לונדון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לונדון
בית ליובאויטש.jpg
מתחם בית ליובאוויטש בלונדון
עיר לונדון
מדינה אנגליה
רב הקהילה הרב לוי יצחק רסקין
מוסדות בית ליובאוויטש לונדון, בית משיח לונדון
מספר בתי חב"ד 22
מספר משפחות בקהילה 400 משפחות אנ"ש
ראו גם
אישים בלונדון
מוסדות וארגונים באנגליה
קטגוריה:שלוחים באנגליה

לונדון (באנגלית: London) היא עיר הבירה של אנגליה ושל הממלכה המאוחדת. מתגוררים בה למעלה מ-8 מליון תושבים מתוכם כ-200,000 (מאתיים אלף) יהודים המרוכזים בעיקר בשכונות סטמפורד היל וגולדס גרין, בעיר גם קהילה חב"דית גדולה המונה כ-400 משפחות אנ"ש. בעיר יש את מרכז העסקים השני בגודלו בעולם לאחר ניו יורק.

קהילת חב"ד בעיר[עריכה]

לפני השואה היו קצת חסידי חב"ד בלונדון והנוכחות החב"דית הסתכמה בבית כנסת חב"ד אחד בלבד.

בשנת תש"ט - מספר שנים לאחר סיום מלחמת העולם השנייה נרשמה הגירה המונית של חסידי חב"ד אל בריטניה, רובם ככולם התרכזו בלונדון, אך עדיין לא היו לקהילה מסודרת. היה להם בית הכנסת אחד אך לא את שאר המוסדות.

כאשר שמע על כך אדמו"ר הריי"צ הוא שלח את הרב בן ציון שם טוב לחזק את הקהילה היהודית בבריטניה, ובכלל זה את הקהילה החב"דית הטריה שנרקמה זה עתה בלונדון. הרב בן ציון שם טוב נחל הצלחה גדולה, והחל לפתוח מוסדות ומסגרות לילדים היהודים בבריטניה. כמו כן הרב שם טוב פתח תלמוד תורה זמני לקהילת חב"ד בלונדון בביתו הפרטי ברח' קרניץ, החדר נוהל על ידי אשתו ובתו. בנוסף ל'חדר' הזה הקים הרב שם טוב 'חדרים' נוספים בעוד מספר מוקדים ברחבי לונדון. את מרכז הפעילות של חב"ד בבריטניה ריכז הרב בן ציון שם טוב בשכונת סטמפורד היל.

בשנת תשי"ט, כאשר פעילות חב"ד בבריטניה גברה, והקהילה הורחבה. הוחלט על רכישת מבנה גדול בשכונה. המבנה נרכש וניתן לו השם "בית ליובאוויטש". מיד לאחר קנייתו החלו בבנין שיפוצים נרחבים כדי שיוכל להכיל בית כנסת לקהילה, משרדים, מקווה, ו'חדר'. השיפוצים הושלמו סופית בשנת תשכ"ט ולחנוכת המבנה שלח הרבי מברק מיוחד. במקביל נקנו מבנים לתלמוד תורה ולבית הספר בנות, והוקם בית הספר יסודי לבנים המיועד לתלמידים מבתים לא חב"דיים, בזמני הקיץ התקיים קעמפ מיוחד לילדי חב"ד בבריטניה. כמו כן הוקמו מספר כוללים לאברכים, הוקם ארגון נשי ובנות חב"ד אנגליה, ועוד.

זמן קצר לאחר פתיחת בית ליובאוויטש לונדון, נפתח "מרכז ליובאוויטש לצעירים" ברחוב "סינגלטון" בעיר. הקמת מוסדות אלו סימנו את התחלתה של האמפרייה החב"דית בבריטניה.

בשנת תש"כ הגיע ללונדון השליח הרב נחמן סודק. הרב סודק ביסס והרחיב את פעילות הפצת היהדות והמעיינות בעיר.

כיום פועלים בלונדון[1] מעל ל25 בתי חב"ד הפועלים בכל רחבי העיר. נכון לשנת תש"פ מונה קהילת חב"ד בלונדון כמה מאות משפחות אנ"ש. רב קהילת חב"ד בלונדון הוא הרב לוי יצחק רסקין.

מוסדות חב"ד בלונדון[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים