שלום דובער לוין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלום דובער לוין
שלום דבער לוין.jpg
לידה תש"ח
תפקידים נוספים ספרן בספריית אגו"ח
רבותיו כ"ק אדמו"ר שליט"א

הרב שלום דובער הלוי לוין (מכונה ר' בער'ל; יליד שנת תש"ח (1948)) הוא הספרן הראשי בספרית ליובאוויטש ועורך ספרים רבים בהוצאת קה"ת. חבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד העולמית ואגודת חסידי חב"ד בחבר העמים.

תולדות חיים[עריכה]

הרב לוין במהלך עבודת איסוף החומר לצורך העדויות במשפט הספרים לצד הספרן הרב יצחק שרגא פייביש וילהלם

הרב לוין נולד בשנת תש"ח בפריז לאחר שהמשפחה ברחה מרוסיה. כבנו ר' ישראל יהודה לוין ונכד הרב מאיר גורקוב. בשנת תש"ט עלה עם הוריו לישראל והיו מהתושבים הראשונים בכפר חב"ד. בשנת ה'תשכ"א החל ללמוד בישיבות תומכי תמימים בישראל[1], ובחורף ה'תשכ"ד נסע לניו יורק ללמוד בישיבת תומכי תמימים שם[2].

בצעירותו התייתם מאימו.

התחתן עם רעייתו מיכלא לבית ר' יואל איידלמן בן הרב אריה דוב איידלמן.

בחודש מנחם אב תשל"ו החל הרב לוין לעבוד בריכוז חידושי רבותינו נשיאנו וחסידי חב"ד בתורת הנגלה ובעריכת הקובץ יגדיל תורה, בתחילה במסגרת לימודיו בכולל אברכים שעל ידי מזכירות הרבי ולאחר מכן מטעם המרכז לענייני חינוך.

בד בבד, החל בחורף תשל"ח בעריכת קטלוג לספריית המרכז לענייני חינוך - אוסף הרבי.

בקיץ תש"מ נתבקש להיות ספרן גם בספריית אגודת חסידי חב"ד - אוסף אדמו"ר הריי"צ, אלא שהרבי התנגד למינוי וביקש שלא לערב בין שתי הספריות[3].

בחורף תש"מ החל לעבוד בעריכת סדרת אגרות קודש של רבותינו נשיאנו.

בשנת תשמ"ה עסק על פי בקשת הרבי, כספרן וכחוקר ההיסטוריה החב"דית, בהכנת החומר לתביעת אגו"ח במשפט הספרים. עם סיום המשפט, בה' טבת תשמ"ז, אוחדו ספריות אגודת חסידי חב"ד והמרכז לענייני חינוך והרב לוין מונה לספרן ראשי בספריה המאוחדת של ספריות אדמו"ר הריי"צ והרבי.

למחרת פורים תשמ"ז קיבל הוראה מהרבי שהועברה על ידי המזכירות להתחיל להתעסק בהדפסת אגרות קודש של הרבי כשבא' ניסן אותה השנה יצא לאור החלק הראשון ובי"ג אלול תשנ"ג יצא לאור הכרך האחרון בעריכתו (כרך כ"א) כשלאחריו מסר את אחריות הפרויקט לרב שלום יעקב חזן (בהמשך, חזר הרב לוין לעסוק בעריכת סדרת ה"אגרות קודש" של הרבי שיוצאים לאור בהוצאת קה"ת, או השתתף בעריכה) [4]. הרב לוין ערך את כרכי "אגרות קודש" של אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי, אדמו"ר הצמח צדק, אדמו"ר מהר"ש אדמו"ר הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ. כמו כן, ערך את המהדורה החדשה של שו"ע אדמו"ר הזקן.

בחודש טבת תשמ"ח נשלח על ידי הרבי (יחד עם הרבנים ניסן מינדל ושלמה קונין) לחפש אחר ספרי רבותינו נשיאנו שברוסיה (אוסף שניאורסון), במסגרת הביקור איתר הרב לוין את מיקום האוסף. מספר ימים לפני כ"ב שבט תשמ"ח חזר לארצות הברית. בכסלו תנש"א נסע בפעם השניה (ביחד עם הרבנים שלמה קונין, יצחק קוגן ויוסף יצחק אהרונוב) לנסות לחלץ את האוסף. ברוסיה שהה (בהפסקות) עד שנת תשנ"ד. במסגרת שהותו שם היה לחבר בהנהלת אגודת חסידי חב"ד ברוסיה. לאחר חזרתו לניו יורק ממשיך לפעול בדרכים דיפלומטיות להחזרת הספרים לספריית הרבי.

חיבוריו[עריכה]

הרב לוין מחבר ספרים רבים ורובם קשורים בתולדות ותורת רבותינו נשיאינו.

"יומן השליחות המיוחדת" בעריכתו

משפחתו[עריכה]

בניו

לקריאה נוספת[עריכה]

  • האוצר החדש, סקירה על ספרו שולחן ערוך הלכות שבת מתוך סדרת 'דברי שלום', שבועון כפר חב"ד 1920 עמוד 57

קישורים חיצוניים[עריכה]

ספריו[עריכה]

את חלק מספריו אפשר להוריד בשלימות בערכו באתר המכלול

וידאו[עריכה]

הערות שוליים

  1. עבודת הקודש, מהדורת תשפ"ג, עמ' שיז.
  2. עבודת הקודש, מהדורת תשפ"ג, עמ' רצט.
  3. תיאור הפרשה בהרחבה בעדותו של הרב לוין עצמו - משפט הספרים - דידן נצח (חוברת) עמ' ה', וראה גם עבודת הקודש אצל הרבי מליובאוויטש ע' קכח.
  4. על ההבדל בין שתי מהדורות האג"ק, ראו בערך "אגרות קודש (אדמו"ר שליט"א)" הערה 5.
  5. סקירה על הספר במהדורה החדשה קישור לאתר אנ"ש (אנגלית)