JEM

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף Jem)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל החברה

חברת jem (ראשי תיבות של Jewish Educational Media, בתרגום לעברית: מדיה חינוכית יהודית), הינה אחת מחברות המדיה החב"דיות המובילות, אשר פועלת תחת המרכז לעניני חינוך, ומפיקה לאורך כל השנה מגזין וידאו שבועי, ותכניות צפיה מיוחדות ומרשימות. הדיסקים היוצאים לאור על ידי החברה, ידועים ברמת העריכה הגבוהה שלהם, ובהשקעה הרבה ותשומת הלב המרובה לכל פרט ופרט.

רקע ויסוד הארגון

הרב מאניס פרידמן בעבודתו כמתרגם בזמן אמת בתרגום סימולטני התוועדות של הרבי בחדר הפעילות של חברת JEM (ששידרה את ההתוועדויות)
הרב אלקנה שמוטקין, מנכ"ל jem

כבר מראשית נשיאותו של הרבי נעשו פעולות רבים לתיעוד ההתוועדויות ושיחותיו של הרבי. שיחותיו של הרבי שנאמרו בימות החול הוקלטו ותועדו. בשנת תש"ל בי' שבט הגדול הוקמה החברה WLCC על ידי הרב חיים ברוך הלברשטם על ידה הוקמו מוקדים ברחבי העולם אליהם היו משודרים שיחותיו של הרבי בשידור טלפוני. בנוסף לכך, חלקים מתפילותיו והתוועדויותיו של הרבי הוסרטו לעיתים על ידי עיתונאים שונים. הפעם הראשונה בה הוסרטה התוועדות שלימה הייתה בי"ט כסלו תשל"א, אז הוצב מסריט על ידי המזכיר הרב חיים יהודה קרינסקי.

בשנת תש"מ, הוסרטו חלקים מהתוועדות י' שבט על ידי אנשי הטלוויזיה האמריקאית, שעמדו בקשר עם הרב חיים יהודה קרינסקי מתוקף תפקידו כדובר המרכז לעניני חינוך, והוא מצידו שלח את בנו ר' הלל דוד קרינסקי לסייע להם. ר' הלל דוד שמר את התשדיר הסופי, ורצה להכניס אותה לרבי באמצעות אביו, אך הרבי ביקש שאף הוא עצמו יכנס, ולאחר מכן שאל אותו האם עושה משהו כדי לסייע יותר בענין.

הדברים התחברו לו עם רעיון שהוצע לו מוקדם יותר על ידי אחד מידידיו לדאוג לשידור התוועדויותיו של הרבי בזמן אמת למוקדי הקהילות החב"דיות.

ההתוועדות הראשונה ששודרה הייתה בו' תשרי תשמ"א אולם היא שודרה למקום אחד בלבד בארצות הברית עצמה ללוס אנג'לס שבקליפורניה. אומנם כבר בהתוועדות המרכזית הבאה (י"ט כסלו) כבר שודרה בכל רחבי ארצות הברית. בי"א ניסן תשמ"ב שודרה ההתוועדות לראשונה לאנגליה אולם עקב העלות הגבוהה השידור הופסק לאחר שלש שעות כשהרבי באמצע ההתוועדות. שנה לאחר מכן בי"א ניסן תשמ"ג שודרה לראשונה ההתוועדות גם לארץ ישראל במוקדים שונים, (בניני האומה ב ירושלים, ובכפר חב"ד ושנים לאחר מכן גם בנחלת הר חב"ד ובחיפה). בשנת תשמ"ח הפסיק הרבי להתוועד בימות החול ומני אז פסקו גם השידורים. אולם אלו חזרו בשנת תש"נ בעת ה"חנוכה לייוו" - כינוס ילדים בינלאומי בשידור-חי, בה נראו וראו זה את זה כל המוקדים מרחבי העולם (770, ירושלים, מוסקבה, אוסטרליה, פריז, דרום אפריקה ועוד) בו זמנית.

עם התרחבות הפעילות והשידורים הקים הרב קרינסקי בשיתוף עם גיסו הרב יוסף ברוך פרידמן את חברת JEM, ובשנת תשנ"ו הצטרף לפעילות החברה הרב אלקנה שמוטקין, שתוך שנים ספורות פיתח את פעילות החברה בתחומים רבים והתמנה למנהל החברה.

