יעקב צבי הולצמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יעקב צבי הולצמן

הרב יעקב צבי הולצמן (יליד שנת תרצ"ד, 1934) שימש במשך שנים בתור משב"ק בבית של הרבי, לאחר מכן נשלח על ידי הרבי לשליחות באנטוורפן שבבלגיה. כיום מתגורר בקראון הייטס.

קורות חייו[עריכה]

הרב הולצמן נולד ביום חמישי, ט"ז בשבט תרצ"ד לאביו הרב יצחק מאניס הולצמן בפריז, צרפת.

במשך שנות השואה שהה הרב הולצמן בפריז. בשנת תש"ז הגיע הרבי לפריז לפגוש את אימו, הרבנית חנה. הרבי ביקר אז במוסדות בפריז, שם זכה הרב הולצמן לראות בפעם הראשונה את הרבי, ואף נבחן על ידו.

בשנת תש"ט הגיע לארצות הברית ושם זכה לראות את אדמו"ר הריי"צ.

בסוף שנות היוד"ים נשא את אשתו מרת חיה ציפורה (נכדה של המשפיע הנודע הרב שילם קוראטין והרב אברהם מז'עמבין).

במשך עשר שנים זכה להיות משב"ק ולשמש בביתו של הרבי והרבנית חיה מושקא.

בשלהי שנת תשכ"ו בהיותו ביחידות ציווה עליו הרבי לצאת לשליחות לאנטוורפן שבבלגיה. לשונו של הרבי הייתה (ביידיש): "דו גיי זיך פארנעמען מיט די מענער און די פרוי מיט די פרויען". וכך יצא לשליחות בחשון תשכ"ז.

באותו שעה גרו באנטוורפן מנין מצומצם של אנ"ש ביניהם בלט המשפיע הרב סעדיה ליברוב. הרב הולצמן פתח שם את המנין החב"די הראשון בעיר בשם בית הכנסת אנשי ליובאוויטש.

במשך השנים פתח הרב הולצמן קעמפ חב"די, חנות למכירה ספרי חב"ד ועוד.

בשלהי תשל"ח לאחר הוראת הרבי להדפיס את ספר התניא בכל מקום שהספר טרם הודפס, אירגן הרב הולצמן את הדפסת ספר התניא הראשונה באנטוורפן. בתשמ"ד לאחר שהרבי הוסיף והורה שישתדלות להדפיס ספר התניא (לא רק בכל מדינה אלא גם) בכל עיר ועיירה בה דרים יהודים, נסע הרב הולצמן עם משאית ממקום למקום והדפיס עשרות ספרי תניא.

כשעבר פעם בחלוקת דולרים בשנת תשנ"א נתן לו הרבי דולר נוסף, ואמר כי זה עבור כל בלגיה. בשבט תשנ"ב פתח בית כנסת חב"ד בשם בית מנחם אנטוורפן בו מתקיים מידי שבת בשבתו מנינים והתוועדויות.

בשנים האחרונות עבר לגור בביתר עלית, לאחר פטירת אישתו חזר לגור בקראון הייטס.

משפחתו[עריכה]

רעייתו:

בניו:

בנותיו:

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים