חיפה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנין ת"ת צבאות מנחם חיפה והקריות

העיר חיפה הינה העיר השלישית בגודלה בארץ. בעיר קיימת קהילת חב"ד המונה כ-150 משפחות, בעיר קיימת פעילות עניפה של בתי חב"ד ומוסדות. כרבני קהילת חב"ד בעיר מכהנים הרב גדליהו אקסלרוד והרב אורי למברג.

ייסוד הקהילה[עריכה]

הרב אקסלרוד רב קהילת חב"ד בחיפה

קהילת חב"ד בחיפה הינה מהוותיקות בקהילת חב"ד בארץ. ב-1934 עלה לחיפה הרב הגאון הרב מנחם מנדל קופרשטוך והקים בה קהילה חב"דית, בביתו שהיה גם ביה"כ התפללו לפי נוסח האריז"ל וכן נערכו התוועדויות בי"ט כסלו, חגי הגאולה ובמועדים חב"דים. לימד תניא וחסידות בכל שבת במהלך הסעודה שלישית. הרב קופרשטוך היה מקושר בלב ובנפש לאדמו"ר הריי"צ והוא שהטיל עליו להיות ממיסדי אגודת חב"ד בארה"ק בפטירתו בז' אדר א' תש"ו נתיתמה הקהילה בחיפה ובנו, ר' גרשון זאב נתבקש למלא את מקומו אך סרב והחליט לחפש אחר רב חב"די שינהיג את הקהילה. כך נבחר הרב יחיאל מיכל דבורסקין לכהן בראש הקהילה. בניו של הרמ"מ קופרשטוך דאגו לקיים בביה"כ ע"ש הרב קופרשטוך בחיפה התוועדויות יט כסלו ברוח חב"ד עם בעלי נגן חב"דיים ומשפיעים. לערך בתש"י התגוררו בשכונת הדר בחיפה, מספר משפחות של חסידי חב"ד, אחד מהידועות בהם היא משפחת הר' יחיאל מיכל דוברוסקין, ומשפחת הרב גרשון חן.

כבר בשנת תשי"ב כתב הרבי לרב דוברוסקין: "ובפרט שנמצא הוא בחיפה מקום אין ניכר שם אגודת חב"ד, אף שנמצאים בה מתלמידי התמימים, וגם הוא והרב חן שי' בתוכם".

באותה תקופה היה מקוה טהרה בחיפה שדרש תיקון. כפי הנראה מחילופי המכתבים, לא היה בידי הרב דוברוסקין את האמצעים לתיקון המקוה, והוא פנה לאגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש בבקשת עזרה. הרבי הקצה 100 ל"י לצורך בנית המקוה. לאחר מכן כתב לו הרבי כי באם המקווה תהיה בנויה בשיטת חב"ד יקצה לו הרבי 150 ל"י.

בתשי"ד כותב הרבי לרב גרשון חן: "נבהלתי להשמועה אשר בכל עיר חיפה אין כי אם בית הכנסת אחת או שתים בה מתפללים נוסח אר"י, ותשואות חן אם יבשר טוב בזה".

פעילות חב"ד בעיר[עריכה]

שלט חוצות ענק המבשר את בשורת הגאולה

תשובת הרבי על הפעילות בחיפה: "ומובן ורואים גם במוחש אשר הנהגת נחשון היא לא רק הוראה לשביעי של פסח ולקרי"ס כפשוטו, אלא לכל התחלה דענין אלקי במקום חדש, וק"ל, ובפרט כשהמדובר בהפצת המעינות ובדרא דעקבתא דמשיחא ובארץ הקודש אשר עיני ה' אלקיך בה מראשית השנה עד אחרית שנה ובמקום כזה אשר הלעו"ז יש לו בעוה"ר תוקף מיוחד עד שנודע גם בחו"ל בשם העיר האדומה"

את פעילות חב"ד בעיר בשנים הבאות פיתח הרב ראובן דונין שקיבל ריבוי הוראות מהרבי אודות הפעילות המתקיימת בחיפה. ביתו שבשכונת ותיקי ההסתדרות בחיפה, היה פתוח לעשרות ומאות צעירים תושבי האזור שבאו לשוחח עמו בענייני אמונה וחסידות. רבים מבעלי התשובה שעשו את צעדיהם הראשונים בעולמה של היהדות, היו מוצאים בביתו - ביתם; שם היו אוכלים, ישנים ולומדים. עם השנים הקים הרב דונין בעיר 'סניף' בית חב"ד בו התקיימה הפעילות.

לאחר כמה שנים הגיע לעיר השליח הרב לייבל שילדקרויט והתחיל בבנית מוסדות חב"ד.

בחודש חשוון בשנת תשמ"ח הגיעה משפחתו של ר' דב גינזבורג לחיפה. בתחילה פתחו את בית חב"ד במרכז ‘הדר'. באיזור זה מתגוררים הרבה שומרי מצוות, ובכללם חסידי חב"ד. לאחר חצי שנה עברו משפחת גינזבורג לגור בשכונת קרית שפרינצק, שם מכהן הרב גינזבורג כרב בית כנסת ‘היכל חנה'.

מאז יצא לשליחות פועל הרב גינזבורג בתפקיד מנהל בית חב"ד המרכזי הנמצא בשכונת 'הדר', כאשר במקביל הוא פועל בקרית שפרינצק כרב בית הכנסת חב"ד "היכל חנה", במסירת שיעורי תורה רבים, ומארגן פעילות סביב לוח השנה לכל הגילאים.

ברחבי העיר חיפה מוגשים כיום כשבעים שיעורי תורה על ידי בתי חב"ד. כמו כן קיימת ספריית השאלה לספרים וקלטות. בזכות הספרייה, רבים מתחזקים בשמירת מצוות, ויש גם שהקימו בתים חסידיים למופת בזכותה.

הרב גינזבורג גם מפעיל בית התבשיל בעיר, כאשר ליד כל סועד מניחים ברכונים, ועלוני הסברה מחולקים לנצרכים.

מלבד זאת ישנם ברחבי העיר גם שיעורי תורה בענייני גאולה ומשיח. בהזדמנוית רבות יוצאים אנ"ש והתמימים לנאום בעשרות בתי הכנסת בחיפה על אודות בשורת הגאולה - והתגובות חיוביות בהחלט.

במשך השנים דאג הרב גינזבורג להביא לעיר עוד כעשרה שלוחים הפועלים בשכונות שונות של העיר.

בעיר ישנה גם ישיבת תומכי תמימים, בראשות הרב מנחם מענדל וילשנסקי, בה לומדים זה לצד זה בחורים מישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש - בית לוי יצחק שבצפת עם בעלי תשובה תושבי העיר.

נווה גאולה[עריכה]

בשנת תשע"ה יצא הרב מנחם מענדל וילשנסקי בעידוד רבני ומשפיעי אנ"ש במכירה של בתים חדשים בשכונה הסמוכה ובכך להפוך אותה לשכונת 'נוה גאולה'.

נכון לעת עתה גרים כארבעה זוגות בשכונה שרובה מאוכלסת במשפחות ערביות. המארגנים מקווים שיצליחו לייהד את השכונה בשנה הקרובה - תשע"ז. כמו כן נקנה שטח קרקע עליו יקום בניין דירות בן חמש קומות, כאשר שלושת הדירות הראשונות כבר נרכשו על הנייר ומחכים לשניים הנותרים על מנת להתחיל בבניה.

בתי חב"ד בעיר[עריכה]

שכונות
אחוזה - מנהל: הרב יהודה דונין. בשכונה פועלים חנות תשמישי קדושה ובית כנסת חב"ד.
בת גלים - מנהל: הרב ישי קלי.
הדר עליון - מנהל: הרב מנחם מענדל ווילשאנסקי.
כרמל מערבי - מנהל: הרב שלמה חיים ליסון.
כרמל צרפתי - מנהל: הרב יהודה גינזבורג.
מושבה גרמנית - בית כנסת תיירותי מנהל: הרב בועז קלי.
נווה יוסף - מנהל: הרב שלמה גרוס. בשכונה קיים בית חב"ד ובית כנסת חב"ד.
נוה שאנן - מנהל: הרב אברהם דב רוזנבלט.
פנינת הכרמל - מנהל: הרב בצלאל ווילשאנסקי.
קרית אליעזר - מנהל: הרב יוסף ליפש. בשכונה קיימת ספריה תורנית ומנין חב"ד.
קרית שפרינצק - מנהל: הרב דב גינזבורג. הרב לוי אורנשטיין.
רמות/קמפוס - מנהל: הרב יוסי רוזנברג. רכז פעילות סטודנטים: הרב אליעזר ש. ז. מורגשטרן. בשכונה פועל בית כנסת חב"ד, ופעילות קבועה של שיעורי תורה וסעודות שבת לסטודנטים.
נמל הנוסעים של מפרץ חיפה - מנהל: הרב אסף חנוך פרומר.
קמפוס הנמל - מנהל: הרב אליעזר קליין. בשנת תשע"ו חנך בנין בית חב"ד לצעירים בן 3 קומות.
אוניברסיטת חיפה - מנהל: הרב תנחום ריבקין.

ידידי חב"ד בעיר[עריכה]

רבה הראשי של חיפה וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב שאר ישוב הכהן, סיפר בכינוס תורה בישיבת חב"ד: "עבורי, הכינוס תורה היא סגירת מעגל", הרב שאר ישוב סיפר כי לפני שנים הרבי ביקש ממנו להשתדל להוסיף בשיעורי תורה, בנאומו סיפר הרב כהן על מסכת הקשרים המופלאה בין משפחתו לבין חב"ד, שהחל מסבו ה"לוגער רב" שהרבי מלך המשיח שהה בביתו כמה חדשים והוקיר לו תודה על-כך. בהיותו בביקור בפורים תשל"א בפמלייתו של הנשיא שז"ר שהגיע לשמוע קריאת המגילה אצל הרבי, התבטא עליו הרבי: "ער איז מיין אלטע גוטע פריינד" (=הוא חברי הטוב והוותיק). הרב שאר ישוב סיפר כי בהזדמנות אחרת ב"יחידות" נסובה השיחה בעניין מצות יישוב ארץ-ישראל וההיתר לצאת ממנה בשביל ללמוד במחיצתו של הרבי. בין הדברים ביקש הרב מהרבי שיבוא לארה"ק באומרו שדבר זה יוסיף הרבה ליושבי הארץ. "הרבי השיב שאינו בא משום שאת הדרך לשם יודע הוא, אך את הדרך חזרה איננו יודע, ועדיין לא סיים את ענייניו בחו"ל", סיפר הרב והוסיף כי באותה יחידות הרבי נתן לו תשובה נוספת לכך, אך הרב לא סיפר זאת בנימוק "זהו מידי אישי".

קישורים חיצונים[עריכה]