למטרות פעילות החברה הוקצתה משרד בבניין המשרדים הסמוך ל770 בה הוקם אולפן, מרכזיית טלפונים, ומשרד. כיום החברה עוסקת באיסוף שימור ותיעוד של כל המדיה הקיימת מהרבי, עובדים בה כארבעים אנשים במשרה מלאה, והיא נמצאת תחת הנהלת המרכז לעניני חינוך, ומפיצה בקרב קהלים רחבים את תורתו ומשנתו של הרבי[1].

המערכת ממוקמת כיום בשכונת קראון הייטס, בראש הסניף בארץ ישראל עומד הרב זושא וולף.

מגזין שבועי

תמונת המגזין בגירסתו האנגלית
ערך מורחב – תורת חיים (מגזין וידאו)

הפרוייקט המרכזי של החברה, הינו הפקה קבועה של תוכנית וידאו שבועית בשם "תורת חיים" (באנגלית:Living Torah), המחולקת למספר חלקים:

 • עיקרה של התוכנית, הוא קטע משיחת קודש של הרבי באורך של כמה דקות, הקשור עם פרשת השבוע או עם אירועים הקשורים עם התאריך בלוח העברי, בעל לקח מעשי לחיי היום-יום.
 • עין בעין - מפגשים פרטיים של אישים שונים במעמד חלוקת הדולרים הקבועה מידי יום ראשון, או בהזדמנויות דומות כגון יחידות לחברי קרן הפיתוח של מחנה ישראל וכדומה. מפגשים אלו יוצרים פסיפס אנושי של אנשים מכל קצות הקשת, החל מרבנים, אנשי ממשל, תורמים, ו'עמך ישראל', העוברים לפני הרבי לקבלת עצה וברכה.
 • רגע מיוחד - קטע וידאו מאירועים מיוחדים במחיצת הרבי, כגון כינוסי ילדים, תפילות, תהלוכת ל"ג בעומר, עידוד השירה ועוד.
 • מפגשים אישיים - ראיון אישי עם אישים חשובים מכל רחבי העולם, המספרים בהתפעמות גלויה על היכרותם עם הרבי, על ראייתו הרחבה, ועל המופתים המתגלגלים מתחת לשולחן[2].

לאחר הגהה קפדנית ורמת גימור גבוהה, התכניות נאגדות יחד בתקליטור DVD חודשי, נמכרות בחנויות יודאיקה בכל רחבי העולם, ונשלחות בדואר לאלפי מנויים קבועים. התכניות מתורגמות לחמש שפות באמצעות כתוביות על המסך.

העורך הראשי של התוכנית הוא המנכ"ל של החברה, הרב אלקנה שמוטקין, ותחתיו עובדים עשרות עורכים ובעלי מקצוע.

הפרוייקט החל בשנת תשס"א. נכון לשנת תש"פ, יצאו במסגרת התוכנית למעלה מ-400 דיסקים, הכוללים כ-1200 תוכניות שבועיות.

לרגל י' שבט תש"פ, החלה החברה בהפקה חדשה, ובה מדי שבוע יוצא מגזין וידאו הנשלח באימייל[3] בה החברה מגישה את התייחסותו של הרבי על נושאים / עם אישים שונים. בחודשים הראשונים של התוכנית, נתנה החברה אפשרות לצפות בה באתר החברה. פרוייקט זה תוכנן במקור למשך שנה בלבד, לרגל שנת השבעים לנשיאותו של הרבי, אך נכון להיום הוא ממשיך במתכונת זו.

וכן עלה כל הדיסקים שיצאו לאור על ידי החברה לאתר מיוחד שהוקם לצורך כך כתחליף לדיסקים השבועיים שנשלחו בדואר מידי חודש.

התוכנית מתורגמת ל-6 שפות שונות, ומופצת ברחבי העולם.

פרוייקטים

שימור הארכיונים

בנוסף להפקות הוידאו, החברה לקחה על עצמה כמטרה וכערך עליון לשמר את ארכיון התמונות האודיו והוידאו של חסידות חב"ד בכלל, והתוועדויותיו של הרבי בפרט.

לצורך כך, רכשה החברה את ארכיון צילומי הוידאו של ר' חיים ברוך הלברשטאםwlcc)[4], וחלק[5] מצילומי התמונות של ר' לוי יצחק פריידין, ושל ר' יוסי מלמד.

מלאכת השימור החלה בשנת תשס"ז[6], ובשנת תש"ע, קיבלה החברה בתרומה את ארכיון ההקלטות של הרב יוסי גולדשטיין.

עלות השימור והשחזור של החומר, והעברתו מחומרים מתכלים אל ארכיוני המחשב ברמה האיכותית הגבוהה ביותר, נערכת במאות אלפי דולרים. לכן, בשנת תשס"ח, פנתה החברה אל כלל חסידי חב"ד ברחבי תבל, לעזור במימון ההוצאות הרבות הכרוכות בכך, כאשר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש מגבה את קריאתם, ומורה כי ניתן להשתמש לצורך כך בכספי מעשרות.

המפגש שלי

עלון המזמין את אנ"ש ברחבי תבל להצטרף לפרוייקט

עם חלוף השנים והתעכבותה של הגאולה האמיתית והשלימה, נוצר צורך לשמר את זיכרונותיהם האישיים של הדור המבוגר של חסידי חב"ד, שזכו בעצמם ליחידויות ולאפיזודות אישיות עם הרבי - דברים שעל-דרך הרוב אינם מתועדים מכלי ראשון.

לצורך כך, הוקם אגף מיוחד בראשות הרב יחיאל קייגען, המפקח על עשרות צוותי ראיון וצילום, המסתובבים בכל רחבי העולם, ומראיינים מאות אנשים, בהם רבנים, אישי ממשל, אנשי עסקים, חסידים ועוד.

עד היום נאספו במסגרת הפרוייקט אלפי שעות של צילום איכותי וכ-1400 ראיונות, המתעד במיהמנות מירבית עדויות אישיות מכלי ראשון, השופכים אור על ריבוי פרטים עלומים בתולדות ליובאוויטש, ופותחים צוהר נוסף לפועלו העצום של הרבי.

חלק מהשימוש בראיונות אלו, הוא לצורך המדור 'מפגשים אישיים' שבמגזין השבועי 'תורת חיים' שהחברה מפיקה, כמו גם בהפקות נוספות כגון 'אמונה ובטחון', 'שנים ראשונות' ועוד.

אפליקציית אשרינו

בין השאר, החברה פתחה גם אפליקציה מיוחדת בשם "אשרינו", בו יש אוסף מיוחד של כל ההקלטות של הרבי שהגיעו לידי החברה, בצורה מסודרת, מחולקים לפי תאריכים. הארכיון כולל בין השאר גם התוועדויות רבות ויחידויות שהוקלטו. חלק מההקלטות עובדו מחדש ומובאים בצבע שונה.

מזמן לזמן מוציאים צוות אשרינו רשימות השמעה של הקלטות מהתוועדויות הרבי. בשנת תשע"ט הוציאו רשימת השמעה בשם "אשרינו מגילה" בה נלקטו כל ביאורי הרבי על מגילת אסתר באופן מסודר לפי סדר הפסוקים.

הארכיון החי

לחברה גם ארכיון נדיר של עשרות אלפי תמונות של הרבי, אותן החברה סרקה בצורה איכותית ביותר, עם תוכנת חיפוש לפי תאריכים ולפי נושאים.

הארכיון חנמי, אבל במרכזה של כל תמונה מופיע סמל החברה, ניתנת אפשרות לקנות את התמונה, ואז היא מתקבלת ללא הסמל.

מדי פעם משחררת החברה גלריה של כמה מאות תמונות חדשות, שסריקתן הושלמה.

הפקות נוספות

במשך השנים הפיקה החברה עוד הרבה הפקות מיוחדות, שיצאו לאור:

