קבוצה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תלמידי קבוצה תשס"ג בתמונה הקבוצתית על רקע 770

"קְבוּצֶה" הוא כינוי למסגרת הלימודים בישיבת תומכי תמימים המרכזית - 770 לתלמידי התמימים, לאחר שסיימו את מסלול הלימודים בארץ ישראל.

בתום שש שנות לימודים בישיבה קטנה ובישיבה גדולה נוסעים הבחורים כקבוצה מיוחדת, מגובשת ומאורגנת, ללמוד במשך שנה שלימה, בבית רבינו 770. מסגרת מיוחדת זו קיבלה במהלך השנים את הכינוי הרווח בקרב כל אנ"ש - "קבוצה".

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

מסלול זה החל בשנת תשכ"ב בעקבות דרישה מצד הבחורים בתומכי תמימים כפר חב"ד לשהות במחיצת הרבי במשך שנה שלימה, ההנהלה סירבה לכך בתחילה, אולם לאחר שהציע הרבי שמספר בחורים מארצות הברית יבאו להחליף את הבחורים שיעזבו, בכדי לא להרוס את מבנה הישיבה, אישרה זאת ההנהלה והבחורים נסעו לשנה אצל הרבי וללמוד שם, ומאז נשאר כך הסדר[1].

שז"ר סיפר כי הרבי אמר לו שאחת מהמטרות בנסיעה ל"קבוצה" היא בכדי שיראו הבחורים כיצד מתנהגים בימים הטובים השונים אצל הרבי, ועל פי זה יתנהגו כל ימי חייהם, בכל מקום ומקום.

בעקבות הקמת מסגרת זו הופחה רוח חיים בקרב חסידי חב"ד בארץ הקודש, אם באמצעות מכתבים ששיגרו התלמידים למשפחותיהם ולחבריהם בישיבות, ואם בשובם של התלמידים בשנה שלאחר מכן לארץ הקודש.

לקראת שנת תש"נ הנהלת הישיבה ב770 ביקשו שכל בחור יחתום על מסמך עם רשימת דרישות שימלא במשך השנה[2].

היתר היציאה מהארץ[עריכה | עריכת קוד מקור]

במשך השנים, בעיקר הראשונות, דאג הרבי באופן אישי שהתמימים יקבלו "היתרי יציאה" משלטונות צה"ל בכדי לשהות ב"קבוצה"[3].

בשנת תשנ"ה לא סודרו היתרי יציאה לבחורים וכן הנהלת הישיבה ב-770 לא קיבלה את הבחורים מהארץ. קבוצה גדולה של בחורים נסעה בעקשנות למרות כל הקשיים, ורק לאחר חג הפסח סודר היתר יציאה לתלמידי הישיבה בכפר חב"ד שבאו ללמוד ב-770 בחלק האחרון של השנה.

לקראת שנת הקבוצה תשע"ב החלו מגעים עם צה"ל לאפשר לבחורים לצאת עם אישור[4].

בשנת תשע"ו היציאה אל הרבי הוסדרה בהסכם עם הצבא וכיום התמימים יכולים לטוס למשך שנה או שנתיים לקבוצה באישור מצה"ל.

הסכם זה עורר ביקורת רבה בקרב חלק מרבני חב"ד, בטענות על גיוס הבחורים וגם על כך שהישיבות מקבלות סכומי כסף עבור כל בוגר ישיבה שהתגייס לצה"ל בעקבות הסכם זה. בין הרבנים המתנגדים להסכם זה, הרב גדליהו אקסלרוד,[5] הרב טוביה בלוי,[6] הרב טוביה זילברשטרום ועוד.

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

שנת הלימודים[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנים הראשונות לקיום ה"קבוצה" שהו התמימים בחצרות קדשנו מחודש ניסן עד ניסן הבא אחריו. עם חזרתם של קבוצה תשל"ז-תשל"ח השתנה הסדר, והחל מקבוצה תשל"ט (ח"י מנחם אב תשל"ח - ז' מר חשוון תש"מ), החלו תלמידי ה"קבוצה" לשהות בחצרות קודשינו מחודש תשרי עד תשרי הבא אחריו[7].

כיום, שנת הלימודים באופן רשמי מתחילה מט"ו אלול ועד לז' בחשוון בשנת הלימודים שאחריה, כך שתלמידי שני המחזורים חופפים במשך תקופה של כחודש וחצי.

מקום הלימודים[עריכה | עריכת קוד מקור]

מקום הלימודים של תלמידי הקבוצה השתנה והתחלף במשך השנים. בתחילה למדו בחורי ה"קבוצה" ב-770, לאחר מכן עברו ללמוד בקומה התחתונה שבבניין ישיבת חובבי תורה קראון הייטס והיו באים ל-770 לתפילות עם הרבי. החל מכ"ז באדר תשנ"ב החלו להיות שעות לא קבועות לתפילות, ומאז ועד עצם היום הזה נשארו הבחורים ללמוד ב-770 בכדי להשתתף בכל התפילות.

בשנים האחרונות תיכנן ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי לבנות עוד קומה בתחתית 770 עבור תלמידי הקבוצה כדי שלא יופרעו עם המתפללים, אך תכנית זאת התעכבה עקב המשפט על הבניין.

מסגרת הלימודים[עריכה | עריכת קוד מקור]

מסגרת הלימודים בשנת ה'קבוצה' זהה למסגרת הלימודים בישיבה. הבחורים לומדים חסידות בבוקר, נגלה במשך היום ושוב חסידות בערב.

מידי שבוע מוסר ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי שיעור כללי לתמימים במסכת גמרא הנלמדת באותה שנה.

לאחר שנת הקבוצה, חוזרים חלק מחברי הקבוצה לארץ הקודש ומשמשים כשלוחים בישיבות, חלקם נשארים לשנים נוספות ללמוד אצל הרבי, וחלקם יוצאים לשליחות - לסייע בבתי חב"ד ברחבי העולם.

הנהלת הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

מסגרת ה"קבוצה" הינה תחת הנהלתה הרוחנית והגשמית של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770.

ועדת ההורים קבוצה תשפ"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקראת שנת הלימודים תשפ"ד הנהלת הישיבה החליטה לגבות שכר לימוד גבוה במיוחד, מה שעורר את הורי התלמידים העתידיים לפעול כדי להוריד את רף שכר הלימוד ויחד עם זאת לעשות הכל לרומם תנאי הקבוצה בגשמיות ורוחניות.

בתחילת חודש מנחם אב תשפ"ג הוקמה ועדת הורים המייצגים את התמימים מכל ישיבות חב"ד בארץ הקודש, ולאחר דיונים משותפים, נערכה פגישת תיאום עמדות מול מנהל הקבוצה הרב משה מאיר גלוכובסקי[8].

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]


תמונות תלמידי ה'קבוצה' ורבני הישיבה לפי שנים


הערות שוליים

  1. יוסף בלוי, אחת שאלתי, באתר "חייל בדור השביעי".
  2. תקנון 'קבוצה' תש"נ. על החתום: יעקב ז. קטן
  3. הרבי מבקש: היתר מיוחד ליציאת הבחורים לקבוצה
  4. בלעדי: הצבא יאשר נסיעה לשנת הקבוצה
  5. דיין בחב"ד מאשים: "רבנים קיבלו שלמונים"; באתר "כיכר השבת"
  6. הסכם עם צה"ל? "כמו לכתוב אין לנו חלק באלוקי ישראל"; באתר "כיכר השבת"
  7. כשנה נוספת התעכבו מספר בחורים שנשלחו לישיבה במגדל העמק בשליחותם במקום לנסוע ל"קבוצה", וכיוון שמאוד רצו לנסוע, הרבי אמר שיגיעו לתשרי (ולא לפסח). ר' אפרים וולף שאל את הרבי האם עדיף לעשות כך לכולם, והרבי השיבו שכן.
  8. מפגש ועדת הורים והרב גלוכובסקי,