יהושע דוברבסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהושע דובראווסקי
הרב יהושע בילדותו (יושב במרכז השורה הראשונה) שני שורות מעליו: עומד אביו הרב אליעזר ליפמאן

הרב יהושע (היישקע) דובראווסקי (תרפ"ח - כ"ט אייר תש"ע) היה סופר חב"די-אידי בולט בדור השביעי. שימש כחבר וועד הנהלת "קופת רבינו".

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בשנת תרפ"ח בעיירה נעוועל, לאביו הרב אליעזר ליפא דוברבסקי - שנפטר בהיות הרב יהושע נער בן 14.

בצעירותו התחנך בישיבות תומכי תמימים מחתרתיות בברית המועצות. כבחור צעיר יצאת את רוסיה ביציאת רוסיה תש"ו, והתיישב בפריז, שם נשא את רעייתו אסייא (אסנה דבורה), בתו של הרב אלכסנדר סנדר מנקין. לאחר שנים מספר התיישב בקראון הייטס, ועבד בבית הדפוס של האחים שולזינגער.

כישוריו המיוחדים בכתיבה ועריכה הביאו אותו לשותפות בהוצאת תורת הרבי. כך היה אחראי על סגנונם ועריכת של השיחות בלקוטי שיחות חלקים א-ד (ומאוחר יותר כמגיה סגנון של השיחות של החלקים מ-טו ואילך), וכן כעורך ומסגנן של הנחות רבות במסגרת ועד הנחות התמימים. על עריכת שיחה שלו כתב הרבי "מעולם לא ראיתי הנחה כזו". כמו כן עסק בכתיבה רציפה בביטון די אידישע היים.

כתב מדי שבוע מדור של "דבר תורה" בעיתון היידישיסטי פארוועטס. על אף היות עורכיו בעלי השקפה אנטי דתית, נהנו מכתיבתו המיוחדת שבה שזר את שיחות הרבי בצורה מרתקת, ונתנו להם פירסום.

עם הקמת אלגמיינר ז'ורנאל בשנת תשל"ב הצטרף למעגל הכותבים בעיתון ופירסם שם באופן קבוע מפרי עטו. בשנים האחרונות פורסמו יצירות אלו בלשון הקודש בשבועון בית משיח, בתרגומו של ר' אסף פרומר.

כתבותיו הרבות מהוות יצירה תוכנית וקלסית, שבה מצייר הן את חיי היהודים בעבר, והן את דרך המחשבה של היהודים כעת בארצות הברית.

בשנת תשנ"ו צורף לועד הנהלת קופת רבינו.

החזיק קופת גמ"ח עזרה לחתנים וכלות.

בהוראת הרבי החל בכתיבת הסדרה אלה תולדות פרץ - על תולדותיו של המשפיע ר' פרץ מוצ'קין. סידרה זו תורגמה לעברית בשבועון בית משיח, ויצאה לאור בספר.

נפטר לאחר מחלה קשה בכ"ט אייר תש"ע.

כעבור שנה התקיים ערב זיכרון במוזאון צבאות השם חלק מהמשתתפים: הרב יהודה לייב גרונר, הרב שלום יעקב חזן. ונאמו המרא דאתרא הרב אהרון יעקב שוויי והרב משה יהודה קוטלרסקי.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

ספרו[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • אברהם רייניץ, הרבי: "על דובראווסקי אפשר לסמוך", קישור לשבועון בית משיח בתוך שבועון בית משיח גיליון 742
  • אי, היישקע! אי־אי־אי־י־י, היישקע!!! - א. אברהם משרטט קווים ליצירות הספרותיות החסידיות של הרב דובראווסקי - קישור לשבועון בית משיח בתוך שבועון בית משיח גיליון 742
  • והיו מספרים מוסף בית משיח לחג הפסח תשפ"ד, עמ' 24-29.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

מאמריו של הרב דובראווסקי בנושאים:[עריכה | עריכת קוד מקור]


הערות שוליים