 • שנים ראשונות - סדרת תיעוד ייחודית, המנסה לשרטט קווים לפועלו ולאורח חייו הצנוע של הרבי בשנותיו הצעירות, קודם שהוכתר בכתר השביעי של שושלת חסידות חב"ד, והסתיר את גדולתו בתורה ובחסידות בצניעות מופלגה. הוידאו מורכב בעיקר מראיונות עם אישים שנפגשו עם הרבי במהלך שנים אלו, ומתמונות נדירות שהגיעו לידינו. הסדרה כוללת ארבעה חלקים, ומתורגמת לשש שפות[7].
 • רגישות - האכפתיות של הרבי ותשומת הלב ל"דברים הקטנים". 'רגישות' מציג את הסיפורים הפשוטים, אך המדהימים, של אלה שחשו באכפתיות ובתשומת לב לצרכים הקטנים ביותר שלהם מצידו של הרבי.
 • Joy (שמחה) - קטעי שיחות מהרבי על מעלתה וחשיבותה של השמחה, בצירוף קטעי וידאו בהם נצפים חסידים במהלך ריקודים ושירה שמחה.
 • אמריקה אינה שונה - קטעי וידאו תיעודיים מאדמו"ר הריי"צ.
 • פארבריינגענ'ס - סדרה הכוללת עשרות התוועדויות באורך מלא עם כיתוביות ותרגומים. ההתוועדויות יוצאות בעיקר לקראת ימי חג ומועד.
 • ארץ ישראל - קטעי שיחות מהרבי בדבר חשיבותה ומעלתה של ארץ ישראל.
 • אמונה ובטחון - סדרת ראיונות אישיים עם בכירי ממשל בארץ-הקודש, שזכו לקבל הדרכות מפורטות מהרבי בנוגע לתחום עבודתם בהנהגת המדינה ובמערכה הצבאית.
 • דידן נצח - וידאו המקיף המגולל את פרשיית גניבת הספרים מספריית ליובאוויטש, המאמצים המשפטיים והכספיים להשבתם של הספרים, ועד לסיומו המוצלח של הסיפור, בניצחון משפטי מלא ובחזרתם של הספרים לספרייה בה' טבת תשמ"ז.
 • ברכת החמה - תיעוד מעמד ברכת החמה במחיצת הרבי בשנת תשמ"א (מאורע המתרחש אחת ל-28 שנה).
 • תשרי עם הרבי - הפקה איכותית המעבירה את התחושות ואת הרגעים המיוחדים בחודש תשרי אצל הרבי, החל מהתרת נדרים, ברכת הבנים, ימי השמחה בחג הסוכות, ועוד. ב' חלקים.
 • תפילה עם הרבי - וידאו באורך מלא מתפילתו של הרבי לפני העמוד, בו ניתן לראות את הנהגותיו הקדושות, וממש 'להתפלל עם הרבי'.
 • הפסוקים שלי - ילדי ישראל מכריזים לפני הרבי את י"ב הפסוקים, בכינוסי ילדים, ובמהלך תהלוכות ל"ג בעומר.
 • הרבי שלי - ספר מיוחד שיצא באנגלית ובעברית, ובו תמלולים של ארבעים ושניים אישים חשובים המספרים על הקשר שלהם עם הרבי, האישים המרואיינים בספר מגוונים מאוד, וכוללים רבנים, אישי ציבור, מנהלי מוסדות ובעלי תפקידים בכירים.

התוועדויות של הרבי

במשך השנים הוציאה החברה דיסקים של התוועדויות שלמות עם הרבי, והם נמכרו בצורה בודדת על ידי החברה. החברה הוציאה גם כמה סרטי וידאו מראלי לילדים עם הרבי. וכיום ניתן לצפות בכל הווידאוים באתר המיוחד על ידי קניית מנוי.

הוצאה לאור

בשנת תשע"ג החלה החברה להפיץ מידי שבוע עלון באנגלית בו התפרסם ראיון וידאו משוכתב מתוך פרוייקט המפגש שלי, בו מופיע סיפור אישי עם הרבי מכלי ראשון מפי בעל המעשה עצמו. בשנת תשע"ה החלה הפצת העלון גם בשפה העברית[8].

בעלון זה מופיע גם מדור 'השבוע לפני' בו מופיעים ציוני דרך (בלתי ידועים כ"כ) בהיסטוריה החב"דית שאירעו בתאריכים החלים בימי השבוע החופפים למועד פרסום העלון. לקראת חודש תשרי ה'תשע"ז הפיקה החברה ספר מקיף בשפה האנגלית אודות חודש תשרי אצל הרבי.

בשנת תשע"ז הוציאה את הספר (באנגלית) "שנים ראשונות" (early years) בו מתועד כל הנעשה עם הרבי במהלך השנים הראשונות שקודם הנשיאות, תרס"ב - תרפ"ט, אלו השנים הפחות מפורסמות וידועות, זאת בעיקר ממצד העובדה שהרבי לא היה בשנים אלו באזור מרכז החסידות. הספר מבוסס על מידע מוכח וחומר מחקרי כגון מסמכים, מכתבים תמונות וכדומה. בשנת תשפ"א יצא לאור הספר במהדורתו בשפה העברית, בה תוקנו דברים רבים ונוספו עשרות תמונות נדירות. במסגרת הספר מתוכנן חלק נוסף שידבר על השנים הבאות של הרבי. הספר נכתב ע"י הרב ברוך אוברלנדר והרב אלקנה שמוטקין, ונערך בידי הרב לוי גרייזמן.

צוות המכון

הנהלה
צוות התרגום

ביקורת

יש המבקרים את פעילות חברת jem, בכך שהחברה משמיטה במכוון ובאופן עקבי את קטעי הוידאו בהם נראה הרבי מעודד את שירת החסידים "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד", וכן קטעי שיחות (החל מסוף שנות המ"מים ובמיוחד משנות תנש"א ותשנ"ב) בנושאי בשורת הגאולה וחייו הנצחיים של מלך המשיח[9].

אחת הטענות נגד החברה היא שבהפקות שלה ישנם השמטות מכוונות, שנועדו 'לייפות' כביכול את הרבי, באמצעות הסרת קטעים בהם נראה הרבי משתעל חוזר על מילה וכיוצא בזה[10] והיות וכל תנועה ותנועה של הרבי הינה קודש קדשים[11], יש להביט על כל תנועה של הרבי כעל פעולה מכוונת וקדושה. מנגד, הרב חיים ברוך הלברשטאם מספר שהרבי הורה לו להשמיט שיעולים מהקלטת יחידות עם הרב מנשה הקטן שהכניס לרבי[דרוש מקור], כך שהחברה פועלת על פי הוראת הרבי, כמו כן ובמיוחד טוענת החברה היא שתכנית הוידאו נועדה להפצה גם בקרב אנשים שאינם נמנים על חסידי חב"ד ופרסום קטעי וידאו שכאלו עלול לפגום ביחס הקהל הרחב לתדמיתו של הרבי.

חברת jem תובעת מאתרים - הכוללים את האתר יוטיוב - להשמיט סרטוני וידאו על הרבי, הכוללים חומרים שנרכשו על-ידם, תביעה שמצליחה בידם לפעמים[12], וכן פנו לבית משפט בנושא[13]. בנוסף, הם פנו לבית דין רבני חב"ד בתביעה כנגד מכון לראות את מלכנו שיאסור עליו לפרסם קטעי וידאו של הרבי[דרוש מקור] - צעדים שעוררו ביקורת מצד הקהל על כך שהדבר נוגד למוטו של החברה שמטרתה הינה הפצת דמותו של הרבי. לעומת זאת עלה טיעון נגדי, שההכנסות של החברה נמוכות מכדי שיאפשרו לתת לאחרים להפיץ חומרים שהם עבדו עליהם - ללא תשלום[דרוש מקור].

יש המבקרים[14] גם בנוגע לתכנית תורת חיים, שמופיעים בה נשים בתכנית שמיועדת גם לגברים - דבר שאינו תואם את ההלכה.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. תחיינו גליון 4, "פני מלך חיים" עמודים 40-48.
 2. פרוייקט זה החל בשנת תשס"ו, והחליף את המדור הקודם בו הוקרן מידי שבוע קטע וידאו ממקום מסויים ברחבי הגלובוס, בו צופים בקביעות במגזין.
 3. ולא בדואר כפי שהיה עד אז.
 4. ר' חיים ברוך צילם בקביעות את כל חלוקות הדולרים של הרבי.
 5. רבי דרייב – שלכל אחד יהיה גישה לרבי.
 6. דיווח באתר col.
 7. אודות המחקר המדוקדק שקדם להוצאה לאור, ראו ארבעה נכנסו לפרדס שבועון כפר חב"ד 1905 עמוד 41.
 8. הפצת העלון בארץ היא על ידי ארגון צעירי אגודת חב"ד.
 9. ראה דוגמה באתר
 10. לדוגמה, באחת התוכניות התפרסם קטע וידאו בו מנגן הרבי את הניגון 'צמאה לך נפשי' כשהשניות בהם הרבי משתעל, כפי שנראה בהסרטה המקורית - הושמטו. דוגמה נוספת: בוידאו מחלוקת דולרים הידועה בו שואל כתב ה-cnn את הרבי "מה המסר שלך לעולם" - השמיטו ב-jem את המילים הראשונות "אני הדפסתי", ובוידאו שבעריכתם תשובת הרבי מתחילה במילים "זה הודפס בכל העיתונים".
 11. ראה לוח היום-יום י"ד טבת: "תנועת צדיק ומכל שכן ראיה או שמיעת קול - צריך לפעול שלא יישכח לעד". וראה עוד בערך שריקה.
 12. תמונות של התביעה ביוטיוב.
 13. תביעת חברת ג'ם בערכאות את אחד המוסדות.
 14. הקרנת וידאו נשים בבית הכנסת / מה דעתכם?