סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

שלום בער גנזבורג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלום בער גנזבורג

הרב שלום בער גנזבורג (יליד שנת תרצ"ז, 1937) היה משמש בקודש בבית הרבי, שגם זכה להתגורר בבית במשך שנים מסויימות ולסעוד עם הרבי והרבנית את סעודות השבת.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בי"א תמוז תרצ"ז לאביו הרב שניאור זלמן גאנזבורג ולאמו מרת בת שבע (בת הרב יעקב ברוך קרסיק).

את עבודתו החל בשנת תשי"ג כאשר נקרא לשמש ולעזור בביתו של אדמו"ר הריי"צ. הרבנית חיה מושקא שהבחינה בעבודתו המסורה בקשה ממנו לסייע גם בביתם.

משנת תשל"א החל להקדיש את כל זמנו לעבודה בבית הרבי. בשנת תשל"ט, על פי הוראת הרבי, עבר להתגורר בביתם של הרבי והרבנית. הרבי היה שולח דרכו במוצאי שבת חפצים סודיים להעביר למזכיר הרב חודקוב[1]. בכל פעם שהיה הרבי מחלק דולרים, קונטרסים, תניא וכדומה היה הרבי נותן לו כפול ממה שחילק לכולם באומרו: "כפליים לתושיה"[2].

פעם הוא נאסר על ידי משטרת ניו-יורק ונעצר לזמן קצר, בשל התנהגות בלתי ראויה כלפי השוטרים. כאשר סיפר על כך לרבי, ענה הרבי בחיוך: "נו, אתה הרי כבר כמו כל ה"גדולים", אבל שזאת תהיה בכל זאת הפעם האחרונה"[3].

לטענתו, לפני כ"ז אדר תשנ"ב הורה לו הרבי למכור את תכולת הבית, אך לבסוף אמר לו הרבי: "שהכל יישאר כך עד שיבוא משיח, ואתה תהיה שם, ובמילא לא תצטרך להעביר שום דבר לפה ולשם"[4]. ובהזדמנות אחרת אמר לו הרבי באותה תקופה ש"הבעלות של החדר [של הרבי] שייכת לך"[5]. ר' שלום בער הבין מדברים אלו כי הרבי רוצה כי הוא ימשיך להתגורר בבית, ואכן כך היה. לערך בשנת תשס"ד הוצא מהמקום על ידי עמותת המרכז לענייני חינוך, בתואנה כי-הם אחראים על המקום.

כיום הוא אחראי על תפעול חדרו של הרבי.

זכרונותיו מעבודתו בקודש נלקטו בקובץ 'בקודש פנימה'.

משפחתו[עריכה]

  • אחיו המשב"ק הרב מנחם מענדל גנזבורג.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בקודש פנימה, עמ' 55.
  2. בקודש פנימה, עמ' 71.
  3. בקודש פנימה, עמ' 46.
  4. בקודש פנימה, עמ' 58.
  5. בקודש פנימה, עמ' 60.