מונסי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ברוך לשס

מונסי במחוז רוקלנד, עיר פרברים יפה בעמק ההדסון שבמדינת ניו יורק ממוקם 40 קילומטרים צפונית לעיר ניו יורק. נכון לשנת תשפ"ב מנה היישוב 36,254 תושבים. חלק ניכר מהם יהודים חרדים. בעיר משתכנות חצרות חסידיות רבות, החצר הגדולה בעיר היא ויז'ניץ מונסי.

קהילת חב"ד[עריכה]

לוח הזמנים בכניסה לבית הכנסת "קהל צמח צדק" במונסי

קהילת חב"ד במונסי ופרבריה היא הקהילה הגדולה ביותר במדינת ניו יורק של חסידי חב"ד אחרי קראון הייטס. הקהילה מונה מאות משפחות חב"ד. בין חסידי חב"ד הראשונים שגרו במונסי היה הרב שמחה וורנר והרב לייבל אסטער שפעלו רבות להפצת החסידות בקרב חסידי ויז'ניץ ועוד. הרב וורנר גם פתח תלמוד תורה חב"ד למשך כמה שנים, וכולל אברכים שפועל עד היום.

בית הכנסת צמח צדק חב"ד הוא הבית הכנסת המרכזי של חב"ד באיזור מונסי ופרבריה, הבית הכנסת שוכן בגבול צפון מונסי, רוב משפחות הקהילה של בית הכנסת צמח צדק הם תלמידים של הרב וויכנין שלמדו אצלו בישיבה במוריסטון[1].

רבנות[עריכה]

רבה הראשון של קהילת צמח צדק היה הרב חיים דוד נטע ויכנין (ששימש גם כראש ישיבת תפארת בחורים מאריסטאן). עד לפטירתו בשנת תשנ"ה בתשס"ג מלא את מקומו הרב שלום דוד גייסינסקי והרב שלמה בלומינג ,[2]. לאחר מכן הרב שוסטערמאן מילא את מקומו עד לשנת תשס"ז. אז מונה הרב ברוך לשס מסידני אוסטרליה לשמש כרב הראשי של קהילת חב"ד עד עצם היום הזה.

הרב זלמן לייב מרקוביץ' מתעסק בתחום החינוך של קהילת חב"ד מונסי.

מוסדות[עריכה]

בשנת תש"ס הובא הרב שוסטרמן מיוהנסבורג (ששהה אז בירושלים עקב קורס חינוך) לנהל את התלמוד תורה חב"ד בעיר.

קהילת חב"ד במונסי, הקימו שורה של מוסדות נוספים, בית ספר לבנות "בית חיה מושקא" ובה ספרייה מפוארת, ועוד. כמו כן הוקמה ישיבת מנחם מענדל מונסי, במסגרתה פועל גם מכון להוראה, בה לומדים כעשרה בחורים במחזור, הלומדים במכון בפיקוחו של המרא דאתרא הרב ברוך לשס, וראש הישיבה הרב מענדל פאלטער. אורך הלימודים כעשרה חודשים, והמכון פועל בתמיכת ר' ישראל שולמן, ור' אברהם היימן שלקחו חסות על תכנית הסמיכה. בשנת תשס"ז הובא מסידני אוסטרלי'ה הרב ברוך דוב לשס.

החל משנת תשס"ז החלו חסידי חב"ד רבים לעבור לעיר פומונה צפונה לעיר מונסי מאחר שהדיור במונסי התייקר במאוד לאור הביקוש הרב של חסידי ויז'ניץ, כיום מתגוררים בפומונה מאות משפחות של חסידי חב"ד, וכעשרה בתי כנסת חב"ד.

מוסדות[עריכה]

בשנת תש"ס הובא הרב ישראל שוסטרמן מיוהנסבורג (ששהה אז בירושלים עקב קורס חינוך) לבוא לפתוח תלמוד תורה חב"ד בעיר.

קהילת חב"ד במונסי, הקימו שורה של מוסדות נוספים, בית ספר לבנות "בית חיה מושקא" ובה ספרייה מפוארת, ועוד. כמו כן הוקמה ישיבת מנחם מענדל מונסי.

בתקופה מסוימת פעל גם מכון להוראה בפיקוחו של הרב ברוך לשס, וראש הישיבה הרב מענדל פאלטער. בתמיכת ר' ישראל שולמן, ור' אברהם היימן שלקחו חסות על תכנית הסמיכה.

מוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

קישורים[עריכה]

אתר חב"ד מונסי

הערות שוליים