיח, הבנתי היטב את דבריך, אלא שלדעתי המדד כלל אינו קובע, הכתיבה באתר אמורה להיות מציאותית ולא רגשית (כי לזה אין לדבר סוף), וממילא לאמתו של דבר גם בנ"ג אמורים היינו לכתוב שהחלוקה התקיימה ושוב מסיבות אלו ואחרות היא אינה מתקיימת שוב אלו הן העובדות, לאחר מכן אילו מאמין הנך שהרבי ממשיך לחלק ויש לך הסמכה אמינה לכך בתורת רבינו כתוב יש לך הרגשים בעניין בשום אופן אל תכתוב. בעז"ה ובלי נדר זו תגובתי האחרונה בנידון, כרגיל משתתפים בה יחידים ואלו שכן חלקם מובלים אותה להתכתשות ולמריבות, אני פורש מי שמעוניין מזמן להביע דעתו לערוך להוסיף לתקן ולשפר בערכים הנפלאים במרחבי האתר.. (סלח לי קרייזי אבאוט משיח שלקחתי לך את התפקיד...)--הנחה - שיחה 21:46, 7 בנובמבר 2016 (UTC)
לא אוכל להתאפק מלומר את דעתי בנידון, בדעתכם יש כמין תרתי דסתרי אם אתם אומרים חבר'ה לא יודע מה נאחנו חושבים אלא מה המציאות בשטח ואנחנו בצורה מאוד ענינית רק את מה שאנחנו רואים שקיים או לא בצורה אוביקטיבית אז א"כ משום מה ראיתי בהסטוריה שמחקו כאן (ואפילו בחריפות) את האיזכור לכך שגם כיום חלק מהחסידים מהחסידים עוברים וכו' (ציטוט: "כאשר איננו זוכים לראות את הרבי שליט"א מלך המשיח בעיני בשר, עוברים החסידים באותו מקום קבוע בזמן הקבוע ומקבלים דולר לברכה, והיום כמו אז זוכים לראות ניסים ונפלאות" מתוך הדף שיחה של הערך) דהיינו שאתם לא כ"כ הולכים נטו על העובדות אלא אומרים יש גם משמעות מאחורי המילים... אז אם כן צריכים לקלוט שכאשר משנים באדיקות את הענינים הכל ללשון עבר זה לא רק ביטוי של המציאות אלא יש כאן ביטוי שלדעתי הוא בחזקת "יהרג ואל יעבור" שהרבי והכל הכל וכל מה שאצלינו מייצג את דור השביעי כולל הכל, הכל שייך לנחלת העבר... רח"ל עפ"ל. וזה סלחו לי אבל מעשה אשר לא יעשה
(וזה מבלי לגעת בנקודה שבאותה "אוביקטיביות" מזוייפת שכותבים בחיוב על כל מיני אנשים וארגונים שנלחמים בכל הקדוש והיקר לנו וכו' ניתן גם לכתוב באותה אוביקטיביות על עניני חלוקת דולרים וכוס של ברכה וכו' באותה צורה של צופים מן הצד, אני חושב שזה ברור שלא יותר גרוע מה"ועד" (שנהפך כבר ל.. עי' סוף סוטה) או מהמוסר הידוע וכו' וכו' שהם כן זוכים לקבל כאן במה ואפי' חיובית רח"ל. ואדרבא אם מישהו חולק עלי בנקודה זו מוזמן להסביר לי את נקודת החילוק) --מענדי ר. - שיחה 02:22, 8 בנובמבר 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────יש כאן כמה טענות מעניינות, אולם מה שהכי מעניין שאף אחד לא טרח לשנות בערך האוהל ולכתוב שהרבי נוהג לנסוע לאוהל כל שני וחמישי. והלא דבר הוא! ואדרבה, דוקא בנוגע לענין זה אמר הרבי בתשנ"ג (לאחר ששאלוהו באם רוצה ללכת כעת וענה בשלילה, שאלוהו אם מעתה לא ירצה לנסוע עוד או שבהמשך ירצה ללכת וענה) שירצה לנסוע לאוהל בעתיד. אך איני מסכים לטענת הנחה, השאלה היא האם השתנה גדר במשהו או שהיה איזה שהוא הפסק זמני. כפי שציין ידידי המשוגע אכן לא נוגע אם ימשיך להיות חלוקת דולרים או לא, מכיון שע"פ הידוע לי הרבי מעולם לא "הפסיק" לחלק דולרים. אמת נכון, היו כמה שבועות שהוא לא חילק דולרים, לדאבוננו שבועות אלו כבר נמשכים עשרים שנה, אולם ענין זמני אינו תלוי באריכות הזמן אלא בגדר ההפסק.

ולהרב מענדי ר., הינך יכול להירגע, אין באתר זה אפילו לא טיפת אובייקטיביות בנוגע לשנואי נפשך (ע"ע פנסאים, ועד רבני ליובאוויטש ותקצר היריעה...). שף ויתיבקאנפרענץ רום 02:39, 8 בנובמבר 2016 (UTC)

כמדומני שלאחר שכל הטענות בנושא כבר נשמעו, ואיש אינו מתכנן לחדש כאן משהו, אין מנוס אלא לפנות להצבעה בנדון. הלא כן?
[יודגש קודם לכן, שהכתיבה בלשון הווה היא בגלל הענין כמשנת"ל, ללא קשר להנהגת החסידים כיום, האם עומדים ומשתתפים במעמד כזה ומכינים במה שולחן סטענדר וכד' או לא. וממילא צריך לכתוב כך גם לגבי יחידות לגבירים או חלוקת ארבע מינים וכד' ש(עדיין? )לא עושים משהו כיום בפועל בזמן זה].
ולרה"ג שף ויתיב, את טענתך בנוגע לאוהל לא זכיתי להבין - אם כתוב על דולרים בל' עבר, מה מקום לכתוב על האוהל בל' הווה? אמנם אה"נ כדבריך, כשייכתב על הדולרים בל' הווה, גם על האוהל ייכתב בל' הווה.קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 10:35, ט' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז
כמדומני, שעל שאלות בסגנון זה (כמו האם לכתוב על חלוקת דולרים בלשון עכשווית) יש לפנות לוועדה הרוחנית (שמן הסתם תתנגד).
ובנוגע לדעתי האישית, אני חושב שיש לחלק בין מעמדים שאנשים הזויים עושים, לבין הנהגות אישיות של הרבי כשלעצמו (לדוג' תפילות, קיום מצוות וכו'). וכל מילה נוספת מיותרת...• כתית למאורבית הבד 11:22, 10 בנובמבר 2016 (UTC)
הרב הכתית, אתה בטוח שקראת את דבריי דלעיל? הדגשתי, שהדברים אמורים מצד הענין (היחס להעלם והסתר מאז כ"ז אדר כאל דבר לא טבעי וממילא שום דבר לא אמור להפסיק, כמו שכתבתי באריכות כמ"פ לעיל), וללא קשר לנעשה כיום ב-770. דהיינו - ייכתב שהרבי "מתפלל" "מחלק דולרים" "לוקח אתרוג מקלבריה" וגם "מקבל ליחידות את הגבירים" (למרות שלמיטב ידיעתי אף משב"ק הזוי כלשונך עוד לא ארגן יחידות לגבירים).
עכ"פ, אני מסכים עם הרעיון שזה דבר ששייך לועדה רוחנית. כיצד ומי פונה אליה? • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 11:37, ט' בחשוון, הקהל ה'תשע"ז
או שתכנס בעצמך למשרד הסמוך, או שתמתין לכינוס השלוחים.. • כתית למאורבית הבד 12:00, 10 בנובמבר 2016 (UTC)

הודעה חשובה[עריכה]

מיועד בעיקר לידידי המשוגע אך ככל שאר העורכים מוזמנים גם כן.

ערכתי עכשיו את הפיסקה הקריאה והקדושה#ביקורת, אולם אני צריך שמישהו יעשה לזה ויקיזציה. בברכה. ואגב נא לא ליגוע בשאר חלקי הערך, הוא באמצע עריכה!. שף ויתיבקאנפרענץ רום 10:19, 17 בנובמבר 2016 (UTC)

קטגוריה:ידידי חב"ד[עריכה]

מתברר שקטגוריה זו נושאת מספר גדול של פוליטיקאים שחלקם חברי כנסת וחלקם חברי עירייה וחלקם פעילים שרצו לכנסת ולא נבחרו (כדוגמת ברוך מרזל), אולי כדאי לאחדם בקטגוריה משותפת, שתכלול בתוכה גם את הקטגוריה חברי כנסת שקיימת כאן. שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים כ"א בחשוון ה'תשע"ז, למניינם 00:02, 22 בנובמבר 2016 (UTC)

הקטגוריה צריכה להמחק. זו קטגוריה של עורכים עצלנים שלא היה להם כח לחפש את הקטגוריה האמיתית (אדמו"רים, רבנים, זמרים, ראשי ממשלות וכו'). • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 06:36, כ"ב בחשוון ה'תשע"ז
צודק שלא צריך להיות מישהו בקטגוריה הזו, אך היא צריכה להישאר כקטגוריית על, כאשר כל האישים הנ"ל נמצאים באחת מתת הקטגוריות שלה. --שיעשיחה ה' בכסלו ה'תשע"ז 00:48, 5 בדצמבר 2016 (UTC)

לתורמים החשובים בימי חב"ד[עריכה]

יישר כח לכל המתגייסים למלאכת הק' של פתיחת התבניות (תבנית:כ"ב בחשוון וכן הלאה). רק רציתי להעיר על שני דברים:

  • על פי מה שהוחלט יש להכליל בתבנית כל אירוע משמעותי ביהדות, משמעותי היינו - שיש עליו ערך בחב"דפדיה (דוגמא).
  • לאידך, יש למחוק מערכי הימים את האירועים המיותרים שלא שייכים לחב"דפדיה והועתקו בטיפשות מויקיפדיה (דוגמא). וזה ההזדמנות - כשאתה פותח את הערך של התאריך כדי להעתיק ממנו לתבנית, למחוק את שאר המיותרים. ואולי על הדרך לבצע שיפוץ כללי בערכי הימים, לוודא שיש אחידות וסדר וכו'. אם יש כח.

