יהודה לייב גרונר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גרונר נואם בערב לרגל גליון האלף של בית משיח

הרב יהודה לייב גרונר הינו מזכירו האישי של הרבי, חבר מערכת אוצר החסידים, חבר הנהלת קופת רבינו, מעורכי המפתחות לליקוטי תורה וממלקטי ספר המנהגים.

תולדות חיים[עריכה]

הרב גרונר במסגרת עבודתו (משמאל לרבי)

הרב יהודה לייב גרונר נולד בז' באייר שנת תרצ"א לר' אברהם ישעיהו ומנוחה רחל גרונר. אמו היא מצאצאי אדמו"ר הזקן. בילדותו זכה לקירובים גדולים מאדמו"ר הריי"צ.

בחודש אייר תש"ד חגג הרב גרונר את בר-המצווה שלו, בה השתתף הרבי (כונה באותה תקופה, לפני נשיאותו, הרמ"ש) שאף דיבר במשך כשעה ועשרים דקות. בסיום פנה הרבי אל הרב גרונר ושאלו: "לייבל, האם הבנת את מה שדובר?" הרב גרונר שתק והרבי הגיב: "אל לך להתבייש, גם רבים מן העומדים בצד לא הבינו". בבחרותו למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בניו יורק.

בשנת תש"ט פנה הרבי אל הרב גרונר ושאלו האם הוא מעוניין לעזור לו בזמנו הפנוי. הרב גרונר נענה להצעה ותחילה החל לעסוק בעיקר בהוצאת ספרים קה"ת שהיה באותה תקופה בהנהלת הרבי ועם הזמן הוגברה עבודתו במזכירות. בשנת תשי"א, כשהרבי קיבל את הנשיאות באופן רשמי, הוא ביקש מהרב גרונר שיעמוד לידו בזמן ההתוועדות למקרה והוא יצטרך משהו. ב ט"ו אלול תשי"ד התחתן. לאחר חתונתו המשיך את עבודתו במזכירות. בשנים המאוחרות יותר העברת המכתבים האישיים אל הרבי ומסירת התשובות מהרבי, נעשה על ידי הרב גרונר ועמיתו למזכירות הרב ירחמיאל בנימין קליין.

בעת חלוקת התניא בי"א ניסן תשד"מ התבטא עליו הרבי "מיין גנרל" [=הגנרל שלי][1].

בשנת תשנ"ג לאחר פטירת המזכיר הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב אישר הרבי את מינויו יחד עם שאר חברי המזכירות כחברי הנהלת המוסדות מרכז לעניני חינוך, מחנה ישראל, וקה"ת. ובשנת תשנ"ד אישר הרבי את ייסוד קופת רבינו וחתימתו מופיעה בראש החותמים על פתיחת העמותה.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]


הערות שוליים

  1. ע"פ סרט הוידאו.