בני ברק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בני ברק הינה עיר במרכז ארץ ישראל שרוב תושביה הינם שומרי תורה ומצוות.

קהילת חב"ד
בני ברק 1.jpeg

אלפי ילדים בתהלוכת ל"ג בעומר בשיכון ה' בני ברק, תשע"ו
עיר בני ברק
מדינה ארץ ישראל
רב הקהילה הרב משה י.ל. לנדא בסיוע חתנו הרב יוסף יצחק בלינוב.
מוסדות גני ילדים, בי"ס חב"ד, בנים, בנות, כולל, ישיבת תומכי תמימים, ספרייה
שלוחים מרכזיים הרב מ.מ. קסטל, הרב חנניה קורקוס, הרב יוסף דוד הלל.
מספר משפחות בקהילה 250\300
ראו גם
קטגוריה:קהילת חב"ד בני ברק: אישים

העיר נוסדה בשנת ה'תרפ"ד על ידי קבוצת חסידים יוצאי פולין בראשות הרב יצחק גרשנטקורן. הוא שימש ראש עיר במשך ארבעים שנה, והפך למחותן עם ר' שאול ברוק כאשר בתו רבקה נישאה לבנו ישראל שהתגורר בכפר חב"ד, הרב גרשנטקורן אף זכה לקיים תחלופת מכתבים ארוכה עם הרבי.

קהילת חסידי חב"ד קיימת בעיר כמעט מזמן הקמתה. כרב העיר שימש בעבר הרב יעקב לנדא, וכיום משמש ברבנות בנו הרב משה יהודה לייב לנדא.

חנוכיה מרכזית של חב"ד ברחובות בני ברק

רבני חב"ד בעיר[עריכה]

בשנת תרצ"ו מונה לרב העיר הרב יעקב לנדא (ששימש כרב בביתו של אדמו"ר הרש"ב), ששימש בעיר עד פטירתו בחודש שבט תשמ"ו. הרב לנדא יסד בעיר את עניני המעשרות, שמירת שבת, מקוואות, עירוב ושיעורי תורה. הוא היה מסתובב בעצמו בין החנויות על-מנת לעשר ירקות. תקיפותו על שמירת חומת הדת בעיר, לא ידעה גבולות ובד בבד פעל בדרכי נועם. פעמים ראו את הרב בעצמו נעמד בשבת ברחוב ומבקש ממכוניות העוברות בכביש בשבת שיסעו בחזרה ליציאה מהעיר היות וזוהי עיר דתית השומרת שבת. הרב לנדא ביסס בעיר מערכת כשרות הקיימת עד היום והנחשבת להטובה ביותר ממערכות הכשרות בארץ ישראל. בכינוסים שונים לחיזוק חומת היהדות בבני ברק היה הרב לנדא בין הנואמים הראשיים.

לאחר פטירתו על פי צוואתו, ועל פי בקשתו מראש העיר דאז משה אירנשטיין, ובהתערבות הרבי מונה בנו הרב משה יהודה לייב לנדא לרב העיר. הרב לנדא (הבן) מחזיק במערכת הכשרות של העיר וכן במערכות של שירותי דת נוספים כמו לשכה מיוחדת לבדיקת תפילין ומזוזות.

רב מרכז העיר הוא הרב יוסף יצחק בלינוב חתנו של הרב משה יהודה לייב לנדא.

בתי חב"ד בעיר[עריכה]

המנהל הראשי של סניף צעירי חב"ד בעיר היה הרב משה גרינברג עד לפטירתו בשנת תשע"ג. כיום ממלא את מקומו ביד רמה חתנו הרב מנחם מענדל קסטל.

שכונת פרדס כץ - מנהל: הרב יוסף דוד הלל.
שכונת שיכון ה' - מנהל: הרב חנניא קורקוס. במקום נמצא בית חב"ד ובית כנסת, בו נערכים התוועדויות קבועות לתושבי הסביבה עם מראות קודש מהרבי. בשנת תשס"ג נפתחה במקום גם דוכן הפתוח במשך כל היום בה ניתן לקנות כל מוצר יהודי וחבד"י, ספרים וקלטות וכו'.
התוועדות י"ט כסלו בבני ברק, תשע"ו

קהילות חב"ד בעיר[עריכה]

כיום בעיר קיימים כמה בתי כנסת חב"ד, שכל אחד מהם מהווה סוג של קהילה.

  • בית כנסת נווה אחיעזר - נוסד על ידי ר' יוסף גרינברג ור' משה גרינברג. כיום מתופעל על ידי ר' מנחם מענדל קסטל (חתנו של הרב משה גרינברג)
  • בית כנסת שיכון ה' - בהנהלת הרב חנניה קורקוס, מנהל בית חב"ד, משפיעי הקהילה: הרב שלמה זלמן לנדא והרב דוד יואל וינפלד.

מוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

  • תלמוד תורה 'בני מנחם' לבנים. בניהולו של ר' ירחמיאל בלינוב.

ראו גם[עריכה]