שלמה זלמן לנדא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף זלמן לנדא)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב לנדא ב770 (תשע"ו)

הרב שלמה זלמן לנדא (יליד שנת תשי"ט, 1959) הינו משפיע קהילת חב"ד בבני ברק.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בבני ברק בכ"ח תמוז תשי"ט לאביו הרב משה יהודה לייב לנדא ולאמו מרת מרים.

בצעירותו למד בישיבת "אור ישראל" בפתח תקווה, אצל ר' יוסף רוזובסקי, אחיו של ר' שמואל רוזובסקי (ראש ישיבת פוניביז').

לאחר מכן בזמן לימודיו בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד היה ממושפעיו המקורבים ביותר של ר' מנחם מנדל פוטרפס שמקובל שהתבטא עליו, שגם אם היה בליובאוויטש (היינו בשנות הייסוד של הישיבה שאז התלמידים היו בעלי דרגה גבוהה במיוחד) גם שם היה נחשב לאחד מהתלמידים המצטיינים ודעתו הייתה נשמעת.

היה בקשר הדוק עם סבו הרב יעקב לנדא, שחיבבו מאוד וטען שנועד לגדולות. בזמן היותו ב'קבוצה' הקפיד לשלוח מכתבים לסבו בהם שיתף את הנעשה בבית חיינו, ובזה חיזק את הקשר בין סבו לרבי, ופעם בהתוועדות בבית הכנסת חב"ד בבני ברק לקח עימו הסבא את המכתב והקריאו ברבים, באומרו: "ראו מה הנכד כותב, כך בדיוק היה גם אצלנו היחס לרבי הרש"ב נ"ע, כל מילה כל תנועה הייתה נמדדת ולא הייתה נשכחת לעד"...

בשנת תשל"ט נשלח על ידי הרבי יחד עם קבוצת תלמידי השלוחים לישיבת תומכי תמימים מגדל העמק שם פעל רבות וקירב כמה וכמה לחסידות חב"ד.

בזמן שהותו בבית חיינו זכה ליטול חלק בעריכת ספר הליקוטים, שיצא לאור על פי בקשת הרבי, ושימש כאחראי על "ועד התהלוכות" מטעם צא"ח.

נשא את מרת חיה בילא בת למשפחת (ר' אשר ומרת זיסל חנה) וילהלם בשנת תשמ"ה. ועוד קודם לכן התמנה בתור 'אלטער בחור' בהסכמת הרבי, לתפקיד משפיע בישיבת בית הר"מ נחלת הר חב"ד, ובשנים יותר מאוחרות התמנה למשפיע בישיבת תומכי תמימים בני ברק. קהל רב נמשך להתוועדויותיו הוא תובע אמת ללא פשרות בסגנון מיוחד. קירב רבים לחסידות חב"ד. אחד מהם הוא מנהל בית חב"ד בהונגריה הרב ברוך אוברלנדר.

הקים כולל לחסידות בבני ברק "כולל חמ"ש", בברכת הרבי וזכה שעל ידו התקרבו כמה וכמה לחסידות והקימו בתים חב"דיים למהדרין.

מייסד שיעורי חסידות בחול המועד בעיר בני ברק, בבית הכנסת פאג"י ע"ש חיסדא, יותר מ-30 שנה ברצף.

לאחר מכן שימש כ'משפיע' בישיבת תות"ל בני ברק בראשות הרב חנניה יוסף אייזנבך.

במשך תקופה ארוכה למד בחשאי חברותא עם האדמו"ר מפינסק קרלין חסידות בביתו בבני ברק.

משפחתו[עריכה]