יישר כח גדול לכולם! • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 06:35, כ"ב בחשוון ה'תשע"ז

תבניות חשיבות / מחיקה על ערכים[עריכה]

בעקבות ריבוי תבניות המחיקה לאחרונה על ערכים שונים, הנני לבקש בזאת להציב את התבנית רק על ערכים שאמורים להמחק לחלוטין. לעומת זאת ערכים שאמורים לקבל איחוד עם ערכים אחרים, למשל ערך על ספר שאת המידע שבו צריך בעצם לאחד עם ערך אחר, יש להציב עליו תבנית:לאיחוד, ונבקש מזאת מהמשתמשים החשובים העוסקים בחריצות בהצבת תבניות חשיבות על ערכים לא נחוצים לדעתם, שיקחו יוזמה וגם יאחדו ערכים אלו לערכים המתבקשים - בחלוף שבוע מדיון האיחוד, אם לא תהיה התנגדות. בקשה זאת היא גם לשעבר (על ערכים שכבר קיימת בהם תבנית חשיבות). שָׁלוֹם - חַסִידִִים מְשׂוֹחֲחִים א' בכסלו ה'תשע"ז, למניינם 05:51, 1 בדצמבר 2016 (UTC)

הצבעתי בכו"כ מהדיונים במטרה לקדם תהליכים, וכן לעודד את אלו שעוסקים בעבודת הק' שימשיכו לסנן עוד ועוד ערכים לא נחוצים.
ואגב, לדעתי יש אינדיקציה קלה ופשוטה: אפשר לעבור על הערכים החל מכאן בערך והלאה, רובם טעונים מחיקה/איחוד(/הרחבה, אבל אף אחד לא יעשה את זה בכי.jpg ). • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 19:09, א' בכסלו ה'תשע"ז

שגיאת ציטוט:[עריכה]

אני לא יודע איפה לשאול את השאלה שלי אז אני עושה את זה כאן. היום התחלתי לשדרג את הערך על הבעל שם טוב. אני לוחץ על "עריכה" בכל קטע בנפרד, שומר ועובר לקטע הבא. מהעריכה השניה או השלישית שלי, כל פעם שאני לוחץ "שמור" או "תצוגה מקדימה" נמחק כל הערך חוץ מהקטע שאני עובד עליו ואני צריך לשחזר. בתחתית העמוד הוא כותב לי באדום "שגיאת ציטוט: קיימים תגי ‎<red>‏. אך לא נמצא תג ‎</references>‏". זה בעיה אצלי או בחב"דפדיה? משתמש:מחלק דולרים * פינת החי * 08:16, 2 בדצמבר 2016 (UTC)

מוזר, האם אתה עדיין נתקל בבעיה? לגבי הכיתוב באדום "שגיאת ציטוט: קיימים תגי ‎<red>‏. אך לא נמצא תג ‎</references>‏, זה פשוט, בכל מקום שיש בו הערות, אך אין בסוף הערך את התבנית 'הערות שוליים' נכתבת השגיאה, שמשמעותה שבערך מופיעה הפניה להערה, אך לא מופיע התבנית שתציג את ההערות בשולי הערך, כך שההפניה תישאר מיותמת. --שיעשיחה ה' בכסלו ה'תשע"ז 00:46, 5 בדצמבר 2016 (UTC)
תודה רבה. יש לי בעיה אחרת שגורמת שלפעמים הוא מוחק את כל הערך חוץ מהפיסקה שערכתי. כנראה שאחרי שהוא מחק את כל הערך הוא לא מצא את ההערות... עם בעיית המחיקות אני חושב שלמדתי לחיות. חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 03:27, 6 בדצמבר 2016 (UTC)

משהו מעניין בגוגל[עריכה]

בדרך כלל חב"דפדיה די מובילה בגוגל, בפרט בנושאים חב"דיים, במיוחד אם הם קשורים לענייני משיח וגאולה. והנה - החיפוש "בשורת הגאולה" מביא אך ורק את הערך בשורת הגאולה (ספר) (בתוצאה ראשונה), אבל הערך בשורת הגאולה לא מופיע אפילו בדף החמישי! זה גם מסקרן, וגם עצוב. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 04:13, ז' בכסלו ה'תשע"ז

פשוט הדף נוצר מאוחר יותר, ולכן לוקח לו זמן לעלות במדרג. בעבר, כשאחד מידידינו הותיקים ערך את הדף על הרבי מליובאוויטש כמלך המשיח, הוא פעל שכמה וכמה יוסיפו אותו כקישור מוטמע בחתימת האימייל שלהם, וזה חולל פלאים. להתראות - שיחה 08:01, 7 בדצמבר 2016 (UTC)

מה המדיניות?[עריכה]

מה המדיניות ביחס לכתיבה על הממשלה/מדינה? למשל אם רוצים לכתוב על משהו שהוא שר בממשלה. איך לכתוב "והיה שר בממשלת ישראל" או "והיה שר בממשלת מדינת ישראל"? דוגמה נוספת: לכתוב "ישראל ומצרים חתמו על הסכם שלום" או "מדינת ישראל ומצרים" או נציגות המדינה ומצרים"?

השאלה היא אם יש עניין להדגיש שהמדינה ו(עם )ישראל זה עניינים שונים ובלתי מחוייבים זה לזה?

ראיתי כמה ערכים והתלבטתי עם לשנות. חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 05:30, 7 בדצמבר 2016 (UTC)

לא נכון לשאול "מה המדיניות", אין מדיניות כל עוד זה לא נקבע בשום מקום... אפשר להחליט כאן ועכשיו.
לענ"ד: בנוגע לממשלת ישראל, אין שום בעיה לכתוב, שהרי כל אחד יודע ש'ממשלת ישראל' אין הכוונה למלכות ישראל והנהגת עם ישראל - אלא להנהגת המדינה הציונית (כמו שנאמר: משטרת ישראל). בנוגע להסכם שלום, בודאי שלא שייך לכתוב 'ישראל' סתם אלא צ"ל מודגש 'מדינת' או 'ממשלת' ישראל, כי כאן - כדבריך - עלול להיות משמע שהעם והמדינה תלויים זה בזה. ובשאר המקרים לגופם. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 05:51, ז' בכסלו ה'תשע"ז
א. בקשר למדיניות זו היתה כוונתי. ב. למיטב ידיעתי חוגי המזרחי דווקא כן נוהגים לקשר בין ממשלת מדינת ישראל לממשלת/מלכות ישראל. חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 06:18, 7 בדצמבר 2016 (UTC)

פיסקאות ביקורת[עריכה]

בעקבות עריכתו זו של להתראות, התעוררתי לשאול חוו"ד (ע"מ לבצע הצבעה ולקבוע מדיניות) ע"ד פיסקאות ביקורת בכלל.

האם כל אחד שלא מוצא חן בעיני מישהו (או רבים) זכאי לפיסקת ביקורת? האם למשל פיסקת ביקורת זו אשר מעולם לא קיבלה גושפנקא רשמית משום גוף יש לה מקום? ומה עם זה, זה, זה, זה וזה?

ומדוע בערך זה אין פיסקת ביקורת? ואם כבר, מדוע בערך זה אין פיסקת ביקורת?

בקשה אחרונה, אבקש שבדיון ובהצבעה ישתתפו אך ורק משתמשים פעילים, נא לא להעלות באוב כל מיני שמות משתמשים ישנים שלכם בשביל להטות את הדיון.

