יונה אבצן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יונה אבצן

הרב יונה אבצן (ו' אדר שני תשי"ז-ג' שבט תשע"ט) היה מנהל ועד שיחות באנגלית.

תולדות חייו[עריכה]

נולד בו' אדר שני תשי"ז כילד השמיני מתוך 15 ילדים, לאביו החסיד הרב מאיר אבצן ולאמו מרת חיינע בדטרויט מישיגן.

כבר בעודו בחור החל בשנת תשל"ח לעסוק בתרגום לאנגלית של שיחות הרבי, יחד עם קבוצת חברים. בעקבות הביקוש הגובר, החלה פעילות הקבוצה להתמסד, הם קיבלו את שמם הרשמי 'ועד שיחות אין אינגליש', והתמקמו באחד החדרים בבניין המשרדים 788 איסטרן פארקווי הסמוך למרכז חב"ד העולמי 770.

את ניהול הועד לקח על עצמו הרב אבצן, והמתרגמים העיקריים היו הרב אליהו תגר, הרב יוסף לובינשטיין והרב שלום בער העכט.

בהגיעו לגיל חתונה נישא בשנת תשמ"ג עם רעייתו מרת רבקה בת החסיד הרב אהרן חזן, וקבע את מגוריו בקראון הייטס שם המשיך לעסוק בפעילותו בתרגום דברי חסידות לאנגלית.

בשנת תשמ"ו התרחבה פעילות הארגון, ותחת אחריות של הרב אורי קפלון והרב שלום בער ויינברג החלה המערכת לתרגם מלבד שיחותיו המקוריות של הרבי טקסטים חב"דיים נוספים מתורתם של שאר נשיאי חב"ד, וכן סיפורת חסידית וספרי מחשבה והגות מאת חסידים בני דורנו.

במסגרת תפקידו כמנהל ויו"ר ועד שיחות באנגלית, עמל לאורך השנים על הוצאתם לאור של כ-250 ספרי חסידות בשפה האנגלית, כולל תולדות החסידים, תרגום מונומנטלי של סדרת הלקוטי שיחות, רעיונות חסידיים מעובדים לדוברי אנגלית, ועוד.

לאורך כל השנים התייחס לעבודתו כאל שליחות לכל דבר, ועשה את מירב המאמצים למכור ולהפיץ את החומרים שהוציא לאור במחיר הנמוך ביותר, והעלה את החומרים לרשת האינטרנט מבלי לצפות לתמורה או לרווח כספי כל שהוא.

במקביל, בין השנים תשל"ט-תשנ"ב, דאגה המערכת בראשותו לשלוח מידי שבוע דף עם תרגום שיחותיו של הרבי מהשבוע האחרון (במידה והיו כאלו) באמצעות מערכת פאקס א שיחה. בנקודות השיא, היו מנויים על רשימת התפוצה של הועד אלפי קוראים בקהילות יהודיות ברחבי העולם.

הרב אבצן נודע גם כשדכן מפורסם, שהרכיב מאגר גדול של שמות של בחורים בודדים ונערות, והיה אחראי על מאות שידוכים במשך שנים רבות.

בשנותיו האחרונות לקה במחלת כליות, ממנה נפטר כעבור מספר שנים של סבל בג' שבט תשע"ט בגיל 61.

משפחתו[עריכה]

  • בנו ר' לוי יצחק אבצן שליח הרבי בדרום אפריקה.
  • בנו, ר' שמואל אבצן - משפיע ב-770 ומנהל ועד שיחות באנגלית.
  • בתו, מרת חני וולף – קראון הייטס.
  • בתו, מרת מושקי איידלמן – קראון הייטס.
  • בתו, מרת שיינא אוסטר – קראון הייטס.
  • בתו, מרת שטערני גולדברג – קראון הייטס.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים