הזאל הקטן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי בתפילה במקומו הקבוע בפינת הזאל הקטן
התוועדות כיום בזאל הקטן

הזאל (אולם[1]) הקטן הוא כינוי לבית הכנסת שבקומת הכניסה של 770.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

במקום זה נערכה חנוכת הבית של בית הכנסת 770 בכ"א אלול תש"א. בהשתתפות אדמו"ר הריי"צ שאמר מאמר ד"ה "על שלושה דברים העולם עומד".

המקום שימש בתחילה כבית הכנסת המרכזי ב-770, אולם לאחר הרחבת מרתף הבנין והכשרתו לבית כנסת רחב יותר ("הזאל הגדול"), נשאר המקום כבית הכנסת המישני ומהווה חדר לימודים של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770.

קבלת הנשיאות של הרבי באופן רשמי, בהתוועדות י' בשבט תשי"א, הייתה בחדר זה וכן שאר התפילות וההתוועדויות של הרבי נערכו שם. לאחר בניית "הזאל הגדול" עבר הרבי להתוועד ולהתפלל בשבתות וחגים ב"זאל הגדול", אך עד לשנת תשמ"ט המשיך הרבי להתפלל את תפילות ימות החול ב"זאל הקטן" ולעיתים נדירות אף התוועד שם[2]. בשנת תשמ"ד החלו לערוך את היחידויות כלליות ב"זאל הקטן" וכן את פגישת הרבי עם חברי קרן לפיתוח מחנה ישראל. עד היום מתקיים במקום זה מעמד ברכת התמימים בערב יום הכיפורים.

בימי החול בשנים בהם התפלל הרבי בזאל הקטן את תפילות מנחה וערבית, היה הרבי יושב בפינה הצפונית מזרחית סמוך לדלת הכניסה. בימים שני וחמישי היה הרבי משתתף גם בקריאת התורה שהתקיימה, והחל משנות המ"מים הסכים הרבי שיעמידו לו בשעה זו סטנדר קטן על השולחן. בשבתות וימים טובים נהג הרבי לשבת במקום סמוך לדלת שעוברת לחדר שני של הזאל הקטן[3].

כאשר עבר מניין התפילה המרכזי אל הזאל הגדול, הרבי החל להתפלל שם את תפילות השבתות, הימים טובים והצומות, בעוד שאת התפילות בימי החול ובמוצאי שבת המשיך הרבי להתפלל בזאל הקטן. משנות תשמ"ט-תש"נ כל התפילות עברו (למעט ערב ומוצאי שבת - שלאחמ"כ גם הם עברו עקב הצפיפות) לזאל הגדול.

שינויים והרחבות[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תש"נ פתחו בקיר במערבי של ה'זאל הקטן' דלת מיוחדת לחצר הסוכה. דלת זו נפתחה בעקבות בקשת מנהל הישיבה הרב דוד רסקין מהרב חדקוב, לאחר שמעמד 'חלוקת דולרים' הלך והתרחב וקהל הבאים אל הרבי למעמד זה מדי יום ראשון הלך וגדל, וכיון שלצורך מעבר מסודר של קהל האלפים נסגר מבוא הבית בשעות שהרבי חילק את הדולרים, והמעברים בהם היו רגילים לעבור תלמידי הישיבה, היו חסומים במאות האנשים שהמתינו בתור. במקום זה באמצע הקיר היה חלון קטן, ומאז קבועה במקומו דלת נוספת[4].

כיום[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיום מתקיימים מדי פעם בזאל התוועדויות ושיעורים מיוחדים, ותמימים הרוצים מקום שקט בכדי להעמיק יותר בלמידה ולהתרכז בעבודת ה' יושבים ולומדים במקום.

בנוסף, מדי שנה בערב יום הכיפורים, הרבי מברך בזאל הקטן את התמימים ב"ברכת התמימים". מספר פעמים בשנה, הרבי מתפלל בזאל הקטן (כגון שהזאל הגדול סגור לנקיונות לפסח וכד').

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]


הערות שוליים