בערל לאזאר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב בערל לאזאר
רבה הראשי של רוסיה
לידה ח' סיון תשכ"ד
מקום פעילות רוסיה
תפקידים נוספים שליח הרבי הראשי למדינות חבר העמים
הרב לאזאר בנאום

הרב שלמה דובער פנחס לאזאר (מכונה בקיצור ר' בֶּערְל, יליד שנת תשכ"ד, 1964) הינו שליח הרבי, ומשמש כרבה הראשי של רוסיה מטעם איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב לאזאר נולד בח' סיון תשכ"ד במילאנו שבאיטליה, לאביו הרב משה לאזאר ולאמו העניא יהודית, אביו נשלח על ידי הרבי.

בשנת תשל"ח החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוריסטון. ואחר תקופה קצרה עבר לישיבת תומכי תמימים 770 אותה סיים עם סמיכה לדיינות.

בשנת תשמ"ח ביקר ברוסיה לראשונה מטעם עזרת אחים[1].

בהגיעו לגיל נישואין, התחתן בחודש סיון תשמ"ט עם רעייתו מרת חנה[2] בת החסיד הרב יחזקאל דרן.

בשנת תש"נ - שלהי השלטון הקומוניסטי - קיבל את ברכתו של הרבי ונשלח כשליח הרבי למוסקבה לחדש את החיים היהודיים בעיר כולה, הוא התמנה לרב בית הכנסת החב"די ההיסטורי במרינה רושצ'ה. בשנת תשנ"ג נבחר ליו"ר איחוד הרבנים של מדינות חבר העמים והתחיל בפעילות הקמת קהילות יהודיות מחדש. בשנת תשנ"ד מונה כחבר חלקי [דרושה הבהרה] באגודת חסידי חב"ד בחבר העמים. בשנים אלו הצטרף לארגון אור אבנר והיה ממנהליו. בשנת תשנ"ט רבני חב"ד הקימו את איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה ובחרו ברב לאזאר לרבו הראשי. בשנת תשנ"ט האיגוד מנה 67 קהילות ובשנת תשס"א האיגוד מנה כבר 189 קהילות ב-170 ערים.

בשנת תש"ס נבחר על ידי איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה לרבה של רוסיה. הרב לאזאר בתמיכתו של לוי לבייב הקימו בקהילות הגדולות בתי ספר ומכללות של "אור אבנר" לבנים ובנות יהודיים. כמו כן ביוזמתו של הרב לאזאר הוקמו בערים הגדולות ישיבות "תומכי תמימים". ארגון אור אבנר, מחזיק בנוסף עשרות בתי תמחוי ותומך בפעילות חסד.

בתחילת שנת תשס"ט, בעת המשבר הכלכלי העולמי, בשעה שגבירים ותומכים רבים, ובתוכם ר' לוי לבייב, צמצמו את היקף תרומתם, הרב לאזאר יחד עם ר' דוד מונדשיין מהנהלת אור אבנר לקחו על עצמם את גיוס הכספים עבור שלוחי הרבי ברוסיה, ובמדינות נוספות בחבר העמים.

בעת מגיפת הקורונה בשנת תש"פ יזם פעולות רחבות היקף לחיזוק אחדות החסידים, שכללו התוועדויות ליליות ארוכות עם חסידים בעלי מגוון דיעות, תיאום וגישור בין שלוחים ועסקנים, ועוד. במסגרת פעולותיו העניק בצעד חריג ראיון לשבועון בית משיח, והדף את הביקורת בתוקף, כשהוא מתעקש שמחלוקת רעיונית ואידיאולוגית לא אמורה לגרום לפירוד בין חסידים. בעקבות פעולותיו אלו נבחר בשנת תשפ"א על ידי חב"ד אינפו כאחד מעשרת 'אנשי השנה'[3].

מדי שבת וחג, מוסר הרב שיעורים ציבוריים למאות המתפללים בבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה", וזאת בנוסף לשיעורי תורה קבועים בתורה, הלכה וחסידות, הנמסרים בעיקר בשפה הרוסית, לקהלים מגוונים. אישיותו המיוחדת והיקפי הפעילות הציבורים שלו, הקנו לו שם עולמי והרב ניצב כמו במזרח הרבנים המפורסמים והגדולים בעולם.

