שלום מנחם מענדל סימפסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב סימפסון נואם בכינוס השלוחים העולמי ב770
הרבי באמירת שיחה בעת קבלת פנים בחתונת הרב סימפסון
הרב סימפסון

הרב שלום מנחם מענדל סימפסון (כ"ט תמוז תרפ"ט - כ"ט תמוז תשע"ט) היה מזכירו של הרבי, מנהל קופת רבינו והמרכז לענייני חינוך, יו"ר ועד כינוס השלוחים העולמי וחבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד העולמית ומחנה ישראל.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב אליהו ייאכיל סימפסון, מזכיר כ"ק אדמו"ר הריי"צ.

זכה שהרבי סידר קידושין בחתונתו עם מרת רחל בת ר' מרדכי דב טלישבסקי.

כבר בבחרותו ביקשו הרבי לעבוד במזכירות, זאת בזכות אביו ששימש כמזכיר כ"ק אדמו"ר הריי"צ ומילא את עבודתו בנאמנות תוך שמירה מליאה על סודית כשמעולם לא גילה ממה ששמע ביחידויות של אנשים אחרים אצל הרבי הריי"צ. גם התנאי הראשון לעבודתו של הרב שלום מענדל במזכירות היה שעליו להיות איש סודי.

במשך כמה שנים נשמרה בסוד עצם העובדה שהוא עובד במזכירות, עד שהסוד התגלה. במסגרת עבודתו עסק בניהול הכתבת העתקת ושליחת מכתבי הרבי. בתקופה הראשונה ממש היה עליו לעבוד בתוך חדרו הקדוש של הרבי בשעה שהרבי בחדר, כי הרבי רצה שלא להוציא את המכתבים וההעתקות מתוך החדר, והרב סימפסון תיאר שהדבר לא היה קל וההרגשה הייתה לא פשוטה. כעבור זמן מה קיבל הוא ארון קיר ליד הזאל הקטן ובתוכו היה עומד שעות רבות לעשות את העבודה המוטלת עליו בהכנת המכתבים, ההעתקות וכו'. במשך הזמן, כאשר העבודה התרחבה עוד יותר התחיל הוא להשתמש בחדר שבו אביו היה כותב את הפ"נ עבור אלו שבאו ליחידות לאדמו"ר הריי"צ. לאותו החדר היו נכנסים אנשים נוספים וגם שם נשמר הרב סימפסון שהכל יהיה בסודי סודיות.

במקביל לעבודתו במכתבי הרבי עסק הוא גם בניהול התכתובות השונות של המרכז לענייני חינוך, וכן מונה, בהוראת הרבי, לרב הקהילה בביהכנ"ס ובביהמ"ד ובימעש"ט, דחב"ד אושן וויו דז'ואיש סנטר ופעל קרוב ליובל שנה במסירה ונתינה בטובתם דאנשי קהילתו בשכונת ברייטן ביטש, ניו יורק - בגשמיות וברוחניות.

במשך השנים עסק הרב סימפסון במסגרת תפקידו במזכירות בעניינים ציבוריים שונים בכרם חב"ד. בין היתר, שימש כחבר במרכז לענייני חינוך, עסק בניהול מעות חיטין וחלוקת הש"ס מטעם מחנה ישראל ובהוצאת והפצת ספרי הוצאת ספרים קה"ת. לאור הוראת הרבי, מונה כנציג המל"ח בועד הבנין של הרחבת 770.

הרב סימפסון מונה ע"י הרבי לנהל את ארכיון המזכירות, בו שוכנים אגרות הקודש שכתב הרבי במשך השנים וכן מכתבי השואלים. בשנת תשמ"ז בהוראת הרב החלה סדרת האגרות קודש כ"ק אדמו"ר שליט"א לצאת לאור כשהרב סימפסון שותף להוצאת הסדרה בתור אחראי לבחור מן הארכיון את האגרות המתאימות וראויות לדפוס, ולבצע השמטות במידת הצורך וכדומה.

בשנת תשמ"ח מונה על ידי הרבי (ב'שטר צוואה') לחבר בהנהלה הראשית של מרכז לענייני חינוך (יחד עם הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב והרב ניסן מינדל). בשנת תש"נ מינה אותו הרבי בנוסף לכך לחבר רשמי בהנהלות אגודת חסידי חב"ד העולמית ובמחנה ישראל. עם ייסודה של קופת רבינו, בחשוון תשנ"ד, מונה הרב סימפסון למנהל הקופה.

עם פטירתו של הרב ניסן מינדל, בשנת תשנ"ח, נותר הרב סימפסון כיחיד שמונה על ידי הרבי להנהלה הראשית של המרכז לענייני חינוך. במסגרת זו, אירגן מדי שנה באנקעט של כינוס השלוחים העולמי ב-770, סייע במימון פעילות לשלוחים רבים וליווה אישית את פעילותם של רבים מהשלוחים. בנוסף, קיבל את אישורם של רבני קהילת קראון הייטס הרב יהודה קלמן מארלו והרב אברהם אזדבא להוציא לאור את ספרי הוצאת הספרים קה"ת ולהחליט בענייני המרכז לענייני חינוך[1].

נפטר ביום הולדתו ה-הצדי"ק (90) לחייו בכ"ט תמוז תשע"ט, ונטמן בצמוד לאוהל.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • בשם כ"ק אדמו"ר שליט"א, שבועון כפר חב"ד גליון 1819 עמוד 24

קישורים חיצוניים[עריכה]

הקודם:
ניסן מינדל
יושב ראש מל"ח
מתשנ"ט
הבא:

הערות שוליים