עפולה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חנוכיה ציבורית בכניסה לעיר עפולה
עפולה היא עיר במחוז הצפון בישראל. עפולה שוכנת במרכז עמק יזרעאל, על כביש 65, בין הערים חדרה וטבריה ומכונה גם "בירת העמק". היא הוכרזה כעיר בשנת תשל"ב, ונכון לשנת תשע"ג, העיר מונה כחמישים אלף תושבים.

היסטוריה[עריכה]

ביקור הרבי הריי"צ[עריכה]

בב' במנחם אב תרפ"ט הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקורו הראשון בארץ ישראל. בה' במנחם אב נסעה שיירת הרבי לעיר צפת ובאמצע הדרך עצרה בעפולה. בעיר נערך טקס קבלת פנים במשך שעה לכבוד הרבי. משם המשיך הרבי לעיר צפת.

גם בדרך חזור התעכב אדמו"ר הריי"צ לשעה קלה בעיר, וקיבל את פניהם של הפועלים הכפריים מהיישובים הסמוכים.

התייסדות הקהילה[עריכה]

הקהילה החב"דית בעיר נוסדה בתחילת שנות הל"מדים (שנות ה-70). החב"דניק הראשון שקבע את מגוריו בעיר היה הרב שמעון רוזנברג ואחריו הגיעו חסידי חב"ד נוספים. החסידים שהתיישבו בעיר נמנו על הצוות החינוכי של סניף רשת אהלי יוסף יצחק ביישוב תענך, והתגוררו בעיר מטעמי נוחות.

בשנת תשל"ט קיבלה הקהילה הקטנה חיזוק משמעותי כאשר הרבי שלח לעיר את האחים חיים שלום ושלמה סגל, על מנת שיפעלו לחזיקו צביונה היהודי של העיר ויחזקו את הקשר של התושבים לעניני תורה ומצוות.

מכיון ולקהילה החב"דית לא היה בית כנסת משלה, קבעו אנשי הקהילה את מקום התפילה בבית הכנסת 'בעלי מלאכה' שבמרכז העיר, שרוב המתפללים בו באותם שנים היו שרידים מעטים בלבד מהמתפללים הוותיקים שייסדו את בית הכנסת, ושמחו לקבל לשורות בית הכנסת אנשים צעירים בעלי מרץ שידאגו לתפעול המקום ויחזקו את מנייני התפילות. בהדרגה ובאיטיות עבר בית הכנסת לשליטה מלאה של קהילת חב"ד, והניהול הועבר לידיו של הרב חיים שלום סגל שהתמנה כגבאי בית הכנסת. בהמשך, הוחלף הריהוט הפנימי של בית הכנסת ובתוכו בימת קריאת התורה המוגבהת שהייתה במקום כפי מנהג הספרדים, והוקמה סוכה בחצר, על מנת לאפשר קיומם של מניני תפילה נוספים.

במאמץ משותף וביוזמתו של משפיע הקהילה הרב דוד קרץ, נרכשו ספרי קודש חב"דיים לבית הכנסת, ונפתחו בו שיעורי תורה קבועים לקהלי יעד שונים, והגרעין החב"די של הקהילה התמקם סביב פעילות בית הכנסת שהפך להיות המרכז הקהילתי של אנשי הקהילה.

בשונה מקהילות חב"ד אחרות ברחבי הארץ, הקהילה בעפולה לא התגבשה סביב מוסד מסויים או סביב רכישה משותפת של בנינים וקרקעות והקמת שכונה חב"דית, אלא התהוותה בכוחות עצמה, ומלבד גן חב"די לא פועל בעיר אף מוסד המנוהל על ידי חסידי חב"ד.

בתי חב"ד בעיר[עריכה]

שלטי פרסום חב"דיים בתחנה המרכזית בעפולה

בית חב"ד המרכזי - השליח הרב שלמה יהודה סגל. בית חב"ד פועל עם כלל האוכלוסיה לרבות מגזר העולים החדשים, וב'מרכז הרפואי העמק'[1]. בחג הפסח בית חב"ד עוזר למשפחות נזקקות בסיוע במוצרים לכבוד החג[2].

 • מרכז אתחלתא - מטעם עמותת אהבת ישראל חב"ד, הוקם במרכז העיר בשנת תשע"ג - על ידי שליח הרבי הרב אמיר הלוי שהעתיק מגוריו לעפולה, כקפה מדרש לנשים וצעירות והיום משמש גם כבית כנסת לצעירים ומקורבים ומרכז העשרה רוחני לילדים.

במקום פעילות עניפה בכל ימות השבוע ועל קהל המשתתפים נמנים לרוב יהודים שאינם שומרי תומ"צ לעת עתה.