בכבוד ובברכה. שף ויתיבקאנפרענץ רום 09:05, 7 בדצמבר 2016 (UTC)

העניין כבר נידון בריבוי מקומות, ולכאורה צריך רק לייבא את הדעות לכאן ולבצע הצבעה.--הנחה - שיחה 10:03, 7 בדצמבר 2016 (UTC)
לעניות דעתי, פיסקאות ביקורת צריכות להופיע רק אם הביקורת התפרסמה במקום רשמי כלשהו/נאמרה ע"י אישיות חשובה כלשהי/נערך דיון בבית דין כלשהו וכן על זה הדרך. לדוגמה, העריכה שנעשתה לאחרונה בערך הזה, והפיסקה שמופיע עכשיו כאן, לא מתאימות. יעקב בן שמואל - שיחה 00:10, 9 בדצמבר 2016 (UTC)
בעצם, חשבתי להתחיל לכתוב את דפי המדיניות בחב"דפדיה, ולאחר התייעצות עם המנהלים ועם ההנהלה הרוחנית להעלותם ולאוכפם. אך לבינתיים, מחמת צוק העיתים וריבוי העיסוקים אינני מזדמן כ"כ לשבת למשך זמן ארוך ע"י מחשב, וגם כשכן, יש עוד דברים לעשות...
ועל כן, אבוא בזה במילים אחדות, ואקווה שבימים הקרובים אוכל להתייעץ ע"כ עם הוועדה הרוחנית, ולוודאות שאכן זוהי המדיניות:
לעניות דעתי, פסקאות ביקורת בעצם הינן משוללות זכות קיום באתר יהודי. מה גם שלדוגמה הביקורת בערך על JEM, הרי אם מקורב יראה זאת, יתכן שזה יגרום לו למאוס במוסד הזה, ובדמות שאותה הם מנסים (או שלא..) ליפות.
ולכן גם בערך ועד רבני ליובאוויטש צריך למחוק את הפסקה על הפולמוסים, וכן בשאר רוב הערכים.
אם לאחד העורכים יש רצון, והוא חושב שבערך הספציפי רצונו של אד"ש הוא שתיכתב פסקת ביקורת, עליו לפתוח דיון בדף השיחה, וזה יכנס לדף רק לאחר התייעצות עם אחד מחברי הוועדה הרוחנית.
בברכת הצלחה רבה לכולם, והאמת והשלום אהבו • כתית למאורבית הבד 00:41, ט' בכסלו, ה'תשע"ז (9 בדצמ' למניינם), ימות המשיח
כל עוד הביקורת מוצדקת ועניינית, אני לא חושב שיש מניעה להכניס אותה, שהרי לדעת אומר הביקורת, יש בעיה במוסד/אדם וכדומה, ואין לך דרך להכריע מי הצודק יעקב בן שמואל - שיחה 00:56, 9 בדצמבר 2016 (UTC)
נ.ב. כתיבת מדיניות תהיה מעשה מבורך ביותר, שתמנע מאות וויכוחים מיותרים יעקב בן שמואל - שיחה 00:58, 9 בדצמבר 2016 (UTC)
לענ"ד, אם רוצים לקבוע מדיניות כגון הצעת כתית למאור על ידי פניה לועדה רוחנית, זה יכול להיות רק באמצעות בירור על ידי מפעיל מערכת, כדי שכלל המשתמשים יהיו בטוחים שהדברים הוצגו בצורה נייטרלית, ולא ניתנה להם פרשנות נרחבת. ואולי גם את זה צריך לכתוב במדיניות קריצה.jpg להתראות - שיחה 04:15, 9 בדצמבר 2016 (UTC)
לא אמלט מלהביע דעתי: באמת פסקאות ביקורת אינן הדבר הכי יהודי, אבל גם לטהר שרצים בשם הפוליטיקלי קורקט זה לא הכי יהודי. ולכן כאשר ישנם ערכים שעדיף שלא היו כאן, אך אין ברירה ומוכרחים להכניסם - הם חייבים לקבל פסקת ביקורת, כדי שיהיה ברור שלא מדובר בטלית שכולה תכלת. כמו שלא שייך לכתוב ערך על אביגדור בן חיים בתור "אחד מרבני פינסק, שיצאה ממנו שלשלת חסידית"; ולא על שלמה קרליבך בתור "חסיד הרבי הריי"צ והרבי ומראשוני מפיצי היהדות בארצות הברית בשליחותם" - גם לא שייך לתאר אנשים/ארגונים מסויימים כמקושרים גדולים וכו' וכו'. אם כי, במיוחד כאשר מדובר בחסידים, יש לנסות לכתוב בענייניות ובעדינות, בגיבוי מקורות, ולדלג על מוקשים מיותרים.
שאר הביקורות, בפרט אישיות ולא ענייניות, מקומם בויקי ויש למחקן בהקדם (כפי שהצעתי מזמן בערכים בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש וועד רבני ליובאוויטש).
ואם בענייני הועדה הרוחנית וביקורת עסקינן, אני נזכר מיד בכתבות המובאות בקישורים חיצוניים בערך בד"צ קראון הייטס, כתבות שיכולות לפרנס הרבה פסקאות ביקורת. ניתן לקהל הקדוש לנחש מי כתב אותן... • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 04:31, ט' בכסלו ה'תשע"ז

סליחה על הכתיבה במשהו מעט ישן אך הייתי חייב להגיב: אנציקלופדיה מטרתה להציג מידע ומידע כולל גם התנגדות של אנשים לארגון\גוף או כל מפעל אחר ולכן חייב לכתוב את הביקורת בצורה עניינת אומנם אבל חייב --חיים - בכל יום שיבוא 12:37, 9 בינואר 2017 (UTC)

פתגם חסידי[עריכה]

כלל המשתמשים מוזמנים להצטרף לדיון הגורלי וההיסטורי, שיחת משתמש:שלום#פתגם חסידי. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 06:59, ט' בכסלו ה'תשע"ז

ואולי עדיף קודם שיעברו וישפרו את הערך עצמו אודות הפתגם החסידי. להתראות - שיחה 07:04, 9 בדצמבר 2016 (UTC)

בתגובה לכתוב שם: א. אם אין בעיה לצטט חסידים בני דורנו ודאי לא תהיה התנגדות לצטט מהדף משתמש שלי (כולל מה ששיע מחק...). ב. קרייזי, ביקורת זה הצד החזק שלך?! אני מריח פה השגת גבול חמורה (וכפתגם הידוע "אהוב את הביקורת"). ג. אולי קרייזי היה מתנגד להקמת האתר, אולם אני מתנגד אליו גם אחרי שהוקם.

לעצם הדיון אני וי.png מצטרף לדעת קרייזי, וממליץ ללהתראות שמלבד להעתיק מ'אוצר פתגמי חב"ד' הוא יכול לחפש גם בתורת שלום, יש שם הרבה ענינים חזקים. שף ויתיבקאנפרענץ רום 11:59, 9 בדצמבר 2016 (UTC)

שף ויתיב נהוג שלא עונים על דיון שנערך במקום אחד במקום אחר! • כתית למאורבית הבד 15:20, ט' בכסלו, ה'תשע"ז (9 בדצמ' למניינם), ימות המשיח
שף ויתיב: א. זה אחת מהסיבות להתנגדות שלי... ב. אל תהיה כזה שליח ראשי, שמשתלט על מדינה שלימה ומחניק כל אפשרות לפעילות. פקח עיניך ותראה שיש מקום לפעילות של עוד הרבה שלוחים בנושא הזה, בלי שאף אחד יסיג את גבול רעהו...• קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 00:06, י"א בכסלו ה'תשע"ז

כתית למאור, שם זה מעל חמשת אלפים תווים ואין לי אפשרות לערוך, אם תרצה תעביר.

קרייזי אבאוט משיח: א. טוב שהבנת את כוונתי. ב. אבל רשות צריך לבקש, לא? (אא"כ תרצה שאפתח בית חב"ד מול הבית משיח שלך). שף ויתיבקאנפרענץ רום 02:12, 11 בדצמבר 2016 (UTC)

קריאת קודש[עריכה]

כיהודה בשעתו הריני קורא כאן "מי לה' אלי?!"

מי מהעורכים מעוניין להטות את שכמו לעריכת הערכים בנושא חנוכה הזקוקים לטיפול נואש, וכן לכתיבת הערכים החסרים: גזירות אנטיוכוס, מרד החשמונאים, נס פך השמן, חנוכיה ציבורית (כרגע הפניה לחנוכיה ויכול למלא ערך נפרד) וכו'.

אני מתייג בזאת את המשתמשים הפעילים כאן לאחרונה, בתקווה ובציפיה לשינוי משמעותי בנושא. יישר כח • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 06:10, י"ג בכסלו ה'תשע"ז

מכך שתייגת את כלל המשתמשים בקישור המפנה לשמי, אני משער שכוונתך היא שמפעיל מערכת הוא בבחינת רבי שכל המשתמשים כלולים בו. חכה למחאת שף ויתיב. --שלום - עליכם י"ג בכסלו ה'תשע"ז, למניינם 07:09, 13 בדצמבר 2016 (UTC)
הריני להזהיר שמי שמדייק באיזה מילה תייגתי כל אחד וכו' וכו', עושה זאת על אחריותו האישית בלבד! ריבוי כוונות נסתרות יש בכך, ולאו כל מוחא סביל דא. רק הנגלות לנו ולבנינו שבהם מומלץ לדקדק - הם סדרת הערכים הנזכרת בקטע שלפני זה, שבה כולם מוזמנים להשתתף. סאך הצלחה • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 07:15, י"ג בכסלו ה'תשע"ז

ובכן, הנני מוחה! שף ויתיבקאנפרענץ רום 09:16, 13 בדצמבר 2016 (UTC)

אכתוב בע"ה את הערך סביבון. להתראות - שיחה 11:05, 14 בדצמבר 2016 (UTC)
יש כמובן עוד ערכים חסרים לדעתי, לדוגמה: יוון.

יחסה של חב"דפדיה למגוון הדעות בחב"ד[עריכה]

היות שבזמן האחרון יש הרבה דיונים על זה בדפי שיחה שונים, החלטתי פשוט לעשות סדר ולשאול את כולם:

מה דעתכם? כיצד צריכה חב"דפדיה להתייחס למגוון הדעות בחב"ד?

