קליפורניה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קליפורניה היא מדינה בחוף המערבי של ארצות הברית, הנחשבת לאחת ממעצמות הפעילות החב"דית בה פועלים למעלה ממאתיים מרכזים חב"דיים העומדים בקשר רציף עם למעלה מחמישים אחוז מיהודי המדינה.

לפעילות החב"דית במדינה נודעת חשיבות רבה, בשל היוזמות המקוריות הרבות שהחלו בקליפורניה וחוקו לאחר מכן על ידי מרכזי חב"ד נוספים בכל רחבי העולם.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הזמר אברהם פריד מנגן את ניגון חב"ד לברכת כהנים במעמד ה'טלטון' שנערך לטובת מרכז חב"ד בקליפורניה

השליח הראשון שפעל בשליחות רבותינו נשיאינו בחוף המערבי, היה השד"ר הנודע הרב שמואל דוד רייטשיק שנשלח עוד על ידי אדמו"ר הריי"צ, וכן הרב שניאור זלמן בזפלוב שכיהן ברוסיה כסגנו של אדמו"ר הריי"צ וכשהגיע לקליפורניה ייסד את בית הכנסת החב"די בעיר ס. פרנסיסקו.

בשנת תשכ"ה שלח הרבי את הרב ברוך שלמה אליהו קונין לפעול להפצת היהדות והחסידות בקליפורניה, דבר שהביא לתנופה משמעותית בפעילות החב"דית במדינה.

תוך זמן קצר הוקם על ידי הרב קונין בית ציבורי מיוחד שהוקדש לריכוז הפעילות החב"דית בעיר לוס אנג'לס. הקמת בית זה היה יוזמה ראשונית מסוגה, והוא קיבל את השם בית חב"ד - שלאחר מכן נפוץ בכל רחבי העולם והפך לאחד מסמלי ההיכר של חסידות חב"ד[1].

בשנת תש"ל הייתה אחת מתוך ארבעת המוקדים שהצטרפו לשידור הראשון מהתוועדות הרבי שהועבר על ידי מרכז שידורי חב"ד. בשנת תשל"א הוקם בית חב"ד בקמפוס של אוניברסיטת UCLA, דבר שהיווה פריצת דרך בפעילות עם סטודנטים יהודיים באוניברסיטאות.

כאשר הודיע הרבי בהתוועדות יום הולדתו ה-70 בי"א ניסן תשל"ב על פתיחת 70 מוסדות חב"דיים חדשים במהלך השנה הקרובה, לקח על עצמו הרב קונין להקים עשרה מרכזים חב"דיים בקליפורניה.

באותה שנה הצטרף לפעילות החב"דית במדינה הרב נפתלי אסטולין שנשלח על ידי הרבי לפעול עם יוצאי ברית המועצות.

בשנת תשל"ח הועברה לבעלות חב"דית ישיבת 'אור אלחנן' הליטאית שנוסדה על ידי בנו של הגאון ר' אלחנן וסרמן, והיא קיבלה את השם 'אור אלחנן - חב"ד', והרבי שלח לישיבה קבוצת שלוחים ואף נשא בפניהם דברי ברכה לפני יציאתם לשליחות[2]. כיום עומד בראש הישיבה הרב עזרא שוחט.

בשנת תש"מ נשרף מבנה בית חב"ד, והאסון הכבד גבה מחיר של שלושה נפשות מבאי בית חב"ד שמתו בשריפה. זמן קצר לאחר מכן התקבל מענה מהרבי בצירוף המחאה על סך 18,000$ עבור בניית בית חב"ד חילופי תחת זה שנשרף, תוך שהרבי מציין כי: "לאחר שריפה מתעשרים".

כאשר עלתה ההצעה לבנות את הבנין החדש בדוגמת 770, היו שצידדו לשלילה, והרב קונין שאל את הרבי באמצעות הרבנית חיה מושקא וקיבל מענה ש"יש שביעות רצון גדולה מכך שיש לשלמה (קונין) חיבה לביתו של אבא", ובעקבות מענה זה החלו עבודות הבניה של בית חב"ד בדוגמת 770, ובכך היה זה הבנין הראשון בעולם שהוקם בדוגמת 770, כשלאחרי הוקמו מבנים נוספים דוגמת 770 כפר חב"ד ועוד.

בנין זה מהווה כיום את הסניף המרכזי של פעילות חב"ד בקליפורניה, וממוקמים בו משרדי הפעילות הראשיים, ישיבה ומכון סמיכה, וכן מתקיימים בו תוכניות יהדות לסטודנטים מאונברסיטת UCLA.

פעילות בית חב"ד מקיימת מדי שנה דינר התרמה בשם 'חב"ד טלטון' ומביאה אליו זמרים ישראליים מוכרים. האירוע מתקיים באמצעות שידור חי ברשת המקומית של קליפורניה ונאספים בו תרומות במשך כל שעות האירוע.

שלוחי הרבי במדינה[עריכה | עריכת קוד מקור]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • א. גור אריה, ‏עושים היסטוריה בערי החוף של קליפורניה, שבועון בית משיח, גיליון 213 עמוד 24-29 (תשנ"ט) קישור לשבועון בית משיח

הערות שוליים

  1. קדם לזה הקמת 'בית ליובאוויטש' בלונדון שנקנה בשנת תשי"ח, אך לא נפוץ כמו הבית חב"ד.
  2. נדפס בלקוטי שיחות חלק י"ד עמוד 336.


מדינות ארצות הברית
אוהיו · אוקלהומה · אורגון · איווה · איידהו · אילינוי · אינדיאנה · אלבמה · אלסקה · אריזונה · ארקנסו · ג'ורג'יה · דלאוור · דקוטה הדרומית · דקוטה הצפונית · הוואי · וושינגטון · ויומינג · ויסקונסין · וירג'יניה · וירג'יניה המערבית · ורמונט · טנסי · טקסס · יוטה · לואיזיאנה · מונטנה · מיזורי · מיין · מינסוטה · מיסיסיפי · מישיגן · מסצ'וסטס · מרילנד · נבדה · נברסקה · ניו ג'רזי · ניו המפשייר · ניו יורק · ניו מקסיקו · פלורידה · פנסילבניה · קולורדו · קונטיקט · קליפורניה · קנזס · קנטקי · קרוליינה הדרומית · קרוליינה הצפונית · רוד איילנד