אנטוורפן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השליח הרב סלבטיצקי

אנטוורפן הינה העיר השניה בגודלה במדינת בלגיה, בה שוכנת הקהילה היהודית השנייה בגודלה בבלגיה (לאחר בריסל), ואחת הגדולות, החשובות והותיקות באירופה. לפני מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה כ-55 אלף איש, וכיום היא מונה מעל 20 אלף, חלק ניכר מחברי הקהילה נמנים עם חברי הקהילה החרדית הוותיקה בעיר. הקהילה היא אחת מן הקהילות המאורגנות והוותיקות, שעדיין מתנהלת בסגנון "שטעטל" עתיק. הנהלת הקהילה נבחרת בבחירות כלליות.

רבים מן היהודים מתגוררים בשכונה גדולה סמוך למרכז העיר, בה ניתן לראות שלטים, חנויות וכרזות בעברית וביידיש. חלק גדול מיהודי העיר עוסקים במסחר ובעיבוד יהלומים. בעיר בתי עסק רבים העוסקים בתעשיית היהלומים.

מוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

בעיר פועל בית כנסת חב"ד גדול ומפואר שנוסד על ידי הרב יעקב צבי הולצמן שנשלח לעיר על ידי הרבי בסוף שנת תשכ"ז ועבר למקום יותר גדול בתשמ"ב שמנוהל כיום על ידי השליח הנודע הרב שבתאי סלבטיצקי בו מתקיימים תפילות כל ימי השבוע, שיעורים והתוועדויות רבים.

במקביל אליו פועלים במבנה ישיבת חב"ד, מכון סמיכה - חב"ד, וחנות יודאיקה חב"ד.

במכון הסמיכה הפועל במקום, מוסמכים מדי שנה כ-15 בחורים העוברים מסלול לימודים של דיינות והוראה, שבתור ראש הישיבה וראש המכון משמש הרב מנחם מענדל טברדוביץ', חתנו של שליח הרבי בעיר, הרב שבתאי סלבטיצקי.

בשנת תשע"ה נפתחה במקום ישיבה קטנה לילדי השלוחים מאירופה על ידי הרב מנחם מענדל טבדרוביץ. נכון לשנת תשע"ז מונה הישיבה כ-50 תמימים בצוות הישיבה חברים הרבנים יעקב גוראריה והרב שבתאי סלבטיצקי.

השלוחים המקומיים[עריכה]

השליח הראשי בבלגיה הוא הרב שבתי סלבטיצקי שנשלח על ידי הרבי בסוף שנות הלמ"דים. לצידו של הרב סלביטצקי, פועלים בעיר הרב מענדי גורארי' והרב יוסף יצחק סלבטיצקי המשמש כיד ימינו של אביו. בפרברי העיר פועל הרב מנחם הרץ.

בשנים שלפני זה פעלו שם הרב סעדיה ליברוב שנשלח לעיר על ידי הרבי בשנת תשי"ח שנקרא על ידי הרבי הבא-כח לבלגיא ועסק רבות בהפצת המעיינות והשאיר רושם עמוק עד היום.

בסוף שנת תשכ"ז נשלח הרב יעקב צבי הולצמן שי' (משב"ק בשנים תשי"ד-תש"כ) על ידי הרבי לאנטוורפן כשהרבי אומר לו שהוא יעסוק עם הגברים ולאשתו אמר שתעסוק עם הנשים.

כמה שבועות אחרי הגיעו לעיר פתח ביהכ"נ חב"ד הראשון בעיר ובשנות הלמד פתח קעמפ. כן הדפיס את התניא ברחבי בלגיא.

רבנים באנטוורפן[עריכה]

במשך שנים רבות כיהן הגאון הרב הלל מדליה (בנו של הרב שמריהו יהודה לייב מדליה) כרב קהילת שומרי הדת באנטוורפן. הרב מדליה היה מקורב מאד לחב"ד, ואף נכנס כמה פעמים ליחידות אצל הרבי. כמה שנים לאחר פטירת הרב מדליה בשנת תש"מ נקרא לכהן במקומו הרב דוד משה ליברמן שכיהן שם ברבנותו עד לפטירתו בשנת תשפ"ב (חתנו של הרב יהודה חיטריק).

חסידים המתגוררים באנטוורפן[עריכה]