סמל חבדפדיה.png

הידעת? חב"דפדיה משמשת כמקור מידע על חסידות חב"ד בקורסים אקדמאים ובכתבות בתקשורת,
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

שלום יעקב חזן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלום יעקב חזן נואם בהתוועדות ב-770

הרב שלום יעקב חזן (יליד שנת תשי"ח, 1958), הוא חבר מערכת אוצר החסידים של הוצאת קה"ת, חבר מערכת שבועון בית משיח וחבר הוועדה הרוחנית של חב"ד אינפו ובעבר גם של חב"דפדיה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בי"ח אייר תשי"ח לאביו הרב אהרון חזן ואמו נחמה לאה, בעיר מוסקבה. שם בהדרכת הוריו שמר על דרך היהדות והחסידות במסירות נפש.

הרב חזן במבצע תפילין למבקר ב770

בבחרותו עלה לארץ הקודש ולמד בישיבות תומכי תמימים, ומשם המשיך לארצות הברית. לאחר נישואיו עם רעייתו בת הרב חיים ישראל שפרלין, נסע בשנת תשמ"ג לשליחות בעיר רסיפה שבברזיל והיה הראשון שניהל בית חב"ד במקום. הקים שם בית כנסת ומקווה. בתפקיד זה כיהן עד שנת תנש"א.

הרב חזן משמש כחבר במערכת אוצר החסידים - קה"ת, חוקר דברי ימי החסידות והיסטוריון. במסגרת תפקידיו ערך ספרים רבים.

בנוסף לזאת, משמש כעורך הראשי של שבועון בית משיח וחבר בועדה הרוחנית של חב"דפדיה.

בעבר כיהן כספרן בספריית אגו"ח. במהלך עבודתו בתחום הספרות והעיתונות, חשף את ארכיונו של אדמו"ר הריי"צ שניצל מהנאצים והתגלגל לארכיונו של הצבא הרוסי, בו אלפי מאמרים, אגרות קודש, מסמכים, מכתבים, תמונות, חפצים ועוד הקשורים לאדמו"רי וחסידי חב"ד. החומר הרב שנחשף התפרסם רובו ככולו לראשונה מעל גליונות בית משיח ולאחר מכן אף יצאו לאור מספר ספרים שכללו את האגרות, המאמרים ועוד. במסגרת זו יצאו לאור בין היתר: ספר המאמרים תרס"ג - חלק ב', ספר המאמרים ליקוט ג', אגרות קודש אדמו"ר הריי"צ - חלק ט"ו -ט"ז, דברי ימי הרבנית רבקה, רשימת ענינים וסיפורים (מסבו של הרבי).

הרב חזן בקראון הייטס והינו מהמתפללים הקבועים ב770 ומהקהילה במקום.

חשיפות[עריכה]

כמה מהחשיפות שלו שהתפרסמו בשבועון בית משיח:

ספרים בעריכתו[עריכה]

כחלק מתפקידו כעורך שותף במערכת אוצר החסידים, ערך ספרים רבים מתורתם של רבותינו נשיאינו. להלן צוינו הספרים שערך בעצמו ללא סיוע:

בנוסף ערך מחדש את כל 'שלשלת היחס' והוסיף עוד מאות פרטים לרבותינו נשיאינו, ע"פ מסמכים ומקורות שנתגלו מאז. השלשלת נדפסה בקובץ היום יום (בהוצאת קה"ת) בשנת תש"פ ואילך.

משפחתו[עריכה]

חתניו
  • הרב משה שארף.
  • הרב לוי יצחק רביסקי.
  • הרב ישעיה הלוי שגלוב.
בניו
  • הת' חיים ישראל חזן.
  • הת' לוי יצחק חזן.

קישורים חיצוניים[עריכה]

טורים פרי עטו