מנחם מענדל הלל גנזבורג (משב"ק)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מענדול גאנזבורג

הרב מנחם מענדל הלל גאנזבורג (מכונה "מענדול") (יליד שנת תש"ח, 1948) היה המשמש בקודש בבית הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בי"ז שבט תש"ח לאביו הרב שניאור זלמן גאנזבורג וזוגתו בת שבע (בת הרב יעקב ברוך קרסיק).

למד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

בהמשך לאחיו ר' שלום דובער גנזבורג ששימש כמשב"ק בבית הרבי, כיהן גם הוא בתפקיד לבקשתה של הרבנית חיה מושקא שיעזור לה בעבודות הבית. במסגרת עבודתו זכה לעזור לרבי ולרבנית, ולפעמים אף להגיש בסעודות השבת.

בשנת תשל"ח התחתן עם רעייתו מרת מאשא גאנזבורג בתו של הרב חיים רפאל יצחק בליניצקי מכפר חב"ד. הרבנית חיה מושקא ביקשה אישית להיפגש עם הכלה ולהתרשם ממנה לפני החתונה.

בשבת שבע ברכות שלו, הגיש לסעודת שבת לרבי והרבנית בדירה שבספרייה, הרבי שאל אותו האם מותר לחתן בשבע ברכות להגיש ואמר לו שישאל אצל רב. בין המנות הוא ניגש לרב יהודה קלמן מארלו, שהיה יושב בליל שבת שעות ועסוק בתורה בבית המדרש 770, ושאל את הרב האם מותר לו להגיש אוכל למישהו, בלי לפרש שמדובר להגיש לרבי. הרב הבין במה מדובר וענה שמותר ״אם הוא למד ממנו משהו״. הוא חזר לספריה והמשיך להגיש. אחרי הארוחה שאל אותו הרבי אם הוא שאל אצל רב, וענה לרבי שכן.

ר' מענדל ניחן בחוש טכני מפותח וסייע בעניני בניה בבית הרבי, כגון בניית המעלית וכיוצא בזה. מסופר שפעם אמר לרבנית שאינו יכול לתקן את התנור וצריך לקנות תנור חדש, הרבנית לא רצתה לקנות תנור חדש, כחלק מדרכה "בצניעות לכת", ואמרה לו: "גאנזבורג יש לך ידיים טובות, בטוח תוכל לתקן..."

פעם מישהו קרא לו בשמו הפרטי בבית הרבי: אמרה הרבנית, בבית הזה לא משתמשים בשם הזה, (כי זה שם זהה לשמו של הרבי). לעיתים היה מביא את ילדיו הקטנים, לבית הרבי על מנת לשמח את הרבנית.

במשך שנים רבות עבד כמהנדס בנין, בשנת תשנ"ב - תשנ"ג עבר אירוע לב, שלאחריו חדל מעבודות פיזיות והתחיל לנהל חשבונות בחנות בגדי ילדים של רעייתו בקראון הייטס.

ר' מענדל ורעייתו ידועים כאנשי צדקה וחסד.

רעייתו מרת מאשא נפטרה לאחר מחלה קשה בז' טבת תש"פ.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' יואל גאנזבורג - צפת
  • בנו, ר' שלום דובער גאנזבורג - קראון הייטס
  • בנו, ר' ישראל נח גאנזבורג - נחלת הר חב"ד
  • בנו, ר' שניאור זלמן גאנזבורג - קראון הייטס
  • חתנו ר' אהרן לאשאק - מבעלי התפילה בבית הכנסת 770
  • חתנו ר' לוי הלוי שוסטרמן - קראון הייטס