סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

הזאל הקטן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף זאל הקטן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי מלך המשיח בתפילה במקומו הקבוע בפינת הזאל הקטן
התוועדות כיום בזאל הקטן

הזאל (אולם[1]) הקטן הוא כינוי לבית הכנסת הקטן שבקומת הכניסה של 770.

היסטוריה[עריכה]

במקום זה נערכה החנוכת הבית של בית הכנסת 770 בכ"א אלול תש"א. בהשתתפות כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ שאמר מאמר ד"ה "על שלושה דברים העולם עומד".

המקום שימש בתחילה כבית הכנסת המרכזי ב-770, אולם לאחר הרחבת מרתף הבנין והכשרתו לבית כנסת רחב יותר ("הזאל הגדול"), נשאר המקום כבית הכנסת המישני ומהווה חדר לימודים של ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770.

קבלת הנשיאות של הרבי באופן רשמי, בהתוועדות י' בשבט תשי"א, הייתה בחדר זה וכן שאר התפילות וההתוועדויות של הרבי נערכו שם. לאחר בניית "הזאל הגדול" עבר הרבי להתוועד ולהתפלל בשבתות וחגים ב"זאל הגדול", אך עד לשנת תשמ"ט המשיך הרבי להתפלל את תפילות ימות החול ב"זאל הקטן" ולעיתים נדירות אף התוועד שם[2]. בשנת תשמ"ד החלו לערוך את היחידויות כלליות ב"זאל הקטן" וכן את פגישת הרבי עם חברי קרן לפיתוח מחנה ישראל. עד היום מתקיים במקום זה מעמד ברכת התמימים בערב יום הכיפורים.

בימי החול בשנים בהם התפלל הרבי בזאל הקטן את תפילות מנחה וערבית, היה הרבי יושב בפינה הצפונית מזרחית סמוך לדלת הכניסה. בימים שני וחמישי היה הרבי משתתף גם בקריאת התורה שהתקיימה, והחל משנות המ"מים הסכים הרבי שיעמידו לו בשעה זו סטנדר קטן על השולחן. בשבתות וימים טובים נהג הרבי לשבת במקום סמוך לדלת שעוברת לחדר שני של הזאל הקטן.

כאשר עבר מניין התפילה המרכזי אל הזאל הגדול, הרבי החל להתפלל שם את תפילות השבתות, הימים טובים והצומות, בעוד שאת התפילות בימי החול ובמוצאי שבת המשיך הרבי להתפלל בזאל הקטן.

שינויים והרחבות[עריכה]

בשנת תש"נ פתחו בקיר במערבי של ה'זאל הקטן' דלת מיוחדת לחצר הסוכה. דלת זו נפתחה בעקבות בקשה מיוחדת של מנהל הישיבה הרב דוד רסקין מהרב חדקוב, לאחר שמעמד 'חלוקת דולרים' הלך והתרחב וקהל הבאים אל הרבי למעמד זה מדי יום ראשון הלך וגדל, וכיון שלצורך מעבר מסודר של קהל האלפים נסגר מבוא הבית בשעות שהרבי חילק את הדולרים, ומה גם שהמעברים בהם היו רגילים לעבור תלמידי הישיבה, היו חסומים במאות האנשים שהמתינו בתור. במקום זה באמצע הקיר היה חלון קטן, ומאז קבועה במקומו דלת נוספת[3].

כיום[עריכה]

כיום מתקיימים מדי פעם בזאל התוועדויות ושיעורים מיוחדים, ותמימים הרוצים מקום שקט בכדי להעמיק יותר בלמידה ולהתרכז בעבודת ה' יושבים ולומדים במקום.

בנוסף, מדי שנה בערב יום הכיפורים, הרבי מברך בזאל הקטן את התמימים ב"ברכת התמימים".

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים