חדרה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חדרה היא עיר במחוז חיפה בארץ ישראל הנמצאת לחוף הים התיכון. בעיר מתגוררים מעל 80,000 תושבים. מפתח העיר נמסר לרבי.

בעיר קיימת קהילה של חסידי חב"ד, מוסדות חינוך לבנים ולבנות, וקרוב ל-10 בתי חב"ד.

היסטוריה[עריכה]

מפתח העיר חדרה שהוגש לרבי כאות כבוד, אב תשמ"ט

בשנת תרנ"א קנתה תנועת "חובבי ציון" את קרקעות העיר חדרה, במטרה ליישב בה יישוב יהודי. בתחילה היו הקרקעות בלתי ניתנות להתיישבות, שכן היו מלאות בביצות והיה צורך לייבש אותם. רק בחורף תרנ"ב עלו המתיישבים הראשונים (מהערים קובנה, ריגה, ווילנה) והתגוררו בתחילה באכסניית דרכים. בין המתיישבים הראשונים היה הרב שניאור צבי הירש שניאורסון[1], חסיד של הרבי המהר"ש והרבי הרש"ב ונצר לאדמו"ר הזקן[2]. הרב שניאורסון עלה מרוסיה, ועם הגיעו לעיר קיבל מכתב ברכה מהרבי הרש"ב בו מברך אותו לרגל ההתיישבות במקום.

התושבים הראשונים סבלו מקשיי התאקלמות, בעקבות הביצות שלא יובשו לחלוטין ומחלת הקדחת. בעקבות זאת עזבו מרבית התושבים את העיר ואחרים נדדו מעט מערבה, למה שנקרא היום גבעת אולגה, וחזרו רק לאחר ייבוש הביצה.

פעילות חב"דית[עריכה]

בזמן הרבי הריי"צ התגוררו בעיר ועסקו בפעילות להפצת המעיינות כבאי כוחו הרב יוסף חיים אורנשטיין והרב יצחק ליפשיץ, ששלח להם מספר פעמים מכתבים בהם הוא מברך את פעילותם ואת אנ"ש בקהילה, ומבקשם לקרב את בני משפחתו ליהדות.

כיום הפעילות החב"דית בעיר מפותחת מאוד, עם קרוב ל-10 בתי חב"ד ומוסדות חינוך וחסד. בית חב"ד המרכזי מנוהל על ידי השלוחים הרב קלונימוס קופצ'יק והרב יוחנן בוטמן, העומדים בראש המוסדות; תלמוד תורה לבנים, בית ספר לבנות וגני ילדים.

פעילות השלוחים בעיר מתוגברת על ידי בחורים מישיבת תומכי תמימים נתניה ומישיבת תפארת התמימים.

בימי שישי מגיעים באופן קבוע בחורים מהישיבה בנתניה למבצע תפילין בבתי עסק וברחובות מרכזיים. בשנת תשע"ג עברה הישיבה באופן זמני מנתניה לעיר, מה שהגדיל את פעילות תלמידי הישיבה בהיקף המבצע תפילין, פתיחת מסיבות שבת והקהלת קהילות בבתי הכנסת.

בכ"ד טבת תשע"ב הודפס ספר התניא בעיר, ובאותה שנה הוכנס ספר תורה חדש לבית הכנסת חב"ד.

מסירת מפתח העיר חדרה[עריכה]

בתאריך י"ב מנחם אב תשמ"ט מסר השליח הרה"ח קלונימוס קופצ'יק את מפתח העיר חדרה בשם ראש העיר דאז מר נחמיה להב, במעמד חלוקת הדולרים בירך הרבי את העיר חדרה בנוסח זה: "הצלחה רבה ומופלגה, אפשר כבר לומר שאני כבר פתחתי את הדלתות לענייני טוב וקדושה, מסרתם לי את המפתח, במילא נעלתי את הדלתות בעד עניינים לא טובים, ופתחתי את הדלת עבור כל ענייני יהדות וקדושת ארץ ישראל, שיהיה זה באופן שזה יהיה "חדר" - עבור תורה ומצוותיה.

בשורות טובות. בטח יש שם בעיריה קופת צדקה - תשימו זאת שם בקופה, ברכה והצלחה!"

מוסדות חב"ד[עריכה]

מוסדות החינוך החב"די בעיר;

לקראת שנת הלימודים תשע"ב עברו התלמוד תורה ובית הספר לבנות למבני קבע בשכונת בית אליעזר. לקראת שנת הלימודים ה'תשע"ו עברו התלמוד תורה ובית הספר לבנות לבניין מרווח ברח' השלום 1 מול המרכז הרפואי הלל יפה

בתי חב"ד[עריכה]

בעיר קיימים קרוב ל-10 בתי חב"ד, ומהם:

קישורים חיצוניים[עריכה]

www.chadera.com אתר בית חב"ד חדרה

הערות שוליים

  1. תגלית, חסיד חב"ד ממייסדי העיר חדרה קישור לאתר חב"ד אינפו.
  2. הרב שניאור צבי הירש הוא בנו של רבי לוי יצחק נכדו של רבי ברוך שמואל נינו של רבי חיים אברהם בנו של אדמו"ר הזקן.
.