שלמה זרחי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלמה זרחי

הרב שלמה הכהן זרחי (יליד שנת תש"ז) הוא משפיע וחבר הנהלה בישיבת תומכי תמימים המרכזית - 770. מראשוני ומקימי ועד הנחות התמימים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במחנה העקורים פוקינג שבגרמניה בכ"ח שבט תש"ז, לאביו הרב אברהם מאיר זרחי ולאמו מרת לובא מיכלא בת ר' שלמה רסקין. הגיע יחד עם הוריו ואחיו לניו יורק בי"ד ניסן תשי"א.

לרגל הגיעו לגיל ארבע שנים והכנסתו לחיידר, קיבל אביו מכתב ברכה מיוחד וחריג מהרבי, בו בירך את בנו[1].

כבר בילדותו לקחו אביו להשתתף בהתוועדויות שהרבי קיים, ומאז הפעם הראשונה לא פספס אף התוועדות עם הרבי והיה נוכח מראשיתה של ההתוועדות ועד סופה. באחת מההתוועדויות בהן השתתף בילדותו פרץ בבכי, הרבי סימן לו להתקרב לכסאו והוא נשאר סמוך אל הרבי עד לסיום ההתוועדות.

בזמן לימודיו בישיבת תומכי תמימים בבדפורד, ניגש אל הרבי - כפי המנהג באותם שנים - בשעת ההתוועדות בשבת מברכים על מנת לדווח לרבי שיש לו יום הולדת בחודש הקרוב, ולהודיע מהם ההכנות הרוחניות שקיבל על עצמו. בפועל, כשניגש לרבי הוא החל להתבלבל ורק הצליח לומר שיש לו יום הולדת בקרוב. כמענה, הרבי בירך אותו ואמר: "שתאמר חסידות בשפה ברורה"[2]. ובשנים הבאות הורה הרבי שיצטרף לצוות החוזרים[3].

בשל כח הזכרון שניחן בו ובשל העובדה שזכה לאורך כל שנותיו להתחנך ולחיות בהווי החסידי שבחצר הרבי, נחשב הרב זרחי לאחד מגדולי מעתיקי השמועה בדור האחרון, ולבקי בתולדות החסידות בכלל ותולדות הדור השביעי בפרט.

בשנת תשכ"ו ייסד יחד עם הרב יהושע דוברבסקי ר' אפרים פיקרסקי ר' יהודה לייב שפירא ר' שלום בער לויטין ר' נתן וולף ור' אברהם יצחק ברוך גרליצקי את ועד הנחות התמימים.

משגיח ומשפיע[עריכה]

לאחר נישואיו עם רעייתו מרת חיה שרה בתו של הרב שניאור זלמן גאנזבורג ונכדת הרב יעקב ברוך קרסיק המשגיח בישיבה בליובאוויטש, בשנת תש"ל, נכנס ללמוד בכולל אברכים שע"י מזכירות הרבי, ובמקביל החל לעבוד כמשגיח בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770.

עם סיום שנת לימודיו בכולל ביקש מהרבי לצאת לשליחות, אך הרבי התנגד לרעיון והורה לו להישאר לעבוד בישיבה ולבקש מההנהלה שיוסיפו לו שעות עבודה. בשנת תשל"ב ניסה שוב לבקש מהרבי רשות לצאת לשליחות, כחלק מהתנופה של שנת השבעים וההכרזה של הרבי בנוגע לע"א מוסדות, אך הרבי שוב שלל את נסיעתו והורה לו להמשיך בתפקידו בישיבה ואמר "שליחות שלו ב-770 כמו שנסע לאוסטרליה"[4]. הרבי הסביר כי עבודתו בתומכי תמימים תיחשב שליחות באם יעבוד במסירות אמיתית[5].

זכה למספר קירובים מהרבי, כך למשל ארעה הזדמנות בה נשלח על ידי המזכיר הרב יהודה לייב גרונר להעביר דרכו שקית לביתו הפרטי של הרבי, וכשהגיע לביתו של הרבי, הגיח הרבי מבחוץ, פתח לו את דלתות הבית, והראה לו היכן להניח את החבילה. בהזדמנות אחרת פגשו הרבי בעת שמיהר למקוה, הוא היה אז ללא מלבושו העליון, הרבי העיר לו על כך: "כאן זה לא כפר חב"ד"[6].

כיום הינו משפיע ראשי וחבר הנהלה בישיבת תומכי תמימים - 770 ומנהל בפועל את החלק הרוחני של ה'קבוצה'.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • שלום מגידמן, ב'מאמר' של שבועות לפנות בוקר, הרגישו מתן תורה הרב זרחי בראיון לשבועון כפר חב"ד גליון 1860 (השלמת הריאיון בגיליון 1900)
  • שלום מגידמן, עטרת בעלה, שיחה עם הרב זרחי בשבועון כפר חב"ד גליון 1895.
  • כל חסיד ואברך הינו תמים לנצח. הרב שלמה זרחי בראיון לשבועון בית משיח מספר זכרונות משנים קדמוניות ומפרט הוראות הרבי לתמימים. בית משיח 1383

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. נדפס באגרות קודש חלק ד' אגרת תתנה.
  2. "השליח של הרבי" ל'תומכי תמימים' חגג 60 סי או אל סמליל.jpg
  3. בית משיח 1383
  4. 'וירא העם וינועו' - שבוע א', גליון בהוצאת ועד תלמידי התמימים, שבת פרשת ויקרא תשע"ד. (הקישור אינו פעיל, ט' באייר ה'תשפ"ד)
  5. שבועון בית משיח 1383
  6. מענדי קורטס, לפתע פתאום (מוסף חג הפסח של שבועון כפר חב"ד תשפ"ד), ע' 14.