JEM

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל החברה

חברת jem (ראשי תבות Jewish Educational Media, בעברית מדיה חינוכית יהודית), הינה אחת מחברות המדיה החב"דיות המובילות, אשר פועלת תחת המרכז לעניני חינוך, ומפיקה לאורך כל השנה מגזין וידאו שבועי, ותכניות צפיה מיוחדות ומרשימות. הדיסקים היוצאים לאור על-ידי החברה, ידועים ברמת העריכה הגבוהה שלהם, ובהשקעה הרבה ותשומת הלב המרובה לכל פרט ופרט.

רקע ויסוד הארגון[עריכה]

כבר מראשית נשיאותו של הרבי נעשו פעולות רבים לתיעוד ההתוועדויות ושיחותיו של הרבי. שיחותיו של הרבי שנאמרו בימות החול הוקלטו ותועדו. בשנת תש"ל בי' שבט הגדול הוקמה החברה WLCC על ידי הרב חיים ברוך הלברשטם על ידה הוקמו מוקדים ברחבי העולם אליהם היו משודרים שיחותיו של הרבי בשידור טלפוני. בנוסף לכך, חלקים מתפילותיו והתוועדויותיו של הרבי הוסרטו לעיתים על ידי עיתונאים שונים. הפעם הראשונה בה הוסרטה התוועדות שלימה הייתה בי"ט כסלו תשל"א, אז הוצב מסריט על ידי המזכיר חיים יהודה קרינסקי.

בשנת תש"מ, הוסרטו חלקים מהתוועדות י' שבט על ידי אנשי הטלוויזיה האמריקאית, שעמדו בקשר עם הרב חיים יהודה קרינסקי מתוקף תפקידו כדובר המרכז לעניני חינוך, והוא מצידו שלח את בנו הלל דוד קרינסקי לסייע להם. הלל דוד שמר את התשדיר הסופי, ורצה להכניס אותה לרבי באמצעות אביו, אך הרבי ביקש שאף הוא עצמו יכנס, ולאחר מכן שאל אותו האם עושה משהו כדי לסייע יותר בענין.

הדברים התחברו לו עם רעיון שהוצע לו מוקדם יותר על ידי אחד מידידיו לדאוג לשידור התוועדויותיו של הרבי בזמן אמת למוקדי הקהילות החב"דיות.

ההתוועדות הראשונה ששודרה היתה בו' תשרי תשמ"א אולם היא שודרה למקום אחד בלבד בארה"ב עצמה ללוס אנג'לס שבקליפורניה. אומנם כבר בהתוועדות המרכזית הבאה (י"ט כסלו) כבר שודרה בכל רחבי ארה"ב. בי"א ניסן תשמ"ב שודרה ההתוועדות לראשונה לאנגליה אולם עקב העלות הגבוהה השידור הופסק לאחר שלש שעות כשהרבי באמצע ההתוועדות. שנה לאחר מכן בי"א ניסן תשמ"ג שודרה לראשונה ההתוועדות גם לארץ ישראל במוקדים שונים, (בניני האומה ב ירושלים, ובכפר חב"ד ושנים לאחר מכן גם בנחלת הר חב"ד ובחיפה). בשנת תשמ"ח הפסיק הרבי להתוועד בימות החול ומני אז פסקו גם השידורים. אולם אלו חזרו בשנת תש"נ בעת ה"חנוכה LIVE" - כינוס ילדים בינלאומי בשידור-חי, בה נראו וראו זה את זה כל המוקדים מרחבי העולם (770, ירושלים, מוסקבה, אוסטרליה, פריז, דרום אפריקה ועוד) בו זמנית.

עם התרחבות הפעילות והשידורים הקים הרב קרינסקי בשיתוף עם גיסו הרב יוסף ברוך פרידמן את חברת JEM, ובשנת תשנ"ו הצטרף לפעילות החברה הרב אלקנה שמוטקין, שתוך שנים ספורות פיתח את פעילות החברה בתחומים רבים והתמנה למנהל.

למטרות פעילות החברה הוקצתה משרד בבניין המשרדים הסמוך ל770 בה הוקם אולפן, מרכזיית טלפונים, ומשרד. כיום החברה עוסקת באיסוף שימור ותיעוד של כל המדיה הקיימת מהרבי, עובדים בה כארבעים אנשים במשרה מלאה, והיא נמצאת תחת הנהלת המרכז לעניני חינוך, ומפיצה בקרב קהלים רחבים את תורתו ומשנתו של הרבי[1].

