סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

בערל לאזאר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב בערל לאזאר
הרב לאזאר.png
רבה הראשי של רוסיה
מקום פעילות רוסיה
תפקידים נוספים שליח הרבי הראשי למדינות חבר העמים
הרב לאזאר בנאום

הרב שלמה דובער פנחס לאזאר (מכונה בקיצור ר' בֶּערְל, יליד שנת תשכ"ד, 1964) הוא שליח הרבי, ורבה הראשי של רוסיה.

תולדות חיים[עריכה]

הרב לאזאר נולד במילאנו שבאיטליה, לאביו הרב משה לאזאר ולאמו העניא יהודית, אביו נשלח על ידי הרבי.

בשנת תשל"ח החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוריסטון. ואחר תקופה קצרה עבר לישיבת תומכי תמימים 770 אותה סיים עם סמיכה לדיינות. בשנת תשמ"ח ביקר ברוסיה לראשונה מטעם עזרת אחים. בשנת תש"נ קיבל את ברכתו של הרבי ונשלח כשליח הרבי למוסקבה לחדש את החיים היהודיים בעיר כולה, הוא התמנה לרב בית הכנסת החב"די ההיסטורי במרינה רושצ'ה. בשנת תשנ"ג נבחר ליו"ר איחוד הרבנים של מדינות חבר העמים והתחיל בפעילות הקמת קהילות יהודיות מחדש. בשנת תשנ"ד מונה כחבר חלקי באגודת חסידי חב"ד בחבר העמים. בשנת תשנ"ט רבני חב"ד הקימו את איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה ובחרו ברב לאזאר לרבו הראשי. בשנת תשנ"ט האיגוד מנה 67 קהילות ובשנת תשס"א האיגוד מנה כבר 189 קהילות ב-170 ערים.

בשנת תש"ס נבחר על ידי איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה לרבה של רוסיה. הרב לאזאר בתמיכתו של לוי לבייב הקימו בקהילות הגדולות בתי ספר ומכללות של "אור אבנר" לבנים ובנות יהודיים. כמו כן ביוזמתו של הרב לאזאר הוקמו בערים הגדולות ישיבות "תומכי תמימים". ארגון אור אבנר, מחזיק בנוסף עשרות בתי תמחוי ותומך בפעילות חסד.

בתחילת שנת תשס"ט, בעת המשבר הכלכלי העולמי, בשעה שגבירים ותומכים רבים, ובתוכם ר' לוי לבייב, צמצמו את היקף תרומתם, הרב לאזר יחד עם ר' דוד מונדשיין מהנהלת אור אבנר לקחו על עצמם את גיוס הכספים עבור שלוחי הרבי ברוסיה, ובמדינות נוספות בחבר העמים.

בעת מגיפת הקורונה בשנת תש"פ יזם פעולות רחבות היקף לחיזוק אחדות החסידים, שכללו התוועדויות ליליות ארוכות עם חסידים בעלי מגוון דיעות, תיאום וגישור בין שלוחים ועסקנים, ועוד. במסגרת פעולותיו העניק בצעד חריג ראיון לשבועון בית משיח, והדף את הביקורת בתוקף, כשהוא מתעקש שמחלוקת רעיונית ואידיאולוגית לא אמורה לגרום לפירוד בין חסידים. בעקבות פעולותיו אלו נבחר בשנת תשפ"א על ידי חב"ד אינפו כאחד מעשרת 'אנשי השנה'[1].

יחסיו הציבוריים[עריכה]

עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

לרב לאזאר יחסים טובים עם נציגי השלטון, והוא זוכה לביקורים תכופים במוסדותיו של נציגי הממשל הבכירים וכן מתארח אצל נציגי ממשל לעיתים תכופות. לחלק מהאוליגרכים היהודיים הנאמנים לשלטון יש קשר אליו. בעזרת לב לבייב, קשר קשרים קרובים עם נשיא רוסיה בעבר וגם בהווה ולדימיר פוטין, ב-תשס"ז הוא נפגש עם יורשו של פוטין דמיטרי מדבדב.

בשנים תשס"ו ו-תשס"ז היה לאזאר חבר במושב הראשון של הלשכה הציבורית של רוסיה, גוף ממשלתי הממונה על ידי הנשיא, שמטרתו לבחון את החקיקה ודרכי פעולות הממשלה בסובייקטים הפדרליים המרכיבים את הפדרציה הרוסית. בשנת תשס"ח מונה מחדש כחבר בלשכה, שתקופת כהונת חבריה שנתיים.

בשנת תשע"ד, לקראת יום הולדתו החמישים, קיבל מברק ברכה ייחודי מאת נשיא רוסיה מר ולדימיר פוטין בו בירך אותו על פועלו למען יהדות רוסיה[2].

בחודש אב אותה שנה, קיבל הרב לאזאר מהנשיא פוטין אות כבוד על תרומתו למען רוסיה[3].

מארש דידן נצח[עריכה]

בעקבות משפט הספרים המפורסם, שהחל בחודש תמוז תשמ"ה ונוגן לאורך שנת תשמ"ו עד לה' טבת תשמ"ז, אז הוכרז הניצחון על ידי השופטים. הרכיבו החסידים את המילים "דידן נצח" על ניגון חב"די, שבו תנועה של נצחון, הניגון היה מקובל והיה מושר פעמים בהתוועדויות אצל הרבי (לדוגמה פורים תשל"א בסיום השיחה השביעית), ובמהלך המשפט חיבר הרב בערל לאזאר[דרוש מקור] את המילים דידן נצח למנגינה.

משפחתו[עריכה]

לרב לזר ישנם 14 ילדים.

  • בנו, הרב יחזקאל לאזר - שליח הרבי בקרים
  • בנו, הרב מנחם מענדל לאזר - שליח הרבי בקרסנודר
  • בנו, הרב שלום לאזר - שליח הרבי בסוצ'י
  • בנו ר' ישראל אריה לייב לאזאר - שליח נמרץ במוסקבה
  • חתנו, הרב אייזיק רוזנפלד, מנהל בית חב"ד לצעירים במוסקבה
  • חתנו, הרב משה לרמן - ראש ישיבת תומכי תמימים מוסקבה (קטנה), מוסקבה
  • חתנו, הרב מנחם מענדל ווילנסקי
  • חתנו, ר' ברוך נפתלי וילהלם

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים