סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

מוסקבה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מברשת לפסח.png ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: דרוש עריכה ד-ח-ו-פ-ה-! - היסטוריית קהילת חב"ד במקום, הקהילה החב"דית כיום, בתי חב"ד ומוסדות חב"ד הנמצאים שם, סיקור קטן על העיר, התייחסות מרבותינו נשיאינו.. ועוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בית כנסת מרינה רושצה במוסקבה (אב תשע"א)

מוסקבה היא עיר הבירה של רוסיה שבה שוכן הקרמלין - בניין הממשלה של רוסיה. היו שנים בהם היה אסור ליהודים לגור במוסקבה. במשך שנים רבות הייתה בה קהילה חב"דית גדולה. וכיום פועלים בה עשרות שלוחים, ובה נמצאים המשרדים המרכזיים של הארגונים המסייעים לשלוחי חב"ד בחבר העמים. רבותינו נשיאינו, ביקרו בעיר באופן תדיר, בכדי לפעול למען הכלל.

קהילת חב"ד בעיר[עריכה]

הקהילה החב"דית במוסקבה החלה להתפתח לאחר המהפיכה הקומוניסטית. ובמשך למעלה מעשרים שנה, גרו בה חסידי חב"ד רבים, ולהם בית הכנסת "מרינא רושצ'א" (קרי: 'רושא', ברוסית: марина роша).

בשנות הקומוניזם הוקם במוסקבה ארגון חשאי בשם 'אחים' במטרה לסייע לתמימים שלמדו, והגשת סיוע גשמי למשפחות שראש המשפחה נאסר על ידי הקומוניסטים בגין היותו שומר מצוות.

בימי מלחמת העולם השנייה, נמלטו רבים מהחסידים מהעיר, בגלל ההפגזות. ולאחר המלחמה התיישבו בה קבוצה של חסידים.

בשנים הבאות, חסידי חב"ד פעלו סביב בית הכנסת 'מרינא רושצ'א', אשר שכן במבנה עץ דו קומתי, בסמטה קטנה בשכונת 'מרינה רושצ'א'.

כיום השליח הראשי בעיר הוא הרב שלמה דובער פנחס לאזר שמכהן כרבה הראשי של רוסיה.

בעיר פועלים עשרות שלוחי הרבי, ובעשרות מוסדות, לומדים תלמידים רבים.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]


ערים ועיירות ברוסיה
מחוז סמולנסק - ליובאוויטש · וליז' · רודניא · חסלביץ'מחוז בריאנסק - פוצ'פ · נובוזיבקוב · סטרדובמחוז רוסטובמחוז מוסקבה - מלחובקהמחוז לנינגרדמחוז פסקוב - אופוצק · נוולמחוז וורונז'מחוז קוסטרומהמחוז סבטרופול - קיסלובודסקמחוז קורסק
עיירות בבלארוסעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

‏‏