קומת הכניסה של 770

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף גן עדן התחתון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
- משמעות: - משמעות:
1 כניסה ראשית 21 ארכיון "מרכז לענייני חינוך"
2 מבואה 22 תאים לשמירת חפצים
3 חדרון צמוד לחדר הרבי 23 בעבר: חדר שינה של הרב שמואל לוויטין כיום: ספריית הישיבה
4 חדר מערכת המיזוג 24 מחסן לספרים
5 תצוגת ספרי קה"ת 25 בעבר: סלון דירת הרב שמואל לוויטין כיום: המשך הספרי'
6 קופת צדקה לבדק הבית 26 הפרוזדור
7 מעלית 27 מקום לתליית מעילים
8 מזכירות הרבי 28 חדר מדרגות
9 "גן עדן התחתון" 29 דלת חדר הכביסה (נסתמה בשנת תשע"ט)
10 מדרגות לקומה שני' 30 חלון שנסתם
11 מדרגות לקומת המרתף 31 תיבת חשמל
12 בעבר: מרפסת הפונה לחצר כיום: משרדו של הריל"ג 32 חדר מבוא
13 "גן עדן העליון" 33 משרד ההנהלה הרוחנית דתות"ל המרכזית 770
14 "הזאל הקטן" 34 בית הכסא
15 מקום של הרבי בשבתות 35 ארכיון המזכירות
16 מקום הסטנדר של הרבי 36 מערכת מיזוג כללית
17 מקומו של הרבי הריי"ץ 37 בעבר: חדרו של הרמ"ל רודשטיין כיום: מרכז שידורי חב"ד - WLCC
18 מקום הרבי בימות החול 38 חדרו של הרב חודקוב
19 'חדר שני' של הזאל הקטן 39 כיור לנטילת ידיים
20 בעבר: חלון. כיום: דלת

קומת הכניסה של 770 הינה הקומה הראשונה ב-770, בקומה הראשונה נמצאים "גן עדן התחתון", "גן עדן העליון" והזאל הקטן.

מבנה קומת הכניסה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הדלת הראשית שבחזית קומת הכניסה, נפתחת ללובי (בו התקיימה חלוקת הדולרים) ובו דלתות משני הצדדים ומסדרון הממשיך בקו ישר. הדלת משמאל מובילה לפרוזדור (המכונה "גן עדן התחתון") שבשמאלו ממוקם חדרו הפרטי של הרבי (המכונה "גן עדן העליון"). הדלת מימין נפתחת לגרם מדרגות המוביל לקומה השניה. בסוף הפרוזדור ממוקם חדרו של המזכיר ר' יהודה לייב גרונר. מימין הלובי ממוקם חדר המזכירות של הרבי. אחריו ישנו בית כנסת (ה"זאל הקטן") ואחריו חדרון שמשמש כ"חדר שני" של בית הכנסת. בקומה זו גם קיימים ספריית הישיבה, משרדי הישיבה ומשרדים נוספים. את חמשת הנברשות הראשונות בקומה זו תרמה הרבנית.

בקומה נמצא גם חדר המזכירות, ששימש מרכז לפעילות מזכירות הרבי, ומשרדים של חסידים נוספים, ביניהם הרב שמואל לויטין, הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב, והרב משה לייב רודשטיין[1], ועוד. בקומה זו הייתה בית הכנסת ובית המדרש והישיבה עד להרחבת קומת המרתף ובניית בית הכנסת הגדול הקיים כיום ("הזאל הגדול").

גן עדן התחתון[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרבי בגן עדן התחתון, בכניסה לחדרו הפרטי (מבט מהלובי)

חדרו של הרבי מכונה באופן מסורתי על ידי החסידים 'גן עדן העליון' על שם העולם הרוחני 'גן עדן העליון'. בהתאם לנעשה בעולמות הרוחניים, שהדרך ל'גן עדן העליון' עוברת ב'גן עדן התחתון, כך גם מכונה החלל דרכו נכנסים לחדר הרבי 'גן עדן התחתון'.

בפניה שמאלה מהלובי של 770 ישנו מסדרון המוביל לחדרו של הרבי, המכונה בפי החסידים גן עדן התחתון. המסדרון בנוי בסגנון איטלקי ובמרכזו תלויה נברשת. הריצפה הייתה עשוייה מעץ ורק כמה שנים לאחר הרכישה הוחלפה לריצפת אבנים.

במסדרון זה היו עורכים 'קריאת התורה' עבור הרבי, כאשר היחידות הייתה מסתיימת בשעות הבוקר וכן תפילות ערבית (בתעניות) כאשר הרבי היה מתפלל מוקדם מהרגיל. במקום זה התקיימו מעמדים נוספים כמו קבלת הפ"נ בערב ראש השנה, חלוקת לעקאח, חלוקת ד' מינים ועוד.

