יעקב צבי הולצמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב צבי הולצמן

הרב יעקב צבי הולצמן (ט"ז בשבט תרצ"דד' אלול תשפ"א) זכה לשמש במשך שנים בתור משב"ק בבית של הרבי, לאחר מכן נשלח על ידי הרבי לשליחות באנטוורפן שבבלגיה. בשנותיו האחרונות עבר לגור בקראון הייטס.

תולדות חיים[עריכה]

הרב הולצמן נולד ביום חמישי, ט"ז בשבט תרצ"ד לאביו הרב יצחק מאניס הולצמן בפריז, צרפת.

במשך שנות השואה שהה הרב הולצמן בפריז. בשנת תש"ז הגיע הרבי לפריז לפגוש את אימו, הרבנית חנה. הרבי ביקר אז במוסדות בפריז, שם זכה הרב הולצמן לראות בפעם הראשונה את הרבי, ואף נבחן על ידו.

בשנת תש"ט הגיע לארצות הברית ושם זכה לראות את אדמו"ר הריי"צ.

הרב הולצמן זכה להיות האחרון שנכנס לחדר הרבי לפני קבלת הנשיאות בתשי"א[1]

בסוף שנות היוד"ים נשא את אשתו מרת חיה ציפורה (נכדה של המשפיע הנודע הרב שילם קוראטין והרב אברהם מז'עמבין).

במשך עשר שנים זכה להיות משב"ק ולשמש בביתו של הרבי והרבנית חיה מושקא.

בשלהי שנת תשכ"ו בהיותו ביחידות ציווה עליו הרבי לצאת לשליחות לאנטוורפן שבבלגיה. לשונו של הרבי הייתה (ביידיש): "דו גיי זיך פארנעמען מיט די מענער און די פרוי מיט די פרויען". וכך יצא לשליחות בחשון תשכ"ז.

באותה שעה גרו באנטוורפן מניין מצומצם של אנ"ש ביניהם בלט המשפיע הרב סעדיה ליברוב. הרב הולצמן פתח שם את המניין החב"די הראשון בעיר בשם בית הכנסת אנשי ליובאוויטש.

במשך השנים פתח הרב הולצמן קעמפ חב"די, חנות למכירת ספרי חב"ד ועוד.

בשלהי תשל"ח לאחר הוראת הרבי להדפיס את ספר התניא בכל מקום שהספר טרם הודפס, אירגן הרב הולצמן את הדפסת ספר התניא הראשונה באנטוורפן. בתשמ"ד לאחר שהרבי הוסיף והורה שישתדלו להדפיס ספר התניא (לא רק בכל מדינה אלא גם) בכל עיר ועיירה בה דרים יהודים, נסע הרב הולצמן עם משאית ממקום למקום והדפיס עשרות ספרי תניא.

כשעבר פעם בחלוקת דולרים בשנת תנש"א נתן לו הרבי דולר נוסף, ואמר כי זה עבור כל בלגיה. בשבט תשנ"ב פתח בית כנסת חב"ד בשם "בית מנחם" אנטוורפן בו מתקיימים מידי שבת בשבתו מניינים והתוועדויות.

בשנים האחרונות עבר לגור בביתר עילית, לאחר פטירת אשתו חזר לגור בקראון הייטס.

בד' אלול תשפ"א נהרג בתאונת דרכים, והוא בן 87[2]. מסע ההלוויה עבר ביום שישי ליד 770, בית הכנסת "רֵעים אהובים" וביתו הפרטי של הרבי, ולאחר שַבת המשיך לארץ הקודש, שם נטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין בהר הזיתים.

משפחתו[עריכה]

רעייתו:

בניו:

בתו:

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. היה זה כאשר הרבי היה צריך משהו מהחדר, הרבי ביקש מהזכיר הרב יהודה לייב גרונר שיישאר לצדו, ושלח את הרב הולצמן. {{המזכיר - יומנו של הרב יהודה לייב גרונר }}
  2. ידיעה באתר חב"ד אינפו.
  3. ידיעה על פטירתה באתר אינפו.jpg.