מרדכי דב טלישבסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מקבל מהרבי דולר בתור 'טנקיסט'

הרב מרדכי דב טלישבסקי (תרס"ה - כ"ה שבט תנש"א) היה חזן מפורסם ששימש כשליחו של אדמו"ר הריי"צ לפינלנד, וכשד"ר לטובת מרכז ישיבות תומכי תמימים באמריקה.

תולדות חיים[עריכה]

משתתף בשמחת הנישואין של ר' משה נמנוב. מימין לשמאל: מרדכי שוסטרמן, הרב טלישבסקי, החתן, אביו ר' ניסן נמנוב, והרב זלמן שמעון דבורקין

נולד בשנת תרס"ה בקלימוביץ' שברוסיה הלבנה לאביו הרב מנחם מענדל טלישבסקי. בין השנים תרע"ט - תרפ"ה למד בסניפים השונים של ישיבות תומכי תמימים ברחבי ברית המועצות, בחרקוב, פולטובה ורוסטוב, ובראשם בסניף הישיבה בחרסון שם קיבל את עיקר חינוכו החסידי מר' אליעזר דבוסקין.

בשנת תר"פ נסע לשהות בחודש תשרי במחיצת אדמו"ר הרש"ב ברוסטוב, למפרע התברר שהיה זה חודש החגים האחרון שחגגו החסידים עם אדמו"ר הרש"ב.

בהמשך, התמחה בשחיטה אותה למד אצל החסיד ר' שמואל זלמנוב.

בשנת תר"צ קיבל הוראה מאדמו"ר הריי"צ לבקש אשרת יציאה מרשויות ההגירה הרוסיות. לאחר שסורב, דיווח לרבי על התוצאות והרבי הדריך אותו לבקש שוב ושוב על אף הסכנה שבדבר, ובפעם השביעית קיבל את האישור המיוחל.

מייד לאחר קבלת האישור בשנת תרצ"ג, יצא עם הרכבת הראשונה לריגה שבלטביה והצטרף לקהילה החב"דית החדשה שהתגבשה סביב אדמו"ר הריי"צ. אתו היה הסיפור עם אדמור הרייץ על מחשבה מועלת (השיחה הראשונה בלקוטי דיבורים) כפי שבתו מספרת בjem

בשליחות אדמו"ר הריי"צ[עריכה]

בתפקידו כשד"ר במעמד הנחת אבן הפינה לישיבת תומכי תמימים אושן פארקווי לצידו של הרש"ג, מנהל מרכז ישיבות תומכי תמימים (שני מימין)

בשנת תרצ"ו הורה לו הרבי לצאת לשליחות בפינלנד, שם הקהילה היהודית נצרכה לרב שיכול לשמש גם כחזן וכמוהל ושוחט.

בעקבות מחסור במוסדות המעניקים חינוך יהודי-חסידי בפינלנד, בהתייעצות עם אדמו"ר הריי"צ שלח ר' מרדכי דב את ילדיו בחזרה להתגורר אצל סבם וסבתם בריגא, ולהתחנך במוסדות היהודיים הנמצאים שם.

כחודש בלבד לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה התגלה אדמו"ר הריי"צ בחלום לילדיהם והורה להם לחזור מהרה לבית הוריהם בפינלנד, ובכך ניצלו חייהם.

עם סיום מלחמת העולם, קיבל את אישורו של הרבי להגר לניו יורק, והוא התיישב בסמיכות לחצר הרבי בשכונת קראון הייטס, והחל לעסוק לטובת מימון מרכז ישיבות תומכי תמימים באמריקה, ונסע כשד"ר למדינות שונות ברחבי העולם על מנת לאסוף כספים לאחזקת הישיבה.

הכשרתו כחזן וקולו הערב, סייעו לו במשימותיו בגיוס הכספים, והאנשים שהיו נהנים מתפילותיו היו פותחים את ליבם ביד רחבה. שימוש זה בחזנות לטובת ישיבות תומכי תמימים, היה על פי הוראת הרבי[1].

במקביל לאיסוף הכספים, פעל בשליחויות נוספות, ביניהם: הפצת ספרי קה"ת, והחלפת ספרים נדירים מספריות שונות ברחבי העולם עם ספרי קה"ת במטרה להעשיר את ספריית ליובאוויטש.

לאורך השנים זכה לקירובים מיוחדים מהרבי ולהוראות שונות, ביניהם הורה לו הרבי לומר בליל שבת שחל בי"ב תמוז "גם בשמחה ובצהלה" כפי שנהוג בחגים.

את מסורת החזנות שלו המשיך בנו, ר' משה טלישבסקי, והם אף ניגנו מספר פעמים יחד לפני הרבי.

נפטר בערב שבת משפטים, כ"ה שבט תנש"א.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. מכתב מתאריך כ"ב שבט תש"ט.