חלוקת מצות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי בחלוקת מצות בפתח חדרו

מדי ערב פסח הרבי מחלק מצות לכל אחד מהחסידים שעברו לפניו, כשהוא מעניק חבילת מצות לסדרים ציבוריים.

סדר החלוקה[עריכה]

בשנותיו האחרונות של הרבי הריי"צ הוא נהג לחלק מצות ליחידי סגולה.

לאחר קבלת הנשיאות של הרבי החל הרבי לחלק לכל הקהל מצה על מנת שיאכלו אותה בליל הסדר ולאחל לכל אחד מהעוברים לפניו "אַ כשר'ן און אַ פריילכען פסח" (פסח כשר ושמח), כשהוא לבוש בסירטוק משי הנלבש בשבת וחגור בגרטל. הרבי היה ממתין שהמצות יגיעו ויוכנסו לחדרו, ולאחר מכן היה הרבי יוצא להתפלל מנחה בשעה שלוש וחצי. לאחר מכן היה הרבי מתחיל לחלק לכל אחד מהקהל חתיכת מצה שיש בה שיעור כזית.

לאחר המאורע הבריאותי שעבר הרבי בשמיני עצרת תשל"ח, הפסיק הרבי לחלק את המצות בעצמו והחלוקה נעשתה על ידי חברי הכולל אברכים[1], אם כי הרבי המשיך לחלק מצות בעצמו לחברי המזכירות, למשב"קים, לעורכים סדרים ציבוריים[2], ועוד יחידי סגולה.

מצות מהרבי אל ארץ ישראל[עריכה]

הוראות הרבי שנמסרו על ידי הרב חודוקוב להרב אפרים וולף בטלפון בח' בניסן תשל"ג היו:[3]:

"על ידי הרב גרוזמן שי' נשלחו המצות, מהמצות כבר הורידו חלה, שלא יעשו שום דבר עם המצות ולמסור אותם לר' שלמה שי' מיידנציק, ויעשו בזה כהוראה הבאה: לחלק לאלה שמקבלים כל שנה ושיהיה על ידי שליח מיוחד, להרב זוין, לשז"ר, לד"ר דובקין, לגב' זלדה מישקובסקי [בת דודתו של הרבי], והר"ר שלמה הורינשטיין [מנתניה], 1 עבור ר' שלמה מיידנצ'יק שכר טרחא עבור שליחותו.

"נוסף לזה נשלח עוד 50 פאונד, 18 פאונד מזה לנחלת הר חב"ד וסביבותיה, היתר לכפר חב"ד כמרכז לכל המקומות כמו ירושלים וכו'. החלוקה תהיה לכתחילה.

"לחלק קמחא דפסחא: 7200 ל"י לעולים חדשים מנחלת הר חב"ד, 7200 ל"י לעולים חדשים מכפר חב"ד, 3000 ל"י לשאר נצרכים מכפר חב"ד כמרכז למקומות אחרים.

"חלוקת המצות בנחלת הר חב"ד תיעשה על ידי ועד נחלת-הר-חב"ד בצירוף הרב שלהם. בכפר חב"ד על ידי ועד הכפר בצרוף הרב".

ובטלפון נוסף נמסר:

"לחלק מצות בבתי רפואה. אפשר לבאר שם עניין מיכלא דאסוותא, עם כל ה'שוונג', שיהיו שלוחים בכל מקום: בתי חולים, בתי כלא, מושבי זקנים, בתי יתומים. למסור למנהלים שיקבלו חלקי שמורה לעודדם. אצל ילדים שהגיעו לחינוך אפשר להסביר [=את המסר של מצה שמורה?]".

בדיווח של הר' אפרים וולף מט' ניסן תשל"ה[3] כתוב לאמור:

"המצות שמורה מכ"ק אדמו"ר שליט"א נתקבלו על ידי הגב' שפירא תחי' וחלקנו אותם לריכוזים בהתאם להוראות שנתקבלו. ליחידים נמסור בעזרת ה' גם כן: הרב זוין, הרב חן, משפ' מישקובסקי, בנו של שיף [=ילד שאמר "מה נשתנה" בהתוועדות הרבי בתשל"ב], ר' בן ציון שניאורסון, וכן ליחידים שמסרנו פעם ה[ד"ר] דובקין וה[ד"ר] רוטמן".

חלוקת מצות לרחבי העולם[עריכה]

מדי שנה בתחילת חודש ניסן הרבי מחלק מצות לקהילות יהודיות ברחבי העולם המשתתפים בסדרים ציבוריים ולשלוחים נוספים. החלוקה נערכת על יד חדר הרבי ועוברים בה שלוחים שמעבירים את המצות לקהילה אליה נוסעים קודם הפסח[4].

בערב אפיית המצות הרבי יוצא לשאיבת מים שלנו בחזית 770, אך לא משתתף באפייה עצמה עליה הופקדו התמימים בפיקוח ראשי הישיבה.

בתחילת החלוקה הרבי מקיים הפרשת חלה, ולאחר מכן מחלק את המצות שנארזים בחבילות של פאונד עבור קהילות יהודיות ברחבי העולם.

בחלק מהשנים הרבי חילק את המכתב כללי של אותה שנה[5], משנת תשפ"ב ואילך נוהג זה נעשה קבוע[6].

לקריאה נוספת[עריכה]

  • חלוקת מצה שמורה בערב פסח, במדור 'ניצוצי רבי', שבועון התקשרות פרשת ויקרא תשפ"א  •  תגובות והערות על הרשימה, בגליון פרשת בהעלותך תשפ"א עמוד 11

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים

  1. הרבי הסביר שהטעם לזה הוא שכל דבר צריך להעשות על ידי תורה
  2. החל מתשל"ט
  3. 3.0 3.1 מתוך 'ימי תמימים' כרך ו'
  4. חלוקת מצות אצל הרבי • ערב פסח תנש"א.
  5. תשמ"ח - תנש"א (ראו גם הרבי בחלוקת מצות לסדרים ברחבי העולם, ד' ניסן תשמ"ט).
  6. משנת תשפ"ב הקונטרס הוא מכתבים כלליים לחג הפסח תנש"א (באותו שנה כריכתו הייתה בצבע כחול), מודפס ע"י מערכת אוצר החסידים ע"י דף נייר לבן פשוט. לקריאת הקונטרס.