ואסביר: חב"דפדיה הינו אתר שנועד להפיץ את המעיינות חוצה (ראה כאן). כמובן, שהמטרה היא שב"חוצה" יקבלו את הדברים המקובלים על רוב מפעילי האתר (מה שנקרא "השיטה המשיחיסטית").

לאידך גיסא, אדם שנכנס לאתר ורואה את הערך האוהל כפי שהוא עתה, יתאכזב עד מאוד מחוסר האמינות של חב"דפדיה. הרי אי אפשר לכתוב בפשטות שהאוהל הוא רק של הרבי הריי"צ מבלי להזכיר עוד כלום (וראה בארוכה כאן ובארכיון).

לכן גם חב"דפדיה נוהגת כך במקרים רבים אחרים, כמו ועד תלמידי התמימים העולמי, ארגון הפנסאים, מרכז לענייני חינוך, אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש, הרבי מליובאוויטש כמלך המשיח, ועוד ועוד. בכולם מובאות העובדות מבלי להתחמק, בתוספת ביאור והבהרה לשיטה שאנו רוצים שתתקבל אצל הקורא.

ויודגש: הועלתה בדפי השיחה השונים כמה וכמה פעמים הטענה: בחב"דפדיה לא מביאים את טענות האבולוציה, טענות העולים להר הבית, ועוד ועוד. זה נכון, אך חושבני שאין אף אחד שישווה בין הדברים (כנראה מהדוגמאות הנ"ל).

אשמח לשמוע את דעתכם בנידון, כדי לחסוך דיונים שיחזרו על עצמם שוב ושוב ללא תועלת.

בתקווה שתיכף ומיד ממש נזכה ל"לא ילמדו עוד איש את רעהו"! בהצלחה.--5778 - משיח נאו! - שיחה 19:26, 26 באפריל 2016 (UTC)

אגב, באותה המידה צריך להיות היחס לחלוקת דולרים וכדומה!--5778 - משיח נאו! - שיחה 19:31, 26 באפריל 2016 (UTC)
אל תנסה להיתמם ולהציק. ראה מה שהגבתי לך בדף שיחתי. יעידו כל באי האתר שבדרך כלל אני משתדל להתייחס בסלחנות וסובלנות, אבל אתה ממש מטריד ומסיט את המשתמשים מלתרום תרומות תועלתיות לפיתוחה של חב"דפדיה ולשקוע בשטויות של ויכוחים חסרי תועלת עם משתמש שאין רצונו להגיע לעמק השווה, אלא לשנות את מדיניות הכותבים והמשתמשים בחב"דפדיה. להתראות - שיחה
תוכל להאשים אותי בכל מה שעולה על דעתך, רק בקשה אחת לי: תנסה להתעלם מהדמות, תתמקד בנושא ובטענות. אם תרצה אוכל לחתום בשם אחר.
"קבל את האמת ממי שאמרה"!
אני שוב פונה לשאר הכותבים והמשתמשים, שמשתדלים תמיד (ולא "בדרך כלל") להגיב בסלחנות וסובלנות, שבכל זאת יוכלו להקדיש מעט מזמנם ולחשוב על השאלה החשובה הזאת. בהצלחה!--5778 - משיח נאו! - שיחה 22:41, 27 באפריל 2016 (UTC)
א. הביטוי המקורי הוא "שמע האמת ממי שאמרה", ומשמעותו שאין הכרח לקבל את הדברים... (רמב"ם בפתיחה למסכת אבות).
ב. הרמב"ם עצמו בספר המצוות כתב: "הוזהרנו מלהיות חופשיים במחשבותינו".
ג. הדיון התארך כבר פעמים רבות והשיבו לך, אך אתה מתעקש וחוזר על הטענות ומפריע לנו להתמקד בדברים החשובים באמת. אם אתה מחפש תשובות, תקרא ותשנן את דפי השיחה, כי תשובות חדשות מעבר למה שכתוב שם - לא תקבל. בהצלחה, ובברכה "יתמו חטאים" (ולא חוטאים ח"ו). להתראות - שיחה 14:53, 28 באפריל 2016 (UTC)
א. "מנין אתה אומר, שאם שמע מפי אדם שבישראל, שיהא עליו כשומע מפי חכם? ת"ל אשר אנכי מצוך היום" (קה"ר פי"ב, י). גם ברמב"ם מדובר על דברי תורה (הוא מסביר מדוע אינו מזכיר את שמות החכמים בדבריו), כך שבהחלט לא נכון לומר ש"אין הכרח" לקבל את הדברים (באם זו אמת, כמובן).
ב. אבל על כך בדיוק הדיון! אסור להיות חופשיים במחשבתנו כאשר מדובר בדברי הקב"ה, או בדברי הרבי עצמו. אבל האם אסור להיות חפשיים במחשבתנו כאשר מדובר על דעתי האישית בפירוש דברי הרבי, כשיש מחבריי החולקים עלי? ועיין במכתבו המפורסם של רי"כ לר"מ וועכטער בארוכה.
ואילו אתה מגיע למסקנת הדיון כבר מראשיתו, ואינך נותן לשאר המשתמשים אפשרות לפצות פה, בטענותיך השונות נגד הדיון עצמו!
אשמח אם תואיל להשתתף בדיון, ולהסביר, למשל, מדוע לדעתך האיסור להיות חופשיים במחשבתנו כולל גם את דעתם של שאר חסידי חב"ד בפירוש דברי הרבי, ובאם כן, האם בשל כך אמורה להיות כאן התעלמות מעובדות, כפי שצויין לעיל בארוכה.
ג. מעולם לא ניתנו תשובות בדפי השיחה לדיון זה (אלא למקרים ספצפיים בלבד, שניכר כי יש כאן תפיסה שניתנת לשינוי ע"י דיון ממצה כאן באולם, וחבל שאתה מפריע ומזיק לו שוב ושוב).
אני חוזר וקורא למשתמשים השונים להביע את דעתם, ולהיות חלק מהדיון. בהצלחה.--5778 - משיח נאו! - שיחה 06:53, 2 במאי 2016 (UTC)

ואילו אני קורא לכל המשתמשים כולם לא להביע את דעתם ולא לבזבז את זמנם על הדיון הזה והדומים לו, שחוסר התועלת בהם אינו מוטל בספק. חב"דפדיה אינה פורום, בשביל זה יש מקומות אחרים ברשת. המקום כאן מיועד לאלו שרוצים לעבוד (וקצת להתוועד, בין לבין), ולא לאלו שיש להם תחביב מוזר - לשבת על שפת הים, לזרוק אבנים למים ולהביט בהנאה על הגלים שנוצרים. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד 07:02, 2 במאי 2016 (UTC)

- כהנ"ל מתוך אולם דיונים:ארכיון 16. לשיפוטך.--8775 - משיח נאו! -- פארבריינגען י"ז בכסלו ה'תשע"ז 22:26, 17 בדצמבר 2016 (UTC)

יש כאן טענה אמתית. חב"דפדיה צריכה להציג את מגוון הדעות בחב"ד. ויש בכך שני עניינים. א' מצד האנציקלופדיות שבדבר, למרות שחב"דפדיה נכתבת מנקודת מבט משיחיסטית, אין טעם להעלים את קיומם של דעות אחרות בחב"ד, כמו שלא נעלים את קיומם של המתנגדים לחסידות למרות שהם טועים לדעתנו. ב'. יש שורה של דברים שתלויים בהרגש, שאינם שחור ולבן, שאינם עובדות וכדו'. בשני העניינים נדרש גיבוש מדיניות ברורה. --שיעשיחה י"ז בכסלו ה'תשע"ז 23:32, 17 בדצמבר 2016 (UTC)
מדיניות בכגון דא אינה מגובשת על ידי רוב, עיין ערך משאל עם. אם האמת שצריך להיות כתוב, יהיה כתוב, ואם לא - לא. ובשביל זה בדיוק יש את הוועדה הרוחנית. להתראות - שיחה 04:40, 18 בדצמבר 2016 (UTC)
אוקיי להתראות, ניתן להחשיב את דעתך כמתנגד להתייחסותה של חב"דפדיה לדעות השונות (שעפ"ז צריך למחוק ולתקן בכמו"כ ערכים). בקשר לפניה לועדה הרוחנית, אם יהיה רוב שיתבע זאת, כנראה שמפעיל המערכת שיע יעשה זאת.--8775 - משיח נאו! -- פארבריינגען י"ח בכסלו ה'תשע"ז 07:02, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

אגיב באריכות יותר מחר בל"נ, אולם פה אומר את דעתי בקצירת האומר ממש: בכללות ניתן לחלק את הטענה לשני חלקים, אחד 'טכני' והשני מהותי. הטענה אשר הועלתה ע"י 8775 (ולמיטב הבנתי שיע מסכים איתו), היא אשר כאנציקלופדיה אסור להתעלם מהעובדות (וגם זה מחולק לשנים: א. מעצם היותה אנציקלופדיה, ב. כדי שלא נהפוך ללעג וקלס וזה היפך כל מטרת האתר). על טענה זו הגיב להתראות (בצדק מסויים, יש לציין, אך מסויים מאוד שכן מדובר על ענין של פרשנות וראה להלן) אשר גם אם ימצאו ממצאים המאשרים במאת האחוזים אשר אין חיים מחוץ לכדור הארץ נמשיך לכתוב כאן אשר יש חיים מכיון שהפרמטרים שלנו לאמת נמדדים ע"פ דברי רבותינו.

הנקודה השנית והמהותית יותר (אשר כפי הבנתי לה רמז 8775 בתשובתו ללהתראות מערערת על עצם האפשרות לכתוב אנציקלופדיה חב"דית מנקודת מבט כלשהי (משיחיסטית או אנטית). ואפרש שיחתי: מטבע הדברים כולנו גדלנו באופן מסויים ודי נדיר אשר מישהו יחליף את השיטה שלו, גישה תינוקית מאוד תגיד אשר השני לא מכיר/מאמין/מבין את השיחות/מענות/וכו' של הרבי וברגע שהוא יכיר/יאמין/יבין יעבור הוא לצד שלי. אם נהיה טיפ-טיפה יותר בוגרים נבין אשר כולנו - ללא יוצא מן הכלל - נגועים בדיעות קדומות ובנגיעות אישיות. וברגע שנקלוט את זה נבין שמה שעלינו לעשות זה לשכוח לחלוטין מכל ענין המפלגות ("מחלת המפלגות"), כולל - השיטות שהם כוללות, ולגשת אל דברי הרבי מנקודת מבט "נקיה" (עד כמה שאפשר).

ממילא מובן אשר ברגע שהינך כותב "חב"די מנקודת מבט מסויימת" הינך חותם טופס התחייבות אשר (בחלק מהמקרים עכ"פ) תעוות או תכופף את דברי הרבי כרצונך מבלי לשים לב אפילו (כי ברור לחלוטין אשר לאף אחד אין כוונות זדון, ומי שזה לא ברור לו מקומו בבית משוגעים).

אי לכך אני נגד.png נגד חזק שחב"דפדיה תהיה חב"דית מנקודת מבט משיחיסטית.

אינני מיתמם, ברור שצריך לנסח איזו שהיא מדיניות בשביל שלא יהיו כאן מלחמות עריכה אין סופיות, אולם זו צריכה להיות בנייטרליות המירבית (לדעתי - אשר ברור שהרבי נשיא דורינו (במילים אחרות - שלאו דוקא צריך להשתמש בהם - הרבי חי וקיים), ובעיקר שיש לכתוב רק עובדות (ואת כל העובדות) ולא פרשנות).

מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי. שף ויתיבקאנפרענץ רום 07:51, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

לגבי הוועדה רוחנית (יש כזה דבר?): א. נראה שפונים אליהם רק מתוך הגנה ולדעתי זה לא הוגן. ב. לדעתי יש לערוך בחירות לוועדה. שף ויתיבקאנפרענץ רום 07:56, 18 בדצמבר 2016 (UTC)
יש ועדה רוחנית. אם אתה רוצה ועדה אחרת אתה יכול להקים חב"דפדיה חדשה. האתר שייך לאינפו, וכל התורם תרם על דעת שכל דיון המגיע למבוי סתום יובא להכרעה בועדה הרוחנית. אפשר לדרוש שבדיון זה ישאלו את דעתם של כל חברי הועדה, ומי שישאל יהיה מפעיל המערכת בדווקא. אני לא תרמתי כל כך הרבה בשביל שביום מן הימים יבואו כמה חכמים בעיני עצמם, ובמחטף חצוף ישנו את פניה של חב"דפדיה. להתראות - שיחה 10:05, 18 בדצמבר 2016 (UTC)
אינני מבין כלל מדוע דיון כזה מתנהל בדף שיחתו של משתמש המצהיר כי דעתו הפוכה מכל מה שיאמרו לו, וכמו"כ הבטיח שיימנע מלהתערב ב"נושאי מחלוקת" (אם כי יש לציין שלדעתו כל הערכים כאן הם כאלו..). -- דָּרַךְ כּוֹכָבשיחה • 12:48, י"ח בכסלו, ה'תשע"ז (18 בדצמ' למניינם), ימות המשיחיחי המלך המשיח!
- הועבר מתוך קאנפרענץ רום. נשמח לשמוע את דעתם של כל המשתמשים הפעילים.--8775 - משיח נאו! -- פארבריינגען י"ח בכסלו ה'תשע"ז 14:09, 18 בדצמבר 2016 (UTC)
להתראות, הדיון לא הגיע למבוי סתום. אם אתה לא רוצה להשתתף בו זו זכותך, יש כאן עוד משתמשים שתרמו למערכת כמוך. כאשר תרמת לחב"דפדיה, הוזהרת כי לעבודתך אין זכויות יוצרים. אינך יכול לנופף שוב ושוב בטיעון "תרמתי לחב"דפדיה" כדי שטענתך תתקבל יותר ממשתמשים אחרים. אין מה לעשות, זוהי דמקורטיה, וכך הדברים מתנהלים באתר אנציקלופדי חפשי.--8775 - משיח נאו! -- פארבריינגען י"ח בכסלו ה'תשע"ז 14:09, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

שבירה[עריכה]

העתקת המשך הדיון מדף השיחה הנ"ל

אודה בטעותי, הגבתי בדיון שלכאורה היה פניה פרטית של 8775 לשף ויתיב, לא זוכר איך הגעתי לפה, אבל חשבתי שאני קורא את אולם הדיונים. (שהדיון אכן הועתק מהארכיון שלו). לעניינו יש להעביר אכן את הדיון לאולם הדיונים. לחלקו לנושאים ולדון נושא נושא.

ומן הסתם שיהיה דיון גם על כמה נושאים יש לדון... בהערכה ראשונית, נראה לי שמדובר בנושאים הבאים, אודתם צריך לדון האם יכנסו בחב"דפדיה:

  1. מתן מידע על מגוון הדיעות בחב"ד. כלומר איזכור העובדה שיש חסידים המאמינים שבג' תמוז... (לא מסוגל לכתוב את זה), אזכור העובדה שהם רואים באוהל וכו'.
  2. התיעוד של טענות ה'אנטים' או ה'מתונים' בכל הנוגע לכל השתלשלות האמונה והפרסום ברבי כמשיח. (כמובן שזה יכתב מנקודת מבט משיחיסטית, אבל תהיה חובה להכניס גם את הטענות של אלו שאינם משיחיסטים).
  3. התיעוד של הדעות השונות בקרב המשיחיסטים, וכן של תהליכים שהתחוללו בקרב המשיחיסטים (רבנים ומשפיעים משיחיסטים שהולכים לאוהל כמקום בו נמצא לא רק הריי"צ, אזכור האוהל בבית משיח בשנים הראשונות ואי אזכור היום, וכדו').

זה כנראה יהיה כואב וקשה, אבל נראה לי שצריך אחת ולתמיד להכריע בעניין. --שיעשיחה י"ח בכסלו ה'תשע"ז 16:50, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

הייתה לי שיחה ארוכה עם הוועדה הרוחנית, ואת מסקנותיה אכתוב בהמשך בעז"ה • כתית למאורבית הבד 18:21, י"ח בכסלו, ה'תשע"ז (18 בדצמ' למניינם), ימות המשיח

אני מבקש - לא, דורש - שכל השיחות עם הוועדה רוחנית א. יתנהלו רק לאחר שהוחלט מה שואלים. ב. יהיו בנוכחות נציגים משני הצדדים. ג. יכתבו המסקנות בכתב. בכבוד רב. שף ויתיבקאנפרענץ רום 18:54, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

עד עכשיו היה מקובל שמפעיל מערכת הוא אשר פונה לוועדה. והייתי מעדיף שזה יהיה שיע. שלום - עליכם י"ח בכסלו ה'תשע"ז, למניינם 19:21, 18 בדצמבר 2016 (UTC)
שלום עניתי לך באימייל • כתית למאורבית הבד 20:38, י"ח בכסלו, ה'תשע"ז (18 בדצמ' למניינם), ימות המשיח

לאו דוקא שמה שהיה מקובל עד עכשיו הוא כלל מחייב, וגם אם כן אני מניח שהצעת הפשרה דלהלן תהיה מקובלת על כולם:

בכללות ניתן לחלק את הדיעות כאן לשלוש קבוצות: א. קבוצה הנוטה לצד אחד (כולל: להתראות, ידידי המשוגע ועוד). ב. הנוטים לצד שני (כולל: הנחה, 8775 ואני הקטן). ג. הנוטים לצד א' אך מסיבות אנציקלופדיות סבורים שיש להכניס גם את צד ב (כולל: שיע.ק ויעקב בן שמואל).

אני מציע שנציגים משני הקבוצות הראשונים יבואו לשטוח את טענותיהם כשאיתם נציג הקבוצה השלישית. לאחר מכן ישבו לנסח מדיניות כאשר במקרה של מחלוקת בניסוח ישמש הנציג השלישי כבורר. מה דעתכם? שף ויתיבקאנפרענץ רום 15:09, 19 בדצמבר 2016 (UTC)

אמנם שף ויתיב הזכיר את דעתי, כפי שהבעתי אותה בפניו באופן פרטי, אך אני חושב שכדאי שאכתוב את דעתי למרות זאת:

אני כמובן משתייך למה שמכונה 'הזרם המשיחיסטי', אך חב"דפדיה היא אנציקלופדיה, ואנציקלופדיה היא לא בימה לדעותיו של אף אחד, גם לא שלי.

