רחובות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל העיר

רחובות היא עיר במישור החוף הדרומי בארץ ישראל. הוקמה כמושבה בשנת תר"נ (1890) והוכרזה כעיר בשנת תש"י (1950). לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לתשע"ד יש ברחובות מעל 130,000 תושבים.

מקור שמה של העיר הוא בפסוק מהמקרא: "וַיַּעְתֵּק מִשָּׁם וַיַּחְפֹּר בְּאֵר אַחֶרֶת וְלֹא רָבוּ עָלֶיהָ וַיִּקְרָא שְׁמָהּ רְחֹבוֹת וַיֹּאמֶר כִּי עַתָּה הִרְחִיב ה' לָנוּ וּפָרִינוּ בָאָרֶץ"[1].

ביקור אדמו"ר הריי"צ בעיר[עריכה]

בב' מנחם אב תרפ"ט הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקור בארץ ישראל במהלכו ביקר בארבעת ערי הקודש, והשתטח על קברי האבות. ביקורו ארך כשבועיים, ובט"ז מנחם אב תרפ"ט עלה על רכבת בתחנת לוד יחד עם משלחת של רבני חב"ד, שהמשיכו ללוותו עד לתחנת הרכבת ברחובות, שם נפרד אדמו"ר הריי"צ מחסידיו והמשיך בנסיעתו על רכבת נוספת שנסעה למצרים, משם המשיך לביקורו הראשון בארצות הברית.

רב קהילת חב"ד, הרב גלוכובסקי

קהילת חב"ד בעיר[עריכה]

קהילת אנ"ש בעיר מונה כ-700 משפחות.

רב קהילת חב"ד בעיר הינו הרב מנחם מענדל גלוכובסקי, סגן מזכיר בית דין רבני חב"ד, ושליח מקבוצת השלוחים לארץ הקודש. הרב נבחר לתפקידו על ידי בחירות שנערכו בקהילה, בקיץ תשמ"א.

מנכ"ל המוסדות הרב שחר, הסמנכ"ל הרב קרלנשטיין וראש הישיבה בעיר הרב חיים אהרון

מוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

מוסדות החינוך קמו צעד אחד צעד, בתחילה הוקם גן ילדים בשכונה מרוחקת ממקום מגוריהם של אנשי הקהילה, לאחר-מכן קם 'חדר' שנפתח בבניין בית הכנסת של אותם ימים. בשנים הבאות נבנה בית כנסת מפואר ולאחר מספר שנים נפתחה במבנה בית הכנסת החדש כיתה א' לבנים, כשבכל שנה נפתחת כיתה נוספת, ולאחר מספר שנים עבר החיידר למוסד בו שכן בי"ס שז"ר, והוא נקרא היום תלמוד תורה לוי יצחק על שם אביו של הרבי.

בבמהלך השנים נפתחה גם כיתה א' לבנות, אולם כעבור חודשים ספורים הוחלט לשלוח את בנות הקהילה ברחובות וראשון לציון ללמוד בנס ציונה, כדי שבית הספר הותיק של רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש הפועל בעיר זו, לא יקרוס.

בשנת תשע"א העבירה העירייה שטח לביה"ס בנות חב"ד בעיר, והוא החל לפעול לקראת שנת הלימודים תשע"ב[2].

מנכ"ל המוסדות הינו הרב אלימלך שחר, סמנכ"ל המוסדות הינו הרב ארז קרלנשטיין.

בעיר פזורים מוסדות רבים:

מוסדות חב"דיים נוספים בעיר[עריכה]

הערות שוליים

  1. חומש בראשית, פרק כו, פסוק כב.
  2. אחרי 25 שנים: בית ספר לבנות ברחובות קישור לאתר חב"ד אינפו
  3. נוסד בשנת תשע"ב.