חב"דפדיה:מדיניות וכללי כתיבה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משתמש חדש
שונות

מדיניות וכללי כתיבה בחב"דפדיה נקבעים על ידי המשתמשים, בכפוף להנהלה הרוחנית. התוכן של חב"דפדיה, מוגש בכפוף לרשיון GNU Free Documentation License 1.2, כפי שמצויין בתחתית כל דף.

דף זה נועד לרכז כללים ומדיניות שיסייעו ביצירת שפה אחידה ומתאימה, הדף יעודכן מפעם לפעם על פי החלטות באולם דיונים.

כללי

 • שם ה' - אין לכתוב בפירוש את שמות ה' שאינם נמחקים, אלא רק בצורה המקובלת בכתיבה שאינה קודש כגון ה' אלוקים וכו'.
 • תארי אדמו"רי חב"ד - במרחב הערכים הכללי צריכים להיות אחידים. על הרבי יש לכתוב בתואר -הרבי. ההדגשה בדבר נצחיות חייו של הרבי ותפקידו כמלך המשיח יופיעו בערכים הרלוונטיים. בשאר הערכים לא יתווספו תארים אלו. לגבי שאר אדמו"רי חב"ד, התייחסות במרחב הערכים תהיה בליווי התואר האחיד: 'אדמו"ר' (ולא 'רבי' ואחרים).
 • כינויי ותארי לאישים - הכינויים המתווספים לשמות האנשים (לדוגמא; "כהן", "לוי" ו"ישראל"), מקומם בגוף הערך ולא בשמות הערכים. שאר הכינויים ("שיחי'", "שליט"א" ולהבדיל "ז"ל", "עליו השלום" וכיוצא בזה) - אין מקומם באנציקלופדיה.
 • שמות הערכים - שמות הערכים נקבעים על פי כלליים אנציקלופדים ואינם משקפים את מעלתו של נשוא הערך. ערכים על תנאים ואמוראים, יהיו בתוספת התואר "רבי" או "רב", בהתאם לכינוי המשנתי והתלמודי לאותו תנא או אמורא. שם הערך יקבע לפי השם המקובל לנשוא הערך ולאו דווקא לפי השם המלא. השם המלא כן יופיע בתחילת הערך. לדוגמה: בבא סאלי, זושא אלפרוביץ'.
 • עברית - חב"דפדיה פונה לדוברי העברית המודרנית ולכן יש להקפיד על כתיבה בהתאם לכללים התקפים בשפה העברית המודרנית (פרט למקרים יוצאי דופן).
 • תאריכים - תאריכים יירשמו על פי הלוח העברי. יחד עם זאת, מומלץ להוסיף (בסוגריים) גם תאריך לועזי. לשמירה על אחידות, יש לכתוב את השנה העברית בתוספת ה' אלפים עד שנת ה'ת"ק, לדוגמה: ה'תכ"ב, ה'שע"ג, תשל"ח, תשנ"ג.
 • קרובי משפחה - המדיניות הנוגעת לקרובי משפחה מפורטת כאן
 • פיסוק - בסוף פסקה ובסוף כל הערת שוליים תהיה נקודה. בפסקת רשימות בגוף הערך, לא יהיה אחרי כל שורה נקודה אם אין בה תוכן. מיקום ההערה יהיה לפני הפיסוק.
 • הקשר לחב"ד - בערכים רבים, ישנה פסקה העוסקת ב'קשר לחב"ד'. הכותרת המתאימה לפסקה זו, מפורטת להלן:
 1. בערכים על גדולי הדורות בתקופה של לפני החסידות בתורת רבותינו נשיאנו.
 2. אחד מגדולי הדורות שהיה לו קשר עם רבי מסוים - קשריו עם אדמו"ר ה....
 3. קשר עם כמה רביים - קשריו עם רבותינו נשיאנו.
 4. אחד מגדולי הדור הנוכחי - אם היה בקשר עם הרבי: קשריו עם הרבי, אם היה בקשר עם חב"ד: קשריו עם חב"ד.
 5. ערכים על נושאים - התייחסות הרבי/רבותינו נשיאנו.

בחירת מושגים

קישורים חיצונים

 1. קישור רק למקור שמוסיף מידע על הקיים בחב"דפדיה.
 2. על האתר המקושר להלום את רוחה של היהדות והחסידות ובהתאם לעקרונותיה. יש לתת את הדעת על גם על הפרסומות המתחלפות הקיימות באתר המקושר.
 3. קישורים מסחריים רק כמטרה להנגשת והפצת היהדות והחסידות ולא משיקולים כלכליים.
 4. במקרה שבו ישנם ידיעות זהות בתוכנם באתרים חב"דיים שונים, יש להעדיף את אתר חב"ד אינפו כמקור. (אלא אם יש תוכן נוסף בידיעה כפי שהיא באתר אחר).
 5. אין לקשר לאתרים שמכילים תכנים שאינם ראויים לשומרי תורה ומצוות. אין לקשר גם לדף שמכיל רק תוכן ראוי אם האתר כולו מכיל גם תוכן שאינו ראוי. (דוגמאות לאתרים שאין לקשר אליהם: אתרי חדשות כלליים, אתרי וידאו כדוגמת יוטיוב)
 6. עדיף שלא לקשר לאתרים הדורשים הרשמה/מנוי - אם יש את אותו תוכן בקישור פתוח. יחד עם זאת במקרה שמדובר במידע ייחודי המצוי דווקא באתר כזה, ניתן לקשר אליהם.