חב"דפדיה:אולם דיונים/ארכיון 2

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיונים שהסתיימו, את המשך הדיון יש לקיים באולם הדיונים. אין לערוך דף זה.

תיבת ארכיון

כיתוב תמונה

אולם דיונים
ארכיוני אולם הדיונים
1234567891011121314151617181920
תבניות אזהרה - לשיקול דעתכם![עריכה]

תבנית אזהרה 1 - השחתה מכוונת, חד פעמית[עריכה]

אזהרה!
שים לב!
עריכתך בערך {{{ערך}}} חרגה מהכללים הנהוגים בחב"דפדיה ולכן היא שוחזרה על ידי מפעיל מערכת. אנו מאמינים שדבר זה נעשה בתום לב ומקווים שלא ישונה.

תבנית אזהרה 2 - מספר השחתות/השחתות חוזרות ונשנות[עריכה]

אזהרה!
אזהרה!
עריכותיך החוזרות ונשנות מהוות עבירה על הכללים הנהוגים בחב"דפדיה ונחשבות להשחתה. באם לא תשנה את סגנון כתיבתך בהתאם לרוח המקום, נאלץ לחסום אותך!
שים לב: הוזהרת כבר בעבר וזוהי אזהרה שניה!

תבנית אזהרה 3 - התעלמות מאזהרות/ריבוי השחתות[עריכה]

אזהרה!
נחסמת זמנית!
השחתותיך ו/או התעלמותך מאזהרותנו גרמו לחסמיתך באופן זמני ({{{זמן}}})! אנו מקווים שזמן זה יאפשר לך לחשוב ולהתבונן על מעשיך, להתחרט עליהם ולשוב לתרום בהתאם לכללים הנהוגים בחב"דפדיה.

תבנית אזהרה 4 - התעלמות משלוש אזהרות/שם לא הולם/הצהרת כוונות זדוניות בעליל[עריכה]

אזהרה!
נחסימת לצמיתות!
נחסמת לצמיתות בגין {{{סיבה}}}! מצטערים, התנהגותך מוכיחה שאינך זכאי (במצבך הנוכחי) לתרום לחב"דפדיה.

יפה מאד וערוך בטו"ט ודעת, יישר כח, נהר הידע. חסיד חב"ד (שיחה)

הייתי מציע לחסום באופן מיידי, משתמש שהשחית, עכ"פ באופן זמני. אא"כ בעבר המשתמש תרם לאתר, לא צריך להתבדות כי משתמש שהשחית יישמע לאזהרות העורך, לענ"ד.--69.114.172.132 18:14, 10 בדצמבר 2009 (UTC)
דבר ראשון ידוע ש"אין עונשים אלא אם כן מזהירין". נוסף לכך, חלק מההשחתות נעשות אכן בתום לב או בשביל "לבדוק איך זה עובד" וכיוצ"ב ואזהרה כזו בהחלט מעמידה במקום. יתר על כן, רוב המשחיתים אינם עיקביים ועוזבים אחרי השחתה או שתיים ודי לנו שהאזרה תשאר בדף השיחה של האיי. פי. או המשתמש. אין לנו עניין ברשימות של "חסומים", אלא - אדרבה. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 10:22, 11 בדצמבר 2009 (UTC)
התבניות עודכנו! תקוותנו שתבניות אלו תעזורנו לניהול המקום מתוך מנוחת הדעת, שלווה ושלום. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 13:01, 20 בדצמבר 2009 (UTC)
כמו כן, הוספתי דף חשוב שיעזור בחב"דפדיה:מדיניות חסימות. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 13:26, 20 בדצמבר 2009 (UTC)

אפשערעניש לחב"דפדיה[עריכה]

לקראת יום הולדתה השלישית של חב"דפדיה (אפשערעניש), בעוד כחצי שנה, ראוי שנציב לעצמנו מטרות-יעד.

 1. סיום פרוייקט היום יום - לוקח את זה על עצמי.
 2. עיצוב מחודש של העמוד הראשי - יש לי כבר רעיון ובסיס לעיצוב החדש. עומד גם בקשר עם מעצבי אייקונים.
 3. להגיע ל-4000 ערכים - רק בעזרת התורמים הקיימים וגיוס תורמים נוספים.
 4. שיפור ערכים מאסיבי ויסודי - כנ"ל.

רעיונות נוספים, נא להוסיף לרשימה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 11:39, 7 בינואר 2010 (UTC)

 1. סיום פרויקט תניא
 2. עריכת ה'מנהגים' למיניהם.
 3. הרחבה על משפחות שונות בליובאוויטש - משפחת הכט, משפחת גוראריה, משפחת זלמנוב וכו'.

--בהצלחה רבה ומופלגה בשליחות היחידה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

פרויקט תניא אמור לכלול; מבוא לכל פרק, סיכום לכל פרק (ראה כאן, תחילת העבודה), צילום הפרק ועוד. ולואי ונגמור. בעז"ה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 18:08, 7 בינואר 2010 (UTC)

מה קורה עם העיצוב? בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

מתקדם. כרגע עובד אל האייקונים. בעז"ה עד לחודש סיוון יהיה מוכן. אעדכן כשיהיה לי עיצוב מלא, לשמוע חוו"ד. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 14:22, 12 באפריל 2010 (UTC)

תורהפדיה[עריכה]

יש כאן נידון אם לפתוח כאן באינטרנט תורה פדיה. למה? ראו בהרחבה בדף משתמש:שלום הגם שמשתמש:חיים נהר טוען שזה מדי מוקדם לפתוח עכשיו תורה-פדיה לפני שמיזם חידושי הרבי על הש"ס מוכן.

אבל בכל אופן הייתי רוצה לשאול את הקהל. יש כאן מישהו שמעוניין בזה? יש מי שיכתוב שאלות או תשובות שם? או שאני יסתובב שם לבד, אני יכתוב את השאלה ואני יכתוב את התשובה?

לדעתי זה דבר טוב מאוד, למי שאין חברותא - אז ניגשים לחידושי הרבי, לומדים גמרא עם חידושי הרבי המוקים מדבש, ואחר כך כותבים שאלות שמתעוררים לכם על הנושא או על חידושי הרבי בתורהפדיה. וככה הסתפקתם ללמוד. איך ההרגשה אחרי לימוד? רש"י בפסחים מט: ללמוד תורה - ולחיות. סאיז א'מחיה. --שלום 03:38, 12 בינואר 2010 (UTC)

אמנם, חוששני שהמיזם יהי' סופו כאידישעפדיה. עכ"פ אם יהי' - בל"נ אכתוב שם. שישים שנה.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
לא לשכוח שאחרי סיום "מיזם ביאורי הרבי על הש"ס" ע"פ נגלה, שקשה להאמין שניתן לסיימו כ"כ מהר. אפשר להוסיף ביאורים ע"פ קבלה וחסידות. וכן אפשר להוסיף קישורים לשיחות של הרבי, כמו שהציעו, לפי נושאים. זאת אומרת, שבכל ערך יהיה גם הפניה לשיחה של הרבי בנושא ועוד ועוד. לא חסר מה לעשות ולהשקיע. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 10:08, 12 בינואר 2010 (UTC)

דרך אגב, כבר עכשיו חלק גדול מהנכתב שם הוא ע"פ חסידות, ואכן מן הראוי היה לציין זאת לפני כל ביאור שם. בהצלחה --Shalom 13:49, 12 בינואר 2010 (UTC)

ידיד או קשר חד-פעמי[עריכה]

יש המכלילים בקטגוריית "ידידי חב"ד", כאלו אשר היו בקשר רצוף של מכתבים או יחידויות, השתתפות בהתוועדויות ואירועים וכדו', וכאן יש המנסים להכניס כל אחד שאמר כמה מילים או כתב מכתב אחד או שניים, ל"ידידי חב"ד". ניתן לערוך אם רוצים, רשימת אדמו"רים וצדיקים בכל הדורות והתייחסותם לחב"ד, ואז לכתוב כי האדמו"ר רבי אהרן מסאטמר אמר כמה מילים על חב"ד, והגרש"ז אויערבך כתב פעם אחת מכתב, ואמר כמה מילים על הרבי. דעתכם בנידון? פיני 08:49, 15 בפברואר 2010 (UTC)

בנוגע לגרש"ז אויערבאך - הוגב שם בדף השיחה.
בנוגע לר' אהרן מסאטמאר - הערך באמצע עבודה. ויש עוד חומר (אם כי אכן לא מאוד הרבה).
יש לזכור מה המטרה של קטגוריית ידידי חב"ד, כמו גם הספרים שמן ששון מחבריך ושיח שרפי קודש. בעוד שברחוב ישנם כאלו המנסים להכפיש את שמה של חב"ד (ולצערי שמעתי זאת מיותר מבן אדם אחד,) כאילו כל גדולי ישראל היו נגד חב"ד, הרי שההפך הגמור הוא כמו שרואים כאן, שכל גדולי ישראל היו ידידיהם וקרובי חב"ד להוציא ראש ישיבה אחד. בפרט חשוב הדבר כשזה נוגע לחסידות כמו סאטמאר, חשוב להדגיש את דעתו של רבם ר' אהרן. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 14:02, 15 בפברואר 2010 (UTC)
אכן, יש להפריד בין "ידידי חב"ד" ל"התייחסו לחב"ד". כרגע משקיעים התורמים בעיקר בהוספת הקשרים והיחסים עם חב"ד. הינך מוזמן לסדר את החלוקה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:26, 15 בפברואר 2010 (UTC)

לתשומת ליבנו[עריכה]

לתשומת ליבנו, כותבים נכבדים: עוד פרט לחשבון נפשינו. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

ודאי שיש ערך על הניגון, שהרי כל ספר הניגונים מופיע בחב"דפדיה. זה סך כל עניין של הפניה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:34, 24 בפברואר 2010 (UTC)
לא ר' חיים, מדובר בניגונו של ר' בענטשע שמטוב, שאינו מופיע בספר הניגונים. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
מעניין.. זה הרי ניגון כ"כ מוכר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:20, 24 בפברואר 2010 (UTC)
לצערינו עריכת ספר הניגונים נקטעה באיבה, וממילא הספר אינו מושלם כלל. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

איחוד ערכים[עריכה]

כחלק ממערכת שיפור ושכלול חב"דפדיה, אני עוסק במחיקת ערכים קצרים ו\או חסרי חשיבות ואיחודם עם ערכים נוספים. דבר זה יש בו מספר יתרונות:

א. מחיקת ערכים קצרים וחסרי משמעות - עליית רמתה של חב"דפדיה.

