משגיח

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המשגיח הבלתי נשכח בתומכי תמימים 770 הרב איצ'ה שפרינגר

משגיח או מנהל רוחני הוא איש האחראי על תלמידי הישיבה בתחומים הקשורים לישיבה ותלמידיה. בישיבות רבות המשגיח הוא דמות מרכזית והוא בעל השפעה רבה על עולמם הרוחני של התלמידים ועל דמותה של הישיבה.

היסטוריה[עריכה]

שלא כמו תפקיד ראש הישיבה, משרת המשגיח היא חדשה יחסית, וראשיתה בישיבות ליטא לפני כ-200 שנה. עד אז פעלו הישיבות במסגרת קהילתית, ואנשי הקהילה פיקחו על התלמידים; עם ניתוק הישיבות מן הקהילות, נוצר הצורך באדם מיוחד שימלא תפקיד זה. בנוסף לזאת, עלה הצורך במשרת המשגיח בשל הרוחות הזרות שחדרו לישיבות מן החברה הסובבת והשפיעו על התלמידים, בפרט רעיונות תנועת ההשכלה.

תפקיד המשגיח היה לפקח על התלמידים ועל התנהגותם, ולוודא שהם עומדים בדרישות המצופות מהם ומקדישים את זמנם ללימוד התורה כראוי. ביד המשגיח הייתה גם היכולת להפעיל סנקציות כנגד תלמידים שלא עמדו בחובותיהם, לרבות קנסות כספיים והרחקה מהישיבה. בין שאר משימותיו של המשגיח היו לעיתים קביעת סדרי הישיבה באולם הלימוד, הצמדת חברותות, פיקוח על הגעה לתפילת שחרית, שיחות אישיות עם התלמידים וכיוצא בזה.

בישיבות של תנועת המוסר בליטא ובעקבותיהן גם בשאר הישיבות התרחב תפקידו של המשגיח, והוא זה שעסק בחינוך התלמידים ובעיצוב עולמם הרוחני. המשגיח נשא דרשות ושיחות אשר שעסקו בעיצוב הנפש ובעבודת המוסר והתיקון המידות, ואשר הייתה להן השפעה רבה על התלמידים. במקרים הקיצוניים היה מעמד שיחותיו החינוכיות של המשגיח קרוב לזה של שיעורי ראש הישיבה בתלמוד, והתלמידים היו חוזרים עליהן ומפרסמים אותן בכתב.

המשגיח כיום[עריכה]

כיום, תפקידו של המשגיח, הוא לדאוג שתלמידי הישיבה יקיימו את סדרי הישיבה כראוי, ילמדו, ולא יעשו דברים שאינם ראויים.

ברוב הישיבות כיום יש משגיח ראשי[1], ובנוסף - עוד משגיחים על כל תחום בפני עצמו[דרושה הבהרה].

ראו גם[עריכה]

הערות שוליים

  1. משגיחים ראשיים מוכרים היום בחב"ד: הרב שלמה זלמן לבקיבקר, הרב ירון יחזקאל נאמן, הרב יעקב גולדשמיד, הרב יוסף יצחק בוטמן, הרב אליהו לנדא, הרב מנחם מענדל רוטמן, הרב ישראל יוסף הנדל, הרב מנחם מענדל גרונר הרב יונתן מנחם אנקווה. יש גם ישיבות בהם אין משגיח ראשי, אלא רק משגיח לכל תחום בפ"ע.