ישיבת הבוכרים (קטנה)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבה הבוכרים הצעירה
אפיון ישיבה קטנה
תאריך יסוד אלול תשע"ו
מיקום כפר חב"ד
ראש הישיבה הרב יצחק אהרון אקסלרוד
משגיח ראשי הרב יוסף יצחק ארבוב

ישיבת הבוכרים הצעירה בראשות הרב יצחק אקסלרוד(מכונה גם: ישיבה קטנה כפר חב"ד או ישיבת הבוכרים הצעירה) היא ישיבה קטנה שהוקמה בר"ח אלול תשע"ו בעיר פתח תקווה על ידי הרב יצחק אהרן אקסלרוד העומד בראשה והועברה בשנת תשפ"א למתחם ישיבת הבוכרים שבכפר חב"ד. הישיבה מתאפיינת בגישה נינוחה יותר לתלמידים אך לא מתפשרת ברמה ובדרישות החסידיות מתלמידיה. מאז הישיבה עברה למתחם ישיבת הבוכרים הנמצאת בנשיאות הרבי, גם הישיבה הצעירה בראשות הרב אקסלרוד זכתה לנשיאות הרבי.

סמל הלוגו של הישיבה לצד הכיתוב: בראשות הרב יצחק אקסלרוד בנשיאות כ"ק אדמו"ר מה"מ שליט"א

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

התוועדות כללית בישיבה עם ראש הישיבה הרב אקסלרוד (תשפ"ג)

הישיבה הוקמה על ידי הרב יצחק אהרון אקסלרוד בתמיכתו של ר' אלון דביר מרמת אביב. במהלך השנה הראשונה להקמתה עזב ר' אלון דביר את ניהול הישיבה, ומתוך כך נקלעה לקשיים גשמיים. בחסדי ה' יצאה הישיבה מהמשבר ומאז היא גודלת בכמות ובאיכות.

ישיבה זו קמה במטרה לפעול בשיטה מיוחדת שבה תמימים חסידיים שקשה להם לשבת בשיעורים ארוכים יבואו אליה, הישיבה הותאמה לתלמידים אלו באמצעים שונים: מתחם גדול, מגרש ספורט, אוכל טוב, טיולים ומבצעים לרוב, שימת דגש על יחס אישי לכל בחור וכל שיעור בישיבה הינו כשלשת רבעי שעה בלבד.

בראשית שנת תשפ"א עקב עלויות גבוהות של שכירות במתחם הישיבה בפתח תקוה, עברה הישיבה למתחם ישיבת הבוכרים (אור שמחה) בכפר חב"ד שם היא ממשיכה להתנהל תחת הנהלה רוחנית נפרדת בראשות הרב אקסלרוד.

נכון לשנת תשפ"ד לומדים בישיבה כ-60 תמימים.

כינוס תורה בישיבה בהשתתפות הדיין החשוב הרב ירמיה מנחם כהן, המרא דאתרא הרב מאיר אשכנזי ורבני הישיבה (תשפ"ג)

בשנותיה הראשונות של הישיבה במשכנה בפתח תקווה, נקראה בשם תומכי תמימים[1] פתח תקווה. עם המעבר למתחם ישיבת הבוכרים אור שמחה, החליט ראש הישיבה שהישיבה תישא את השם 'ישיבה קטנה הבוכרים', לאור זאת שבזמנו כתבו לרבי סברא להוריד את השם 'ישיבת הבוכרים', והרבי ענה בפתק חריף ביותר שתוכנו[2]: "אפשר להוריד את השם ישיבת הבוכרים בתנאי שתורידו ביחד עם זה גם את השם שלי[3]". הישיבה מכונה גם 'ישיבה קטנה כפר חב"ד' ואף השם 'פתח תקווה' דבק בה והיא מכונה בו עדיין בפי תלמידיה ובוגריה.

הערות התמימים ואנ"ש[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשע"ט הוציאה הישיבה את הגליון הראשון של קובץ הערות התמימים ואנ"ש ראשון[4]. לרגל י"א ניסן תשפ"ב הוציאה הישיבה לאור את קובץ הערות במתכונת ייעודית על הלכות קריאת שמע[5], ובקשר לכ"ח סיון תשפ"ב יצא לאור קובץ הערות התמימים ואנ"ש השלישי[6].

צוות הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • ניהול גשמי - הרב ועלועל סלאוין והנהלת ישיבת הבוכרים (אור שמחה)
  • ר' זוהר דנסון - ראש חוג ידידי הישיבה ועומד לימינה לכל אורך הדרך

צוות רוחני[עריכה | עריכת קוד מקור]


צוות הישיבה בעבר[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • חידוש ישיבתי בעולם הישיבות החב"די, שבועון בית משיח כ"ד טבת תשפ"א עמוד 36

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. כסניף של ישיבת תומכי תמימים המרכזית באישור וברכת הנהלת הישיבה - ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי והמנהל הרוחני הרב שלמה זרחי
  2. מפי הרב מנחם מענדל גורביץ' (כפ"ח)
  3. בקשר לעובדה שהישיבה בנשיאות הרבי
  4. לקריאת והורדת הקובץ
  5. לקריאת והורדת הקובץ
  6. ישיבה קטנה כפר חב"ד: קובץ הערות שני בתוך שנה