ניו יורק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדמו"ר הריי"צ בירידתו מהספינה בנמל ניו יורק מלווה במשמר כבוד

העיר ניו יורק שוכנת במדינת ניו יורק בארצות הברית, והיא העיר המאוכלסת ביותר בארצות הברית, מתגוררים בה למעלה מ-8 מיליון תושבים. העיר מחולקת לחמשה רבעים: ברוקלין, ברונקס, קווינס, מנהטן וסטטן איילנד.

בשכונת קראון הייטס, ברובע ברוקלין שוכן מרכז חב"ד העולמי - 770.

בעיר מרכזי עסקים וממשל רבים. ברובע מנהטן שוכנים בין השאר בניין האו"ם, ארגון האומות המאוחדות, והבורסה לניירות ערך בוול סטריט, שהיא הבורסה המשפיעה ביותר בעולם.

ההיסטוריה חב"דית של העיר[עריכה]

עד שנת תר"צ[עריכה]

כבר בתקופת אדמו"ר מהר"ש מוצאים אנו חסידי חב"ד שמתגוררים בעיר, ובתי כנסיות בנוסח האריז"ל ואדמו"ר הזקן היו נפוצים בה לרוב. רוב החסידים נסעו מחמת קשיי הפרנסה שהיו ברוסיה באותו הזמן.

בתקופת אדמו"ר הריי"צ הם התאחדו בשם "אגודת חסידי חב"ד", שמרכזה היה בניו יורק שניהלה וריכזה את עניני חב"ד בארצות הברית.

בין החסידים הבולטים שהיו באותה תקופה אפשר לציין את: רבי אליהו ייאכיל סימפסון, רבי ישראל ג'ייקובסון ועוד רבים.

תר"צ הרבי הריי"צ מבקר בניו-יורק[עריכה]

בייום רביעי, "ג אלול תרפ"ט הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקור באמריקה, אוניית אדמו"ר הריי"צ עגנה בניו יורק, שם שהה בתחילת ביקורו, ומשם נסע גם בחזרה בתאריך כ"א תמוז תר"צ.

ת"ש - מרכז חסידות חב"ד עובר לניו-יורק[עריכה]

בט' אדר שני ת"ש, הגיע אדמו"ר הריי"צ לאמריקה לאחר שאירופה נכבשה על ידי הנאצים. בתחילה השתכן אדמו"ר הריי"צ במלון גריסטון, ומיד לאחר מכן הקים את ישיבת תומכי תמימים הראשונה באמריקה, ששוכנה בבית הכנסת עונג שבת.

לאחר מכן עבר להתגורר בביתו 770.

בכ"ח סיוון תש"א הגיע הרבי לאמריקה ומאז התחזקה עבודת הפצת המעיינות באמריקה בכלל, ובניו יורק בפרט.

קראון הייטס[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קראון הייטס

קראון הייטס (באנגלית: Crown Heights) היא שכונה ברובע ברוקלין בעיר ניו יורק. הרחוב הראשי של השכונה, איסטרן פארקווי (Eastern Parkway) ובו ממוקם 770 - מרכז חב"ד העולמי.

קראון הייטס הייתה בעבר אחד הריכוזים היהודיים הגדולים בניו יורק. פעלו בה מאות בתי כנסת, ישיבות ומוסדות יהודיים אחרים. גם חצרות רבות של אדמו"רים היו בשכונה. אולם בשנות השישים החלה נהירה של אפרו-אמריקאים רבים לשכונה, ובעקבות זאת עזבו אותה רוב היהודים. הרבי קבע עמדה חד משמעית נגד עזיבת השכונה, ועל פי הוראתו נשארו חסידי חב"ד בשכונה ולא עזבו אותה. כיום גרים בה כעשרים אלף מחסידי חב"ד. לצידם אוכלוסייה של כמאה וחמישים אלף אפרו-אמריקאים.

התייחסויות הרבי[עריכה]

לפני הבחירות לראשות העיר שהתקיימו בשנת תש"נ, הגיעו כמה מהתמודדים על התפקיד לחלוקת הדולרים. הרבי זי"ע שוחח איתם והעניק את ברכתו. הנה רשימת דברים מביקורו של אחד מהמתמודדים, בשם מר גולדין[1]: הרבי הצביע על סיכת כפתור שהייתה תחובה בדש חליפתו ואמר: "שמתי לב שזה . . " מר גולדין אמר "רבי, אם היה לי כפתור מיותר הייתי מביאו לרבי. אבל אין לי מיותר . . " על כך ענה לו הרבי: "אבל אם אתם מתמודדים בשביל ראשות העיר, חייב להיות לכם לפחות מאתיים אלף כאלו . .".

אביו של מר גולדין שהתלווה לביקור, הוריד בזריזות כפתור זהה שהיה נעוץ בחליפתו ואמר, שאם ברצון הרבי לקבלו - הוא יתן. הרבי לקח את הכפתור ואמר בחיוך: "תודה רבה. אבל אני לא מתמודד לראשות העיר".

בבחירות אלו נבחר דיוויד דינקינס. גם מר דינקינס הגיע אל הרבי טרם הבחירות פעמים, ולאחר בחירתו הגיע פעם נוספת. במהומות השחורים באלול תנש"א, ספג מר דינקינס ביקורת רבה על כך שלא עשה מספיק למען ההגנה על תושבי השכונה. כאשר הוא הגיע אל הרבי לחלוקת הדולרים, הרבי שוחח עימו על הצורך בשמירה והגנה על השכונה.

פגישת השלום בניו יורק[עריכה]

הרבי הסביר[2], מדוע פגישת השלום של מנהיגי המעצמות בדבר צמצום צריכת כלי נשק על דרך הייעוד "וכתתו חרבותם לאתים" הייתה דווקא בניו-יורק.

שלוחים ופעילות בעיר[עריכה]

ברחבי העיר ניו יורק פועלים עשרות שלוחים, המאוגדים תחת צא"ח סניף ניו יורק. חלק משמעותי בפעילות המבצעים והפצת המעיינות בעיר, נפעל על ידי תלמידי התמימים הפועלים מידי יום שישי ובשל"ה מידי יום רביעי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • עיר המלך - וידאו המספר על מהפכת השליחות שעוברת העיר כהכנה להתגלותו של הרבי מלך המשיח, הוקרן בבאנקעט כינוס השלוחים העולמי שהתקיים בבית חיינו - 770, שנת תשע"ב. קובץ וידאו

הערות שוליים

  1. כפי שרשם בזכרונו דברים שהרבי שליט"א אמר לו
  2. שיחת שבת פרשת משפטים תשנ"ב