יחסיו הציבוריים[עריכה | עריכת קוד מקור]

עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

לרב לאזאר יחסים טובים עם נציגי השלטון, והוא זוכה לביקורים תכופים במוסדותיו של נציגי הממשל הבכירים וכן מתארח אצל נציגי ממשל לעיתים תכופות. לחלק מהאוליגרכים היהודיים הנאמנים לשלטון יש קשר אליו. בעזרת לב לבייב, קשר קשרים קרובים עם נשיא רוסיה בעבר וגם בהווה ולדימיר פוטין , ב-תשס"ז הוא נפגש עם יורשו של פוטין דמיטרי מדבדב.

בשנים תשס"ו ו-תשס"ז היה לאזאר חבר במושב הראשון של הלשכה הציבורית של רוסיה, גוף ממשלתי הממונה על ידי הנשיא, שמטרתו לבחון את החקיקה ודרכי פעולות הממשלה בסובייקטים הפדרליים המרכיבים את הפדרציה הרוסית. בשנת תשס"ח מונה מחדש כחבר בלשכה, שתקופת כהונת חבריה שנתיים.

בשנת תשע"ד, לקראת יום הולדתו החמישים, קיבל מברק ברכה ייחודי מאת נשיא רוסיה מר ולדימיר פוטין בו בירך אותו על פועלו למען יהדות רוסיה[4].

בחודש אב אותה שנה, מהנשיא פוטין אות כבוד על תרומתו למען רוסיה[5].

מארש דידן נצח[עריכה | עריכת קוד מקור]

בעקבות משפט הספרים המפורסם, שהחל בחודש תמוז תשמ"ה ונוגן לאורך שנת תשמ"ו עד לה' טבת תשמ"ז, אז הוכרז הניצחון על ידי השופטים. החסידים הרכיבו את המילים "דידן נצח" על ניגון חב"די, שבו תנועה של נצחון. הניגון היה מקובל והיה מושר פעמים בהתוועדויות אצל הרבי (לדוגמה פורים תשל"א בסיום השיחה השביעית), ובמהלך המשפט חיבר הרב לאזאר[דרוש מקור] את המילים דידן נצח למנגינה.

ספרו[עריכה | עריכת קוד מקור]

 • שלח לחמך, שיעורים, דרשות, פירושים, תשפ"ד[6][7].

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

לרב לאזאר ישנם 14 ילדים.

 • בנו, הרב יחזקאל לאזאר - שליח הרבי בקרים.
 • בנו, הרב מנחם מענדל לאזאר - שליח הרבי בקרסנודר.
 • בנו, הרב שלום לאזאר, שליח הרבי בסוצ'י.
 • בנו, ר' ישראל אריה לייב לאזאר - שליח במוסקבה החדשה.
 • בנו, לוי יצחק לאזאר, ואשתו דרויזא רסקין, בתה של הרב צבי הירש רסקין.
 • בתו, וחתנו הרב אייזיק רוזנפלד, מנהל בית חב"ד לצעירים במוסקבה.
 • בתו, וחתנו הרב משה לרמן - ראש ישיבת תומכי תמימים מוסקבה, מוסקבה.
 • בתו, וחתנו הרב מנחם מענדל ווילנסקי, ר״ם בישיבת תומכי תמימים מוסקבה ומנהל ׳מרכז תורה׳ ו׳כינוסי תורה׳.
 • בתו, וחתנו ר' ברוך נפתלי וילהלם שליח הרבי באומסק.
 • בתו, וחתנו ר' שמואל זלצמן.

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

 1. התמונות נחשפות: הביקור הראשון של הרב לאזר ברוסיה אלול תש"ע
 2. [jewishmagazine.ru/articles/intervyu/rabanit-hana-lazar-posle-desjatyh-rodov-ja-reshila-chto-semja-na-pervom-meste-a-prepodavanie-na-vtorom/ המשפחה במקום הראשון], ראיון ב'ג'ואיש מגזין'.
 3. דיווח באתר .
 4. נשיא רוסיה שיגר מכתב ברכה לרב לאזאר לרגל יום הולדתו קישור שטורעם י"ט אייר תשע"ד (19.05.2014)
 5. היסטוריה: נשיא רוסיה העניק לרב לאזאר אות כבוד.
 6. ידיעה על השקת הספר באתר
 7. רבה הראשי של רוסיה השיק ספר