בית חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית חב"ד הגדול בעולם בניו ג'רסי (בבניה)

בית חב"ד הוא מרכז יהודי בו מתבצעת פעילות השלוחים, חסידי חב"ד, שלוחיו של הרבי מליובאוויטש הנשלחים למקומות בהם יש יהודים על מנת להקים תשתית קהילתית יהודית או כדי לחזק את המוסדות הקיימים. בתי חב"ד הוקמו לראשונה בשנות ה-50[1]. לכל בית חב"ד יש מנהל-שליח, החולש על החלק הארגוני והפיננסי של בית חב"ד. בדרך כלל, קיימים מוסדות נוספים תחת הנהלת בית חב"ד, כגון בתי כנסת, מקוואות, בתי ספר ומדרשיות, חנויות תשמישי קדושה ומזון כשר, מרכזי חסד ועוד.

היסטוריה[עריכה]

מרכז חב"ד הראשון בעולם הוקם על ידי הרב שלמה קונין באוניברסיטת לוס אנג'לס בקליפורניה. ה"בית חב"ד" הראשון בארץ הוקם על ידי הרב זמרוני ציק בעיר בת ים[2]. כיום פועלים ברחבי תבל כ-3,000 בתי חב"ד, המנוהלים על ידי כ-5,000 שליחים.

המושג "בית חב"ד", נטבע על ידי הרבי מליובאוויטש בשנות המ"מים (שנות ה-80) ומאז הוא הפך לשם-נרדף לסניף חב"די בעולם. ארגון הגג של הבתי חב"ד בארץ ישראל הוא צעירי אגודת חב"ד, המסייע לשלוחים בפעילות השוטפת, בעיקר באספקת מוצרים נחוצים במחיר מסובסד ובייעוץ והכוונה. בארצות הברית וברחבי העולם פועלים בתי חב"ד תחת הנהלת המרכז לענייני חינוך.

מטרתם של הבתי חב"ד[עריכה]

מטרת הבתי חב"ד, כפי שהוגדרה על ידי מייסדם - הרבי, היא להוות "בית שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים", לסייע לכל יהודי בכל מקום בו הוא נמצא, הן בעניני דת ורוחניות והן בצרכים שונים.

באייר תשנ"ב אישר הרבי במענה לשאלת השליח הרב דוד אליעזרי מפלורידה כי דעת קודשו היא שעיקר הדגש בפעולותיו של מנהל בית חב"ד בימים אלו צריכה להיות בענייני גאולה ומשיח ושלל את הסברה כי הפעולות בענייני משיח תיעשה רק כחלק משאר פעולות הבית חב"ד[3].

סוגי בתי חב"ד[עריכה]

אף שכל בתי חב"ד בעולם פועלים למען אותה מטרה, לסייע ליהודים "בגשמיות וברוחניות", ניתן למנות סוגים שונים של בתי חב"ד, ובהם:

  • בתי חב"ד אוניברסיטאי - מתמקדים בסטודנטים יהודים ובצרכים המיוחדים להם. קיימים בעיקר בארצות הברית ובאירופה.
  • בתי חב"ד למטיילים - מתמקדים בסיוע לתרמילאים יהודיים במהלך הטיול. אלו נפוצים בעיקר במזרח הרחוק ובמרכז ודרום אמריקה.
  • בתי חב"ד המיועדים לאוכלוסיות מסוימות, כגון בתי חב"ד לדוברי רוסית או צרפתית.
  • בתי חב"ד במרכזים הרפואיים - המיועדים לתת עזרה גשמית רוחנית למאושפזים ולקרוביהם.
  • בתי חב"ד לנוער - פועלים עם בני נוער.

ישנם גם מרכזי פעילות חב"ד בשמות דומים; "בית ליובאוויטש", "מרכז חב"ד" וכדומה, אלה עוסקים בפעילות ספציפית ולא כללית.

הרבי ביקש[דרוש מקור]שכל בית פרטי ייהפך לבית חב"ד "בית שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים", ושישימו על הדלת שלט שכתוב בו "בית חב"ד".

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. שנות היודי"ם
  2. שבועון כפר חב"ד, י"א ניסן תשנ"ד
  3. מפי המזכיר הרב יהודה לייב גרונר - דברי משיח תשנ"ב חלק ג' ע' 375