אמנם חב"דפדיה, בשונה מאנציקלופדיות אחרות, היא אנציקלופדיה חב"דית, דבר שמחייב התייחסות לשלילת דברים מסוימים הנוגדים את השולחן ערוך ואת דברי הרבי שליט"א מלך המשיח, כגון תורת האבולוציה והטענות נגד חייו הנצחיים של הרבי שליט"א מלך המשיח. אך עדיין יש מקום לכתוב את דעת הטועים ואת ההסתייגות מדבריהם, בבחינת "דע מה שתשיב", אך בסגנון אנציקלופדי ראוי. יעקב בן שמואל - שיחה 19:24, 19 בדצמבר 2016 (UTC)

לדעתי, הדרך היחידה שבה ניתן יהיה לגבש כללים ברורים ורחבים ככל האפשר, היא באמצעות פניה בכתב. יש לגבש טיוטה של מדיניות שתעסוק בכל הנושאים הרגישים. הטיוטה תכלול סעיפים ותתי סעיפים ככל הנדרש. ובכל סעיף בו חלוקות הדעות, יירשמו בקיצור הדיעות השונות. לאחר גיבוש הטיוטה, היא תוגש לוועדה רוחנית מורחבת, שתתאסף ותדון בדברים בצורה רצינית ומעמיקה. ותגיש את מסקנותיה הסופיות לחב"דפדיה בכתב גם כן. אפשר להתחיל בחב"דפדיה:עקרונות וקוים מנחים/טיוטה. --שיעשיחה י"ט בכסלו ה'תשע"ז 22:50, 19 בדצמבר 2016 (UTC)
אני לא מבין למה ממשיכים לדון בזה! חשבתי שכשעזב המסתם ציון הפסיקו לדון בעניין! לחב"דפדיה יש קו וצריך ללכת לפיו! אמנם אפשר להביא גם את דעות הצד השני, אבל לחב"דפדיה יש קו מלפני 10 שנים ואף אחד לא יוכל לשנות אותו! לשנה טובה בלימוד החסידות תכתבו וחתמו אני אוהב כל יהודי - יחי המלך המשיח י"ט בכסלו ה'תשע"ז
שף ויתיב, אמנם אתה רוחש חביבות מיוחדת לשינוי המקובל, אבל דרך העולם היא שהנוהג המשתרש במשך שנים ארוכות הופך ל'סטטוס קוו' שאין לשנותו.
בכללות הדיון, הרי בסופו של דבר, גם אחרי כל הטרחה והעלאת השאלות וגיבוש מדיניות ולמה צריך להתייחס וכו' וכו', לעולם לא נגיע ל'אובייקטיביות' והצגת כל הדעות הקיימות (אני משוכנע שהמילה שאותה רוצה 8775 לכתוב בערך ג' תמוז, לא תיכתב שם גם אחרי אלף ועדות רוחניות). וגם אם 8775 יסכים, מחר יבוא 9775 ויגיד שהוא לא מסכים, ואח"כ יבוא 0875 ויגיד שבכלל הועדה הרוחנית לא אובייקטיבית. ושף ויתיב בכלל ידרוש שבועדה יהיו נציגים מ'שלשת הקבוצות', ואין לדבר סוף. -- דָּרַךְ כּוֹכָבשיחה • 17:17, כ' בכסלו, ה'תשע"ז (20 בדצמ' למניינם), ימות המשיחיחי המלך המשיח!

בדיוק בשביל זה צריך לכתוב מדיניות וללכת לפיה, ואז לא יהיה נתינת מקום לטענות מעין אלו יעקב בן שמואל - שיחה 03:51, 21 בדצמבר 2016 (UTC)

המשך הדיון[עריכה]

מכיון שהדיון חרג מ5000 תווים, אני פותח פסקה חדשה לטובת בעלי הפלאפונים הישנים.

אני לא בטוח שיש לי זכות הצבעה (אני לא ממש מתכנן לתרום בזמן הקרוב) אבל להגיד את דעתי וודאי אני יכול. שלא כטעות הרווחת, ההגדרה של אנציקלופדיה היא מקבץ עובדות ולא מקבץ עובדות בצורה נטרלית (אפשר לבדוק בויקימליון). יחד עם זה ויקיפדיה מתחשבת בכך שהקהילה מורכבת מעורכים שונים שהגיעו מעולמות שונים ואם דעות שונות וע"מ לא להכנס למלחמות עריכה קבעו שהכתיבה חייבת להיות נטרלית (כנראה שמכאן הבלבול). לעומת זאת חב"דפדיה נתפס בעיני (וחושב שלא רק) כאנציקלופדיה חב"דית משיחיסטית, ועל כן (לפחות צריכה) להביא את העובדות וכל העובדות מנקודת ראיה זו. דוגמה: זה שארגון הפנסאים קיים זה עובדה גם ממבט משיחיסטי, אבל ג' תמוז זה לא עובדה (או עובדה שלא) ממבט כזה. לכן לדוגמה בערך על האוהל יהיה כתוב על הרבי הריי"צ בלבד ולעומת זה בערך על ארגוני הנוער בארץ כן יהיה כתוב על הפנסאים. יחד עם זאת ניתן לכתוב כפרשנות (בערכים עצמם בלבד) שישנם כאלה שטוענים שיש באוהל עוד משהו אבל לסייג ולהסביר שזה לא נכון ומדוע (שיחה וכדומה). כל הנ"ל הוא גם בטענות כפירה של המדע, מתנגדים וכו' כדוגמת אבולוציה, צמצום כפשוטו וכו'.

נ.ב.1 כמו שאפשר להגדיר אנציקלופדיה חב"דית ולשלול אבולוציה, אפשר גם להגדיר אנציקלופדיה חב"דית משיחיסטית ולשלול עוד כמה דברים. כמובן שיש להדגיש זאת בדף הראשי.

נ.ב.2 כל הנושא של חלוקת דולרים, שיחות, יחידויות וכו' - שיש מאות אם לא אלפי אנשים שמאמינים בזה - לא גרוע מכל שאר הדעות החב"דיות וצריך להביא גם אותם (לפחות כפרשנות). בברכת הגאולה השלמה * חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 05:19, כ"א בכסלו, ה'תשע"ז (21 בדצמ' למניינם), ימות המשיח

השאלה מה נחשב משיחיסט, אני למשל נחשב בעיני הרבה כמשיחיסט ובכל זאת הנני מאמין שהרבי באוהל. שף ויתיבקאנפרענץ רום 08:50, 21 בדצמבר 2016 (UTC)
שים לב שעכ"פ איך שאני הבנתי אותך גם אתה מסכים שגם אם הוא נכתב מנקודת מבט מסויימת יש להביא דעות אחרות ג"כ ורק שאפשר להביא טיעון נגדי. (על עובדות אין כלל מה לדבר, זה לא שייך לנקודת מבט...)--הנחה - שיחה 11:23, 21 בדצמבר 2016 (UTC)
חב"דפדיה:עקרונות וקוים מנחים/טיוטה קדימה, לעבודה. אם מישהו רוצה לעבוד לבד בלי שיפריעו לו, יכול לערוך בארגז חול הפרטי שלו ולהציג אותו כשמסיים. --שיעשיחה כ"ב בכסלו ה'תשע"ז 21:55, 22 בדצמבר 2016 (UTC)

קיימים הרבה ערכים שבהם יש קישורים שבתוכם עוד קישורים[עריכה]

במקרים כאלו שלפעמים הם נמצאים בערך שלושה (!) פעמים (כמו לדוגמא בערך 770) התוצאה היא שרואים: [[קובץ:ישעיה מטלין מגיה ספר תורה ב770.jpg|שמאל|ממוזער|250px|אולם בית הכנסת לאחר ההרחבה השניה]] לא עשיתי כאן nowiki, הסיבה שלא רואים את התמונה היא שיש כאן קישור בתוך קישור! אבקש לשים לב לכך. --Men770 - שיחה 15:42, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

הענין שנגרם בעקבות החלפות מסויימות בטיפול, אם יש בעיה החוזרת על עצמה יש לדווח למפעילים ויבצעו החלפה. --שלום - עליכם י"ח בכסלו ה'תשע"ז, למניינם 15:47, 18 בדצמבר 2016 (UTC)

מענין לענין[עריכה]

אמנם חב"דפדיה הינה מנקודת מבט משיחית ואף אחד אינו חולק על זה (להתראות, תנשום עמוק, אף אחד אינו חושב (על אף שאולי היה רוצה...) לעשות כאן מחטף). אך במשיחיות עצמה לא הרי משיחיסט אמריקאי מוקצן (בדוגמת שמואל בוטמן, יונה אבצן, אהרן לייב רסקין, לוי גרליק, שלמה סג"ל, יוסף ישעיה ברוין) אשר הרבה מאמינים שהרבי נמצא באוהל, ויש מהם אף מדליקים נר בג' תמוז, כהרי משיחיסט מצוי מארץ אוכלת יושביה.

בזה יש לשאול את הוועדה רוחנית מה זה נקודת מבט משיחית.

