ברוקלין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רובע ברוקלין (Brooklyn) הינו אחד מחמשת הרבעים[1] של העיר ניו יורק אשר במדינת ניו יורק, ארצות הברית, והינו הרובע המאוכלס ביותר בעיר, עם מספר תושבים של כ-2.6 מליון איש.

ברובע ברוקלין נמצא רוב בנין של בני ישראל - הריכוז החרדי הגדול בעולם, בשכונת בורו פארק ועוד שכונות.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרובע נוסד כעיר עצמאית על ידי תושבי הולנד שהיגרו לארצות הברית, וקראו לה על שם העיר 'ברוקלן' ההולנדית, ועם כיבושה האנגלי של 'חברת הודו המערבית ההולנדית' שייסדה את העיר, אוחדה יחד עם שש ערים סמוכות שנקראו בשם 'רובע קינגס' על שם מלך אנגליה צ'ארלס השני.

עם השנים, התפתחה ההתיישבות המקומית יחד עם המסחר והכלכלה, הערים והמושבות הסמוכות לה אוחדו תחת רשות מקומית אחת, והיא הפכה לעיר השלישית בגודלה בארצות הברית, ואחת המשפיעות ביותר על התרבות, המסחר והפוליטיקה בארצות הברית.

שכונותיה השונות של ברוקלין, שומרות ברובן עד היום על הצביון האתני של התושבים שהתגוררו בהן עוד לפני האיחוד עם רובע ברוקלין.

רובע ברוקלין מחולק ל-14 שכונות: קראון הייטס, איסט ניו יורק, בורו פארק, בדפורד, בנסונהרסט, סנסט פארק, דאונטאון ברוקלין, ברייטון ביץ', ברגן ביץ', מיל בייסין, קנארסי, בראונזוויל, ויליאמסבורג, ופלטבוש.

ההתיישבות החב"דית ברובע[עריכה | עריכת קוד מקור]

כשהגיע הרבי הריי"צ לאמריקה התיישב בהקדם בברוקלין בשכונת קראון הייטס, ואף שבהתחלה הייתה מחשבה שיתיישב במרכזי יהדות אחרים, ואף חגג את חג הפסח הראשון שלו מחוץ לקראון הייטס, התבטא שינהג על פי דברי הפסוק "בתוך עמי אנכי יושבת", ויקבע את מגוריו ברובע ברוקלין בו מרוכזים רוב יהודי ארצות הברית, על אף הקושי שבדבר[2]. בהמשך לאדמו"ר הריי"צ, גם הרבי הנהיג בברוקלין את נשיאותו, שהפכה לשם המזוהה עם חסידות חב"ד ופעולותיה ברחבי העולם.

בעקבות התיישבותו של הרבי ברובע, היגרו חסידי חב"ד רבים למקום, וסביב מוסדות חב"ד במקום והפעילות החב"דית באזור גדל מספרם של חסידי חב"ד המתגוררים ברובע ברוקלין, והוא עומד כיום על כ-5000 משפחות, שחלקם מתגוררות בשכונות הסמוכות לקראון הייטס ועוסקות בהפצת יהדות וחסידות.

כשביקר הרב מרדכי אליהו, אצל הרבי ואמר לרבי שכתוב בספרים שמשיח יבוא מהגליל, ענה לו הרבי[דרוש מקור: איפה?]: "לאף אחד לא תהיה קפידא אם משיח יבוא מברוקלין".

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]


הערות שוליים

  1. שאר רובעי העיר הינם: מנהטן (ניו יורק), קווינס, ברונקס, וסטטן איילנד.
  2. מפי השמועה.