ברוך אוברלנדר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אוברלנדר בכינוס של מרכז רבני אירופה

הרב ברוך אוברלנדר, הינו שליח הרבי לעיר בודפשט, הונגריה, אב בית דין ומורה צדק, חוקר בכיר לתולדות תנועת החסידות, ומרצה למשפטים באוניברסיטה הלאומית של הונגריה.

תולדות חיים[עריכה]

הרב ברוך אוברלנדר הינו צאצא של ילידי הונגריה. הוריו הינם ניצולי שואה ילידי הונגריה, סבו היה מחנך ומורה לפני מלחמת עולם השניה בבודפשט במשך עשור, והעמיד דורות של תלמידים. כמו כן הינו אחיינם של שנים מגדולי רבני הונגריה, הגה"צ בעל ה"ערוגות הבושם", אבי שושלת פאפא, ואחיו בעל "הקרן לדוד".

בצעירותו למד בישיבת פאפא, ולאחריו בבני ברק בישיבה לא חב"דית ובאותה תקופה למד בחברותא עם הרב שלמה זלמן לנדא בבית סבו הרב יעקב לנדא, וקירב אותו לחסידות ולהתקשרות לרבי על ידי דוגמה חיה והקרנת חיותו מיוחדת.

בקיץ תשמ"ט מספר חודשים לאחר חתונתו עם בתו של הרב משה לאזאר שליח הרבי במילאנו, נשלח לבודפשט על ידי הרבי. התנאי היחיד שהרבי הציב לנסיעתו היא היותו של מקוה כשר במקום. לאחר שהתברר שבמקום אכן קיים מקוה כשר, קיבלו את ברכתו של הרבי לצאת לשליחות. אישור זה היה חריג באופן יחסי, היות ולאברכים רבים הורה הרבי לצאת לשליחות רק אחרי השלמת שנת לימוד בכולל.

תפקידים נוספים[עריכה]

לצד פעילותו בשדה השליחות, הרב אוברלנדר עוסק במחקר תולדות תנועת החסידות ואת מחקריו הוא מפרסם בקובץ אור ישראל, שם הוא משמש גם כעורך ראשי.

בנוסף, משמש הרב כראש מכון הסמיכה בעיר, וכמרצה למשפטים באוניברסיטה המקומית. הרצאותיו מבוססות על ההלכה היהודית ועל דיני המשפט העברי, והם זוכות לביקורות חיוביות מאת אנשי הסגל האקדמי במדינה.

לקראת חג העצמאות והייסוד של מדינת הונגריה העניק לו נשיא הונגריה מר יאנוש אדר את "אות מסדר אבירי הרפובליקה ההונגרית"[1].

משפחתו[עריכה]

  • חתנו, הרב יוסף יצחק פלדמן - שליח הרבי בהונגריה
  • בנו, הרב נחמן אוברלענדער - בודפשט
  • חתנו, הרב יוסף רוזנברג - קראון הייטס

קישורים חיצוניים[עריכה]

תחקירים

הערות שוליים