הדלת הפונה למסדרון הייתה פתוחה בתחילה ובשנת תשל"ח הוחלט לנעול אותה והכניסה התאפשרה רק לנכנסים ליחידות אצל הרבי, שם היו מתכוננים וממתינים ביראת כבוד ליחידות.

בתחילה הייתה מוצבת לפני הכניסה לחדר הרבי, תיבת-דואר והרבי היה פותחה בכל בוקר ומרוקן את תכולתה. בסוף שנות היו"דים החל להניח את הדואר במבואת הבית, ותיבת הדואר הוסרה ממקומה.

גן עדן העליון[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – חדר הרבי
הרבי ביחידות בחדרו ("גן עדן העליון")

חדרו הפרטי של הרבי נקרא גן עדן העליון ובו בילה הרבי את רוב זמנו, מאז הגעתו לארצות הברית. חדר זה שימש את הרבי ללימוד, קבלת קהל (יחידות) ולעיתים אף לשינה.

מאז רכישת 770 ועד לבואו של הרבי (בכ"ח בסיוון שנת תש"א), השתמש בחדר זה אדמו"ר הריי"צ לקבלת אנשים ל"יחידות" ואף אמר שם מאמר בכל ליל שלישי. לאחר שהרבי הגיע לארצות הברית, הועבר החדר לרשותו, שם התגורר יחד עם רעייתו, מרת חיה מושקא שניאורסון, עד ששכרו דירה ברחוב "ניו-יורק" ב"קראון הייטס". לאחר מכן, הפך החדר למשרדו הפרטי של הרבי. השולחן בו השתמש הרבי במהלך כל השנים - הוא השולחן שעוד שימש את אדמו"ר הריי"צ בחדר.

חדר זה הוא פיסגת הקדושה אצל חסידי חב"ד והכניסה אליו נעשית רק לאחר הכנה מיוחדת של טבילה במקווה, אמירת פרקי תהלים והזדככות נפשית פנימית. חסידים נהגו לומר ש"החדר שיושב כ"ק אדמו"ר הוא הקדש קדשים שלנו, וכ"ק אדמו"ר הוא הארון - אשר בו לוחות תורת השם יתברך - שלנו[2]". אדמו"ר הריי"צ אף התבטא על חדר היחידות שהוא "היכל משיח"[3].

גלריית תמונות מחדרו של הרבי[עריכה | עריכת קוד מקור]


גלריית תמונות מחדרו של הרבי מלך המשיח (תשט"ו - תשנ"ב)

הזאל הקטן[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרבי מלך המשיח בתפילה במקומו הקבוע בפינת הזאל הקטן

בית הכנסת שבקומת הכניסה לבניין נקרא בעדת חסידי חב"ד הזאל הקטן ("זאל" - אולם, בעגת יוצאי רוסיה).

במקום זה נערכה החנוכת הבית של בית הכנסת 770 בכ"א אלול תש"א. בהשתתפות כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ שאמר מאמר ד"ה "על שלושה דברים העולם עומד".

המקום שימש בתחילה כבית הכנסת המרכזי ב-770, אולם לאחר הרחבת מרתף הבנין והכשרתו לבית כנסת רחב יותר ("הזאל הגדול"), נשאר המקום כבית הכנסת המישני ומהווה חדר לימודים של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770.

קבלת הנשיאות של הרבי באופן רשמי, בהתוועדות י' בשבט תשי"א, הייתה בחדר זה וכן שאר התפילות וההתוועדויות של הרבי נערכו שם. לאחר בניית "הזאל הגדול" עבר הרבי להתוועד ולהתפלל בשבתות וחגים ב"זאל הגדול", אך עד לשנת תשמ"ט המשיך הרבי להתפלל את תפילות ימות החול ב"זאל הקטן" ולעיתים נדירות אף התוועד שם[5]. בשנת תשמ"ד החלו לערוך את היחידויות כלליות ב"זאל הקטן" וכן את פגישת הרבי עם חברי קרן לפיתוח מחנה ישראל. עד היום מתקיים במקום זה מעמד ברכת התמימים בערב יום הכיפורים.


הערות שוליים

  1. שהפך לאחר פטירתו לחדר השידורים
  2. מקור: "התמים" חוברת ב' עמוד קכו. בקונטרס בית רבינו שבבבל, הרבי מציין לשם בהערה 74.
  3. ספר השיחות, תרצ"ו בתחילתו
  4. על השולחן ניתן להבחין בקופסה מהודרת בתוכה מונחים עשרות כתבי יד קודש של הרבי הרש"ב, אותם העניק מר שז"ר לרבי בשעת הביקור.
  5. לדוגמא: התוועדות פורים תשמ"א