לוי לבייב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עם שלוחי הרבי: הרב משה לאזאר ממילאנו איטליה (משמאל), ובנו, שליח הרבי ורבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר (מימין)

לוי (לב) לבייב (יליד שנת תשט"ז, 1956), הוא נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי. ידוע כאיש עסקים ישראלי המתגורר בלונדון. על פי "פורבס", בשנת תשס"ט הוערך הונו ב-1.5 מיליארד דולר.‏‏[1]

תולדות חיים[עריכה]

לבייב נולד בכ"ב אב תשט"ז לאביו ר' אבנר לביוב בטשקנט, בירת אוזבקיסטן (אז חלק מברית המועצות). זכה ללמוד יהדות אצל הרב החסיד אבא דוד גורביץ. משפחתו הייתה דומיננטית בקרב קהילת יהודי בוכרה. ב-תשל"א, בגיל 15, עלתה כל משפחתו לארץ ישראל. לבייב למד בישיבת תומכי תמימים בלוד.

בגיל 16 החל לעבוד כשוליה בליטוש יהלומים ולאחר שירותו הצבאי ברבנות הצבאית עבד כקבלן משנה של חברת סטאר דיאמונד[2].

פעילות עיסקית[עריכה]

בפגישתו הראשונה עם הרבי שאל את הרבי האם לצאת לעסקים ברוסיה, ותשובתו של הרבי הייתה: "לך לרוסיה ועשה עסקים, אך אל תשכח לעזור ליהודים".[3]

לבייב הקים עם גיסו דוד אלישיוב, חברה לסחר ביהלומים. לחברה מספר מכרות יהלומים ברוסיה, באפריקה ובדובאי ועם התרחבותה החלה להוות תחרות משמעותית לחברת 'דה בירס', השולטת על סחר היהלומים הבינלאומי. עם התפרקות ברית המועצות הרחיב לבייב את עסקיו למדינות מזרח אירופה ולמדינות ברית המועצות לשעבר.

ב-תשנ"ו רכש את גרעין השליטה בחברת האחזקות אפריקה ישראל. עיקר השקעותיה של אפריקה ישראל הם בתחומי נדל"ן, אנרגיה, תקשורת והיי טק.

לבייב מחזיק בכ-20 אחוז מחברת הביגוד פוקס, וב-1.6 אחוז ממניות פז אותן רכש בהנפקה מוסדית בהשקעה של כ-75 מיליון ש"ח. בבעלותו גם שני אחוז מחברת קמור, יבואנית BMW בארץ ישראל, והוא אף רכש באמצעות חברה פרטית מניות בשווי כ-50 מיליון שקל בהנפקת סלקום, שהתבצעה בניו יורק בשנת תשס"ז.

כמו כן מחזיק לבייב בחברת ממורנד הפרטית, דרכה הוא מחזיק ב75% ממניותיה של חברת אפריקה ישראל להשקעות.

לבייב ביחד עם אברהם קוזניצקי פנו לעסקי הכליאה, במיזם משותף להקמת בית סוהר פרטי בדרום הארץ, מיזם שבסופו של דבר התבטל, עקב החלטת הרשויות המשפטיות.

פעילות חברתית[עריכה]

לבייב הוא תורם גדול לחב"ד ובעיקר לשלוחים וסייע בהקמה של מרכזי חב"ד בחבר העמים הכוללים בתי ספר, בתי כנסת, בתי תמחוי, בתי חב"ד ועוד. כמו כן הוא עומד בראשות קרן אור אבנר על שם אביו שמפעילה רשת רווחה במדינות ברית המועצות לשעבר. לבייב גם עומד בראשות איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, ארגון גג המאגד מספר ארגונים יהודיים ומספר רב של קהילות יהודיות. כמו כן הוא עומד בראשות הקונגרס העולמי של יהדות בוכרה אותו הקים. בנוסף, מכהן לבייב כיו"ר לשכת המסחר והתעשייה רוסיה-ישראל-חבר המדינות.

בסוף דצמבר תשס"ז העתיק לבייב את מקום מגוריו הקבוע לשכונת המפסטד היוקרתית בלונדון.[4]. בעקבות המשבר העולמי של שנת תשס"ח, הירידה החדה במניות אפריקה-ישראל, והחובות הכבדים שצברו החברות שבבעלותו, הונו ירד ל-1.5 מיליארד דולר.

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. Lev Leviev, Forbes, 11.3.2009‏
  2. אתר nfc, לבייב לב
  3. ר' לוי בכתב לניו יורק טיימס
  4. לבייב עכשיו כבר לא יטרידו אותו יהודה שרוני, nrg‏