מאיר הרליג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב הארליג מנחה את חגיגת ראש חודש כסלו המרכזית ב-770 (תשע"ג)

הרב מאיר יהודה ישראל הרליג (הארליג) הוא מנאמני בית רבינו ב-770, חבר בוועד המסדר. היה ממונה על נתינת ארבעת מינים של הרבי לחסידים לברך עליהם בימי חג הסוכות, וכן היה מופקד על הזמנת המשתתפים בסעודות החג בדירתו של אדמו"ר הריי"צ. מדי שנה, החל משנת תשל"ט, מארגן הרב הארליג את החגיגה המרכזית בראש חודש כסלו ב-770. בשנת תשכ"ד זכה לשמש במשך למעלה מחודש כחבר מזכירות הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

הרב הארליג עומד מאחורי הרבי
הרב הארליג בחצר 770 (תשע"א)

נולד ב ו' אלול תרצ"ו לאביו הרב מרדכי הארליג[1], אב בית דין קהילת 'בית דוד' בברונקס שנמנה על חסידי צ'ורטקוב ובויאן. אביו ר' מרדכי היה בן אחותו של הרב מאיר שפירא מלובלין (והיות שהרב שפירא נפטר ללא ילדים, החליט לקרוא לבנו על שמו של הרב שפירא), וכן היה מיוחס מצד אביו למשפחת רבנים מפורסמת עד לגאון רבי שמואל יצחק שור בעל 'מנחת שי'.

עוד בצעירותו זכה לשמש בשליחויות שונות עבור הרבי והחל להטות יד לעזרה בסעודות החגים שהתקיימו בדירתו של אדמו"ר הריי"צ, וכן לשמש כחבר בוועד המסדר. הוא יצר קשרים קרובים עם מזכירו של הרבי הרב יהודה לייב גרונר ועבד יחד איתו בענינים רבים והיה מסייע בכל הנדרש.

בעודו בחור רצה ללמוד שחיטה אך הרבי הורה שלא יתעסק בזה היות והוא מגיע ממשפחה של רבנים.

לאחר נישואיו עם רעייתו ציפורה (לבית בראנדוויין המיוחסת לענף של צדיקי פולין ומהם הצדיקים מסטרעטין, אליק, וואליטשיסק, שפיטיווקא, וגם נכדת הבעש"ט ורלוי"צ מבארדיטשוב), קבע את מגוריו בקראון הייטס, ונחשב לאחד מגדולי המקורבים לבית רבינו.

ניהל ארכיון רב ערך עם שיחות רשימות ומכתבים מרבותינו נשיאינו ומגדולי החסידים, עוד בתקופה הראשונה לנשיאות בה רוב החומר לא היה מודפס ונגיש לציבור הרחב. חלקים רבים מארכיון זה הועברו לידי הרב אברהם חנוך גליצנשטיין לצורך עריכת הסדרה ספר התולדות.

הרב הארליג הוא מיוזמי חגיגת יום הבהיר ראש חודש כסלו מאז הפעם הראשונה בשנת תשל"ח, ומארגן במסירות את סעודת ההודאה המרכזית השנתית ב770 מדי שנה בשנה.

היה ממונה לאורך השנים על המשקה והמזונות להתוועדויות של הרבי, ולצורך כך הוענק לו חדר המכונות (עם הדלת המסורגת) במסדרון הקומה הראשונה, שם איחסן את הדברים. בשנת תשמ"ג כאשר הודפסה סדרת האגרות קודש של אדמו"ר הריי"צ שם נחשף תאריך הגעתו של הרבי לחופי ארצות הברית, החלו החסידים לחגוג יום זה, ובשנת תשמ"ו העניק הרבי בשעת ההתוועדות קנקן משקה לרב הארליג כדי שיודיע על ההתוועדות וידאג לקיומה.

לאורך כל השנים ניהל יומן מדוייק מהנהגותיו של הרבי, ועל פי השמועה הרבי ביקש באחת ההזדמנויות לברר אצלו שיבדוק ביומנים שכתב בעבר כיצד הרבי עצמו נהג בנוגע להליכה לאוהל בראש חודש.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב שלום דובער הארליג שליח הרבי בקליפורניה.
  • בנו, הרב יהושע (שייע) הארליג - שליח הרבי במדינת נאבדה, ארה"ב, ומנהל בית חב"ד בעיר לאס-ואגס.
  • בנו, הרב יוסף יצחק הארליג שליח הרבי בפלורידה.
  • חתנו, הרב פייביש דלפין שליח הרבי בפלורידה.
  • חתנו, הרב ישראל באראן שליח הרבי בפלורידה.
  • חתנו, הרב דוד הולצברג שליח הרבי בקליפורניה.
  • נכדו, הרב מ"מ דלפין שליח הרבי בפלורידה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • הרב מרדכי מנשה לאופר, כקטן כגדול במגזין התקשרות מספר 829

הערות שוליים

  1. עמד בקשרים קרובים עם רבותינו נשיאינו. הקשר הראשון שלו החל עוד בהיותו בווינה כאשר הצטרף לקבוצת אברכים שהשלימה מניין לאדמו"ר הריי"צ שהגיע להתרפא בסנאטוריום בווינה, ושם גם פגש לראשונה את הרבי. לאחר מכן התיישב בברונקס, וזכה לקירובים רבים מהרבי. פרטים נוספים אודותיו ראה בהפרדס שנה סג חוברת א עמוד 25.