המערכת ממוקמת כיום בשכונת קראון הייטס, ובראש הסניף בארץ ישראל עומד הרב זושא וולף.

מגזין שבועי[עריכה]

תמונת המגזין בגירסתו האנגלית
25px ערך מורחב – תורת חיים (מגזין וידאו)

הפרוייקט המרכזי של החברה, הינו הפקה קבועה של תוכנית וידאו שבועית בשם "תורת חיים" (באנגלית:Living Torah), המחולקת למספר חלקים:

 • עיקרה של התוכנית, הוא קטע משיחת קודש של הרבי באורך של 7 עד 11 דקות, הקשור עם פרשת השבוע או עם אירועים הקשורים עם התאריך בלוח העברי, בעל לקח מעשי לחיי היום-יום.
 • עין בעין - מפגשים פרטיים של אישים שונים במעמד חלוקת הדולרים הקבועה מידי יום ראשון, או בהזדמנויות דומות כגון יחידות לחברי קרן הפיתוח של מחנה גן ישראל. מפגשים אלו יוצרים פסיפס אנושי של אנשים מכל קצות הקשת, החל מרבנים, אנשי ממשל, תורמים, ו'עמך ישראל', העוברים לפני הרבי לקבלת עצה וברכה.
 • רגע מיוחד - קטע וידאו מאירועים מיוחדים במחיצת הרבי, כגון כינוסי ילדים, תפילות, תהלוכת ל"ג בעומר, עידוד השירה ועוד.
 • מפגשים אישיים - ראיון אישי עם אישים חשובים מכל רחבי העולם, המספרים בהתפעמות גלויה על היכרותם עם הרבי, על ראייתו הרחבה, ועל המופתים המתגלגלים מתחת לשולחן[2].

לאחר הגהה קפדנית ורמת גימור גבוהה, התכניות נאגדות יחד בתקליטור DVD חודשי, נמכרות בחנויות יודאיקה בכל רחבי העולם, ונשלחות בדואר למאות מנויים קבועים. התכניות מתורגמות לחמש שפות באמצעות כתוביות על המסך.

העורך הראשי של התוכנית הוא המנכ"ל של החברה, הרב אלקנה שמוטקין, ותחתיו עובדים עשרות עורכים ובעלי מקצוע.

הפרוייקט החל בשנת תשס"א. נכון לשנת תשע"ב, יצאו במסגרת התוכנית למעלה ממאה ועשרים דיסקים, הכוללים כחמש מאות תוכניות שבועיות.

פרוייקטים[עריכה]

שימור הארכיונים[עריכה]

בנוסף להפקות הוידאו, החברה לקחה על עצמה כמטרה וכערך עליון לשמר את ארכיון התמונות האודיו והוידאו של חסידות חב"ד בכלל, והתוועדויותיו של הרבי בפרט.

לצורך כך, רכשה החברה את ארכיון צילומי הוידאו של ר' חיים ברוך הלברשטאם (wlcc), של ר' לוי יצחק פריידין, ואת של ר' יוסי מלמד.

מלאכת השימור החלה בשנת תשס"ז[3], ובשנת תש"ע, קיבלה החברה בתרומה את ארכיון ההקלטות של הרב יוסי גולדשטיין.

עלות השימור והשחזור של החומר, והעברתו מחומרים מתכלים אל ארכיוני המחשב ברמה האיכותית הגבוהה ביותר, נערכת במאות אלפי דולרים. לכן, בשנת תשס"ח, פנתה החברה אל כלל חסידי חב"ד ברחבי תבל, לעזור במימון ההוצאות הרבות הכרוכות בכך, כאשר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש מגבה את קריאתם, ומורה כי ניתן להשתמש לצורך כך בכספי מעשרות.

המפגש שלי[עריכה]

עלון המזמין את אנ"ש ברחבי תבל להצטרף לפרוייקט

עם חלוף השנים והתעכבותה של הגאולה האמיתית והשלימה, נוצר צורך לשמר את זיכרונותיהם האישיים של הדור המבוגר של חסידי חב"ד, שזכו בעצמם ליחידויות ולאפיזודות אישיות עם הרבי - דברים שעל-דרך הרוב אינם מתועדים מכלי ראשון.

לצורך כך, הוקם אגף מיוחד בראשות הרב יחיאל קייגען, המפקח על עשרות צוותי ראיון וצילום, המסתובבים בכל רחבי העולם, ומראיינים מאות אנשים, בהם רבנים, אישי ממשל, אנשי עסקים, חסידים ועוד.

