משה לייב רודשטיין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה לייב רודשטיין (זושא שיפרין)
הרבי, תשכ"א. במעמד צאתכם לשלום לאורחים השבים לביתם מנסיעתם לרבי לחודש תשרי. מאחוריו עומד הרב רודשטיין

הרב משה לייב רודשטיין (כונה זושא שיפרין; תר"ס - ט' חשוון תשכ"ח) היה חבר המזכירות של הרבי הריי"צ ושל הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

נולד כזושא שיפרין בליטא ולמד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש. לאחר מלחמת העולם הראשונה ברח מרוסיה, במהלך בריחתו שינה את שמו ל"משה לייב רודשטיין", ועם שם זה נותר עד פטירתו. (בשנותיו האחרונות חתם לפעמים בשם 'זושא רודשטיין'[דרוש מקור]).

כאשר יצא מרוסיה עבר להתגורר בורשה.

בשנת תרפ"ד נשא את מרת קיילא בת ר' ישראל חנוביץ' שו"ב דגלובקה.

מזכיר אדמו"ר הריי"צ[עריכה]

משנת תרפ"ח ואילך שימש כמזכיר ישיבת תומכי תמימים בורשה.

בחודש שבט תרפ"ט נשלח כשד"ר של הרבי הריי"צ לסובב בעיירות פולין ולאסוף כסף עבור מצות ליהודי רוסיה.

כיהן כמזכיר של אדמו"ר הריי"צ - מחודש תמוז תרצ"ב - עד שנת תש"א. באותו זמן העתיק את רשימת אדמו"ר הריי"צ - דברי ימי הרבנית רבקה. מהעתקתו נדפסה הרשימה על ידי אוצר החסידים בשנת תשס"ב. בשנת תרצ"ט נמלט יחד עם אדמו"ר הריי"צ לריגא.

ביום י"ט אלול ת"ש נמלט יחד עם הרב שמואל זלמנוב והרב יצחק דוב אושפאל מריגא לעיר וולדיווסטוק שבמזרח רוסיה, משם המשיכו ליפן. ומשם המשיכו לארצות הברית, שם הגיעו אל העיר ס. פרנציסקו, ממנה נסעו ברכבת עד לניו-יורק, לשם הגיעו בחודש חשוון תש"א. כאשר הגיעו, נתפרסמה על כך ידיעה חגיגית בהקריאה והקדושה. כאשר הגיע ר' משה לייב לניו-יורק, זכה להיכנס ליחידות אצל כ"ק אדמו"ר הריי"צ, ששמח מאוד לקבלו, והורה לו לנסוע לשיקגו לשמש כמנהל אגודת חסידי חב"ד שיקגו ומנהל תומכי תמימים שיקגו[דרושה הבהרה], ביחד עם הגאון ר' מאיר גרינברג.

בשנת תש"ו חזר לשמש כמזכיר אדמו"ר הריי"צ. וליווה אותו בכל מסעותיו.[דרושה הבהרה] במסגרת עבודתו היה ממונה על הקלדת המכתבים.

מזכיר הרבי[עריכה]

לאחר הסתלקות אדמו"ר הריי"צ בי' שבט תש"י היה מחברי ועד ליובאוויטש שניהל את הפעולות להכתרת הרבי.

לאחר קבלת הנשיאות של הרבי בי' שבט תשי"א שימש כמזכירו של הרבי - משב"ק וממונה על הקלדת המכתבים בלשון הקודש יחד עם הרב שלום מענדל סימפסון. בתפקיד זה שימש עד פטירתו.

בשנת תשי"א פעל רבות בשביל שהרבי יתחיל להגיה שיחות[דרוש מקור]. הוא ייסד את ועד להפצת שיחות[דרוש מקור] ואת ועד להפצת חסידות. היה חבר אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית ומזכיר ועד לבניין האוהל.

נפטר לאחר מחלה בט' חשוון תשכ"ח, ונטמן בסמוך לאוהל הק'.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]