ושבתי בשלום תשל"ח

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מאמרי רבותינו נשיאנו
האמנם · דער פרומער וארא · איתא במדרש תילים · והדרת פני זקן · כתב יד דא"ח ישן לא נודע למי · באתי לגני · ושאבתם מים בששון · וידעת תרנ"ז - מוסקבה · החלצו תרנ"ט
מאמרי הרבי
אשר תבחר · ביום עשתי עשר · גדול יהיה · ושבתי בשלום · כי ישאלך בנך · לא תהיה משכלה · ואתה תצווה את בני ישראל · על כן קראו הימים האלה ימי הפורים
המשכים
המשך והחרים · המשך וככה תרל"ז · המשך רנ"ט · המשך תרס"ו · המשך תער"ב
מושגים
דיבור המתחיל · ביכלאך · בלתי מוגה · מוגה · המשך

'ושבתי בשלום אל בית אבי' הוא דיבור המתחיל של מאמר אותו אמר הרבי במוצאי שבת פרשת ויצא, ט' כסלו, תשל"ח.

תוכן המאמר[עריכה]

תכלית ירידת הנשמה לעולם הזה.

חלוקתו על ידי הרבי[עריכה]

בשנת ה'תשמ"ח התקיים לראשונה כינוס השלוחים העולמי לשלוחי הרבי מרחבי העולם. בשבת התקיימה התוועדות הפתיחה של הכינוס, והרבי הודיע שבכוונתו לחלק למחרת קונטרס מאמר חסידות לכל השלוחים והשלוחות. מאוחר יותר הובהר שהרבי מתכוון גם לתלמידים השלוחים ששהו ב-770.

התברר שהקונטרס שהרבי יחלק, הוא המאמר דיבור המתחיל "ושבתי בשלום אל בית אבי גו'" שאמר עשר שנים קודם לכן בחדרו, וכעת הוגה על ידי הרבי.

כשנכנס הרבי לתפילת מנחה - שנערכה בזאל הגדול - פנה לפתע אל אחד המזכירים, ואמר לו שמיד אחרי התפילה הוא יאמר שיחה. השיחה ארכה כ-עשרים וחמש דקות.

בסיום השיחה אמר שיחלק עכשיו "קונטרס" ושטרות של דולר, קודם לשלוחים, ואחר כך לשלוחות.

הרבי הסביר את הטעם מדוע החלוקה מיועדת דווקא לשלוחים:

היות ועיקר הקונטרס הוא מתורתו של נשיא דורנו שהם ממלאים את שליחותו. אחר-כך יעברו השלוחים שוב ויקבלו דולרים נוספים על מנת לחלקם לאנשים, ואחריהם יעברו השלוחות ויחלקו לנשים. וכל זה באופן מסודר, בזריזות אך מתוך נחת, וכפי שיהיה בגאולה העתידה.

לאחר השיחה נוצרה במקום המולה רבה כי לא ידעו את סדר החלוקה. הרבי התחיל לרדת במדרגות ובעודו עליהם החל להשליט סדר. ואמר שקודם יגשו השלוחים ואח"כ השלוחות[1] הרבי ירד מהמהדריגות ונעמד בצד הבימה, שם הועמד השולחן, עליו סידרו המזכירים את ה"קונטרסים" ובתוך כל אחד מהם, דולר. התור היה ארוך במאוד, אך החלוקה התנהלה במהירות. הרבי נתן לכל שליח "קונטרס" ובתוכו דולר. לרבים מן העוברים שאל "דו ביסט א שליח"? (בתרגום חופשי: האם אתה שליח?)

כשנסתיימה החלוקה ל"שלוחים", נתפנה המקום ועברו ה"שלוחות", הן קיבלו גם כן קונטרס ובתוכו דולר. כשחלקן הראשון של העוברות קיבל גם חבילת דולרים לחלוקה.

בסיום החלוקה הממושכת עלה הרבי לתפילת ערבית

פנינים[עריכה]

כשעבר רב אחד שאלו הרבי "דו ביסט א שליח"? (בתרגום חופשי: האם אתה שליח?), והלא השיב שהוא רב, הרבי חייך אליו ועשה בידיו תנועת פליאה..

כשעבר הרב שלמה קונין אמר לו הרבי בחיוך: "אתה שליח?".

כשעבר יהודי מבוגר אחד, שאלו הרבי אם הוא שליח, והשיב שהוא משפיע, הרבי אמרו לו (בערך) "פאר מיר אליין נעם איך ניט"... (בשבילי עצמי, אינני לוקח...).

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ואילו שכל השאר יעמדו בצד כולל ה"מיוחסים"