חרקוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית חב"ד בחרקוב (אב תשע"א)

חרקוב הינה עיר שהייתה מחוץ לתחום המושב על גבול אוקראינה ולכן לא ישבו שם יהודים, הראשונים שהתישבו בה היו בעלי מלאכה שקיבלו אישור מיוחד להתגורר שם או הקנטוניסטים המשוחררים להם הייתה רשות לגור מחוץ לתחום המושב.

הם הקימו שם בית כנסת גדול - 'מעשאנסקי' שמה, על יד הנהר - 'חרקוב' בגלל המקוה. במשך השנים כאשר הגיעו הרבה חסידי חבד, אז בקומה העליונה התפללו נוסח הארי, ובקומה התחתונה התפללו נוסח אשכנז. בדרך ליאלטה ובחזור ממנה לליובאוויטש עצר אדמו"ר הרש"ב למשך כמה שבועות בחרקוב, שם - במעשאנסקי - התוועד עם החסידים, ואמר כמה מאמרי חסידות.

בשנת תרע"ה בטלה הגזירה בגלל מלחמת העולם הראשונה, ואז החלו לנהור עליה אלפי יהודים וחסידים.

ידוע על לפחות שלש פעמים בהן ביקר הרבי בעיר חרקוב. הפעם הראשונה הייתה לאחר חודש תשרי תרפ"ג, בדרך חזרה מרוסטוב ליקטרינוסלב. וכן עוד פעמיים, בשנות תרפ"ב ותרפ"ד.

כיום נמצאות בחרקוב כעשר משפחות הפועלות בשליחות הרבי, וכשליח הראשי משמש הרב משה מוסקוביץ'.

תומכי תמימים בחרקוב[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תומכי תמימים חרקוב

בקיץ תרפ"ב ביקר הרבי בחרקוב על מנת לשוחח עם רופאים בקשר למצבו הרפואי של אחיו דובער שניאורסון ובאותה הזדמנות גם ביקר בישיבת תומכי תמימים בעיר. בקיץ תרפ"ח למדו בחרקוב 200 תמימים.

דמויות חסידים[עריכה]

(רשימה חלקית של חסידים מכל התקופות[1])

הוא היה מקושר לרבותינו נשיאינו. בילדותו ראה את אדמו"ר הצמח צדק, והיה מקושר בלב ונפש לאדמו"ר המהר"ש, אדמו"ר הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ. הוא היה ידיד נפשם של כל אחד מחסידי חב"ד בחרקוב, ופעל ועשה רבות בשביל כולם.

  • מרת רחל לאה - סבתו של המשפיע ר' מענדל פוטרפס, לפעמים היו מתייעצים אתה

דמויות תומכי תמימים תלמידים ומשגיחים[עריכה]

(רשימה חלקית)

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. מקורות ראה בערך מאיר גורקוב בהערה ובדף השיחה שם ובערכים של כל אחד ואחד בנפרד.
  2. על פי תיק החקירה של ר אברהם ברוך פבזנר.
  3. על פי תיק החקירה של ר' אברהם ברוך פבזנר
ערים באוקראינה
אזור ווהלין: מחוז דנייפרופטרובסק - דנייפרופטרובסק · דנייפרדרז'ינסקמחוז ז'יטומיר - אוורוטש · ברדיצ'ב · ז'יטומיר · לוצק · קוריץ · רובנומחוז חמילנצקי - אניפולימחוז חרסוןמחוז לבובמחוז מיקולאייבמחוז סומי - רומנימחוז קייב - צ'רנוביל · אנטבקהמחוז פולטובה - האדיטש · קרמנצ'וגמחוז צ'רניגוב - קרלביץ · נייז'יןמחוז רובנו - אוסטרוה · מזריץ'מחוז חרקוב · מחוז צ'רקאסי · אלכסנדריה · קריבוי רוגמחוז צ'רנוביץ' - צ'רנוביץ'
עיירות ברוסיהעיירות בבלארוסעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

‏‏