חלוקת ארבעת המינים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי בחלוקת ד' מינים. הדסים לחברי המזכירות

מידי שנה בערב חג הסוכות מתקיים מעמד מסירת ארבעת המינים לרבי וחלוקתם על ידי הרבי מלך המשיח שליט"א לכמה מזקני אנ"ש ונכבדיהם, לחברי המזכירות, לזוכה בגורל וכן לנציגים מיישובי אנ"ש או ממדינות שונות. בשעת המסירה הרבי אומר לכל אחד "ממשיך זיין אלע המשכות" וכדומה.

מסירת ד' מינים[עריכה]

בי"ג תשרי אחרי חזרתו של הרבי מהאוהל, היו נכנסים לחדר הרבי ונותנים לו אתרוגים עבורו ולשם חלוקה.

בשנים האחרונות לא הכניסו אותם לחדרו, אלא היניחום בחדר הכניסה, וכשהרבי היה חוזר מהאוהל התעסק שם בבחירת האתרוגים.

את האתרוגים הביאו לחדרו של הרבי הרב ישראל ג'ייקובסון וחתנו הרב מרדכי דוב אלטיין, ואחר פטירתו של הרב ג'ייקובסון[1] הביאום הרב אלטיין וחתנו הרב יצחק מאיר גוראריה.

בנוסף לאתרוגים אלו, נכנס בערב החג הרב לייב ביסטריצקי לחדרו של הרבי והביא לולבים, הדסים וערבות, וכן אתרוג. גם הרב שלום הכט נכנס ומסר אתרוג. הרב בנימין גורודצקי מסר אף הוא, באמצעות המזכירות, שלושה אתרוגים שקיבל מקלבריה.

חלוקת ד' מינים[עריכה]

החלוקה בחדרו של הרבי. תשל"ז

בי"ד תשרי ערב חג הסוכות הרבי מלך המשיח נותן את ארבעת המינים (או חלק מהם, לולב, הדסים או ערבות) לכמה מזקני אנ"ש ונכבדיהם, לחברי המזכירות, לזוכה בגורל וכן לנציגים מיישובי אנ"ש או ממדינות שונות (והיה אומר להם בשעת הנתינה שזה "עבור כפר חב"ד" לדוגמא, או "עבור צרפת" וכדומה).

הד' מינים נמצאים על שולחן ב"גן עדן התחתון" (בשנים האחרונות - בזאל הקטן, או במבוא הכניסה, או ליד המעלית), והרבי עומד בפתח חדרו הקדוש כשהדלת פתוחה, ומביט בכל אחד ואחד הבוחר לעצמו מהמינים המונחים על השולחן. לאחר שבחרו המינים, עוברים על ידו ומברך כל אחד ואחד "ממשיך זיין אלע המשכות על כל השנה" וכדומה.

כל אחד ואחד מקבל לולב, אתרוג, שתי ערבות ולפחות חמשה הדסים.

הרבי מקפיד שתהיה רשימה מדוייקת ומפורטת מי צריך לקבל, ורק הם יכנסו.

בשנת תשנ"ב הורה לתת שלושה הדסים נוספים. חלק מקבלים רק חלק מהד' מינים, הדסים או רק ערבות. יש קבוצות שקיבלו סט עבור כל הקבוצה יחד.

בשנת תשנ"ג ובשנת תשנ"ד

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

מסירת אתרוגים מארץ ישראל[עריכה]

משלחת מכפר חב"ד מוסרת לרבי אתרוגים מהפרדס

אחרי חלוקת ארבעת המינים עוברים נציגי כפר חב"ד ומביאים לרבי מלך המשיח אתרוגים, המובחרים ביותר, שגדלו בכפר. האתרוגים בדרך כלל הונחו בקופסאות עץ מיוחדות שייצרו תלמידי המחלקה לנגרות של בית ספר למלאכה. לאחר מסירת האתרוגים הרבי נותן להם את ברכתו[2].

בשנה שלאחר שנת השמיטה (שנת הקהל), לא מביאים לרבי אתרוגים מכפר חב"ד.

החל משנת תשל"ח מסירת האתרוגים לא מתקיימת בחדר הרבי אלא במבוא אליו - גן עדן התחתון. בשנים האחרונות - בזאל הקטן או במבוא הכניסה.

מסירת הלולב של הרבי לאוגדו[עריכה]

מידי שנה בערב החג הרב דוד רסקין היה נכנס אל הרבי על מנת לקחת לולבים של הרבי והרבנית לאוגדם. זאת בנוסף ללולב האישי של הרבי אותו הרבי אגד בעצמו בסוכה שבחזית בניין 770.

על השולחן כבר היו מונחים ומוכנים שני לולבים (ובחיי הרבנית חנה - שלושה) וחבילת הדסים וערבות שנבחרו על ידי הרבי. גם אחר פטירת הרבנית חיה מושקא היה הרבי מוסר לו שני לולבים לאוגדם.

באופן קבוע הרבי היה מזכיר לו שיחתוך מתחתית הלולב, וכן לתת שלושים וששה הדסים בלולבו של הרבי ושמונה עשר בלולביהן של הרבניות.

את אופן אגידת הלולב הרבי הראה לו בשנת תשי"א, ומידי שנה היה הרב רסקין שואל והרבי מורה לו אודות פרטים שונים באגידת הלולבים.

קישורים חיצוניים[עריכה]הערות שוליים

  1. בי"ז סיון תשל"ה
  2. לשונות הברכה של כמה שנים נדפסו בהוספות לספר דברים שבכרכי הלקוטי שיחות. וכן בכרכים "דברי משיח".
(חלק מהחומר בערך נלקח מהספר אוצר מנהגי חב"ד)