סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

אור אבנר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קרן אור אבנר וחנה היא קרן-ארגון שנוסד על ידי ר' לוי לבייב בשנת תשנ"ד בפיקוח מרכז לעניני חינוך, במטרה לרכז את פעילות השלוחים בברית המועצות לשעבר.

על הקמתה הופקד העסקן הרב יוסף בלוי.

קרן 'אור אבנר - חבר העמים' מנוהלת על ידי שלוחי הרבי: המנכ"ל הרב דוד מונדשיין ופועלת תחת הנחייתו של הרב הראשי לרוסיה בערל לאזאר. ו'אור אבנר - ישראל' המנוהלת על ידי הרב יהודה בלוי. הקרן קרויה על שם הוריו של לבייב, אבנר וחנה לבייב.

אור אבנר בישראל[עריכה]

רשת החינוך אור אבנר וחנה הוקמה בשנת ה'תשנ"ד בארץ הקודש - במטרה לחזק ולבסס את המורשת היהודית והזיקה לתורה, לעם ולארץ בעיקר בקרב עולי חבר העמים, וכן לרומם את מעמדם הרוחני, הכלכלי והחברתי של בני הקהילה הבוכרית בישראל.

רשת החינוך התמחתה והפכה להיות מובילה בפעילות חינוכית איכותית לקליטה מוצלחת של תלמידים עולים חדשים. פעילות זו גובתה בתרומות עתק לפיתוח תוכניות לימודים, בהקמת סביבה לימודית איכותית ומשוכללת, בהדרכה והטמעה של תוכניות חברתיות ובליווי מאסיבי של השקעות בתוספת שעות לימודים ובמתן שירותים תומכי חינוך נוספים על מנת לקדם את מוסד החינוך עד להיותו לדוגמה וסמל באזור פעילותו.

במסגרת זו פעלה ופועלת רשת החינוך - בשיתוף עם משרד החינוך והרשויות המקומיות - וסייעה בהצלחה רבה לבתי ספר קולטי עלייה מכל מגזרי החינוך (ממלכתי דתי, מוכרים ובבעלות רשתות חינוך המוכרות) בכל רמות הגיל: גני ילדים, בתי"ס יסודיים ועי"ס למשך תקופות קצובות אשר ברובם הוגדרו מראש עד אשר מוסדות חינוך אלו עמדו בכוחות עצמם על הרגליים.

בין בתי הספר הללו ניתן למנות בעיקר בתי ספר הפועלים ברשויות המוכרות כפריפריה חינוכית כקריית מלאכי, אשדוד, לוד, אילת, דרום תל אביב, רמלה, אור יהודה, קריית ים ודימונה.

כיום מפעילה אור אבנר מוסדות חינוך בכל רמות הגיל בערים אור יהודה, רמלה וקריית ים. כמו כן תומכת אור אבנר בתיכון הפנימייתי היוקרתי לבנים - נעל"ה ובמכון להכשרת רבנים 'אור אבנר - חב"ד' הפועלים בכפר הנוער כפר צבי סיטרין.

בשנת תשס"ז הקימה רשת אור אבנר וחנה גם את פרויקט "זמן מסע" שמטרתו העצמת הזהות היהודית בבתי ספר יסודיים ממלכתיים בישראל בכיתות א'-ו'. הפרויקט יושם בלמעלה מ-70 בתי ספר ברחבי ישראל וזכה לתגובות אוהדות בציבור ולתגובות מעורבות בעיתונות, שרת החינוך לשעבר הגב' יולי תמיר שהבהילה אותה המחשבה שדווקא תקופתה תיזכר כעידן הפריחה של ארגון זה הכריזה מלחמה על הפרויקט לאחר שכעשרים רשויות מקומיות נוספות ביקשו להצטרף לפרויקט השאפתני.

כך זכה הארגון שלראשונה בתולדות המדינה נאסר בחוזר מנכ"ל מיוחד על קיום והפעלת תוכנית לימודים ספציפית להעשרה בבתי הספר היסודיים.

רשת החינוך בישראל מנוהלת על ידי המנכ"ל הרב יהודה בלוי.

אור אבנר בארצות הברית[עריכה]

בארצות הברית מפעילה רשת אור אבנר את "קווינס גמנסיה" אשר מאחדת סביבה אשכול מוסדות חינוך אשר פועלים לחינוך מאות רבות של תלמידים אשר למדו בעבר במערכת ה"פאבליק סקול" אשר הרשת פעלה לקליטתם בתוכה על מנת להצילם מהתבוללות.

מערכת חינוך מפוארת זו הוקמה גם היא בתרומתו הנדיבה והמתמשכת של מר לבייב אשר יזם אותה והביא אותה להצלחה מסחררת.

רשת החינוך בארצות הברית מנוהלת על ידי המנכ"ל הרב זלמן זבולונוב

אור אבנר בחבר העמים[עריכה]

בית הספר אור אבנר בדנייפרופטרובסק שבאוקראינה

קרן אור אבנר בחבר העמים עובדת בשיתוף פעולה עם כמה גופים מרכזים, ביניהם איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, וקרן משפחת רוהר, בראשותם של סמי רוהר ממיאמי ובנו ג'ורג' רוהר מניו יורק. קרן זו היא תומכת מרכזית בחיים היהודיים בברית-המועצות לשעבר.

בלמעלה מ-300 ערים באזורים שהיוו את ברית המועצות ישנם שליחוקהילה של חב"ד. בחסות איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים פועלים 54 גני ילדים של אור אבנר, 72 בתי ספר יסודיים, 12 בתי ספר תיכוניים וכן 5 מוסדות להשכלה גבוהה. מספר הלומדים במוסדות אלו מגיע ל-15,000.

המשרד הראשי של אור אבנר בחבר העמים ממוקם בעיר מוסקבה. בעיר עצמה מתנהלת מערכת מסועפת של ארגונים ומוסדות, ולמעלה מ-80 משפחות הנמנות עם חב"ד פועלות בה בתפקידי שליחות.

בנוסף לפעילות השוטפת נשלחו עד השנים האחרונות, בתקופת החגים ובפסח מאות בחורי ישיבה מישיבות תומכי תמימים בארץ ישראל ובארצות הברית לחזק את הקהילות היהודיות שבהן אין שליח באופן קבוע ועורכים בהן תפילות וסדרים ציבורים.

גם בתקופת המשבר הכלכלי הקשה, המשיכה קרן אור אבנר בראשות ר' לוי לבייב לתרום לשלוחים במדינות חבר העמים, אם כי התרומות צומצמו במקצת.

בתמוז תשס"ט נערך כינוס השלוחים של חבר העמים, ובשונה מתמיד הוא לא אורגן תחת שם 'אור אבנר' אלא הארגון התאום, איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • אדמו"ר חב"ד ויהדות בוכרה, פעילות חמ"ה בארץ הקודש, עמוד 581

קישורים חיצוניים[עריכה]