ב. חשיפת גדולה יותר של המידע - הפצת המעיינות.

ג. האדרת והגדלת ערך ע"י שילוב מספר ערכים יחד - קידום מספר ערכים גדולים, מה שמאפיין כל אנציקלופדיה מכובדת.

כמובן, שהכל לפי העניין והנושא ולא כל ערך קצר יועד לאיחוד. ערכים שאוחדו ולאחר מכן הורחבו עד לכדי ערך מכובד, ודאי שיש מקום להוציאם כ"ערך מורחב".

אשמח לשמוע חוות דעתכם בנידון. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:41, 24 בפברואר 2010 (UTC)

מקובל וייש"כ. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 20:10, 24 בפברואר 2010 (UTC)
יש להזהר שלא לשים גם מדי הרבה ערכים בדף אחד, דבר שמקשה על קריאת הדף, בכמה אופנים, לדוגמא הדף עשר ספירות#שלוש אמות ושבע כפולות ארוך מדי.

יש לשמור על דרך הממוצע באורך הדפים. לא קצר מיד, אל גם לא להכניס ספר שלם בתוך ערך אחד... --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:24, 25 בפברואר 2010 (UTC)

זה לא עניין של אורך אלא של נושא אחיד. כל עוד ומדובר באותו נושא, זה צריך להיות באותו ערך, אא"כ ישנו ערך מישני הרחב דיו שיהיה ערך בפני עצמו. הערך "עשר ספירות" הוא בכלל לא ארוך במיוחד. ראה ערך הרבי. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:56, 25 בפברואר 2010 (UTC)
למה המשתמשים, חבדני"ק, חסיד, שניאור, שמואל מונקס, פיני וכו' לא מביעים דעתם? לדעתי ערך גדול מדי, כמו הנ"ל, או כמו רמב"ם (תקנה) הוא קשה לקריאה מפני כמה סיבות, ודווקא ערכים קצרים הם יותר נחמדים. הביעו דעתכם!!

כמובן שבאם אף אחד לא יביע דעתו, יכריע ר' חיים, מפני שהוא ותיק ובקי יותר, אבל חבל שהמשתמשים האחרים לא מביעים דעתם.... --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 18:09, 26 בפברואר 2010 (UTC)

אכן, ערכים קטנים הם יותר נוחים לקריאה. ועוד דבר: הם מעוררים יוצתר פוטנציאל להוסיף. אלו גם הקוים המנחים (בדרך כלל) בויקיפדיה. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
החלוקה לפיסקאות מיועדת בדיוק בשביל להקל על הקריאה. לדעתי צריך יותר להשקיע בניסוח מתומצת וחלוקה נכונה של הפיסקאות. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:48, 27 בפברואר 2010 (UTC)
ערכים קטנים מעוררים יותר חשק להוסיף, הרבה ערכים שמנוסחים יפה ומכובד נותנים יותר הרגשת 'מכובדות' מערך א' מלא פיסקאות ותתי פיסקאות. וכמאור, גם בויקי הבינו זאת, והם דוגלים כיום בגישת ההפרדה. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
גם אני נשאר בדעתי, ומצטרף לאיש חסיד. מלבד זאת אני סבור שערכים קצרים ונפרדים יותר מסודרים וקלים לקריאה מאשר ערכים ארוכים. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 16:19, 28 בפברואר 2010 (UTC)
הפרטת הערכים בויקיפדיה נעשית בערכים שאורכם עולה על עשרות קילו-בייטים. וגם שם, קיצור הערך מכיל פיסקה מכובדת, שאצלנו זה כל תוכן הערך. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 00:50, 1 במרץ 2010 (UTC)
ר' חיים יקר, ההפרדה נעשית שם גם בערכים לא ארוכים - ובלבד שיש חשיבות לערך. ואתן דוגמא אחת מיני רבות: הערך יוסף יצחק אהרונוב היה בתוך צעירי אגודת חב"ד, שאינו ארוך. הוא הפרד - למרות שעם ההפרדה נשארו ב' הערכים קצרים - כי נערך דיון והוחלט שיש לו חשיבות, תוך תקווה שבמשך הזמן יתווסף עוד חומר (מה שאכן קרה). זה לענ"ד צריך להיות גם אצלנו. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
בויקיפדיה ההחלטה על חשיבות נעשית על פי כללים רגילים. כאן - בחב"דפדיה - הקשר לנשוא הערך עם החב"ד, הוא הקבוע את רמת חשיבות הערך. והוא אשר אמרתי, שככל הנראה, הקשר של רוב מאות גדולי ישראל עם הרבי אינו חשוב דיו לערך נפרד, למעט, לדעתי, רק כמה עשרות. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:27, 1 במרץ 2010 (UTC)
איני מרבה לדחוק את ראשי בין הרים גבוהים כגון חסיד וחיים נהר אך היות והתבקשתי להביע דעתי, הנני מסכים עם דעתו של חסיד אשר ערכים קטנים טובים יותר, מהסיבות שהוא מביא.--שניאור 20:58, 1 במרץ 2010 (UTC)
עכשיו נשארה רק השאלה אם אכן בחב"דפדיה מכריע הרוב... או הותיק... למעשה שאלה זו כבר נשאלה ביבמות דף יד ע"א. אך במקרה שלנו יש לנו גם את הרוב, וגם אחד ממפעילי המערכת מהותיקים ביותר. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 21:02, 1 במרץ 2010 (UTC)
מי שצריך להחליט הוא הרה"ח וכו' חב"דניק הי"ו, הביורקרט וראש המערכת. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
אין ספק שהחלטת הרוב מכריעה! אך כיון שחב"דניק מכיר את המערכת טוב מכולנו, אני מאמין שהוא יוכל לחדד את הדיון ולהוסיף נימוקים ושיקולים לכאן או לכאן, כך שכולנו נשקול את הדיון מחדש (כך בהיסטוריית הדיונים שלי איתו). --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:37, 1 במרץ 2010 (UTC)
השאלה היא מה עושים במקרה שחבדני"ק לא יגיב? הרי אין סומכין על הנס... והלא כלל הוא בתורה: הלך אחר הרוב. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 03:18, 2 במרץ 2010 (UTC)
ככל הידוע לי חב"דניק נכנס כאן מידי פעם וכדאי שנחכה לו. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 17:22, 2 במרץ 2010 (UTC)

אין כאן ענייין של "מי וותיק יותר" או "עם מי הרוב". אין ספק שכולם רוצים את טובת המיזם שיהיה בנוי נכון ומוצלח יותר.

כאנציקלופדיה חב"דית ברשת, אנו אמורים לחשוב מה הכי מתאים ומכובד לחב"דפדיה. לכן, באופן כללי אני מסכים עם חיים נהר, שערך אחד גדול מכבד יותר מכמה ערכים קטנים (למרות מספר הערכים שיתקטן כתוצאה מכך). לכתוב שלושה ערכים "עשר ספירות", "שלוש אמות" ו"שבע כפולות", מוריד את הרמה. זה קצת כמו לכתוב ערך נפרד על "אדמו"ר הריי"צ", "לידתו" ו"הסתלקותו". יכול להיות שיהיו אלה שזה יהיה להם נוח יותר, אבל זה לא מתאים לאנציקלופדיה, ובשביל זה יש בכל עמוד פסקאות.

לעומת זאת, ישנם נושאים שכן זכאים לערך בפני עצמם, למרות שיש להם 'אב' אליו הם משתייכים. לדגומא: משקה הוא ערך בפני עצמו ותקנת המשקה זהו ערך בפני עצמו. אמנם תקנת המשקה הינה תולדה של משקה, אבל בהחלט מתאים שלתקנת המשקה יהיה ערך בפני עצמו (ובערך 'משקה' יובא עניין תקנת המשקה בכמה מילים כפי שזה עכשיו).

הטענות שערך קטן מעורר כתיבה, יותר קל לקרוא ויותר קל לדפדף בו, הינן נכונות, אבל לא אלו השיקולים שאמורים לקבוע. כל נושא שמגיע לו ערך בפני עצמו, גם אם נכתבו בו 2-3 שורות, לא נשייך אותו לערך אחר (כגון אהרונוב וצעירי חב"ד, שברור ששני עניינים אלו זכאים לערך אישי כל אחד). אבל במקרים אחרים, לערך הקצר אין זכות קיום בפני עצמו, אלא רק בערך האב.

בשורה התחתונה: הדיון צריך להעשות על כל ערך בפני עצמו, בדף השיחה שלו. ישנם ערכים שנדרש למחוק במהירות ולצרף את תוכנם לערך האב, וישנם ערכים שלא נדרש למחוק (אבל יהיה מועיל להוסיף בהם עוד תוכן). חיים נהר, כל ערך שאתה רוצה למחוק, תציין זאת בדף השיחה שלו, עם כמה מילים מדוע לדעתך אין לערך מקום בפני עצמו. אם לאחר שבעה ימים לא תקבל מענה מאף אחד, תהווה שתיקה זו הסכמה.

מקווה שהועלתי. הצלחה רבה.--chabadnik - שיחה 18:34, 2 במרץ 2010 (UTC)

גם בנוגע לאדמו"רים וידידים, ישנם אדמו"רים שהקשר שלהם עם הרבי לא מספק בכדי שהם יהיו זכאים לערך, לעומת כאלה אחרים שכן זכאים. כל מקרה לגופו. --chabadnik - שיחה 18:41, 2 במרץ 2010 (UTC)
הבעתי את דעתי בשיחה:חסידות צאנז. א יישר כוח, ומצפה לתגובות. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

תמונות[עריכה]

הקערה (לפי מנהגי חב"ד??). אחת מהתמונות שיתווספו במיזם הענק של חב"דפדיה - תמונה לכל ערך., בערך מנהגי ליל הסדר, בכותרת הקערה.
נבקעה העיר. עשרה בטבת.
אחת מהתמונות שיתוופסו במיזם הענק של חב"דפדיה - תמונה לכל ערך, בערך על שבת, או על מבצע נש"ק.

היסוד הראשון לדעתי ברמתה של כל אנציקפלודיה היא בתמונות בכל ערך. ערך עם תמונה מתאימה, כמו תמונה של האיש או של המקום שווה אלף פעם יותר כפי הכלל הידוע: תמונה אחת שווה אלף מילים. כמדומני שגם ר' חיים מסכים לכך.

אלא שהשאלה היא מה עושים בערך שאין עליו תמונה המסבירה את הערך, אלא רק תמונת רקע, כמו: בליל הסדר - תמונה מליל הסדר, שריפת חמץ - ציור של ר' זלמן של שריפת חמץ, וכן הלאה... האם זה מוסיף לערך, או דווקא מוריד מאיכותו - כדעת ר' חיים? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 18:13, 26 בפברואר 2010 (UTC) 

לענ"ד מוסיף, בהחלט. מקל מאד על הקריאה וכו'. ובכלל - כל ערך בינוני בארכו ללא לפחות תמונה אחת זהו (לענ"ד) בושה. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
למה אין תמונה?! שהרבי שורף חמץ, זה לא תמונה?! חדר האוכל של אדמו"ר הריי"צ, המקום בו סעד הרבי את ארוחות החג, אינו תמונה?! --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:49, 27 בפברואר 2010 (UTC)
היות וכנראה שדעת הרוב היא שצריך וחייבים תמונה בכל ערך, וכנראה שגם ר' חיים מסכים לכך, על כן כנראה שמכאן והלאה הנכון יהיה להוסיף תמונות מהסוג הנ"ל, ואם למישהו יהיה תמונות מתאימות יותר - שיפעל בשיטת הוסף והורד. - מצא את התמונה המתאימה יותר ואחר כך הורד את התמונה שלא מתאימה כמותה.

[אגב גם אני ראיתי איזה תמונה בחב"ד אינפו המקום שבו הרבי סעד את סעודות חג הפסח (וככל הנראה גם שבועות וסוכות ולג בעומר ושמחת תורה והושענא רבה וחנוכה וזאת חנוכה ופםורים קטן ופורים גדול) כתמונת רקע. מה רואים שם בתמונה שקשור לליל הסדר?] --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 05:11, 1 במרץ 2010 (UTC)

החלטות מתקבלות רק לאחר מיצוי הדיונים, מה שטרם קרה בדיון הנוכחי. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 10:48, 1 במרץ 2010 (UTC)
טובה תמונה אחת מאלף מילים - אם היא קשורה ישירות. אין עניין להעמיס על ערכים תמונות ללא קשר. תחשוב מה יגיד אדם מבחוץ שלא יבין את הקשר הישיר בין הערך לתמונה, אם לא תהיה תמונה הוא יוכל לחשוב שהאתר בעריכה תמידית ועוד יוסיפו, אך אם תהיה תמונה לא קשורה זה מוריד מאוד את הרמה.--שניאור 21:03, 1 במרץ 2010 (UTC)
תמונת רקע לא נחשבת לתמונה שמוסיפה לערך? למה תמונה של שולחן סדר בערך על ליל הסדר נחשבת לתמונה שלא מוסיפה לערך? אם בגלל שכולם יודעים איך נראה שולחן סדר, גם כולם יודעים איך נראה הרבי מליובאוויטש. הבעיה מתחילה בדרך כלל מהתמונה השניה. לתמונה אחת בתחילת הערך, ברור שיש מקום (כמובן תמונה עם קשר ישיר, ולא כזאת שצריך לחפש בה את הקשר). לתמונה השניה כבר צריך שתהיה סיבה טובה. תמונה שניה שלא מוסיפה דבר על התמונה הראשונה בהחלט מיותרת. --chabadnik - שיחה 18:56, 2 במרץ 2010 (UTC)
יפה מאוד. אז דומה כי בכך הוכרע הענין. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:24, 2 במרץ 2010 (UTC)
אכן. והייתי ממליץ להשקיע בבחירת התמונה שתותאם באופן מירבי לתוכן הערך. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:28, 2 במרץ 2010 (UTC)
בראשונה הנני להוסיף את שלושת התמונות המצוגים כאן בצד. אם יש לך תמונה מתאימה יותר אמור. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:29, 2 במרץ 2010 (UTC)
אין לי תמונה בפועל, אבל הייתי ממליץ על תמונה של ילדה שמדליקה נרות שבת, מה שיבליט את הדגשתו של הרבי במבצע נש"ק, שגם ילדות ידליקו נרות שבת. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:34, 2 במרץ 2010 (UTC)
אכן, אם היה ציור של ילדה המדליקה נרות שבת, היה זה מתאים ביותר. בנוגע לתמונה של ילדה, הרי מג' שנים ואילך נפסק בשו"ע שאסור להסתכל בפניה, ואכמ"ל כיון שכבר הארכנו במקום אחר. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:37, 2 במרץ 2010 (UTC)

הרבי[עריכה]

משפט חכם שמצאתי בעלעול בחב"דפדיה:אולם דיונים/ארכיון 2:

כאשר מזכירים את הרבי בערך על אחד החסידים, לדעתי לא צריך לכתוב מלך המשיח שליט"א, כיון שמספיק שהמילה הרבי היא לינק לערך על הרבי ושם יש את כל החומר וכו'. ככה אתה מצד אחד נותן כביכול לכל אחד להרגיש שזה מקום גם בשבילו ולא צריך להיות משיחיסט קיצוני כדי להיות חלק מהמיזם, ומאידך לא מפסיד כלום כי בסופו של דבר כל אחד שרוצה לדעת מהו --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 23:43, 2 במרץ 2010 (UTC)רבי או כל ערך אחר שיש לו שייכות למשיח וכו' - יהיה לו את כל החומר הנדרש. בהצלחה רבה לכולם. עד כאן לשונו הקוה"ט.

ויש להוסיף, שלדעתי טוב מאוד שזה אכן יהיה הקו שלנו: לכתוב הרבי (כמו שנהוג בחב"ד אינפו כפי ששמתם לב) ולא אדמו"ר שליט"א. זה מוסיף לאבייקטיות של חב"דפדיה, ולא מעצבן אף אחד.

אולי בקרוב אשנה זאת בערכים שאעבוד אליהם, וכן במיזם:חידושי הרבי על הש"ס. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 14:25, 1 במרץ 2010 (UTC)

מצטרף. ישנה אפשרות להפעיל 'בוט' אוטומטי שיחליף בכל המערכת. בוט כזה בינתיים לא נמצא אצלנו. בעז"ה בעתיד נבנה כזה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:29, 1 במרץ 2010 (UTC)
מצטרף - ובהוספה. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
גם אני הקטן מצטרף לכל הנ"ל.--שניאור 21:04, 1 במרץ 2010 (UTC)
ההחלטה התווספה לחב"דפדיה:מדיניות חב"דפדיה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:04, 2 במרץ 2010 (UTC)
לפי מה שמוכח בחב"דפדיה:אולם דיונים/ארכיון 1 #בוט ההחלפות נכנס לפעולה אינו מובן כלל למה אומר כבודו שאין לנו בוט החלפה אוטמטית, עי"ש היטב. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 23:45, 2 במרץ 2010 (UTC)
כפי שהינך נוכח בעליל שהבוט לא עובד אוטומטי, אלא צריך להפעיל אותו. לא אמרתי שאין כאן את האפשרות, אלא שבפועל כרגע הוא לא עובד. מקווה שבשבועות הקרובים אצליח להשיג את הבוט שראית בארכיון. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 23:50, 2 במרץ 2010 (UTC)

קביעת מדיניות חב"דפדיה[עריכה]

התחלתי לבנות דף שירכז כל החלטות הדיונים וקביעתם כ"מדיניות חב"דפדיה" בכדי שישמרו ויהיו אבני היסוד לתקנון המיזם, מבלי שיהיה צורך לדון בכל פעם מחדש. לכן בקשתי, נושאים שנראים לכם שזקוקים להתווסף כחלק מהמדיניות, נא להעלות כאן לדיון. כמובן, שהדף הנ"ל יכיל רק את הכללים שכוחם יפה בכל זמן ובכל מקום ואין עליהם שום עוררין. החלטות שעשויות להיות שייכות לכל מקרה לגופו, אין מקומן בדף הנ"ל.

ניתן להגיב בשיחת חב"דפדיה:מדיניות חב"דפדיה. בתקווה לשיתוף פעולה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:59, 2 במרץ 2010 (UTC)

מי זכאי לערך נפרד?[עריכה]

דיון זה הועבר מהדף שיחה:חסידות צאנז

למרות שעקרונית הנני תומך במיזם האיחוד. הנני חושב שערכים על רבנים וכו' - מקומם (לכל הדעות) בחוץ, ערכים נפרדים, עם 'ראו גם'. וזאת (גם) על-מנת שהם יורחבו בהמשך. הרי לא נכניס את כל הערכים הכלולים בקטגוריה:חסידים בחסידות חב"ד, ניט? Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

כפי הנראה, רוב האדמו"רים אינם זכאים לערך נפרד. אל תשכח שאדם שנכנס לערך חסידות צאנז, לדוגמא, ורואה את כל היחס של הרביים עם כל אדמו"ריו וכיו"ב בערך אחד, זה מרשים יותר מאשר שהוא צריך לעבור מערך לערך. יחד עם זאת שאנחנו צריכים לשמור על רמת ערכים ולא כל מילה שאמר איזה אדמו"ר הוא יקבל ערך, ליד "אצילות" ו"משיח" ועוד. הרחבת ערכים לא אמורה להיות רק לערכים קצרים. כל מי שיש לו מידע להוסיף על ערך מסויים, יוסיף. וללא ספק, אדמו"ר שיהיה עליו הרבה מידע יוצא ל"ערך מורחב". זו דעתי ואשמח להחליט יחד עם תורמים. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 22:14, 27 בפברואר 2010 (UTC)
כ"א יקבל כמה מילים בערך המרכזי עם הפני' ערך מורחב כנ"ל. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
ומה יהיה עם אדמו"רים שהקשר שלהם לחב"ד הוא קלוש? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 00:45, 1 במרץ 2010 (UTC)
בלאו הכי ערכים מסוג זה נעשים רק לשושלות, שבהם יש על פי רוב בין שנים לשמונה בשושלת, ולכן בערך המרכזי מרחיבים רק בנוגע לקשר המרכזי של החסידות, ושל שני האדמו"רים ביחד.

