שלמה זלמן לנדא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב לנדא ב770 (תשע"ו)

הרב שלמה זלמן לנדא (יליד שנת תשי"ט, 1959) הינו שליח הרבי ומשפיע אנ"ש ברעננה ובני ברק.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בבני ברק בכ"ח תמוז תשי"ט לאביו הרב משה יהודה לייב לנדא ולאמו מרת מרים.

בצעירותו למד בישיבת "אור ישראל" בפתח תקווה, אצל ר' יוסף רוזובסקי, אחיו של ר' שמואל רוזובסקי (ראש ישיבת פוניביז').

לאחר מכן בזמן לימודיו בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד היה ממושפעיו המקורבים ביותר של ר' מנחם מנדל פוטרפס שמקובל שהתבטא עליו, שגם אם היה בליובאוויטש (היינו בשנות הייסוד של הישיבה שאז התלמידים היו בעלי דרגה גבוהה במיוחד) גם שם היה נחשב לאחד מהתלמידים המצטיינים ודעתו הייתה נשמעת.

בשנת תשל"ז נמנה על הקבוצה המייסדת של ישיבת תומכי תמימים מגדל העמק יחד עם חבריו לספסל הלימודים בישיבה בכפר חב"ד: ברוך לבקיבקר, יוסף יצחק זלמנוב, אברהם משה, לוי יצחק גינזבורג, אלתר בצלאל קופצ'יק, יצחק גרוזמן, שמשון הלפרין, וחיים שלמה דיסקין. שם פעל רבות וקירב כמה וכמה לחסידות חב"ד.

לקראת שנת הלימודים תש"מ נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

היה בקשר הדוק עם סבו הרב יעקב לנדא, שחיבבו מאוד וטען שנועד לגדולות. בזמן היותו ב'קבוצה' הקפיד לשלוח מכתבים לסבו בהם שיתף את הנעשה בבית חיינו, ובזה חיזק את הקשר בין סבו לרבי, ופעם בהתוועדות בבית הכנסת חב"ד בבני ברק לקח עימו הסבא את המכתב והקריאו ברבים, באומרו: "ראו מה הנכד כותב, כך בדיוק היה גם אצלנו היחס לרבי הרש"ב נ"ע, כל מילה כל תנועה הייתה נמדדת ולא הייתה נשכחת לעד"...

בזמן שהותו בבית חיינו זכה ליטול חלק בעריכת ספר הליקוטים, שיצא לאור על פי בקשת הרבי, ושימש כאחראי על "ועד התהלוכות" מטעם צא"ח.

נשא את מרת חיה בילא בת למשפחת (ר' אשר ומרת זיסל חנה) וילהלם בשנת תשמ"ה. ועוד קודם לכן התמנה בתור 'אלטער בחור' בהסכמת ובברכת הרבי, לתפקיד משפיע בישיבת בית הר"מ נחלת הר חב"ד, ובשנים יותר מאוחרות התמנה למשפיע בישיבת תומכי תמימים בני ברק. קהל רב נמשך להתוועדויותיו הוא תובע אמת ללא פשרות בסגנון מיוחד ונדיר. קירב ומקרב רבים רבים לחסידות חב"ד. אחד מהם הוא מנהל בית חב"ד בהונגריה הרב ברוך אוברלנדר.

הקים יחד עם הרב שניאור זלמן גפני את כולל לחסידות בבני ברק "כולל חמ"ש", בברכת הרבי וזכה שעל ידו התקרבו כמה וכמה לחסידות והקימו בתים חב"דיים למהדרין.

מייסד שיעורי חסידות בימי חול המועד בעיר בני ברק, בבית הכנסת פאג"י ע"ש חיסדא, יותר מ-35 שנה ברצף.

לאחר מכן שימש כ'משפיע' בישיבת תות"ל בני ברק בראשות הרב חנניה יוסף אייזנבך.

במשך תקופה ארוכה למד בחשאי חברותא עם האדמו"ר מפינסק קרלין חסידות בביתו בבני ברק.

בשנת תשע"ט התמנה להיות ראש ישיבת תומכי תמימים ברעננה, לצד היותו משפיע ורב קהילת חב"ד בעיר באותו עשור.

משפחתו[עריכה]