עד היום נאספו במסגרת הפרוייקט אלפי שעות של צילום איכותי וכ-1400 ראיונות, המתעד במיהמנות מירבית עדויות אישיות מכלי ראשון, השופכים אור על ריבוי פרטים עלומים בתולדות ליובאוויטש, ופותחים צוהר נוסף לפועלו העצום של הרבי.

חלק מהשימוש בראיונות אלו, הוא לצורך המדור 'מפגשים אישיים' שבמגזין השבועי 'תורת חיים' שהחברה מפיקה, כמו גם בהפקות נוספות כגון 'אמונה ובטחון', 'שנים ראשונות' ועוד.

הפקות נוספות[עריכה]

 • שנים ראשונות - סדרת תיעוד ייחודית, המנסה לשרטט קווים לפועלו ולאורח חייו הצנוע של הרבי בשנותיו הצעירות, קודם שהוכתר בכתר השביעי של שושלת חסידות חב"ד, והסתיר את גדולתו בתורה ובחסידות בצניעות מופלגה. הוידאו מורכב בעיקר מראיונות עם אישים שנפגשו עם הרבי במהלך שנים אלו, ומתמונות נדירות שהגיעו לידינו. הסדרה כוללת ארבעה חלקים, ומתורגמת לשש שפות.
 • רגישות - האכפתיות של הרבי ותשומת הלב ל"דברים הקטנים". 'רגישות' מציג את הסיפורים הפשוטים, אך המדהימים, של אלה שחשו באכפתיות ובתשומת לב לצרכים הקטנים ביותר שלהם מצידו של הרבי.
 • Joy (שמחה) - קטעי שיחות מהרבי על מעלתה וחשיבותה של השמחה, בצירוף קטעי וידאו בהם נצפים חסידים במהלך ריקודים ושירה שמחה.
 • אמריקה אינה שונה - קטעי וידאו תיעודיים מאדמו"ר הריי"צ.
 • פארבריינגענ'ס - סדרה הכוללת עשרות התוועדויות באורך מלא עם כיתוביות ותרגומים. ההתוועדויות יוצאות בעיקר לקראת ימי חג ומועד.
 • ארץ ישראל - קטעי שיחות מהרבי בדבר חשיבותה ומעלתה של ארץ ישראל.
 • אמונה ובטחון - סדרת ראיונות אישיים עם בכירי ממשל בארץ-הקודש, שזכו לקבל הדרכות מפורטות מהרבי בנוגע לתחום עבודתם בהנהגת המדינה ובמערכה הצבאית.
 • דידן נצח - וידאו המקיף המגולל את פרשיית גניבת הספרים מספריית ליובאוויטש, המאמצים המשפטיים והכספיים להשבתם של הספרים, ועד לסיומו המוצלח של הסיפור, בניצחון משפטי מלא ובחזרתם של הספרים לספרייה בה' טבת תשמ"ז.
 • ברכת החמה - תיעוד מעמד ברכת החמה במחיצת הרבי בשנת תשמ"א (מאורע המתרחש אחת ל-28 שנה).
 • תשרי עם הרבי - הפקה איכותית המעבירה את התחושות ואת הרגעים המיוחדים בחודש תשרי אצל הרבי, החל מהתרת נדרים, ברכת הבנים, ימי השמחה בחג הסוכות, ועוד. ב' חלקים.
 • תפילה עם הרבי - וידאו באורך מלא מתפילתו של הרבי לפני העמוד, בו ניתן לראות את הנהגותיו הקדושות, וממש 'להתפלל עם הרבי'.
 • הפסוקים שלי - ילדי ישראל מכריזים לפני הרבי את י"ב הפסוקים, בכינוסי ילדים, ובמהלך תהלוכות ל"ג בעומר.

הוצאה לאור[עריכה]

בשנת תשע"ג החלה החברה להפיץ מידי שבוע עלון באנגלית בו התפרסם ראיון וידאו משוכתב מתוך פרוייקט המפגש שלי, בו מופיע סיפור אישי עם הרבי מכלי ראשון מפי בעל המעשה עצמו. בשנת תשע"ה החלה הפצת העלון גם בשפה העברית.

בעלון זה מופיע גם מדור 'השבוע לפני' בו מופיעים ציוני דרך (בלתי ידועים כ"כ) בהיסטוריה החב"דית שאירעו בתאריכים החלים בימי השבוע החופפים למועד פרסום העלון. לקראת חודש תשרי ה'תשע"ז הפיקה החברה ספר מקיף בשפה האנגלית אודות חודש תשרי אצל הרבי.