מלבד הקשר הכללי של החסידות לחב"ד, ערכים אלו גם נועדו להרחיב מעט על ההיסטוריה הכללית של החסידות, פשוט בשביל האנושיות, הרי אי אפשר לכתוב רק ארבעה חמשה שורות על קשרי האדמו"ר לחב"ד מבלי שיוסבר כלל מי האדמו"ר, מחצבתו, השושלת, וכו', מצד שני תוכן זה אינו מתאים לכתוב בגוף הערך של האדמו"ר, אך חובה לכתוב בגוף ערך השושלת. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 04:53, 1 במרץ 2010 (UTC)

אם הבנתי נכון, חיים נהר וחסיד לא חלוקים, ושניהם מסכימים שלכל חסידות יהיה ערך ראשי, בו יובאו כמה שורות על הקשר של כל אדמו"ר עם הרבי-חב"ד. אדמו"ר שיש עליו הרבה מידע, יקבל ערך בפני עצמו, כאשר בערך הראשי תהיה הפניה ל"ערך מורחב". אני צודק? --chabadnik - שיחה 18:46, 2 במרץ 2010 (UTC)
השאלה היא מה נחשב הרבה מידע? לדעתי פחות 8/10 kb, לא מגיע ערך נפרד. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:10, 2 במרץ 2010 (UTC)
וזו בדיוק השאלה...לדעתי צריך לבדוק מבחי' תוכנית - עד כמה הי' לו קשר, ולא עד כמה יש תוכן. רב שכל הקשר שלו הוא שעבר פעמיים בדולרים, שוט שיכנס בערך האב, לעומת זאת רב שהערך עליו ממש דל - אבל אפשר להרחיב בו כהנה וכהנה, יקבל ערך נפרד. וכהלשון הידוע (יוסף יצחק חיטריק): "זו רק דעתי, מה דעתכם?". Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
אכן כן. הייתי מחדד את זה ואומר: קשר מתמשך ורצוף עם הרבי - זכאי בכל אופן לערך. קשרים חד פעמיים מידי פעם, יצורף לערך ה'אב'. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:46, 2 במרץ 2010 (UTC)
דעתי נוטה יותר ללכת לפי כמות החומר, שכן יש כאלו שהיה להם קשר מתמשך עם הרבי, נדמה לי שרבי יוחנן סופר ורבי עובדיה יוסף ורביאברהם יעקב פרידמן מסדיגורה נכללים בזה, אבל כאן בפדיה עדיין אין עליהם די חומר אלא רק שנים ושלושה שורות, עדיף להכליל אותם בערך האב,

פשוט בגלל שאין להרבות בהפניות וערכים, ריבוי ערכים בעלי שלושה-ארבעה שורות אינם דבר מומלץ, ומאידך ערכים ארוכים ביותר שיש עליהם הרבה חומר, למרות שהקשר לא היה אדוק ביותר, כמו רבי יואל טייטלבום זצ"ל, שיש עליו הרבה חומר, ראוי לערך בפני עצמו.

ובכלל קשה מאוד להגדיר מי היה לו קשר חזק יותר או קל יותר, ואין לדבר סוף, ויותר נראה לי ללכת לפי אורך הערך.

וכפי שידוע האימרה: שני יהודים, ושלושה דיעות. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 00:07, 3 במרץ 2010 (UTC)

ולענ"ד-

א. כאשר האדם המצוי רואה ערך על רבו - וכן החב"דניק שרואה ערך - ה"ז מעורר מאד.

ב. וא"ת - ערך קטן יוצר תחושה לא רצינית - הלא בשביל זה נוצרה תבנית:קצרמר, לומר לאנשים ולאנ"שי - ערך זה בחיתוליו (וע"כ נראה כך) - הנכם מוזמנים לתמוך בו.

ג. קשר גדול=יותר מפגישה אחת או\ו- ריבוי מכתבים, ביטויי הערצה, ביקורים אצל חסידים, ביקורי חסידים אצלו, הקדושת על ספרים וכתיבת מאמרים בקובצי כבוד חכמים וכיו"ב.

ד. קשר קטן= רק א' או שניים מכל הנ"ל. במקרה הזה בד"כ ריבוי החומר מורכב מ'מריחות' ותיאורים עיתונאים, שבכ"מ צריכים להימחק. ערך כזה צריך לעבור לערך אב.

ה. אורך כידוע, לא תמיד משקף (שוו בנפשיכו - ביטאון הקריאה והקדושה לא זוכה אפי' לערך!!! ולעומת זאת, חב"ד און ליין...הדבר מובן.

אשמח להמשך דיון פורה ולמסקנות מעשיות. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

כדי להבין קצת יותר את דעתכם אשמח אם תגדירו את האישים הבאים: יוחנן סופר, יואל טייטלבום, אהרן רוזנפלד, אריה רוזנפלד, חי יצחק טברסקי, ישראל מרדכי טברסקי. מי מהם זכאי לערך בעצמו? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:10, 3 במרץ 2010 (UTC)
חב"ד וגדולי ישראל
צ'רנוביל · ביאלא · צאנז
שושלת ביאלא
רבי יחיאל יהושע מביאלא · רבי ירחמיאל צבי יהודה מביאלא פשיסחא · רבי יעקב יצחק מביאלא רמת אהרן · רבי אלימלך מביאלא פשיסחא
טייטלבוים (אין עליו אבל חובה בגלל היחסים וכו'), והטווערסקיים זכאים וודאי. סופר זכאי אבל עם תבנית קצרמר, כיוון שהיו יחסים רבים אבל הם אינם מוזכרים כלל, לדעתי יש לקצץ את התיאורים הארוכים בפינסק קרלין ולצמצם אותם בחסידות פינסק קרלין. זו רק דעתי וכו'. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
להוסיף שרוב הערכים על גדולי ישראל, זקוקים לעריכה ותימצות. כך שגם באם ערך נראה כרגע מלא, מאוד ייתכן שהרבה מהחומר חוזר על עצמו או מקומו בהערות שוליים. כמו כן, צריך ליצור את התבנית:ערך קצר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:24, 3 במרץ 2010 (UTC)
כיון שיש עדיין כמה שצריכים עוד להצביע, נשאיר את הערכים עליהם אנו חלוקים, דהיינו - אדמו"רי ביאלא, שלדעתכם אינם רשאים לערך נפרד, - נשאיר אותם בפריז'ר עד שתסתיים ההצבעה - היום מחר (בלאו הכי שניכם אינכם מבקרים באתר כמעט או בכלל בימי חמישי - מוצ"ש.) השושלות שלכולי עלמא זכאים לערך נפרד, כמו צ'רנוביל (רחמסריבקא), בריסק, וכו', אערוך עליהם תבניות נפרדות פנימיות, כך. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:35, 3 במרץ 2010 (UTC)
שלום, אני מוחה (: כיצד הגעת למסקנה שאיני מבקר פה בסופ"ש? ואגב, לענ"ד יש לסכם בקצרה את הדעות השונות של כל א' מאיתנו. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
אמנם בעיקר התכוונתי לר' חיים, שכל הנראה במספר השבועות האחרונים הוא לא ביקר בכלל באתר בימים חמישי-מוצ"ש, אך היה נדמה לי שגם כבודו אינו מבקר בימים שישי - מוצ"ש. כתבתי זאת מתוך כאב. אם טעיתי - אשמח מאוד לשמוע זאת. (כמובן שאיני בא ח"ו להכריע לאף אחד מה לעשות, בפרט בזמנים חשובים אלו.)

בנוגע לסיכום אולי נמתין עד שפיני ו-או שניאור יצביעו, כתבתי להם בדף השיחה שיצביעו. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:42, 3 במרץ 2010 (UTC)

אני לא רואה פה שום הצבעה, רק דיון שלרוב חוזר על עצמו וכל הדעות שוות (פחות או יותר). צריך רק לסכם הדברים בצורה מסודרת ועניינית ולמקד את הדיון על הנושאים שלא מוצו בדיון. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:05, 3 במרץ 2010 (UTC)
החשוב ביותר, למקד את הערך בקשר עם רבותינו נשיאינו, ולא בתולדות האדמו"ר. עוד כלל: רב שהיה לו קשר חד פעמי עם הרבי, כגון יחידות אחת, מכתב אחד וכו' אינו זכאי לערך, פיני 13:26, 4 במרץ 2010 (UTC) 13:25, 4 במרץ 2010 (UTC)

תבניות[עריכה]

חב"ד וגדולי ישראל
אבוחצירא · איזביצא-רדזין · באבוב · ביאלא · בעלזא · גור · ויז'ניץ · וולוז'ין - בריסק · זוויהל · לעלוב · נדבורנא · סאטמאר · סטרופקוב · סלונים · פאפא · צאנז · צ'רנוביל · קרלין ·רוז'ין · שומרי אמונים ·
שושלת בעלזא
רבי אהרן מבעלזא · רבי מרדכי מבילגוריא · רבי יששכר דוב (השני) מבעלזא · רבי יהושע

מה דעתכם על תבנית זו? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:58, 3 במרץ 2010 (UTC)

בכלל בכל הקשור לתבניות מומלץ להמתין. תבניות פותחים לאחרי שיש גודש ערכים בנושא מסויים. בינתיים אפשר לציין בפיסקה "ראו גם" לכל שאר האדמו"רים מאותה חצר. לכשנהיה בשלבים מתקדמים יותר, נחליט על תבניות מתאימות. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:03, 3 במרץ 2010 (UTC)
יש צורך בהפניה לכל שאר השושלות. ובכלל תבניות אלו הם היחידות שמסדרים את השושלות והאדמור"ים לפי סדר מסוים. ללא תבניות אלו אין שום דרך לקורא התמים לדעת שיש עוד ערכים על עוד אדמו"רים מעוד שושלות, ועל אלו שושלות. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 20:14, 3 במרץ 2010 (UTC)
בכל זאת, כל עוד לא יוכרעו הדיונים מי כן זכאי לערך ומי לא, אין טעם ליצור תבניות בנושא שלבסוף יימחקו. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:15, 3 במרץ 2010 (UTC)
בנתיים אני עורך תבניות רק לחסידויות שבוודאי זכאים לערך. השאלה היא עכשיו לא לאיזה חסידות ראוי תבנית, אלא על אופן התבנית. היא בסדר? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 20:20, 3 במרץ 2010 (UTC)
גם על זה עדיף לחכות, כי מערכת תבניות חכמה תיצור קשר בין כל הערכים על כל גדולי ישראל ולכן לדעתי כדאי לחכות בכדי שבסוף נוכל לבנות מערכת תבניות מושלמת. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:58, 3 במרץ 2010 (UTC)

לא הבנתי מה היא התוכנית שלך ובאיזה אופן אפשר לבנות מערכת שתקשר בין כל גדולי ישראל? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 00:12, 4 במרץ 2010 (UTC)

הרעיון הוא פשוט. תבנית מטרתה לקשר בין ערכים ו/או סדרת ערכים הקשורים ביניהם בקשר ענייני. בכדי לבנות תבנית בצורה נכונה ויסודית, צריכים לראות קודם את טווח הערכים ביניהם היא אמורה לקשר ולבנותה בהתאם. ישנם סוגים שונים של תבניות. ולכן עצתי להמתין עם התבניות, כאמור. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:39, 4 במרץ 2010 (UTC)

תבנית:ערך חסר[עריכה]

ברשותכם וכפי הצעת משתמש חסיד, יצרתי את התבנית הבאה שיועדה לערכים הקובעים ברכה לעצמם, אך מבחינות טכניות טרם התפתחו דיו. תבנית זו אמורה לפתור את תחושת המרץ המתגברת בערכים קצרים לעומת הארוכים, כשבפועל ישנם ערכים ארוכים הזקוקים לא פחות להרחה והוספת מידע חיוני. ממולץ להציב תבנית זו בתחתית הערך החסר.

והנה הוא לפניכם:

ערך זה לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותו

אשמח לשמוע הארות והערות. תודה! --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:59, 3 במרץ 2010 (UTC)

מדהים!! --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 20:00, 3 במרץ 2010 (UTC)

הגיע הזמן. כל הכבוד. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
תבנית יפה. צריך בוט שיכניס אותה אוטומטית ל(כמעט) כל הערכים :).. הנוסח "ויש חומר נוסף שראוי שיתווסף בו" לא מתאים כ"כ. אולי משהו בסגנון "אם ברשותכם מידע נוסף לערך, אתם מוזמנים להכניס אותו".--chabadnik - שיחה 18:31, 8 במרץ 2010 (UTC)

תמונה עם כיתוב[עריכה]

קול מנחם.jpg

תמונה עם כיתוב עדיפה מלא כלום? דעתי: כן.

דעתו של משתמש:חיים נהר: לא.

ודעתכם? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:15, 4 במרץ 2010 (UTC)

זו לא דעתי! הינך מתבקש לא לדבר בשמי. תודה! --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:18, 4 במרץ 2010 (UTC)
לא דיברתי בשמך. אתה מחקת תמונה זאת, וכתבת הסיבה: "תמונה עם כיתוב". --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:28, 4 במרץ 2010 (UTC)
בכל אופן סליחה אם גרמתי לקפידה של כ"ת. להבא לא אומר דבר בשם אומרו. מביא גאולה לעולם? המדובר בגאולה פרטית ולא בגאולה כללית, כך שבתוך חסיד חב"ד זה לא בעיה. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:30, 4 במרץ 2010 (UTC)
הסקת המסקנה שלך מהפעולה שלי, הינה על אחריותך בלבד ולאו דווקא שהיא אכן נכונה. הדבר נועד להבטיח התנהלות תקינה והוגנת מתוך אהבת ישראל, שגם היא, אגב, מביאה גאולה לעולם. וח"ו, לא הייתה כאן שום קפידה או כיו"ב ו(הנני משתדל לפעול) כלשון אד"ש "מהד' אמות שלי לא יוצאים עניינים של היפך הברכה". --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:37, 4 במרץ 2010 (UTC)
ומה היא אכן דעת כ"ת? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:39, 4 במרץ 2010 (UTC)
על חשיבותה של תמונה, מיותר לדבר, שהרי "אינה דומה ראיה לשמיעה (המקבילה לקריאה)". אך תמונה שכל כך קל למצוא כדקוותיה באינטרנט, הרי "מצוה בגדול" ו"התנאה לפניו במצוות" אז למה כל כך עלוב? דווקא בגלל חשיבותה של תמונה, כדאי להשקיע עוד חצי דקה (לא יותר!) ולמצוא תמונה מעולה פי כמה וכמה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:46, 4 במרץ 2010 (UTC)
למרות וישנו מעלה בערך עם תמונה, בכל זאת אם התמונה היא כיתוב זה נראה חצי עבודה, ולא נראה לי ששווה--שמואל מונקס 21:05, 4 במרץ 2010 (UTC)
כמובן, כשניתן להשיג תמונה טובה יותר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:58, 4 במרץ 2010 (UTC)

4000 ערכים![עריכה]

האם שייך שלכבוד י"א ניסן יום הולדת של הרבי שליט"א נגמור לכתוב 4000 ערכים בחב"דפדיה? מי לוקח את החלטה? 4000 ערכים לכבוד י"א ניסן!--שמואל מונקס 08:44, 7 במרץ 2010 (UTC)

בא נעקוב. כרגע חסר 227 ערכים, יש 12 כותבים פעילים (לערך). זה אומר ממוצע של כמעט 19 ערכים לחב"דפד (אל תילחצו לשלום אין בעיה לכתוב גם 50 ערכים ליום:-). אני לוקח ע"ע, מי עוד מוכן?--שניאור 08:50, 7 במרץ 2010 (UTC)
מוכן לכתוב, אבל קחו בחשבון את המחיקות והאיחודים שכל הזמן נעשים. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
העדפתי לא להעלות את זה, אבל אם כבר עלה אומר: ישנם, להערכתי, כמאתיים ערכים שעתידים לאיחוד (בהזדמנות ארחיב יותר ברעיון של "פרוייקט האיחוד" והתועלת המרובה בזה). לכן אבוא בהצעה למיזם הוספת או הרחבת "106 ערכים" שכל אחד מהם לא יהיה פחות מ-15 ק"ב. כרגע יש בחב"דפדיה פחות ממאה ערכים בגודל המינימאלי הזה והרעיון הוא להגיע למאתיים ערכים כאלה עד לי"א ניסן. מיזם זה ירחיב את האיכות של האנציקלופדיה ועל הכמות נעבוד אחרי שנגיע לרמת איכות סבירה. מה דעתכם? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 16:54, 7 במרץ 2010 (UTC)
פרויקט קשה, אבל אפשרי - וכשהוא יהי' - יהי' גוט...היכן בודקים מיהם ערכים אשר המה בגדול זה? Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
מיוחד:דפים ארוכים. לדעתי גם אין צורך בדפים חדשים, ניתן להוסיף מידע גם לערכים הקיימים. באם תהיה הסכמה נפתח דף מיזם עם מעקב התקדמות וכו'. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 17:12, 7 במרץ 2010 (UTC)
בעצם גם אני מסכים כי חייבים להוסיף מידע לערכים הקיימים. (לדוגמה הרב אברהם אזדבא נראה לי כי אין זה מתאים כי בערך של אחד מרבני השכונה יש רק כמה מילים קצרות.)
בכל זאת נראה לי כי שווה לנסות ולכתוב עוד 4000 ערכים לכבוד י"א ניסן, ואדרבה מי שלוקח על עצמו לכתוב ערכים חדשים שיקח על עצמו לכתוב ערכים בגודל הנ"ל. בנוסף לשה יכולים גם להוסיף על הערכים הישנים. מה דעתכם?--שמואל מונקס 19:46, 7 במרץ 2010 (UTC)
אני לא חושב שכל ערך צריך להיות בגודל הנ"ל, אבל אני מסכים על מתקפת השבחת ערכים, שכוללת תיקון ערכים, עריכת ערכים מחדש וכו', ובטח שלא הכנסה של תכנים שאינם קשורים ישירות לערך. בהצלחה לכולם.--שניאור 00:23, 8 במרץ 2010 (UTC)
כבר היתה בעבר מתקפה כזאת במקום זה, על ידי משתמש:יואל. המשתמשים שהיו אז יוכלו לספר לנו מה היו התוצאות. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 00:28, 8 במרץ 2010 (UTC)
15 ק"ב הוא גודל סביר לערך בעל משמעות. אכן, לא כל הערכים חייבים להיות בגודל הזה, אך מתוך 3,500 ערכים שרק מאה יהיו בגודל הזה, זה אומר משהו על הכיוון שבו אנו יכולים להשקיע. מיזם השבחת הערכים שהיה בעבר, היה פחות מוגדר והיו גם פחות משתמשים פעילים מהמצב היום. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 13:02, 8 במרץ 2010 (UTC)

מסכים עם יותר ממאה אחוז עם חיים נהר. כתיבה של עוד ערכים זהו דבר חשוב מאד, אבל קריטי יותר להשביח ערכים קיימים. בל"נ אשתדל להרתם לעניין ג"כ.--chabadnik - שיחה 18:34, 8 במרץ 2010 (UTC)

3794 ערכים, חסר עוד 206.--שניאור 14:29, 9 במרץ 2010 (UTC)


רציתי להסב את תשומת הלב לנקודה אחרת:

ערכים על רבותינו נשיאנו וכו' הם נשמת אפה של חב"דפדיה, בכתיבתם דרשוה זהירות יתירה.

דווקא משום כך, ערכים כמו אגו"ח נראים הרבה יותר מיוחדים מרבי לוי יצחק, או מהרבנית חיה מושקא. ומחריד לראות את הערך על אדמו"ר האמצעי.

אם ערכים כאלו יראו אפי' ברמה בינונית, יהי' זה ההישג הכי גדול של חב"דפדיה לכבוד י"א ניסן.

מי מצטרף? Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

את הצטרפותי הנלהבת תוכל לראות בדיון זה לעיל! --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 17:38, 9 במרץ 2010 (UTC)
כוונתי הייתה בעיקר אודות ערכים בסיסיים, מורא'דיק מה שקורה בזה, וכדי בזיון וקצף וכו'. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
לדעתי את תשעת הערכים החשובים ביותר, מומלץ לתת לאיש מקצוע. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:53, 9 במרץ 2010 (UTC)

סיכום הדיון - שני מיזמים[עריכה]

הצעתי בזה: ישנם משתמשים שהתמחותם היא בעיקר בהוספת ערכים, וגם את זה אוהבים הם לעשות, ויש משתמשים שאוהבים יותר השבחת ערכים.

לעולם לא נגיע למצב שכל המשתמשים יבואו למיזם אחד. מה שזה רוצה לא רוצה זה, ומי שחולק על זה חולק על התורה הקדושה "כשם שפרצופיהם שונים כל דיעותיהם שונות".

הצעתי - ובזאת ככל הנראה נגמר הדיון כאן:

שלושת המשתמשים, משתמש:חסיד, משתמש:חיים נהר, ומשתמש:חבדני"ק (שגם כתב כאן שירתם לענין) יעסקו בהשבחת ערכים, בפרט של רבותינו נשיאנו וכיו"ב.

שלושת המשתמשים, משתמש:שלום (הכותב), משתמש:שניאור (שכתב לעיל על הצטרפותו) ומשתמש:שמואל מונקס (יוזם ההצעה) ומי שיצטרף, ישתתפו במיזם ל4000 ערכים עד י"א ניסן. אני מקבל על עצמי 100 ערכים, (בקטגוריה של תורת החסידות בעיקר). חיים נהר יעכב מעט את מיזם איחוד הערכים, ונעמוד בקשר להמשיך את המיזם האיחוד רק אם לפי המצב יהיה מספיק ערכים עד י"א ניסן. (אני מקווה אי"ה אולי יהיה מספיק ערכים גם על חשבון מיזם האיחוד.) מסכימים? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:01, 9 במרץ 2010 (UTC)

מסכים. מקווה שעוד היום אספיק לבנות את דף המיזם שיתאים לכל סוגי התורמים הכבודים (מה שכן, יהיה קצת מצחיק להגיע לארבעת אלפים ואחרי חודש לחזור ל-3950). --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:06, 9 במרץ 2010 (UTC)

מי שלא מוזכר לעיל, כמו פיני, אדג, וכו' יודיעו כמובן למי הם מצטרפים. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 19:19, 9 במרץ 2010 (UTC)

מסכים ר' שלום, אך לא הבנתי מדוע הנך 'שם' אותי בקבוצת ההשבחה? תחביבי הוא להויסף ערכים עוד ועוד, ואת זאת אעשה, בקשר למה שאני חושב כ'צורך', זה כבר סיפור אחר. אקווה להוסיף בב' העניינים.
מה שכן, מנסיון: כשרואים שינויים - מתעורר החשק, וד"ל...Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

אדרבה אני שמח לראות אותך בצד של הוספת הערכים, וכמוני כמוך; שנינו חושבים כי חשוב להשביח ערכים, ושנינו אוהבים להוסיף ערכים, כי כדבריך - אכן כשרואים שהמספר עלה בעמוד הראשי - המצב רוח הוא אחרת... בכל אופן כתבת כי אולי תעסוק בשניהם. גם חיים נהר לא קטלא קניא בענין, בפרט שבתחום זה של השבחת קטגורית רבותינו נשיאנו וכד' אכן אין הרבה עבודה. בא נראה עוד מה עם המשתמשים האחרים.

המיזם נפתח. ראו חב"דפדיה:מיזמי חב"דפדיה/השבחת והוספת ערכים. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:33, 9 במרץ 2010 (UTC)

משתנה זמן[עריכה]

לתועלת חב"דפדיה והמשתמשים בה, נוספו משתנים רבים ביניהם המשתנה "{{#זמןמ:xhxjj xjx xhxjY}}" שנותן באופן אוטומטי את התוצאה של התאריך העברי היומי. העתיקו את שם המשתנה ותתקבל התוצאה הבאה, לדוגמא: ביום י"ח באדר ב' ה'תשע"ט הרבי מלך המשיח מתגלה! המשתנה מתעדכן בחצות הליל. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:32, 8 במרץ 2010 (UTC)

אני חושב שמומלץ שיהיה דף קודי ויקי.--שניאור 02:47, 9 במרץ 2010 (UTC)
גם זה יהיה. סבלנות... --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 17:41, 9 במרץ 2010 (UTC)

השקת תבניות משתמש![עריכה]

תיבות משתמש
מתוועד.jpg משתמש זה אוהב להתוועד על כל עניין, בכל מקום ובכל זמן.
ארמון.jpg משתמש זה ישמח לשמוע על חנוכת הארמון למלך המשיח
גאומש.jpg משתמש זה אוהב במיוחד ללמוד מתורת הגאולה
אידיש שפה.jpg דער באַניצער פאַרשטייט דעם רבי'נס שפראַך
סמל חבדפדיה.png דף הבית שלי הוא האנציקלופדיה החב"דית - חב"דפדיה
ספר תורה של משיח.jpg משתמש זה מאמין ובטוח שביום י"ח באדר ב' ה'תשע"ט הרבי מלך המשיח שליט"א מתגלה!
Info home.jpg אתר הבית של משתמש זה הוא חב"ד אינפו
אוהב חסידות.jpg משתמש זה אוהב במיוחד ללמוד את תורת החסידות
תבניות משתמש.jpg משתמש זה הוא יוצר תיבות משתמש וישמח לעזור בתחום
מבצע תפילין 1.jpg משתמש זה יוצא מדי שבוע למבצע תפילין ובכך מכין את העולם לגאולה
ישיבה מגדל העמק תבנית.jpg משתמש זה הינו מגדליסט גאה!
כתיקים.jpg משתמש זה מגלה עניין רב בכתבי יד קודש של נשיאי חב"ד
דגל 2.jpg משתמש זה מפרסם בגאון את בשורת הגאולה והגואל
בית המקדש 2.jpg משתמש זה מייחל לבניין בית המקדש וגאולת עם ישראל
600px-Smiley.svg.png משתמש זה ידידותי לסביבה ונוהג לקבל את פניהם של חדשים
ש"ס.jpg משתמש זה אוהב במיוחד ללמוד את תורת הנגלה
ספר התורה לילדי ישראל.jpg משתמש זה רושם ילדים בספר התורה לילדי ישראל
צפתי.jpg משתמש זה הינו צפתי גאה!
חזית 770.jpg משתמש זה הינו מקבוצה [[{{{1}}}]]!
770.jpg משתמש זה הינו תושב שכונת המלך "כאן ציווה ה' את הברכה"
770 כפר חבד.jpg משתמש זה מתגורר בכפר של הרבי - כפר חב"ד.
אוהב תיבות.png משתמש זה מחבב תיבות משתמש
תומכי תמימים המרכזית.jpg משתמש זה לומד בישיבת תומכי תמימים המרכזית - 770

ברוך השם, וביוזמת משתמש:sh12 ושאר המשתמשים שנרתמו מיד למלאכה, אנו משיקים את תיבות המשתמש הראשונות של חב"דפדיה. תיבות אלו נוצרים על ידי ובהתאם לרצון המשתמשים. שאלות בקשות ועוד ניתן לרשום בשיחת קטגוריה:תיבות משתמש.

הוראות שימוש[עריכה]

משתמש המעוניין להציב בדף המשתמש שלו או בדף שיחתו בלבד תיבת משתמש, יוכל לעשות זאת על ידי הוספת שם תבנית התיבה. לדוגמא: הוספת הטקסט "{{משתמש - צפתי}}" תוסיף את תיבת המשתמש המבשרת על היות נושא תיבה זו "צפתי גאה".

משתמש שירצה להציב יותר מתיבה אחת יצטרך לעשות זאת על הקדמת הצבת תבנית:תיבות משתמש, כדלהלן: "{{תיבות משתמש|כאן יופיע כל התיבות משתמש שברצונך להציב}}". --בהצלחה!

לכבוד חגיגיות המאורע, יצויין במשך ה-24 שעות הקרובות הודעה בראש כל עמוד. חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:40, 9 במרץ 2010 (UTC)

תגובות[עריכה]

לחיים, לחיים, זה היום קיווינו לו...--שניאור 21:34, 9 במרץ 2010 (UTC)

אין מילים! אבל למה רק לעשרים וארבעה שעות? על פחות משבוע אין על מה לדבר. כדי שכולם יראו את התבניות, לא רק מי שנכנס לכאן כל יום. לאיפא ממהרים? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 23:50, 9 במרץ 2010 (UTC)
את התבניות יראו בדפי המשתמשים, בעז"ה. אל תשכח שהנושא המרכזי שלנו עד לי"א ניסן הוא מיזם השבחת והוספת ערכים וראוי שהוא יופיע בראש עמוד. הלא כן? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 08:47, 10 במרץ 2010 (UTC)

צודק. --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 13:49, 10 במרץ 2010 (UTC)

קטגוריה:גדולי ישראל[עריכה]

מה דעתכם על פתיחת קטגוריות בתוך קטגוריה-רבנים,

קטגוריה:רבני ליטא

קטגוריה:רבני ספרד? --ראשית ואחרית שלום - סוכת שלום 01:03, 14 במרץ 2010 (UTC)

רעיון יפה. Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
לדעתי, כדאי לוודא שבכל קטגוריה יהיו לפחות חמשה ערכים מכובדים. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 06:15, 15 במרץ 2010 (UTC)
אני עשיתי את שלי. יש כעשר - 15 שאיני יודע להיכן משתייכים. השארתי אותם במקומם עד שיבוא מישהו ויבדוק. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 14:16, 15 במרץ 2010 (UTC)

תבנית:הערת שוליים[עריכה]

מהיום נוכל להוסיף הערת שוליים מבלי להצטרך להוסיף את התגית "REF".

הוראות שימוש[עריכה]

מוסיפים את הטקסט "{{הערת שוליים|כאן יופיע תוכן ההערת שוליים}}". בתחתית העמוד מוסיפים את התבנית:הערת שוליים כרגיל. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 06:47, 15 במרץ 2010 (UTC)

יישר כח. לא ניתן לעשות כמו בוויקפדיה ווויקישבה שיזה יופיע יחד עם שאר הסימונים למעלה? --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 15:56, 15 במרץ 2010 (UTC)
מדהים. ממש ממש ממש יסייע. יישר כח! (האם אפשר שיוכנס לשורת הלחצנים שלמעלה?) Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

מוכרחים סדר בליובאוויטש[עריכה]

מוכרחים אחת ולתמיד שיהי' סדר!! אנא ואנא, עזרו לי למצוא פתרון. שיחה:פרידא (בת אדמו"ר הזקן). כל טוב! Mashiach.jpg --בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

מורא'דיק! מחריד![עריכה]

שיחה:שמיני עצרת תשל"ח. בהצלחה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

השבחת ערכים[עריכה]

ב"ה, בזכות התורמים החרוצים של חב"דפדיה, אנו נושקים ל-4000 ערכים. כעת, לדעתי מומלץ לנתב את האנרגיה לשיפור, שיפוץ, שכתוב, והרחבת הערכים הקיימים. המלצתי על קריאת מספר דפי עזרה כלליים של ויקיפדיה, שכוחם יפה גם פה, בשלוש רמות:

 1. עקרונות וקוים מנחים
 2. מדריך לכתיבת ערכים
 3. שיפור הלשון העברית

באם יהיה צורך, אולי נעתיק את הדפים הללו לכאן. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 22:09, 23 במרץ 2010 (UTC)

איך בדיוק נראה לך שהמשתתפים יראו זאת? מגיעים לפה רק דרך השנויים אחרונים, וכאן בחבדפדיה תוך חצי שעה זה כבר לא מופיע בשינויים אחרונים. אולי עכשיו זה יופיע כמה דקות בשינויים אחרונים. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 07:35, 24 במרץ 2010 (UTC)
יש מושג שנקרא "רשימת מעקב" אישית ולכן מי שרוצה להיות מעודכן בהתרחשויות בחב"דפדיה ודאי עוקב אחרי דף אולם הדיונים, בין שאר הדפים החשובים לו. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 12:36, 24 במרץ 2010 (UTC)
וכבודו עשה כך? כמדומני שלא. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 13:52, 24 במרץ 2010 (UTC)
כבודי עובר בגדול על כל השינויים האחרונים. ברשימת המעקב שלי ישנם הערכים עליהם אני עובר הגהה מדוקדקת על כל המתווסף בו. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 14:20, 24 במרץ 2010 (UTC)

פורטל תורה[עריכה]

כתבו לכם את השירה הזאת - ולמדה את בני ישראל

בכוונתי להקים פורטל שירכז ויפנה לכל מה שייך לתורה:

1. מיזם חידושי הרבי על הש"ס.

בכוונתי גם להרחיב את המיזם, בהשתפות כמה מהמשתמשים שהביעו את בקשתם להרחיבה (ראו שיחת משתמש:יפתח הגלעדי) ואת רצונם להשתתף בה (משתמש:אדג). נשמח לכל עזרה בנושא, מכיון שהעבודה רבה, והאפשרות לקדמה היא רק על ידי העבודה המשותפת.

2. ספרי רבותינו נשיאנו על הש"ס.

3. אולי גם נפנה מקום בו יהיה ניתן לכתוב הערות על חידושי הרבי על הש"ס.

נא להביע את דעתכם בענין, (על אף שכבר קיבלתי תגובות חמות מכמה משתתפים ולכן מנוי וגמור עימי לגמור את הענין בעז"ה.)

אבקש ממי שיש לו מידע בעיצוב הפורטל, לתקן את הבעיות הטכניות שם. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 15:27, 25 במרץ 2010 (UTC)

לכניסה לפורטל תורה.

לדעתי, ההפניות לכל מסכת מיותרת, כיון שבכל אופן מגיעים לאותו דף, מספיקה הפניה לכל 'סדר'. זה גם יתן יותר רמה לפורטל. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 18:01, 25 במרץ 2010 (UTC)
היות והדף של הסדר ארוך מאוד, לכן הפניה מדויקת עוזרת מאוד. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 19:11, 25 במרץ 2010 (UTC)
יש לי רעיון, אבל דורש השקעה רצינית ויסודית, אחרת לא שווה להתחיל. מספיק בשביל זה אדם אחד ושידים לו בתלמוד. נראה לך שיהיה לך זמן פנוי בימים הקרובים? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 02:16, 26 במרץ 2010 (UTC)
בא נשמע מה הרעיון, אם יהיה לי נערווען בשביל זה. --ראשית ואחרית שלום - סוכת (שיחת) שלום 02:52, 26 במרץ 2010 (UTC)
לפתוח ערך על כל מסכת בש"ס. בכדי שזה יהיה מכובד ולא אוסף ערכים וקישורים, חייב כל ערך להכיל; שם (כמובן), מספר מסכת בסדר, כל הנושאים המרכזיים הנידונים במסכת (ניתן להעיזר במפרשים מסויימים), מסוגנן בצורה ברורה. לדוגמא: "מסכת ברכות היא המסכת הראשונה בסדר זרעים והיא עוסקת בהלכות קריאת-שמע וברכותיה, תפילה, ברכות לסוגיהם השונים, זימון והלכות הנוהגות בסעודה.". תודיע לי מראש באם אתה מוכן לעבוד על זה בצורה יסודית ובלי לפספס מסכת או נושא שנידון במסכת, אחרת יהיה סתם עבודה כפולה. אפשר להתחיל עם סדר זרעים ולהמשיך לאט לאט. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 03:13, 26 במרץ 2010 (UTC)

סיכום מיזם השבחת והוספת ערכים[עריכה]

המיזם נערך במשך שמונה עשר יום (כ"ג אדר ב' - י"א ניסן) ולהלן התוצאות:

 • ערכים שהושבחו: 14 (התחלה - 93. סיום - 107)!
 • ערכים שהתווספו: 213 (התחלה - 3,801. סיום - 4,014)!

תודות לחב"דפדים הנמצרים שהשתתפו במיזם. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 21:15, 27 במרץ 2010 (UTC)

עדכון במערכת הוספת תמונה[עריכה]

מהיום הלחיצה על האייקון של הוספת תמונה בסרגל הכלים יתן את הטקסט: [[קובץ:PictureFileName.jpg|שמאל|ממוזער|250px|כיתוב תמונה]]. כך שיהיה צורך רק לעדכן את שם התמונה והכיתוב. שאר הדברים הם אוטומטיים. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 22:14, 3 באפריל 2010 (UTC)

חב"דפדיה כמקור[עריכה]

כך נכתב בחב"דפדיה אודות ר' חוני'ע מרוזוב: בשנת תרפ"א מונה על-ידי אדמו"ר הריי"צ יחד עם עמיתו הרב יחזקאל פייגין לממונה על דמי מעמד מטעם קופת רבינו. באותה תקופה החל לשמש כמזכירו של אדמו"ר הריי"צ. בעקבות כך, עמד בראש כל הפעילות המחתרתית היהודית ברוסיה, בראש המחתרת החסידית ברוסיה, בראש תומכי תמימים ברוסיה, בראש ה'חדרים' ובראש ישיבת תפארת בחורים לנינגרד.

הביטו נא בקטע האחרון אודות ר' חוני'ע, עד כמה הוא העתק כמעט זהה: http://www.col.org.il/show_news.rtx?artID=54016

ובכך צודק א. אברהם בהתקפתו החריפה בבי"מ האחרון פיני · (טובת הזולת) 12:32, 7 באפריל 2010 (UTC)

כבר עמדתי על כך בכ"מ, גם חלקים נוספים שם דומים, וכן אודות אישים אחרים, כמו"כ גם תמונת ר' פיני אלטהויז נלקחה מחב"דפדיה (עם אותו עיבוד ממוחשב). אכן צדק א. אברהם (מי יקח את היוזמה ויביא אותו לכאן?). בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
צריך לוודא קודם שהדברים לא נלקחו ממקור שלישי. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 12:40, 7 באפריל 2010 (UTC)
לא. כיוון שאני כתבתי את הערך על בסיס ערכים אחרים ולא מז\ספר וכו'. בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
א"כ צריך לדבר איתם שיתנו קרדיט. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 13:02, 7 באפריל 2010 (UTC)
(מנסיון) הם אנשים מאד פתוחים לשינויים. הבעי' היא שהם מובילים את המלחמה באינטרנט, וממילא ייתכן שלא יסכימו. בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
שיכתבו "חב"דפדיה" בלי כתובת אינטרנט. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 13:11, 7 באפריל 2010 (UTC)
זה אפשרי. השאלה מי יפנה אליהם? בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!
לי יש חבר שאחיו הוא בכיר בעיתון, אוכל לבחוש שם למי כדאי לפנות, או שיש למישהו נגישות קרובה יותר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 13:18, 7 באפריל 2010 (UTC)

העתקות 2[עריכה]

ראו גם כאן הועתק כלשונו מערך אדמו"ר הצמח צדק. --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 14:13, 7 באפריל 2010 (UTC)

ציטוט מהאתר "מי צדיק" בערך על הצמח צדק: הנשיא השלישי לחב"ד נולד ביום כ"ט אלול ה'תקמ"ט בעיר ליאזני ונקרא מנחם מענדל על שם הרה"ק ר' מנחם מענדל מהארודוק.

בצום גדליה ה'תקנ"ג מתה אמו ואדמו"ר הזקן גידלו. עד גיל 13 עיקר לימודו היה בנגלה ולאחר גיל בר מצווה קבע אדמו"ר הזקן זמנים מיוחדים ללמוד עמו קבלה ודא"ח. אדמו"ר הזקן היה מכסהו בטליתו לתקיעת שופר עד גיל 9 ולברכת כוהנים עד החתונה. בהיותו בגיל 8 הציע אדמו"ר הזקן לבנו (אדמו"ר האמצעי) לקחתו כחתן לבתו (חיה מושקא), אך אדמו"ר האמצעי היסס והראה לאביו מבעד לחלון כיצד הוא משחק עם כל הילדים במעשי ילדות. אדמו"ר הזקן ניגש אל החלון ורמז באצבע לנכדו להיכנס לחדר, כאשר מנחם מענדל נכנס הגיש לו גמרא, הורה לו לשנן בעל-פה דף עם רש"י ותוספות תוך מחצית השעה, לשוב אל החדר ולחזור על כל מה שלמד. אדמו"ר האמצעי שהמתין בחדר הבחין לאחר כרבע שעה שהילד שוב משחק בחוץ עם חבריו, פנה אל אביו ואמר 'אפילו בקולך אין הוא שומע!'. אדמו"ר הזקן קרא לילד ונזף בו אך מנחם מענדל טען שהוא כבר למד והחל לחזור בעל-פה את הדף.

בחורף ה'תקס"ג התקיימה החתונה בליאדי. ר' מנחם מענדל כיהן כראש הישיבה בישיבתו של אדמו"ר האמצעי והיה סמוך על שולחן חותנו. היות וסבר שיש להתפרנס ממלאכה ולא מהתורה את כל הכסף שקיבל כנדוניה בסך כ - 300 רובל החליט להשקיע בפתיחת בית מלאכה לייצור חותמות שעווה (בהם השתמשו לחתום אגרות דואר) כמקור לפרנסתו. כשותף לקח את ר' נחמיה שהיה מוסר שיעור בישיבה. במהלך כל עבודתם היו השניים משוחחים בדברי תורה, לאחר כחודש שקעו השניים באחד הלילות בסוגיה עמוקה במיוחד עד שהדוד בו נמצא חומר הגלם החל לבעור, בקושי הצליחו השניים להציל את עצמם וכל המפעל עלה באש. הצמח צדק החליט לעסוק במלאכת הנגרות אך בחצר הרבי לא רצו להרשות שה"צמח צדק" יעסוק בכל מלאכה ומינוהו למלמד.

כשלוש שנים לאחר נישואיהם, בשנת ה'תקס"ז ביקש אדמו"ר הזקן מהרבנית חיה מושקא להביא לו מהכתבים של בעלה, ביניהם היה המאמר "שורש מצוות התפילה" ובראותו את הכתבים קרא לר' יהודה לייב (אחיו) ולר' פינחס רייצס וביקשם לענות "אמן" על שהוא חייב לברך "שהחיינו".

הדבר נודע לחסידים ואלו החלו לכבד את הצ"צ. משנודע לצ"צ לפשר הדבר, התרגש מאד ומתוך להט אמר שיגרש את הרבנית על שעשתה זאת ללא רשותו למרות טענת הרבנית כי הינה מחויבת בכיבוד הסבא – אדמו"ר הזקן, כיון ומצוות כיבוד הסבא היא יותר ממצוות כיבוד אב. הצ"צ השיב כי עליו לעיין בדין וכיון שיש בליבו עליה, לא יוכל לדור עמה עד שיגמור את העיון. במשך מספר ימים הרבנית בכתה ללא הרף וחיכתה חודשיים שמא בעלה יתחרט, לאחר מכן סיפרה על כך לאביה. אדמו"ר האמצעי שוחח על העניין עם חתנו וכאשר נוכח לראות שדעתו תקיפה נכנס אל אדמו"ר הזקן ושטח בפניו את העניין.

בשבת פרשת מקץ לאחר שאדמו"ר הזקן אמר בחדרו מאמר חסידות, המתין שכל הנוכחים יצאו מהחדר, פנה אל הצ"צ ואמר לו כי שמע שיש לו עיון בדבר הלכה אך כיוון שהוא נוגע בדבר ויקשה עליו לכוון לאמת ברצונו לעיין יחד עמו ושתי נפשות אלוקיות יוכלו לגלות את אמיתות ההלכה. לאחר העיון המשותף חזר בו הצ"צ והצטער על שעלה בדעתו לגרש את זוגתו. אדמו"ר הזקן הבטיח ללמוד עמו פעמיים בשבוע ניגלה ושלוש פעמים בשבוע יחזור לפניו מאמרים שאמר בעבר וביאורי תורות שקיבל מרבותיו, ברכם כי יקוים בהם הכתוב "תטעי נטעך נעמנים... ביום נטעך תשגשגי ובבוקר זרעך תפריחי" (ישעיה י"ז), ביקשו להוציא מליבו כל קפידה על הרבנית ולשמח אותה, נאנח והוסיף: "נד קציר ביום נחלה וכאב אנוש".


עד כאן הציטוט.

עכשיו תסתכלו בערך על אדמו"ר הצמח צדק מילה במילה!! --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 16:55, 7 באפריל 2010 (UTC)

ואולי גם מי שהוסיף את הערך כאן לקח זאת ממקור שלישי שגם 'מייצדיק' לקחו משם? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 19:09, 7 באפריל 2010 (UTC)
הבעיה היא, שמי שיצר את הערך - משתמש:Elchanan אינו איתנו היום, כך שלא ניתן לברר את הענין. שלחתי לו אימייל. --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 21:27, 7 באפריל 2010 (UTC)
קיבלתי ממנו אימייל, ואכו חלק זה נעתק ממקור אחר. --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 18:03, 8 באפריל 2010 (UTC)

הויקיפדיה[עריכה]

לדעתי בתבנית המפנה לויקיפדיה העברית, יש צורך לכתוב את שם הויקפידיה כנדרש לפי כללי זכויות היוצרים, אך עלינו למחוק את הקישור לויקפידיה, וכמבואר בתקנת רבני חב"ד, שלא להפנות לאתרים חילונים.

מי בעד? מי נגד? --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 03:31, 8 באפריל 2010 (UTC)

בעד. פשוט כי זה מיותר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 11:12, 8 באפריל 2010 (UTC)
תומך. ברוב מוחץ הוחלט לבצע. בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

חידושי הצ"צ על הש"ס[עריכה]

פתחתי כעשרה ערכים של חידושי הצמח צדק והרבי על הש"ס. אקווה אי"ה להרחיב זאת, עד שנגיע למצב שבכל ערך לימודי יהיה ערך חבד"י המסביר את הנושא מתוך דברי רבותינו נשיאנו.

אגב: מצאתי חידושים (למשך בערך קידושין) של הצ"צ, המכוונים לחידושיהם המוזכרים בבי מדרשא בשם גדולי האחרונים. חידוש מסוים של הגאון רבי שמעון יהודה שקופ בענין חלות ספק נמצא בספרי הצ"צ ומוזכר בערך קידושין.

מישהו סובר שהדבר אינו הגון?

ראו לדוגמא:

כיון שהשאיפה שלנו היא שכל אדם דובר עברית, מבלי הבט על הרקע התורני שלו, יבין את הדברים, לכן יש צורך לעבד את התוכן של הערכים הללו. כיון שכך, המלצתי, לאחד את כולם בערך פסקי אדמו"ר הצמח צדק וכך יהיה נוח יותר לערכם, מבלי שיצטרכו לרוץ מערך לערך. כמובן שכאשר ערך מסויים יגדל ויתפח הוא יוצא כ"ערך מורחב". --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 15:49, 8 באפריל 2010 (UTC)
הגבתי על דבריך בדף השיחה שלי בדיון שם, ולפלא שדברי עדיין מחכים למענה שם. --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 15:50, 8 באפריל 2010 (UTC)
דברי כאן הם מענה גם על הנכתב שם. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 15:52, 8 באפריל 2010 (UTC)

זה לדעתי "תירוץ" למה לאחד ערכים. שתהיה לי בריא. יש לנו ויכוח ישן נושן האם איחוד ערכים בינה דבר מומלץ, או שדווקא הסדר של ערכים המופיעים כל אחד בשם מומלץ דה דבר עדיף. כידוע לך אתה הופעת בדיונים הנזכרים לעיל כדעת יחיד מול שתים. --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 13:12, 9 באפריל 2010 (UTC)

כל מקרה לגופו. הערכים כאן הרבה יותר קטנים וכן הקשר שלהם לחב"ד הוא קלוש יותר. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 13:41, 9 באפריל 2010 (UTC)

לעניות דעתי:

בשלב ראשון כלל הערכים צריכים להיות מרוכזים במעין 'פורטל' אחד גדול.

ערכים שיהיו ראויים לערך נפרד (לענ"ד הקריטריונים: א. נושא חשוב. ב. כתיבה בהירה. ג. למעלה מחמש קילו-בייט) יופרדו ותהי' הפני' אליהם מהפורטל.

בשלב שני כאשר רוב הערכים יפרדו יהפוך הערל לפרטל ממשי, כשיהיו בו תבניות: בתבנית "קידושין" יכנסו חידושים על מסכת קידושים וכו', ע"ד פורטל:הקהל (בגרסתו הקודמת, לפני איחוד הערכים).

רוב שלומות. בברכה, חסיד חב"ד - שוחחו עימי!

אני תומך ברעיון.

יש מישהו שיש לו מידע בהקמת פורטלים, שלא "יקפצו" התמונות כמו שקרה לפורטל המונח בארגז החול השלישי שלי?

אבל נא להסביר מה כוונתך "בשלב ראשון כלל הערכים צריכים להיות מרוכזים במעין 'פורטל' אחד גדול"? הכוונה בערך אחד? --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 05:32, 11 באפריל 2010 (UTC)

קישורים חיצונים[עריכה]

האם מתאים לתת הפניות לפורומים בחבד אינפו בהם יש הרבה מידע.

כמו למשל זה: למה חב"ד לא אוכלים הכשר של בעלז? --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 03:18, 9 באפריל 2010 (UTC)

לענ"ד לא. זה לא מקור אנציקלופדי או חוקר. אבל ניתן להוציא משם חומר שאין לך סיבה לא להאמין בו ולהניח אותו (בעדינות) כאן. בהצלחה.--שניאור 03:23, 9 באפריל 2010 (UTC)
אכן, אין להפנות לשם, כיון שפורום אינו מקור וא"א לדעת מהיכן מקור המידע ובאם מופיע המקור בפורום, ניתן לגשת ישר למקור. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 10:51, 9 באפריל 2010 (UTC)

מערכת לשמירת שבת באינטרנט[עריכה]

לאחרונה יש כאן בעיה. הם חוסמים את הכניסה לחב"דפדיה כאן בארה"ב עד שעתיים לאחרי צאת השבת ויו".ט

זה קורה לעוד מישהו? --טראכט גוט וועט זיין גוט. שלום - סוכת (שיחת) שלום 07:37, 11 באפריל 2010 (UTC)

לי, לא. זה קשור לשרת שממנו אתה מתחבר, אם ספקית האינטרנט שלך נמצאת בקליפורניה, אז אתה תסבול מהצרה הזו. בחברת אופטימום הניו-יורקית לא קיימת בעיה.--שניאור 13:52, 11 באפריל 2010 (UTC)