מלבד זאת יש עוד נקודה אשר לצערנו מבלבלים ביניהם אף שאינה קשורה כלל וכלל והיא פוליטיקה גרידא, וכוונתי לערכים כגון קה"ת, כינוס השלוחים, מל"ח וכדומה. שף ויתיבקאנפרענץ רום 22:16, 22 בדצמבר 2016 (UTC)

זה אפילו לא מעניין לעניין, אלא זה אותו עניין ממש. צריך שמישהו יתחיל לכתוב בפועל את המדיניות, ואז יעלו כל הנושאים האלו לדיון. חבל לדון על כל דבר פעמיים... יעקב בן שמואל - שיחה 22:39, 22 בדצמבר 2016 (UTC)
ואם כבר, אז רוב המשיחיסטים האמריקאים הם משיחיסטים בגלל כינוס השלוחים, מל"ח, קה"ת וכדומה יעקב בן שמואל - שיחה 22:41, 22 בדצמבר 2016 (UTC)
מבלי להיכנס להתנצחויות קטנוניות, בדוקא הבאתי דוגמות שרובם ככולם נטועים עמוק עמוק בממסד ה'אנטי'. התכוונתי למשיחיסטים הקיצוניים ולא אלו מהסוג שהזכרת. שף ויתיבקאנפרענץ רום 22:45, 22 בדצמבר 2016 (UTC)
נכנסתי לכתוב תגובה, ואז נזכרתי שאמרתי לעצמי שאשתדל לא לבזבז את הזמן על הדיונים האלו. בהצלחה. להתראות - שיחה 08:28, 23 בדצמבר 2016 (UTC)

העליתי בסיס התחלתי של מדיניות, כולם מוזמנים להגיב/לשנות/להרחיב ובעיקר להמשיך. יעקב בן שמואל - שיחה 08:13, 23 בדצמבר 2016 (UTC)

דברים שנכתבו כאן על ידי אנונימי בלי הקשר

- הועבר ל[[חב"דפדיה:א חסידישע פארבריינגען]] --שלום - עליכם כ"ו בכסלו ה'תשע"ז, למניינם 22:26, 26 בדצמבר 2016 (UTC)

מתקרבים....[עריכה]

הצעה ללוגו עשר, מי שיש לו עוד הצעות מוזמן להעלות

יום הולדת 10 מתקרב וחייבים להתחיל בתכנונים... אפריילכען חנוכה! אני אוהב כל יהודי - יחי המלך המשיח כ"ו בכסלו ה'תשע"ז

כמות ההפניות הנדרשות[עריכה]

נראה לי שהגזימו עם כמות ההפניות הנדרשות לכל ערך. אין סיבה שיש ארבע מאות הפניות לערך מענדל וועכטער (עם עיי"ן ושני וא"וים עיי"ן ווא"ו אחת, עיי"ן אחת בהתחלה, עיין אחת בסוף, עוד ארבע טעויות כתיב...) וכן ר' מענדל פוטערפאס. לדעתי צריך להיות שם הערך שמו ושם משפחתו כששם משפחתו נכתב בכתיב הסטנדרטי בעברית, ועוד הפניה עם שם משפחתו באידיש. ממש אין טעם לעשות הפניה מכל טעות כתיב, זה ממש מציק בעיניים. שף ויתיבקאנפרענץ רום 20:15, 5 בינואר 2017 (UTC)

זה היה בתקופה שלא היה השלמה אוטומטית, וגם אז זה היה מוגזם. עכשיו שיש השלמה אוטומטית אני בעד צמצום דרסטי של ההפניות, ולמרות שהם לא מפריעות לאף אחד, אזי עכ"פ בשעה שמעבירים ערך אז במקום לתקן את ההפניות הישנות מתבקשים המשתמשים להציב תבניות מחיקה על חלק מהם הנראים מיותרים. --שלום - עליכם ח' בטבת ה'תשע"ז, למניינם 03:12, 6 בינואר 2017 (UTC)

בקשה דחופה למספר ימים[עריכה]

לאור מה שקורה כאן לאחרונה, שאנונימים נלחמים זה בזה, אנונימי כותב ואנונימי מוחק, אנונימי חולק על אנונימי (שנים שהם אחד? כנראה מזה שהתבנית 'שכח' עם שם המשתמש שהוסתר ע"י האנונימי הונחה ע"י האנונימי שחלק עליו...) האם אין אפשרות לכמה ימים (עד שהרוחות יירגעו) לחסום את האפשרות לעריכה ע"י אנונימי?

זה אמנם לא יחסוך מאנונימים את התרגיל האחר שנעשה כאן בימים האחרונים (לפתוח חשבון אחר), אך הצלה פורתא מיהא איכא.

נמאס לכם מהמילה 'אנונימי'? גם לי. בוא נחסום אותם. שף ויתיבקאנפרענץ רום 07:23, 10 בינואר 2017 (UTC)

למה צריך לחסום את כל האנונימים, כשאפשר לחסום אנונימים ספציפיים? יעקב בן שמואל - שיחה 07:44, 10 בינואר 2017 (UTC)
אני מצדד בשיטתו של יעקב בן שמואל, מאידך לא לחכות להזדמנות שניה, ולחסום מיד בהשחתה הראשונה. אך לאידך לא כדאי לחסום כתיבה אנונימית גורפת, למרות שאין כמעט תרומות רציניות מכותבים אנונימים, אך זהו כל ענינו של חב"דפדיה, כמקום פתוח לעריכה חופשית, מענין לעניו באותו ענין, אולי הגיע הזמן לחדש את המיזמים הכלליים כאן, להחליט על ערך בו כולם יתמקדו בו זמנית, דעתי בכלל, שכדאי שיהיה קשר חיצוני בין העורכים, (גם ככה אני חושב שאת חלק מהכותבים כאן אני מכיר אישית) ולעבוד בשיתוף פעולה מלא, זו רק דעתי.--חצקל. יחי המלך המשיח! - שיחה 16:12, 10 בינואר 2017 (UTC)
אם יש אנונימי משחית, נא ונא להפנות תשומת ליבנו בדף חב"דפדיה:בקשות ממפעילים --שיעשיחה י"ד בטבת ה'תשע"ז 23:49, 12 בינואר 2017 (UTC)

תניא[עריכה]

ספר התניא
דף השער וההקדמה
דף השער · הסכמה א' · הסכמה ב' · הסכמה ג' · הקדמת המלקט
ליקוטי אמרים
א' · ב' · ג' · ד' · ה' · ו' · ז' · ח' · ט' · י' · י"א · י"ב · י"ג · י"ד · ט"ו · ט"ז · י"ז · י"ח · י"ט · כ' · כ"א · כ"ב · כ"ג · כ"ד · כ"ה · כ"ו · כ"ז · כ"ח · כ"ט · ל' · ל"א · ל"ב · ל"ג · ל"ד · ל"ה · ל"ו · ל"ז · ל"ח · ל"ט · מ' · מ"א · מ"ב · מ"ג · מ"ד · מ"ה · מ"ו · מ"ז · מ"ח · מ"ט · נ' · נ"א · נ"ב · נ"ג
שער היחוד והאמונה
הקדמה - חינוך קטן
א' · ב' · ג' · ד' · ה' · ו' · ז' · ח' · ט' · י' · י"א · י"ב
אגרת התשובה
א' · ב' · ג' · ד' · ה' · ו' · ז' · ח' · ט' · י' · י"א · י"ב
אגרת הקודש
א' · ב' · ג' · ד' · ה' · ו' · ז' · ח' · ט' · י' · י"א · י"ב · י"ג · י"ד · ט"ו · ט"ז · י"ז · י"ח · י"ט · כ' · כ"א · כ"ב · כ"ג · כ"ד · כ"ה · כ"ו · כ"ז · כ"ח · כ"ט · ל' · ל"א · ל"ב
קונטרס אחרון
א' · ב' · ג' · ד' · ה' · ו' · ז' · ח' · ט'

שימו לב היטב לתוכן של הערכים המופעים בתבנית...--אני אוהב כל יהודי - יחי המלך המשיח י"ב בטבת ה'תשע"ז

פרסום החב"דפדיה:א חסידישע פארבריינגען[עריכה]

ברצוני למשוך להתוועדויות כמה שיותר משתמשים... אבל בישביל זה צריך לפרסם... הודעה: בכ"ד טבת תערך התוועדות מעל גלי האתר במתחם ההתוועדויות שלנו, משפיעים הכינו חומר! --אני אוהב כל יהודי - יחי המלך המשיח - בואו נתוועד! י"ב בטבת ה'תשע"ז

קטגוריה:רוסיה[עריכה]

יש עניין לפתוח קטגוריה שתאגד את כל הנושאים שקשורים לרוסיה (הקומוניסטית והצארית)? בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 06:23, י"ד בטבת, ה'תשע"ז (12 בינו' למניינם), ימות המשיח

ואם כבר, צריך קטגוריה נפרדת לפעולות מלך המשיח (ואם כן איפה למקם אותה), או שמספיק הקטגוריה:וילחם מלחמות ה'?

אם לא צריך, מה לעשות בערכים כמו התפרקות ברית המועצות? להכניס לקטגוריה:וילחם מלחמות ה' או לא לסמן קטגוריה בנושא זה? בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 06:40, י"ד בטבת, ה'תשע"ז (12 בינו' למניינם), ימות המשיח

עכשיו אני שם לב שיש קטגוריה:רוסיה. כנראה שלא חיפשתי טוב. בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 07:06, י"ד בטבת, ה'תשע"ז (12 בינו' למניינם), ימות המשיח

להעיר שאת הקומוניזם בעיה להכניס בקטגוריה רוסיה שכן הקומוניזם שייך לברית המועצות. לגבי התפרקות ברית המועצות, לדעתי להכניס ל'ילחום מלחמות'. --שיעשיחה י"ד בטבת ה'תשע"ז 23:06, 12 בינואר 2017 (UTC)
א. יש קטגוריה:רוסיה הקומוניסטית ולשם מקושרים כל הנושאים הקשורים. ב. מה דעתכם על הרעיון שלי כאן? בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 00:31, ט"ו בטבת, ה'תשע"ז (13 בינו' למניינם), ימות המשיח

קטגוריה:חסידות[עריכה]

כפי שאולי ראו כמה וכמה יצרתי דף בו רציתי לרכז את כל הערכים בחסידות שקיימים או אמורים להיות באתר, אלא שכמובן קשה הדבר. מה דעתכם ליצור קטגוריה כללית לכל ערכי החסידות כך שיווצר דף בו יהי כל הערכים כולם.--הנחה - שיחה 12:00, 16 בינואר 2017 (UTC)

עדיף לשייך את כל הקטגוריות לקטגוריית אב אחת, במקום להניח בכל אחת (ממאות הערכים) תבנית נוספת. --שלום - עליכם י"ח בטבת ה'תשע"ז, למניינם 12:26, 16 בינואר 2017 (UTC)
הבעיה היא שאז לא מופיע קישור ישיר לערך עצמו, ואני מאוד מעוניין בקיומו של דף אינדקס לכל ערכי החסידות במקום אחד. לדעתי זה מאוד יועיל לכמה דברים ולדוגמה לשותפי העריכה שרוצים לסדר ולערוך שיוכלו לבדוק איזה ערכים קיימים כבר (וכן לתאם זאת לדוגמה עם המפתחות שבספרי החסידות), ולא כל כך הבנתי מדוע כ"כ נזהרים שלא להניח עוד קטגוריה למה היא מפריעה?? אדרבה, כידוע בעניין אזניים לתורה (ואפשר לעשות זאת עם בוט כך לא יפריע בשינויים אחרונים).נכתב ע"י הנחה ששכח לחתום את שמו.
הנחה, צור איתי קשר באישי, אסביר לך כמה דברים על הקטגוריות • כתית למאורבית הבד 17:19, י"ח בטבת, ה'תשע"ז (16 בינו' למניינם), ימות המשיח
למה שלא תסביר כאן, וכולנו נדע עוד כמה דברים על קטגוריות? בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 21:45, י"ח בטבת, ה'תשע"ז (16 בינו' למניינם), ימות המשיח
שף ויתיב, קרייזי אבאוט משיח להתראות וכו' וכו' אנא אני מחכה לחוות דעת, האם לדעתכם יש ריעותא בכך שחוץ מכל הקטגוריות יתווסף עוד קטגוריה כללית פשוטה קטגוריה חסידות, אני באופן אישי (כאחד שאוהב לערוך בערכים) אלו חפץ בכך, משתמש כתית למאור טוען שכן ואיני רואה טעם לדבריו, מה דעתכם?--הנחה - שיחה 10:46, 17 בינואר 2017 (UTC)
Symbol support vote.svg.png בעד Like Like.png אני ממש ממש בעד הרעיון של הנחה "לרכז את כל הערכים בחסידות שקיימים או אמורים להיות באתר וליצור קטגוריה כללית לכל ערכי החסידות כך שיווצר דף בו יהי כל הערכים כולם" אני חושב שזה רעיון גאוני, שיעזור מאד גם ובמיוחד עבור העורכים, וגם עבור הגולשים והקוראים אשר לפעמים אינם יודעים בדיוק איך קוראים למה שהם מחפשים--חצקל. יחי המלך המשיח! - שיחה 13:57, 17 בינואר 2017 (UTC)
איכפת לכם להביע דעתכם בנידון? שלום, יעקב בן שמואל, להתראות, קרייזי אבאוט משיח, מחלק דולרים, שיע.ק הקהל אם לא אתם מי יביע דעתו???--הנחה - שיחה 15:21, 24 בינואר 2017 (UTC)
הנחה לדעתי הרעיון חיובי, בתנאי גדול שאכן תכניס את התבנית הנ"ל בכל הערכים ושלא תהיה חצי עבודה. ככלל ריבוי קטגוריות באותו ערך אינו מזיק. --שיעשיחה כ"ו בטבת ה'תשע"ז 19:10, 24 בינואר 2017 (UTC)
Symbol support vote.svg.png בעד. בכלל, נראה לי שאף אחד לא הביע התנגדות מנומקת עד עכשיו, ככה שע"פ הכללים אתה יכול להתחיל. בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 04:12, כ"ח בטבת, ה'תשע"ז (26 בינו' למניינם), ימות המשיח
לא שהסכמתי למהלך זה, אבל הכלל אומר שלא מעבירים יותר מ50 ערכים בכל פעם (או שתעשה הכל בפעם אחת • כתית למאורבית הבד 05:03, כ"ח בטבת, ה'תשע"ז (26 בינו' למניינם), ימות המשיח
מדובר במאות ערכים איך אתה בדיוק חושב שאפשר להעביר את כולם בבת אחת? והיכן כתוב בכלל שלא מעבירים יותר מחמישים? בקיצור, לא הבנתי אותך.--הנחה - שיחה 11:17, 26 בינואר 2017 (UTC)
כשמשתמשים בגאדג'ט ‏Cat-a-lot כתוב לא להעביר יותר מ50 קטגוריות בפעם אחת, אלא לחכות כמה דקות בין העברות, כדי לא למלא את ה"שינויים אחרונים". אולי זה היה הכוונה. בברכת הגאולה השלמה -- חלוקת דולרים מאחדת את העם * פינת החי * 12:11, כ"ח בטבת, ה'תשע"ז (26 בינו' למניינם), ימות המשיח
איני מבין כלל את הרעיון אדרבה יותר קל לעקוב אחרי שינויים אחרונים כשכל השינויים בקטגוריה מרוכזים יחד ואפשר לדעת בבירור שבינם לא מסתתר איזשהו שינוי שערך משהו, ולא צריך לקפוץ חמישים, חמישים. דרך אגב לא מצאתי דף ברור בעניין, איפה זה כתוב?--הנחה - שיחה 12:19, 26 בינואר 2017 (UTC)

"בסטרא-אחרא יש דברים בחינם"[עריכה]

שלום לכולם,

כבר כמה שעות אני מנסה למצוא את הדף המדויק בזהר בו מוסבר שדברים חינם ניתנים רק בסטרא-אחרא וכן ספרים נוספים המפרשים ומרחיבים את הנושא.

מקור: חב"ד, בכסף מלא יתננה לי (בראשית כג,ט)

במידה ומשהו יכול לעזור בנושא אשמח מאוד.

אתר מדהים,

ערב טוב, --5.102.198.156 21:58, 16 בינואר 2017 (UTC)


הספר קונטרס ומעיין מרחיב בנושא מאוד. שף ויתיבקאנפרענץ רום 22:43, 16 בינואר 2017 (UTC)
זוה"ק ח"ב קכח, א: בספרא דחרשי דאוליף אשמדאי לשלמה מלכא, כל מאן דבעי לאשתדלא לאעברא מניה רוח מסאבא, ולאכפייא רוחא אחרא, ההוא עובדא דבעי לאשתדלא ביה, בעי למקני ליה באגר שלים, בכל מה דיבעון מניה בין זעיר בין רב, בגין דרוח מסאבא איהו אזדמן תדיר במגנא ובריקנייא, ואזדבן בלא אגרא, ואניס לבני נשא למשרי עלייהו, ומפתי לון לדיירא עמהון בכמה פתויין, בכמה ארחין סטי לון לשוואה דיוריה עמהון. ורוח קודשא לאו הכי, אלא באגר שלים, ובאשתדלותא רב סגי, ובאתדכאותא דגרמיה ובאתדכאותא דמשכניה, וברעותא דלביה ונפשיה, ולואי דיכיל למרווח ליה דישוי מדוריה עמיה, ועם כל דא דיהך בארח מישר, דלא יסטי לימינא ולשמאלא, ואי לאו מיד אסתלק מניה ואתרחק מניה, ולא יכיל למרווח ליה כדבקדמיתא. --שלום - עליכם י"ט בטבת ה'תשע"ז, למניינם 00:23, 17 בינואר 2017 (UTC)
בעניין הזהר שהביא 'שלום' ראה בסידור עם דא"ח עמוד 112, בקונטרס ומעיין שציין שף ויתיב הוא במאמר ט (אלא שכמדומה יש להבדיל בין שורש היניקה של קליפה שהוא מהמקיף, היות והמקיף הוא לא אור בכלי לכן יכולים גם הקליפות לקבל, לבין ההשפעה מהקליפות שמשפיעים ללא בדיקה ועבודה, ואלי תלוי זה בבזה. ואם טעיתי ה' יכפר בעדי). לעוד מ"מ ראה במאמר ביום עשתי עשר הערה 27.--הנחה - שיחה 10:31, 17 בינואר 2017 (UTC)
תודה לכולכם --5.102.198.156 15:29, 17 בינואר 2017 (UTC)

הערות שוליים[עריכה]

  1. הידעתם, כי אין אף מקום בחב"דפדיה שמתייחס וסוקר בצורה אנציקלופדית את ההתוועדויות של הרבי? הערך התוועדות מתייחס רק להתוועדויות חסידים. הערת אגב שלא הצלחתי להתאפק מלהשחיל.