בשנת תשע"ז הוציאה את הספר (באנגלית) "שנים הראשונות" (early years) בו מתועד כל הנעשה עם הרבי במהלך השנים הראשונות שקודם הנשיאות, תרס"ב - תרפ"ט, אלו השנים הפחות מפורסמות וידועות, זאת בעיקר ממצד העובדה שהרבי לא היה בשנים אלו באזור מרכז החסידות. הספר מבוסס על מידע מוכח וחומר מחקרי כגון מסמכים, מכתבים תמונות וכדומה.

צוות המכון[עריכה]

 • מייסד - הרב הלל דוד קרינסקי.
 • מנהל - הרב אלקנה שמוטקין.
 • מנהל סניף ישראל - הרב זושא וולף.
 • מנכ"ל מחקר ופיתוח - הרב יצחק צאפ.
 • חברי הנהלה - הרב מנחם מענדל דערען, הרב יחיאל קייגען.
צוות התרגום

ביקורת[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה. סיבה: דרושים מקורות / אסמכתאות.

כנגד החברה הושמעו מספר טענות המבקרות את פעילותה.

הביקורת העיקרית על jem, עוסקת בכך שהחברה משמיטה במכוון ובאופן עקבי את קטעי הוידאו בהם נראה הרבי מעודד את שירת החסידים "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד", וכן קטעי שיחות (במיוחד משנות תנש"א ותשנ"ב) בנושאי בשורת הגאולה וחייו הנצחיים של מלך המשיח[4].

טענה נוספת היא שבהפקות של jem ישנם השמטות מכוונות, שנועדו 'לייפות' כביכול את הרבי, באמצעות הסרת קטעים בהם נראה הרבי משתעל חוזר על מילה וכיו"ב[5] המבקרים טוענים שהיות וכל תנועה ותנועה של הרבי הינה קודש קדשים[6], יש להביט על כל תנועה של הרבי כעל פעולה מכוונת וקדושה.

מנגד, טענת החברה היא שתכנית הוידאו נועדה להפצה גם בקרב אנשים שאינם נמנים על חסידי חב"ד ופרסום קטעי וידאו שכאלו עלול לפגום ביחס הקהל הרחב לתדמיתו של הרבי.

צעד נוסף של החברה שעורר ביקורת, היה תביעה של חברת jem מאתר הווידאו הפופלרי YouTube להשמיט סרטוני וידאו על הרבי, הכוללים חומרים שנרכשו על-ידם - צעד שעורר ביקורת מצד הקהל על כך שהדבר נוגד למוטו של החברה שמטרתה הינה הפצת דמותו של הרבי. לעומת זאת עלה טיעון נגדי, שההכנסות של החברה נמוכות מכדי שיאפשרו לתת לאחרים להפיץ חומרים שהם עבדו עליהם - ללא תשלום, היות ובצורה כזו לא תוכל להמשיך את פעילותה.

בחודש שבט תש"פ הטילו הגבאים ב770 (ר' שנ"ז ליפסקר, ר' י"י לאש ור' אברהם הולצברג) איסור על הקרנת סרטים של jem ב770, בגלל שהחברה משמיטה בכוונה שיחות בעניני משיח וגאולה (וגם שיחות מסויימות בעניני שלימות הארץ ומיהו יהודי).

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. תחיינו גליון 4, "פני מלך חיים" עמודים 40-48.
 2. פרוייקט זה החל בשנת תשס"ו, והחליף את המדור הקודם בו הוקרן מידי שבוע קטע וידאו ממקום מסויים ברחבי הגלובוס, בו צופים בקביעות במגזין.
 3. דיווח באתר col.
 4. ראה דוגמא באתר
 5. לדוגמא, באחת התוכניות התפרסם קטע וידאו בו מנגן הרבי את הניגון 'צמאה לך נפשי' כשהשניות בהם הרבי משתעל, כפי שנראה בהסרטה המקורית - הושמטו. דוגמא נוספת: בוידאו מחלוקת דולרים הידועה בו שואל כתב ה-cnn את הרבי "מה המסר שלך לעולם" - השמיטו ב-jem את המילים הראשונות "אני הדפסתי", ובוידאו שבעריכתם תשובת הרבי מתחילה במילים "זה הודפס בכל העיתונים".
 6. ראה לוח היום-יום י"ד טבת: "תנועת צדיק ומכל שכן ראיה או שמיעת קול - צריך לפעול שלא יישכח לעד". וראה עוד בערך שריקה.