הערות התמימים ואנ"ש 770

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הקובץ

הערות התמימים ואנ"ש 770 הינה מערכת הוצאה לאור של קבצי הערות וחידושי תורה הנכתבים על ידי תלמידי "תומכי תמימים המרכזית 770". מערכת זו הינה סניף של הארגון הערות התמימים ואנ"ש.

מאז הקמתה, מופעלת המערכת על ידי תלמידים מהישיבה, הנוטלים על עצמם את המלאכה, בחלוקת תפקידים שונים: המרצת התמימים לכתיבת הערות; הקלדת ההערות על המחשב; הגהה תוכנית של החומר בטרם הדפסתו; עמידה בקשר עם רבנים קבועים מרחבי העולם המרגישים זכות בנטילת חלק בקובץ; שליחת הקובץ להדפסה; השגת מימון להוצאות השוטפות כשבראשם - משלוח הקבצים לריכוזי תמימים ואנ"ש ברחבי העולם.

משרדי המערכת נמצאים בקומת המרתף של בניין 749 ברחוב איסטרן פארקווי

היסטוריה[עריכה]

המערכת הוקמה כבר בשנת תשל"ב, כאשר הגליון הראשון יצא לאור בערב שבת פרשת תצוה[1] באותה שנה, בעקבות התעוררות מיוחדת בקשר עם 'שנת השבעים'. בקובץ זה, בו הרבי הגיה את השער ואף העיר כמה הערות. הרבי אף נתן סכום להשתתפות של כ-10% עלות ההדפסה, כמו שקיבלו שאר שבעים ואחת המוסדות שהוקמו לרגל שנת השבעים[2].

הקובץ השני יצא לאור כחצי שנה לאחר מכן (בחודש אלול תשל"ב), ומאז יצאו קבצים נוספים, אחת לתקופה של כמה חדשים. כך נמשך כמה שנים, עד שפסקה ההוצאה לאור (באותו זמן - ראשית שנת תשל"ג - הוקמה מערכת מסודרת של הערות על ידי תלמידי ישיבת תומכי תמימים מוריסטון).

במשך יותר מ-15 שנה לא יצא קובץ נוסף, עד שנת תשנ"ד, אשר בעקבות פעילות כמה תמימים באותה שנה חזרה המערכת לפעול יותר מבעבר, כאשר המערכת נטלה על-עצמה להציא לאור קובץ הערות מידי שבועיים, המשך ישיר של הקבצים שיצאו לאור עד-אז, כאשר המספר הסידורי של הקבצים החל מהמספר של הקובץ האחרון שיצא לאור בשנים ההם, וכך ממשיך עד עצם היום הזה, כאשר מידי שבועיים יוצאים-לאור קבצים מעין אלו. כמו כן, משנת תשנ"ד החלה המערכת להוציא לאור ספרי פלפולים בשם שנלקח מתוך פרק התהלים של הרבי של אותו שנה.

כל ההוצאה לאור של ההערות, נעשה בעידוד והכוונה של חברי הנהלת הישיבה, ובפרט עם ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי, במיוחד בקשר להוצאת ספר הפילפולים.

ברבות השנים נעשה המשרד צר מלהכיל את כמות הכותבים והעורכים. ובשנת תשפ"ב ביוזמת חברי המערכת עבר המשרד שיפוץ יסודי והרחבה כללית, במסגרתו נוספו עמדות מחשב זאת ע"מ להקל על העומס הרב כאשר תמימים רבים מעוניינים לכתוב את חידושיהם ולהעלותם על הכתב.

חברי המערכת[עריכה]

התמימים: ישראל שם טוב כהן, שמשון יעקב מרדכי בלוך, שלמה פבזנר, יוסף יצחק כהן, אוריה סילברמן, שניאור זלמן גורביץ', שניאור זלמן נסילביץ

ההוצאה לאור[עריכה]

באופן קבוע מידי-שבועיים (לבד ממקרים חריגים) יוצא לאור קובץ הערות, המכיל כ-80 עמודים.

לקראת יומי דפגרא מיוחדים (כינוס השלוחים העולמי, יו"ד שבט, י"א ניסן ועוד), יוצא לאור 'קובץ מוגדל', ובו בדרך כלל משתתפים אף יותר רבנים ושלוחים מרחבי העולם.

בנוסף, מידי שנה, יוצא לאור "ספר פלפולים", ובמשך כמה שנים אף יצאו 2 ואפילו 3 ספרים בשנה, על-מנת להגיע לסך פלפולים העולה למנין שנותיו של הרבי מלך המשיח.

לבד זאת, עקב הוראתו של הרבי כמה פעמים[3] להוציא לאור קובץ "כינוס תורה", ובו יודפסו הענינים שדוברו בכינוס תורה ב-770 באיסרו חג בשלושת הרגלים, ומאחר שזה כמה שנים שלא יצא קובץ כזה לאור, נטלה על עצמה המערכת להוציא לאור קובץ זה. זאת לאחר התייעצות עם מנהל ה'כינוס תורה' - ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי. ישנם כבר כמה כינוסי-תורה מהשנים הכי אחרונות ערוכים ומוכנים להדפסה, לאחר יגיעה ועמל רב, הכולל שכתוב הענינים בשעת אמירתם, ועמידה בקשר עם הרבנים (שחזרו איש איש למקומו) עד הגהה סופית של החומר על-ידם.

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים

  1. בתאריך י' אדר
  2. בלשון הרבי: "10% השתתפות מקרן הע' (כשאר ע"א מוסדות)"
  3. לדוגמה, ראה שיחת יום ב' של חג השבועות תשמ"ו