רעננה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התוועדות חסידית ב'מרכז משיח' ברעננה, בהשתתפות הרב בן ציון גרוסמן ממגדל העמק

רעננה הינה עיר באזור השרון, הגובלת עם העיר כפר סבא והרצליה, ומתגוררים בה מעל 70,000 תושבים. נכון לשנת תשע"ג קהילת חב"ד במקום מונה כארבעים משפחות, ומפעילה שני בתי חב"ד, גני חב"ד, בית משיח וישיבת חב'"ד.

קהילת חב"ד[עריכה]

קהילת חב"ד ברעננה מבוססת על בעלי משפחות מתושבי העיר, שהתקרבו לתורה ולחסידות בעקבות השתתפות בשיעוריהם של המשפיע הרב ראובן דונין, והרב יואל פורסט (כיום, שליח הרבי בהרצליה).

הראשון שהחל לפעול בעיר, הוא הרב פורסט, שהיה מוסר שיעורים שבועיים בישיבה התיכונית ברעננה, וקירב בחורים רבים לעולמה של חסידות חב"ד.

לאחר מספר שנים של פעילות חב"דית בעיר, התקרבו צעירים רבים לחסידות חב"ד, ונכנסו ללמוד בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת, ובקיץ של שנת תש"ס הוקמה על ידם ישיבת בין הזמנים, בה נמסרו שיעורים מידי יום על ידי המשפיעים ר' זלמן לנדא ור' ראובן דונין.

לאחר הקמת ישיבת בין הזמנים הרב דונין החל לבקר בעיר בתדירות גבוהה, וגיבש סביבו קבוצת מקורבים שהיו מגיעים לשמוע את שיעוריו, ומתארחים אצלו בשבתות ובחגים.

לאחר פטירתו של הרב דונין בשנת תשס"ב, הוקם בעיר 'מרכז משיח', כשאת פתיחתו וביסוסו ליווה הרב חיים אשכנזי.

לאחר מספר נידודים, עבר 'מרכז משיח' למקום רחב ידיים במרכז העיר רעננה, ובמקום מתקיימים מידי יום מנינים רבים עם עשרות מתפללים, והמקום רוחש פעילות של שיעורי תורה וחסידות, התוועדויות חסידיות, הרצאות וכינוסים.

לקראת שנה"ל תשע"ט נפתחה במקום ישיבת תומכי תמימים ע"י הרב משה כהן המשמש כמנהל גשמי לישיבה ולראש הישיבה מונה הרב שלמה זלמן לנדא, ישיבה זו היא אחת מסניפי ישיבת חח"ל צפת.

נכון לשנת תשע"ג הקהילה בניהול הרב אליהו שדמי מונה כארבעים משפחות של חסידי חב"ד, והדמות הרוחנית המלווה את קהילת בית משיח הוא הרב זלמן לנדא.

מוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

  • מרכז משיח - בית כנסת רחב ידיים, הפתוח בכל ימות השבוע

נפתח בשנת תשמ"ו, ובשנת תשס"ט עבר למשכן חדש ומרווח במרכז העיר, ברחוב אחוזה 153.

  • בית חב"ד צפון רעננה - בניהול הרב ברוך שנהב.

בית חב"ד נפתח בחודש תמוז תש"ע בשכונת קרית שרת, והשליח מפעיל גם בית כנסת באזור התעשיה בעיר, בקניון רננים.

  • בית חב"ד לדוברי צרפתית - בית חב"ד ממוקם במערב רעננה, והוא משרת כאלף וחמש מאות משפחות צרפתיות, שהיגרו מצרפת לארץ הקודש, והתיישבו במערב רעננה.

כן נפתח השנה בית חב"ד חדש לדו"צ

  • גני חב"ד - בעיר פזורים חמישה גני חב"ד, תחת הנהלתו של השליח הרב אליהו שדמי.

אישים בקהילה[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]