 • רובע יזרעאל - כשנה לאחר חתונתו - בשלהי שנת תשע"א - הצטרף הרב יי"צ סגל אל אביו הרב שלמה סגל, העתיק את מקום מגוריו לעפולה, והחל לפעול בשכונה החדשה שהוקמה בצפון העיר.
 • גבעת המורה - מנהל: הרב לוי אריה קרץ.
 • תחנה מרכזית - במסוף התחבורה המרכזי של העיר בו עוברים מאות אוטובוסים מידי יום, הוקם בשנת תשנ"ב דוכן תפילין קבוע ועלונים לחלוקה. במשך למעלה מעשרים שנה תופעל הדוכן על ידי הרב אורי נחום, שאף הרחיב את פעילות הדוכן והציב במקום מסך וידאו המקרין מראות קודש. בחודש אייר תש"ע אחרי תשעה מקרים של גניבת זוגות תפילין מהדוכן נתפס הגנב[3]. כיום מסייע בתפעול הדוכן הרב חיים שלום סגל.
 • בית-משיח עפולה עילית - מנהל: הרב אפרים קמינקר.
 • בית חב"ד בבית הרפואה העמק - פעילות עונתית וגמ"ח סעודות שבת לחולים. מנוהל על ידי הרב יורם גלעד.

קהילת חב"ד[עריכה]

שלט במקום בו יבנה 'בית מעשים טובים' בעפולה

קהילת חב"ד בעפולה שוקקת חיים חסידיים, והיא מונה כמאה משפחות, המתפללים בשני בתי הכנסת, ופועלים בהפצת המעיינות בכל רחבי העיר.

בני קהילת חב"ד בעפולה נוסעים לתלמוד תורה חב"ד במגדל העמק והבנות נוסעות לבית הספר של 'רשת אהלי יוסף יצחק' שבמושב אביטל.

בית הכנסת החב"די העירוני[4], ממוקם בשדרה המרכזית של העיר, ומושך אליו יהודים מכל קצות הקשת. משעות הבוקר המוקדמות ועד שעת חצות, בית הכנסת הומה ממתפללים, אנ"ש, ויהודים נוספים המוצאים בבית הכנסת מקום שקט ונוח ללימוד.

בית הכנסת פתוח במשך כל שעות היממה וקירותיו מכוסים בארונות ספרים לרוב, תודות להשתדלותו של ר' דוד קרץ משפיע הקהילה, שטרח ועמל רבות בהשגת המימון לרכישת הספרים, על מנת שאכן בית הכנסת יהווה מרכז יהדות של ממש וימשוך אליו יהודים רבים מכל רחבי העיר והאזור.

בשנת תש"ע, נפתח מרכז קהילתי חדש, "בית מדרש אריאל" לתורה וחסידות מול תחנת אגד העירונית, המפיץ אף הוא את אור החסידות, ופועל בעיקר עם השכבות הצעירות של בני העיר.

כמשפיע הקהילה, כיהן הרב דוד קרץ עד לפטירתו בכ"ג אדר תשע"א, כשאת מקומו ממלא כעת בנו, הרב שמואל קרץ.

השליחה רבקה הולצברג[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גבריאל נח ורבקה הולצברג

בעפולה גדלה השליחה רבקה לאביה הרב שמעון ויהודית רוזנברג. רבקה נישאה לבעלה גבריאל נח הולצברג ויחד יצאו לשליחות בעיר בומביי שבהודו. בא' בכסלו תשס"ט במהלך מתקפת טרור על בית חב"ד בומביי נרצחו זוג השלוחים. בח' בניסן שנת תשס"ט הונח אבן הפינה למבנה הדומה בצורתו ל-770, שיקרא בשם 'בית מעשים טובים - גבי ורבקי', לזכרם של השלוחים שנרצחו[5], ביוזמת ראש עיריית עפולה מר אבי אלקבץ ומשפחות הולצברג-רוזנברג[6]. בה' בכסלו תש"ע התקיימה הכנסת ספר תורה שנכתב לעילוי נשמת הקדושים הרב גבריאל ורבקה הולצברג, בנדבת ליבו של ר' לוי יצחק סממה[7].

מוסדות[עריכה]

 • בית כנסת חב"ד בעיר משמש מאות יהודים מידי יום לתפילה ושיעורי חסידות.
 • בית מדרש אריאל לתורה וחסידות הפועל רבות בקרב אוכלוסיית עפולה הצעירה.
 • גן חב"ד, פועל בשכונת 'שיכון עובדים'.
 • מדרשיית "אתחלתא" לנשים וצעירות[8].
 • בעיר פועלים שלושה מקוואות לנשים לפי שיטת חב"ד.
 • בחודש סיון תש"ע חנך כולל חב"ד מרפאת שיניים בשכונת גבעת המורה, שנועדה לסייע לילדים ממשפחות חסרות אמצעים[9].

לקריאה נוספת[עריכה]

שבועון 'בית משיח' גליון 688 - הרב יעקב שמולביץ בתיאור אותנטי משבת בקהילה (עמ' 32).

הערות שוליים